Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653392 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #90 poslato: Avgust 20, 2011, 00:23:42 »
Svaka čast majstore, milina ih gledati.

Nadam se i ja godini ako Bog da tako da uslikam pa malo da
se šepurim.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #91 poslato: Avgust 20, 2011, 00:43:02 »
Hvala Samire.

Medno!
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #92 poslato: Septembar 10, 2011, 11:22:55 »
Moj sin Nikola,sa ramovima EV prije vrcanja lipovog meda.
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2011, 17:07:54 od strane admin »

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #93 poslato: Septembar 10, 2011, 12:56:43 »
Moj sin Nikola,sa ramovima EV prije vrcanja lipovog meda.

http://img62.imageshack.us/img62/4115/p1010850g.jpg
Pčelarenje Eko Voja košnicama


Uploaded with ImageShack.us
Kolega Zorane
Malo pojasnjenja.
Dali je ovo prinos samo od lipe, ili tu ima i bagrema a mozda i neceg drugog?
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #94 poslato: Septembar 10, 2011, 13:02:40 »
Bagrem smo bili izvrcali,ovo je lipa-kesten.Ovako je bilo i u bagremu ;)

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #95 poslato: Septembar 10, 2011, 15:28:38 »
Onda je to po meni super. Lipa na mom terenu nije pokazale nesto posebno.
Pozdrav iz susnog Aleksinca u kome kisa nije pala od pocetka avgusta do sada a temperature
tropske.

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #96 poslato: Septembar 10, 2011, 15:41:23 »
Ma da,super smo zadovoljni.Jedna se razvila do bagrema na samo 4 nastavka,tada sam maticu ograničio na samo jedan nastavak.Posle bagrema vrcali smo 2 nastavka,a jedan je ostao kao rezerva.Plodište nije dirano uopšte,ali pravo iznenadjenje je bila paša lipa kesten,gde smo opet vrcali 2 nastavka,sve to na terenu gde pčelari dolaze samo na bagrem,i posle sele dalje,jer tu nemaju šta da vrcaju.Rv je isto bila odlična ali mislim da će na toj lokaciji EV biti još bolja.

pozdrav svima

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #97 poslato: Septembar 10, 2011, 16:22:11 »
Kolega Zorane
Ja sam na Forumu SPOS-a svojevremeno prikazao slike jedne moje kombinacije EV i RV nastavaka.
EV nastavak mi je bio plodisni do pred bagrem i tada sam ga ostavio na tom istom mestu a preko njega postavio maticnu resetku. Iznad maticne resetke sam u bagremovoj pasi postepeno dodao jos tri RV nastavka kao medisna. Posle bagrema sam vrcao med iz tri Rv nastavka a podmetanjem prvo jednog EV nastavka sa satnim osnovama iznad maticne resetke a kasnije i drugog igradjenog EV nastavka postavljenog nad prvododatim EV nastavkom.
Preko njega sam ostavio RV nastavak koji je bio u vreme bagremove pase iznad maticne
resetke.
Iako je kod nas od avgusta do danas katastrofalna susa i tropsko leto i pocetak jeseni,
ovo drustvo i dalje opstaje samo na jednom plodisnom EV nastavku svo vreme a uklanjanje
MR cu vrsiti kod ovog kao i kod ostalih drustava oko 20. septembra kada cu proveriti zalihe
hrane a onda sledi par litara sirupa sa Nozevojom.
Evo slike te kosnice u vreme zavrsetka bagremove pase.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #98 poslato: Septembar 10, 2011, 19:11:04 »

 ,,,,, a uklanjanje
MR cu vrsiti kod ovog kao i kod ostalih drustava oko 20. septembra kada cu proveriti zalihe
hrane a onda sledi par litara sirupa sa Nozevojom.
Pozdrav iz Aleksinca

Kolega Miticu,mozda ima negde napisano obrazlozenje,zasto tako malo kasnije uklanjanje MR. sa plodista,ali da ne trazim, ako ti nije problem da napises obrazlozenje,tj sta se time postize,dali nije malo kasno za dodavanje sirupa.

Jos jedno pitanje,dali je kasno da se sada zamene plodiste sa medistem tj ako su se pcele vise opredelile da lageruju med vise u plodiste,pa zamenom nastavaka cini mi se da bi prebacile med gore iz medista koje bi sada bilo ispod plodista.

Puno pozdrava.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #99 poslato: Septembar 10, 2011, 19:59:09 »

 ,,,,, a uklanjanje
MR cu vrsiti kod ovog kao i kod ostalih drustava oko 20. septembra kada cu proveriti zalihe
hrane a onda sledi par litara sirupa sa Nozevojom.
Pozdrav iz Aleksinca

Kolega Miticu,mozda ima negde napisano obrazlozenje,zasto tako malo kasnije uklanjanje MR. sa plodista,ali da ne trazim, ako ti nije problem da napises obrazlozenje,tj sta se time postize,dali nije malo kasno za dodavanje sirupa.

Jos jedno pitanje,dali je kasno da se sada zamene plodiste sa medistem tj ako su se pcele vise opredelile da lageruju med vise u plodiste,pa zamenom nastavaka cini mi se da bi prebacile med gore iz medista koje bi sada bilo ispod plodista.

Puno pozdrava.
Kolega Pavel
I vama cu pokusati da dam moje licno razmisljanje, ali bi svom predhodnom tekstu u obrazlozenju
koriscenja samo jednog plodisnog EV nastavka svo vreme od bagremove pase do kraja ove sezone dodao sledece.
Na mom terenu nema suncokretove pase te smatram da bi neproduktivno bilo da razvijam leglo
prosirenjem novim plodisnim EV nastavkom, tako da cu taj eksperiment kod sebe nastaviti da
testiram i u narednom periodu.
A sada za vas kolega Pavel
Drustvo sa jednim plodisnim EV nastavkom u toku avgusta i septembra ima mogucnost da dovoljno proizvede potreban broj " zimskih pcela ". Pcele koje ne ucestvuju u negovanju kod
uzgoja tih pcela donece nove kolicine neophodnog nektara za preradu sa cvetnih prahom
za zimski period. A sto je najvaznije za novo leglo u novom plodisnom nastavku utrosio bi
se nepotrebno kvalitetno pripremljen med za period " mirovanja " pcela do dolaska prvih
proletnjih pasa.
Sto se tice dodavanja sirupa, smatram da ono ima dva cilja. Prvi da se drustvu doda kroz
sirup preventiva protiv nozeme i drugi da se zbog moguceg prisustva medljike koju nisam
u potpunosti uklonio iz kosnica obezbedi da drustvo ima par litara preradjenog secernog
sirupa sa novim polenom koga ce pcele sakupiti i drustva ce imati mogucnost da prve zimske
mesece trose upravo te zalihe hrane.
Krajem oktobra dodam u celosti jednokratno potrebnu kolicinu sirupa koji je oplemenjen sa
2% nozevoja. Gustina sirupa koju ja upotrebljavam je dva dela secera i jedan deo vode.
Sto se tice zadnjeg pitanja vezano za zamenu mesta plodista i medista, moje razmisljanje
je da ja to ne bih radio. Dodavanje nastavaka ispod plodista ja iskljucivo vrsim praznim nastavcima bez meda a jos je bodlje dodati nastavke sa izvrcanim medom na kojima nema
ramova na kojima je vec izvodjena jedna ili vise generacija pcela ( devicanski medisni ramovi ).
Predpostavljam da sam vam odgovorio sta ja smatram na ovu temu. Ukoliko jos ima nejasnoca
- slobodno pitajte.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #100 poslato: Septembar 10, 2011, 20:37:50 »
Kolega Pavele, ako ima dovoljno meda u plodištu i još jedan medišni nastavak iznad tog plodišnog i ako imamo još meda u trećem nastavku to jest drugom medišnom nastavku i ako u njemu nema više od 4-5 kilograma meda tada taj nastavak treba da spustimo ispod plodišta da bi pčele višak mogle da prebace iz tog donjeg nastavka tamo gde im odgovara ali ako pak taj med ostane u tom nastavku ispod plodišnog nastavka opet neće biti problem.
Kada u proleće krene ozbiljnije proširenje legla i spuštanje matice iz gornjih nastavaka u donji nastavak tek tada počinje potrošnja ovog meda koji nam sada izgleda kao višak.
Pčele vrlo brzo skoro sav taj med potroše u leglo.
Dodavanje gustog lekovitog sirupa za područje Vojvodine nije kasno ako se završi do kraja septembra. Kod mene je to obično od 20. septembra do kraja septembra a kada je topla jesen to po nekad uradim i u prvih par dana oktobra.
Prošle godine moj brat i komšija Mirko Batanjski taj posao su započeli tek početkom oktobra i sve su im zajednice sasvim normalno prezimele i u proleće se normano razvijale.
Pčele sasvim normalno sve ovo odrade jer u ovo vreme kada je topla jesen ima još uvek dosta polenovog praha i posle toga sasvim normalno zimuju.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #101 poslato: Septembar 10, 2011, 23:21:15 »
Izgleda da sam ja onda malo pozurio sa skidanjem MR.

Naime,danas sam poskidao MR.i ujedno pregledao zalihe hrane.

Odmah da napomenem da su sva drustva na 2 nastavka.

Pregledom sam utvrdio sarenilo zaliha,moram da napomenem da sam tokom Augusta davao sirup 1:1 a pri kraju sam davao jednu kolicinu gustog sirupa 5:3 drustvima koja su povlacili brze dobili su vise a koja su slabije, dobili su manju kolicinu. Posle sam prekinuo sa davanjem gustog sirupa od kraja Augusta pa sve do danas kada sam i skinuo MR.i kao sto sam vec napisao.
Posto sam na nekim drustvima video da u plodistu gde nema legla imaju po pune ramove sa strane a gde ima legla tu imaju male ili nikakve medne kape a iznad MR.takodje su neka drustva imali zalihe koje nisu bile do dna rama i na nekim ramovima je bilo manje meda,iz straha da nece na vreme sve to popuniti sa sirupom,ja sam takve medisne nastavke podmetnuo ispod plodista i sa planom da ce pcele raditi "na dva fronta"tj.imam nameru i da im dodajem i sirupa sa "vojalekom"da bi one popunile zalihe kako i gde im odgovara.

Tamo gde su imale u medistu u ramovima do dna meda i to iznad legla tu sam ostavio mediste iznad plodista.

E sada,dali ce moje zamisli uspeti nisam siguran,ali strah od zime da nece imati dovoljno zaliha me je navelo na ovako razmisljanje.

Jedno me pri ovome ipak kopka a to je, da ce  mozda one sada vise stimulisati maticu da vise polaze jaja i da ce se u stvari povecati potrosnja zaliha za odgoj legla.
Dali da vratim medista iznad plodista,pa da pocnem sa intezivnim dodavanjem sirupa,ili da jos sacekam do pri kraj Septembra,pa onda da dodajem sirup?

Inace nisam siguran da ima nekog unosa nektara, posto nemam vagu ispod nastavka,ali vidim da polen ponesto donose.

Jos nesto,radi se RV.drustvima.

Pokusao sam da budem razumljiv,ali vi cete to sami zakluciti.

Puno pozdrava i hvala vam na ulozenom trudu da mi pomognete da sto sigurnije zazimim drustva.
jer u oruzenju bas nema ko da mi sa ovim tipom kosnica da siguran i praktican savet,jer svako ima neko svoje misljenje zasnovano na pretpostavkama iz vlastitog iskustva sa kosnicama koje oni poseduju.To me u neku ruku zbunjuje.

Ps.ovaj post,kao i prvi me podstaklo da napisem upravo ove moje dileme i pisanje kolege Mitica u vezi datuma dodavanja gustog sirupa i ako je u temi sa EV,za sta se izvinjavam sto sam iskoristio u ovoj temi.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #102 poslato: Septembar 11, 2011, 09:36:51 »
Kolega Pavel
U pocetku posta kazete

Izgleda da sam ja onda malo pozurio sa skidanjem MR.

A dali je moguce da ste mozda tom ili tim EV drustvima prerano dodali maticne resetke.
Pa me zivo interesuje dali su ovo kasni rojevi ili je mozda sa njih previse skinuto donetog meda.
U ovo vreme imati samo dva EV nastavka od kojih je jedan plodisni a drugi medisni, za pasne
uslove koje vi imate, mislim da nije dovoljno.
Verujem da cete mi otkloniti dilemu koja me okupira.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #103 poslato: Septembar 11, 2011, 13:44:12 »
Savo, jeste li prebacivali (demarirali) ramove sa leglom tokom sezone iznad matične rešetke ili je cele sezone tako stajalo plodište - samo jedan EV nastavak . Je li bilo rojevnog nagona. Jeste li dodavali satnih osnova tokom sezone u plodište. Kada ste tek ograničili plodište u prvom nastavku, kakav ste raspored ramova napravili u tom plodištu, je li tu bilo osnova i ramova sa medom ili polenom ili samo leglo. Koliko ste često proveravali plodište tokom sezone

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #104 poslato: Septembar 11, 2011, 15:55:56 »
Savo, jeste li prebacivali (demarirali) ramove sa leglom tokom sezone iznad matične rešetke ili je cele sezone tako stajalo plodište - samo jedan EV nastavak . Je li bilo rojevnog nagona. Jeste li dodavali satnih osnova tokom sezone u plodište. Kada ste tek ograničili plodište u prvom nastavku, kakav ste raspored ramova napravili u tom plodištu, je li tu bilo osnova i ramova sa medom ili polenom ili samo leglo. Koliko ste često proveravali plodište tokom sezone
Kolega Elvise
Ovo drustvo koje sam prikazao slikom je tokom zimskog perioda bilo zazimljeno u dva RV nastavka a ispod
njih podmednut prazan sa ramovima EV nastavak. Njegovu sliku prikazujem na kraju ovog teksta.
Drustvo sam kao Rodna voja razvijao sve do pred bagremovu pasu, a kada je 10-ak dana pred bagrem
trebalo da pronadjem maticu i da kao  prvi RV nastavak od 10 ramova sa leglom nisam u dva pretrazivanja
uspeo da pronadjem maticu.
Promenio sam plan. Uzeo novi EV nastavak sa 9 izvucenih praznih ramova a iz druge EV kosnice uzeo samo
jedan ram na kome je bilo najsvezijeg legla. Pcele sa tog rama sam ostavio starom drustvu. Taj EV ram sa
leglom sam postavio u sredinu EV nastavak sa vec ranije postavljenih 9 EV ramova. EV nastavak je postavljen na podnjacu i u njega stresene sve pcele  iz oba RV nastavka sa maticom koju nisam bio pronasao.
Preko tog nastavka sam postavio maticnu resetku sa letom na njoj a preko nje postavio sve ramove sa
leglom tog drustva. Ostatak je postavljen u treci RV nastavak.
A sada sto se tice vasih pitanja.
Posto ja nemam suncokretovu pasu, a i lipova pasa je manjeg obima, odlucio sam se da u pcelarenju sa
RV i EV kosnicama iza postavljanja MR kod pripreme za bagremovu pasu ne vrstim nikakva demariranja
a nadalje necu ni vrsiti kontronu legla u plodistu sve do priprema za uzimljavanje, a to bi otprilike bio
mesec septembar - oktobar.
Ove godine sam ipak ovom drustvu, zbog nestrpljenja sta se desava u plodistu, zavirio medju plodisne
EV ramove i video da su svi potpuno pod leglom.
Oduzeo sam ovom drustvu drugi i deveti ram sa leglom i ojacao jedan novi roj, a na njihovo mesto stavio
dva rama sa satnim osnovama. Ovu operaciju narednih godina necu vrsiti.
Deo odgovora na nastavak pitanja sam vec predhodno odgovorio.
Predpostavljam da sam vam pojasnio sta sam radio i kako planiram da ja dalje radim na mojoj lokaciji.
 
Evo slike kako je izgledala predhodnica objavljene slike u jednom od mojih predhodnih postova.


Na slici sam slovom " W " oznacio kosnicu o kojoj se radi.
Pozdrav iz Aleksinca
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2011, 17:11:22 od strane admin »