Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653446 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #150 poslato: Decembar 07, 2011, 12:11:04 »
Nisam nikad naseljavao EV košnice paketnim rojevima tako da nemam iskustva a mislim da bi bilo bolje naseliti samo jedan nastavak a zatim kad pčele izgrade taj nastavak dodati i drugi.
Moda neko od kolega ima iskustava sa ovim načinom rada?

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #151 poslato: Decembar 07, 2011, 16:18:49 »
Sa paketnim rojem od 1.2kg pri naseljavanju Eko-Voje upotrebljavamo samo jedan ili odmah 2 nastavka obzirom na zapreminu nastavka?
Kakva su vasa iskustva.

Moje je mišljenje da je to previše za jedan nastavak EV. Neće ništa smetati ako se taj roj stavi u EV sa dva nastavka. Pčele će veoma brzo da izgrade saće u oba nastavka, naravno da zavisi od same paše. Pozdrav.

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #152 poslato: Decembar 07, 2011, 22:30:57 »
Sa paketnim rojem od 1.2kg pri naseljavanju Eko-Voje upotrebljavamo samo jedan ili odmah 2 nastavka obzirom na zapreminu nastavka?
Kakva su vasa iskustva.

Moje je mišljenje da je to previše za jedan nastavak EV. Neće ništa smetati ako se taj roj stavi u EV sa dva nastavka. Pčele će veoma brzo da izgrade saće u oba nastavka, naravno da zavisi od same paše. Pozdrav.
A ako je pasa slaba,ima dosta polena a slabo nektara (mislim na vreme posle bagrema),da li bi prihranjivanje sirupom ili razredjenim medom dalo zadovoljavajuce rezultate.
Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #153 poslato: Decembar 08, 2011, 18:25:18 »
izgleda da dosta zavisi od spoljne temperature,ako je visoka moze izgleda 2 odjenom ako je hladnije bolje je 1 zbog brzeg izvlacenja saca ,a prehrana ide normalno,medom au pa to je ono pravo.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #154 poslato: Decembar 08, 2011, 18:46:10 »
Sa paketnim rojem od 1.2kg pri naseljavanju Eko-Voje upotrebljavamo samo jedan ili odmah 2 nastavka obzirom na zapreminu nastavka?
Kakva su vasa iskustva.
Kolega Miroviću

Nisam želeo da odmah budem prvi koji bi komentarisao vaše pitanje.
Pošto ste dobili i od kolege Svete konkretan odgovor, ja ću ipak izneti svoje mišljenje zasnovano
iz proba u nekoliko prednodnih godina.
Pre svega nikada nisam imao potrebu da svoje pčele upotrebljene za stvaranje novih rojeva - MERIM te neznam težinu pčela koju sam upotrebljavao pri razrojavanju.
Ali uveren sam i tako nastavljam da dalje radim, svako novo društvo u EV i RV košnicama vršim
isključivo na ramovima sa postavljenim satnim osnovama smeštenim u samo jednom nastavku.
Prihranjivanje par dana / bez obzira na pašu / vršim sirupom jedan prema jedan u dnevnoj količini
od pola litre. Ukoliko nema izdašnije paše, prihranu nastavljam do izgradnje i drugog EV nastavka.
Dodavanje narednog EV nastavka vršim tek kada su pčele otpočele izgradnju krajnjih bočnih ramova i da ih ima delimično i preko satonoša nastavka.
Tada iz sredine prvog nastavka podignem jedan do dva rama u gornji nastavak a ostala prazna
mesta u prvom i sva u drugom nastavku popunjavam ramovima sa postavljenim satnim osnovama.
To bi bila prva faza intenzivne izgradnje novog staništa za novi roj.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #155 poslato: Decembar 08, 2011, 20:21:30 »
Kolega Savo, to kod tebe je lako kad ti je pčelinjak u dvorištu, pa možeš svaki dan da zaviriš u košnicu da vidiš koliko su uradile satnih osnova. Kod mene je problem daljina od 70-tak km, pa nemam tu mogućnost kao ti. Ja roj odmah punim u dva ili 3 EV nastavka ili 2 RV nastavka, a to zavisi koliko je velik roj. Ne bojim se da će pčele odmah raditi i satne osnove u donjem nastavku. One uvek prvo urade saće u gornjem nastavku. Povećan prostor pčelama u maju ili junu uopšte neće smetati. Njima je najtoplije u gornjem nastavku i u slučaju zahlađenja one neće imati nikakav problem, samo ako imaju dovoljno hrane (kod zahlađenja preporučljiva je prihrana; pogača ili sirup). Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #156 poslato: Decembar 08, 2011, 20:58:07 »
Upravo tako kolega Sveto.
Baš lepo što ste pojasnili udaljenost pčelinjaka od mesta stanovanja.
Ništa ne može stoprocentno biti kopirano i da važi za svaku situraciju. Mnogo tu ima preduslova i
podpitanja i zato je zgodno ovakva razmena informacija i da svako od većeg broja ponuda proba
na svom terenu onu koja odgovara konkretnim uslovima.

Pozdrav iz Aleksinca
 

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #157 poslato: Decembar 08, 2011, 21:16:25 »
Sa paketnim rojem od 1.2kg pri naseljavanju Eko-Voje upotrebljavamo samo jedan ili odmah 2 nastavka obzirom na zapreminu nastavka?
Kakva su vasa iskustva.
Kolega Miroviću

Nisam želeo da odmah budem prvi koji bi komentarisao vaše pitanje.
Pošto ste dobili i od kolege Svete konkretan odgovor, ja ću ipak izneti svoje mišljenje zasnovano
iz proba u nekoliko prednodnih godina.
Pre svega nikada nisam imao potrebu da svoje pčele upotrebljene za stvaranje novih rojeva - MERIM te neznam težinu pčela koju sam upotrebljavao pri razrojavanju.
Ali uveren sam i tako nastavljam da dalje radim, svako novo društvo u EV i RV košnicama vršim
isključivo na ramovima sa postavljenim satnim osnovama smeštenim u samo jednom nastavku.
Prihranjivanje par dana / bez obzira na pašu / vršim sirupom jedan prema jedan u dnevnoj količini
od pola litre. Ukoliko nema izdašnije paše, prihranu nastavljam do izgradnje i drugog EV nastavka.
Dodavanje narednog EV nastavka vršim tek kada su pčele otpočele izgradnju krajnjih bočnih ramova i da ih ima delimično i preko satonoša nastavka.
Tada iz sredine prvog nastavka podignem jedan do dva rama u gornji nastavak a ostala prazna
mesta u prvom i sva u drugom nastavku popunjavam ramovima sa postavljenim satnim osnovama.
To bi bila prva faza intenzivne izgradnje novog staništa za novi roj.

Pozdrav iz Aleksinca

Pozdrav g. Savo
Da li , nakon podizanja 1-2 rama u drugi,u prvi nastavak na njihovo mesto dodajete satne osnove ili kao krajnje.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #158 poslato: Decembar 08, 2011, 21:22:24 »
Kolega Zorane
U ovoj fazi razvoja i formiranja novog roja u EV nastavku  na praznim satnim osnovama
Ja radim tako što ta dva nova prazna rama sa satnim osnovama postavim kao drugi i deveti ram
u prvom nastavku / ili drugim rečima drugi sa jedne i druge strane nastavka /. Ovo zbog toga da
društvo može da brže napreduje izgradnjom ramova u drugom / gornjem / novododatom nastavku,

Pozdrav iz Aleksinca


Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #159 poslato: Decembar 08, 2011, 21:33:11 »
Hvala na odgovoru
Pozdrav

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #160 poslato: Januar 16, 2012, 10:28:26 »
Kolega Savo, da li novododati ramovi u prvom i drugom nastavku mogu da se dodaju bez SO,tj.pustiti pčele da same izgrade saće uz dalje prihranjivanje, ili bez prihranjivanja ako je jaka paša?

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #161 poslato: Januar 16, 2012, 10:50:14 »
Kolega Savo, da li novododati ramovi u prvom i drugom nastavku mogu da se dodaju bez SO,tj.pustiti pčele da same izgrade saće uz dalje prihranjivanje, ili bez prihranjivanja ako je jaka paša?
Kolega Predraže
Moj savet je da se sa dodavanjem ramova bez satnih osnova može raditi, ali bi bilo daleko
bolje da se to radi znatno kasnije, kada se raspolaže većim brojem izgradjenih plodišnih ramova
na satnim osnovama a da se sa postavljanjem ramova bez satnih osnova počne u početku
sa pojedinačnim dodavanjem takvih ramova i pratiti razvoj situacije.
Nikada ne bih dodavao dva rama bez satnih osnova jedan do drugog.
Podsetio bih da je vrlo važno u početnom stadijumu bavljenja pčelarstvom da se ne prenagljuje
i da se uočeni propusti u osnovi saseku i ne ponove nikada.
Dodavanje ramova bez satnih osnova mogu kvalitetno uraditi samo jaka društva i u pravo
vreme. Dalje, treba znati šta se od takvog rama očekuje. Dali da on bude plodišni ram ili
samo medišni.
Ja bih uvek želeo da imam izgradjene pretežno radiličke ramove, a gde ću ih kasnije upotrebljavati
to tada nije problem. Problem će biti ako društvo izgradi ram sa trutovskim ćelijama, onda vam
takav ram neće odgovarati za plodišne nastavke.
Dodavanje novih nastavaka na izgradnju novih ramova treba vršiti tek kada su predhodni nastavak
u potpunosti izradili i zaposeli pčelom skoro ceo nastavak.
I u drugim temama se o ovome može razgovarati, pa ću sa ovih ovaj post završiti.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #162 poslato: Januar 16, 2012, 11:25:21 »
Hvala na odgovoru.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #163 poslato: Januar 25, 2012, 09:45:39 »
Za razliku od diskusuja o RV, u diskusijama o EV ima mnogo manje učesnika pa i podataka. Molio bih sve koji su dobre volje da ukratko iznesu svoje viđenje naseljavanja novih EV.košnica. Ujedno bih zamolio Voja da mi preporuči koliko i šta da kupim od njegovih lekovitih izuma za početak ,i kako i koliko da tretiram pčele na samom startu. Svaki savet mi je vrlo dragocen da bih početničke greške sve na minimum. Hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #164 poslato: Januar 25, 2012, 16:48:42 »
Predraže,
Veoma mali broj pčelara koristi EV košnice u pčelarenju.
U početku pčelarenje ta košnica zahteva dosta otvaranja košnica i dobro poznavanje života pčelinjih zajednica što je najčešće po malo problematično kod pčelara početnika.

Što se tiče problema oko bolesti pčela ovde:http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=265.0  imaš temu Nozevoj za nozemozu koja je najveće i najčešće obolenje u pčelarstvu i obolenje koje nanosi najveće štete pčelarstvu.

O borbi protiv varoe takođe postoji više tema a jedna od njih je i Brstivar koga ti preporučujem u borbi protiv varoe.

Predraže na tebi je da izvučeš zaključak a ako se ipak odlučiš za EV košnice javi pa ćemo malo više pisati i u tom smeru.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.