Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653552 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #285 poslato: Mart 22, 2017, 21:12:46 »
Ja ne kontrolisem kolicinu legla jer za to treba vremena samo pogledam da li ga ima i kad vidim grom drustvo to je to sta vise gvirati ,prebrojavati ramove ,zasto radim u institutu pa mi treba za selekciju?
Sa 100 kosnica kad bi tako radio gde bi mi bio kraj.Sva cetri nastavka poprilicno teska za EV mislim da imaju meda samo je prvi na podnjaci bio lagan ali svi prepuni pcela.Taj prazan od meda  sam premestio na vrh jer cveta dzanarika i dovoljno je toplo ,a one su jake da i neko zahladjenje nece biti problem.
Inace nikad nisam zazimio pcela sa vise meda nego jesenas i to zna biti problem.Recimo iz nekih kosnica sam vadio po dva rama 100% zalivena medom da bi napravio mesta za maticu,polen i pcele .Te ramove sad stavljam u Batin prsten onima koje su slabije da imaju neku stimulaciju ,mada kad bi imao vremena mogo bi napuniti nekoliko nastavaka i zatvoriti za rojeve  ce dobro doci.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #286 poslato: Mart 25, 2017, 15:29:39 »
Siniša mislim da ce kod nas u kraju početi sve manje kosnice da se koriste. Imate skoro sve vrste kosnica koje se koriste kod nas i kakvo je vase mišljenje u radu sa EV i farar 8, koje su im prednosti i mane. Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #287 poslato: Mart 25, 2017, 22:30:32 »
Imam kosnice ali nisam primetio neke statisticke sto bi rekli prednosti.Sve imaju u nekim domenima prednost u nekima mane .Kad bi neka bila super  normalno svi bi presli na tu kosnicu.EV oce da te istera iz pameti ponekad  kao recimo pre dve godine kad je prezimela u jednom nastavku  i to jedva i napunila tri nastavka meda.Ili ove godine kad sam pregledo pre neki dan ono cetri nastavka pcela od toga po mojoj proceni u dva ili tri je leglo.Farar 8 tek sam naselio jesenas u novembru i to u kasetnim kosnicama pa cemo videti rezultate jer su to tek rojevi kasnojesenski.Iskustvo kaze da u fararovim najvise stradaju zimi zbog ne prelaska u sledeci nastavak ili u prevodu u njima se zazimljuju samo ekstra jaka drustva ili zimuju od nove godine na pogaci posto im med iznad glave ne sluzi nicemu.Rodna se zazimljuje sama ,laksa je za manipulaciju ,brze se puni i raste.LR u kombinaciji sa Fararom za mediste je dobra kombinacija za pase ali kad treba oduzeti koji ram ne mozete ga prebaciti u mediste i povuci pcele na gornje leto jer je Farar plici ,logicno.Tako da je sve dobro kad je puno i kad medi i sve je lose kad nema meda.Mada ima i trenutaka da je lose kad ima meda kao sad sa suncokretom koji se kristaliso pa teslom i dletom vadim kocke kako bi topio u vodi i davao pcelama jer sta da radim sa tolikim medom,realno .

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #288 poslato: April 26, 2017, 18:09:12 »
Danas sam ponovo pregledo EV takozvanu GMO kosnicu i oduzeo joj ceo nastavak sa 8 rama zrelog legla bez pcela i dodao drugoj kosnici ,a njoj ceo nastavak sa osnovama .Pcele kipe u grozdovima morao sam pogledati da nema maticnjake i malo joj pustiti krv.Strah me je da zbog malog prostora u kontejneru nece pokazati svoju snagu ili ce ako ne reagujem otici na granu.
Brzi pregled obavljam tako sto uspravim nastavak i sa donje strane dimom rasteram pcele i vidim da li ima legla i zvoncica ,a kad hocu da pogledam ram u nastavku opet sa donje strane gurnem nekoliko njih da izadju iz nastavka pa vadim jedan po jedan.Zasto ovo radim,pa ramovi su zalepljeni propolisom i ako pokusate izvaditi pojedinacan ram moze vam se desiti da izvucete satonosu iz bocne letve i ovako ide brze.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #289 poslato: April 26, 2017, 20:23:00 »
Eh Siniša još kada bi bilo slika te GMO košnice....

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #290 poslato: April 26, 2017, 23:27:46 »
U kontejneru je ,a tamo nije bas lepo i svetlo da se slika ,mada kad sam je rastavio u delove mogo sam ali mi nije palo na pamet.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #291 poslato: April 27, 2017, 12:50:03 »
Eto ja te molim sledeći put ako budeš mogao da nam malo ušareniš ovu temu lijepim slikama.

Svako dobro...

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #292 poslato: April 28, 2017, 12:54:53 »
http://imgur.com/a/CmmaX

http://imgur.com/a/8liai
Na prvoj slici je GMO Eko Voja kako je ja zovem od koje sam oduzeo ceo nastavak legla i dodao ovoj na drugoj slici.Posto su ramovi plitki ne moze da stane Jenter niti Nikot aparat da je malo umnozimo.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #293 poslato: April 28, 2017, 13:21:33 »
Fino Siniša.
Molim te kada budeš vršio kontrolne preglede da ako budeš u mogućnosti napraviš koju fotografiju unutrašnjosti košnice.
Nekako mi se čini da je EV košnica zapostavljena.
Neznam koliko je u operativnoj upotrebi ali vjerujem da zaslužuje više prostora na forumu.

Hvala i pozdrav...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #294 poslato: April 28, 2017, 14:32:21 »
Siniša, da li bi je isecanjem trouglastog otvora u saću mogao zabuniti da izvuče matičnjake?


Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #295 poslato: Maj 07, 2017, 09:47:23 »
Lepo je Voja rekao da je EV za budućnost, mislim da je ta budućnost stigla. Za bagrem ce nam trebati sve manje kosnice da bi nesto vrcali sa ovakvim dnevnim unosima

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #296 poslato: Maj 07, 2017, 11:59:11 »
Samo cemo pcelariti sa EV toliko ce mo meda imati od bagrema koliko za jedan EV nastavak.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #297 poslato: Maj 07, 2017, 16:35:35 »
Sinisa kakva je situacija sa f8 i EV, one bi trebale da napune neki ram u ovakvom haosu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #298 poslato: Maj 26, 2017, 16:48:43 »
Preko jake EV stavio sam nastavak Farar da ga matica zalegne iz razloga sto mi fale drustva na tim ramovima kako bi dopunio drugi kontejner.I sta se desava EV je bila na tri nastavka ogranicena na prvi matica ,a iznad prevesano leglo i nastavak meda,tako sam ja mislio ali ne i one .Kad sam resio da presadjujem larve u gornji nastavak vidim larve i nadjem maticu,ispod otvorim Farar koji je bio postavljen preko EV nastavka koji je na podnjaci kad i tamo matica.Sta da se radi larve presadjene nema se de ram moram da stavim negde i sta radim.
Na podnjaci spustim Farar u kome je matica i mlado leglo,preko MR,pa dva nastavka EV u kojem je mlada matica tek pronela na dva rama.Preko opet MR i EV nastavak koji je bio na podnjaci pun zrelog legla koje izlazi i perge.E u njega presadim 10 caura i to je to.Razmak izmedju Farar i EV jednostavno na donjem sam imao pripremljenu dasku 41x9 cm koja popunjava prazninu ,a gore dok donesem drugu maticnu iseko sam stirodur nozem iste dimenzije i zatvorio visak MR .Mada kad sad pogledam bolje da sam izmenjo te maticne pa onu od dole popeo gore i obrnuto ali neka sutra idem ponovo i nosim jos jednu MR za EV.Tako da ja imam dve matice i nastavak sa maticnjacima sve u kombinaciji EV-Farar.
Mislio sam i tamo gde imam RV da isto sa daskama 41x9cm premostim visak prostora i stavim iznad nastavak LR kako bi matica presla i pocela da nosi u njima posto kazem imam jos mesta u kontejnerima,a imam i 15 kosnica EV-RV u istim ,a plan mi je da njih spustim na zemlju,a na njihova mesta LR i Farar.Tako da ujednacim pcelinjak sto se kosnica tice.Nekako mi je mnogo lakse i prakticnije da rojeve i matice proizvodim na zemlji u RV-EV kosnicama,laksa manipulacija i brze zaposedaju nastavke narocito EV.
 
http://i1383.photobucket.com/albums/ah285/Sinisa_Mirovic/20170526_092205_zpsdvaxrtwj.jpg
Pčelarenje Eko Voja košnicama

Van mreže Sinisa Jelisavac

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • How much is apple healthy
  • Lokacija pčelinjaka: Radomirovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #299 poslato: Jun 16, 2017, 16:54:07 »
Wec par godina pcelarim EV kosnicama bez zice i satne osnove i zadovoljan sam.