Autor Tema: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama  (Pročitano 125576 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #330 poslato: Decembar 01, 2017, 18:52:03 »
Kolega na koliko nastavka zimuju i gde na prolece krece razvoj, da li je na vrhu kosnice pa se polako spusta ili krece sa razvojem legla negde nize?

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #331 poslato: Decembar 01, 2017, 20:14:13 »
Šta misliš Borise o onoj mojoj ideji o kojoj sam pisao da kod Rev kombinacija formiram plodište od dva Ev nastavka cele godine.Izuzev nekoliko nedelja pred pašu i u paši kad bi maticu blokirao u prvi... Čim prođe paša matičnu opet na drugi.... Mislim da bi tako dobro iskoristili svaku pašu, a održali snagu zajednice... A što je najvažnije mislim da bi tako mogli da izbegnemo rad sa ramovima. Radili bi samo sa nastavcima i što je najvažnije izbegli traženje matica, prevešavanje, stresanje.... ... Na kolimo si nastavaka ti držao plodište.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #332 poslato: Decembar 02, 2017, 01:26:02 »
Zimuju na 4 -5 nastavaka, razvoj kreće tamo gde se zateknu (obično predzadnji ili zadnji zavisno koliko su potrošili i koliko je bilo). Spuštanje izvodim ja zamenom mesta nastavaka dok ne postignu neku snagu da bez problema griju leglo (ili dok to vreme ne dozvoli). Ono što moram napomenuti da ja ne praktikujem nikakvu prihranu (eventualno iz nužde za zimu) već nastojim da u proleće budu na dobroj paši (od uljane repice pa na dalje) ....

Mislim da bi REV trebao imati 3 EV i 2 RV nastavka i da je to dobitna kombinacija....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #333 poslato: Decembar 02, 2017, 06:33:45 »
Borise, mene zanima, na osnovu tvog iskustva, u toj kombinaciji .Sta je bolje kao plodiste u toku sezone..EV ili RV...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #334 poslato: Decembar 02, 2017, 08:53:34 »
Zimuju na 4 -5 nastavaka, razvoj kreće tamo gde se zateknu (obično predzadnji ili zadnji zavisno koliko su potrošili i koliko je bilo). Spuštanje izvodim ja zamenom mesta nastavaka dok ne postignu neku snagu da bez problema griju leglo (ili dok to vreme ne dozvoli). Ono što moram napomenuti da ja ne praktikujem nikakvu prihranu (eventualno iz nužde za zimu) već nastojim da u proleće budu na dobroj paši (od uljane repice pa na dalje) ....

Mislim da bi REV trebao imati 3 EV i 2 RV nastavka i da je to dobitna kombinacija....


Da, Borise. I ja sam na dosta mesta napisao da je 2 RV nastavka sa 3 EV medišta odlična kombinacija i da završava sve poslove.
U ta tri EV nastavka može da stane oko 35 kilograma meda i još oko 15 u RV ( u ovaom prvom iznad rešetke uvek bude manje meda a da je na vrhu košnice dopunile bi ga sa još 4-5 kilograma meda) i to je oko 50 kilograma meda + jedno RV plodište.

Ipak tema je zasnivanje EV pčelinjaka od nule pa onda mallo prelazimo i u drugu temu ali nije tako mnogo...  :D


Pozdrav dragim prijateljima... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #335 poslato: Decembar 02, 2017, 20:16:36 »
Borise, mene zanima, na osnovu tvog iskustva, u toj kombinaciji .Sta je bolje kao plodiste u toku sezone..EV ili RV...

Na ovo pitanje ti ne mogu odgovoriti jer su moja sva plodišta EV...Mislio sam da sa 3 EV nastavka  u plodištu uvek imaš za svaku kombinaciju...(ograničavanje na jedan nastavak, Renson, prevešavanje ....)

RV plodišta ću primeniti tek od sledeće godine pa ćemo onda videti....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #336 poslato: Decembar 03, 2017, 06:31:53 »
Mislio sam na kombinaciju , gde je EV plodiste. kako se pokazalo samo to kod tebe, RV mogu biti samo medista..Znaci kako se ponazaju EV plodista itd..

Van mreže Драган Јевтић

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Опово
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #337 poslato: Februar 11, 2019, 14:43:09 »
.

Van mreže Mladen Todorovic 1982

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Авала
Odg: Zasnivanje novog pčelinjaka od nule EV košnicama
« Odgovor #338 poslato: Jul 31, 2022, 10:04:22 »
Tema zamrla.
Kako su se pokazale u zadnje 3 godine?