Autor Tema: РЕВ кошница  (Pročitano 170769 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #75 poslato: Decembar 01, 2013, 16:27:45 »
С обзиром да сам и ја овогодишњи почетник, надам се да ћу вам помоћи бар док се не јави неко искуснији...
Ово је само идеја како бих ја то замислио да радим са РЕВ:
Мислим да је плодиште превише велико да буде на два РВ наставка и да је једноставније радити као са РВ кошницама - плодиште један РВ, па матична решетка, а изнад додавати ЕВ наставке за медишне (као са ДБ само са мало мањим плодиштем и укрштенм наставцима). Ако је један РВ наставак довољно велик за рад са РВ кошницом, мислим да нема потребе да за комбинацију са ЕВ буде другачије.
Слажем се са Ивицом, додавао бих наставке сукцесивно, како их изграђују, али то првенствено зависи од вашег слободног времена.
Срдачно.
Никола

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #76 poslato: Decembar 01, 2013, 17:23:34 »
Plodište kod RV u bilo kojoj kombinaciji mora da ide na dva nastavaka, samo je pitanje da li ograniciti maticu u jednom ili je ostaviti u oba. Mislim da je dovoljno da se  ogranici u jednom. Ovaj drugi mora da bude deo plodista i da se ne dira jer prvi nastavak bude pun legla, a hranu pakuju u drugi iznad resetke. Ako bi stavili dva EV nastavka iznad maticne i prvog nastavka, sredisnji ramovi u oba nastavka ostali bi u bilo kojoj situaciji poluprazni ,jer pcele ostavljaju matici prostor da zaleze. Sto se tice EV kao nastavaka, negde sam vec rekao da mislim da su super ako radimo neku vrstu organskog pcelarenja sa manjim brojem kosnica. Ako radimo ''konvencionalno'' sa velikim broj kosnica, onda su RV ramovi po meni mnogo prakticniji. Kad se razvije drustvo u dva nastavaka da sve vri od pcela, i krene jaka pasa mozete staviti i oba prazna nastavka ev sa osnovama, ali je bolje ako im budete dodali jedan po jedan. Naravno, sve zavisi od snage pase i drustva. Sa druge strane, mislim da je mozda najbolja varijanta da se u tri nastavka RV razvije drustvo, prevesaju ramovi kako treba, a posle toga mozete kakve hocete i koliko hocete nastavaka stavljati i to kako hocete....ako ima pase...bice sve puno.
pozzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #77 poslato: Decembar 01, 2013, 22:38:52 »
         Pozdrav Nikola i Ivice,
      Evo kako sam ja shvatio nacin pcelarenja REV kosnicama. Plodiste je uvek na dva RV nastavka,tako i zimuje.U prolece se matica ogranicava na jedan nastavak postavljanjem maticne resetke iznad koje ostaje drugi plodisni nastavak sa zatvorenim leglom koji ujedno sluzi i kao medisni ana njega se postavljaju medisni EV nastavci.U jesen se ti EV nastavci (mediste)skidaju ili postavljaju na podnjacu ispod plodista koje ostaje na ona ista dva RV nastavka ali bez maticne resetke i sa medom u ovom drugom koje sluzi kao hrana za zimu. Moje misljenje je da plodiste uvek ostaje plodiste na dva RV nastavka i da je to optimalan prostor za klube tokom zime.Tu se u potpunosti slazem sa Ivicom.Klube zauzima prostor u dva RV nastavka te sam zbog toga pitao da li podizati gornji plodisni nastavak i tretirati i prvi oksalnom kiselinom.
       Dakle kako sam ja razumeo Voju plodiste je i u REV kombinaciji na dva RV nastavka a mediste cine EV nastavci koliko ih je vec potrebno. To smatram kao osnovnu kombinaciju.Naravno da postoje i drugacije mogucnosti kombinovanja nastavaka ali to je za mene pocetnika cini mi se malo rano. Mislim da treba jos da poradim na osnovi.Jos uvek nemam dovoljno iskustva.

                    Pozdrav i svako dobro.
 

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #78 poslato: Decembar 01, 2013, 23:02:16 »
Vojo, to je to. Sto se oksalne tice, ako jasno vidite klube i mozete po njemo da nakapate kiseline, nema potrebe da dizete nastavak i cepate klube.
Pozzzzzzzzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #79 poslato: Decembar 02, 2013, 00:03:58 »
            Hvala Ivice
ici cu ovih dana da uradim oksalnu. Reci mi nesto o vremenu:kakva treba da je maksimalna a i minimalna temperatura za tretman oksalnom? Kakvo je tvoje iskustvo?     
Ovo mi je prvi put pa ne bih da pogresim.

           E da sad mi pade napamet nesto iz tvog zadnjeg odgovora:
ako se jasno vidi klube da nakapavam. Sta ako se ne vidi jasno,da li to znaci da je u donjem nastavku  ili je negde u sredini?
Sta onda uciniti? Mozda je ovo i nebulozno sto pitam ali ipak...
           
              Pozdrav.


Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #80 poslato: Decembar 02, 2013, 06:12:08 »
Idealno je oko 5 stepeni, i da bude vlazno, oblacno. Ako zimuju u dva nastavka mislim da ce se videti odozgore svakako. Recimo ako bi se zazimilo na tri, cetiri nastavka, ili kod ev i više, i to tako da imaju na vrhu jedan gratis nastavak pun meda, klube bi se tesko videlo odozgore od mednih venaca. Kad je takva situacija,moramo da dodjemo do klubeta nekako. Tad skinemo nastavak. Pri toj operaciji skidanja nastavka može da nam se desi da presečemo klube. Tad nakapamo po klubetu i  vratimo nastavak kako je bio. Ukoliko mozemo da nakapamo bez te operacije, za tim nema potrebe. Sustina je nakapati po pcelama u svakom slucaju.
pozzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #81 poslato: Decembar 02, 2013, 07:07:44 »
      Kod mene su skoro sve uzimljene na dva nastavka,ako su na tri to znaci da sam prazan medisni nastavak poturio ispod plodista.Predpostavljam da su u tom slucaju u gornja dva.Nemaju sta da traze u donjem praznom a i toplije je gore.
      Kada budem otvorio kosnicu,predpostavljam da ako ne,budu na satonosama da ce se videti izmedju satonosa.Dovoljno je nakapati po izmedju satonosa po njima? Tako da nista vise ne podizem.

           pozdrav


Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #82 poslato: Decembar 02, 2013, 07:30:18 »
Zašto uopšte maltretirati pčele oksalnom kiselinom. Ako Voja kaže da nije potrebno i da je u određenoj meri štetno. Ja je nisam koristio niti imam nameru.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #83 poslato: Decembar 02, 2013, 07:39:32 »
         Miroslave,
ja sam letos koristio Argus-ras i izvrsio tretman Brstivarom jesenas.Medjutim valjda je to pocetnicki strah da li je sve dobro uradjeno.Jesenas je prilikom tretmana Brstivarom opadalo nesto varoe u nekim drustvima.Nije to neka kolicina ali ipak...
 Zato sam  resio da tretiram oksalnom,valjda ce vremenom ta moja pocetnicka zebnja nestati.
         Mozes li mi reci da li je problem ako ponesto malo varoe i ostane tokom zime?
         Da li na forumu postoji tema o gradjevnjacima u RV,voleo bih da to malo prostudiram?
                 
                 Pozdrav komsija.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #84 poslato: Decembar 03, 2013, 17:08:52 »
Zašto uopšte maltretirati pčele oksalnom kiselinom. Ako Voja kaže da nije potrebno i da je u određenoj meri štetno. Ja je nisam koristio niti imam nameru.

Uz dužno poštovanje Voji, svaki pčelar treba da prati stanje varoe u svojim košnicama pa da na osnovu toga zaključi treba li ili ne tretirati pčele. Ne može Voja da zna kakvo je stanje u tamo nekoj košnici jer to od njega nikako ne zavisi, nego od okruženja i postupaka pčelara. ( Voja može samo da iznese pretpostavku na osnovu onoga što mu neko kaže. Ovo pišem da ne bude posle "e Vojo je rekao...")

procena brojnosti se vrši ovako... (prenosim sa nekog foruma)

узми стотинак пчела у теглу(стреси са рама) само пази да не стресеш и матицу. Теглу напуни млаком водом са мало прашка за прање, промућкај и процеди. Изброј број вароа на подлози и број пчела.

Степен заражености= бр. вароа  х 100 : број пчела из тегле.

Процена резултата:  2 варое на 100 пчела= слаба зараженост ( 2%)
                                   5 вароа на 100 пчела= средња зараженост(5%)
                                   9 вароа на 100 пчела = висока зараженост( 9% ) - угрожен опстанак друштва.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #85 poslato: Decembar 03, 2013, 20:51:53 »
Tako je kolega Borise. Pretpostavke su jedno a faktičko stanje može da bude nešto sasvim drugo.

Ove godine kod mene je tokom oktobra bilo dosta toplo i dnevne temperature su danima bile iznad 20 stepeni. Unos polena je bio odličan a verovatno da je bilo i nešto nektara zbog čega su neke pčelinje  zajednice započele sa leglom. Ovo pokretanje legla je sigurno omogućilo varoi da uskoči u leglo i nastavi svoje razmnožavanje.
Danas sam slušao od jednog kolege pčelara kako od kraja septembra nije uopšte više tretirao svoje pčele.
Obziroma na veliku aktivnost pčela posle tog perioda u uslovima kada u okruženju to jest u prečniku leta pčela imamo preko hiljadu košnica pčele su sigurno prenele neke količine varoe.
Zato sam danas kolegi preporučio da pčele istretira oksalnom kiselinom.

         Miroslave,
ja sam letos koristio Argus-ras i izvrsio tretman Brstivarom jesenas.Medjutim valjda je to pocetnicki strah da li je sve dobro uradjeno.Jesenas je prilikom tretmana Brstivarom opadalo nesto varoe u nekim drustvima.Nije to neka kolicina ali ipak...
 Zato sam  resio da tretiram oksalnom,valjda ce vremenom ta moja pocetnicka zebnja nestati.
         Mozes li mi reci da li je problem ako ponesto malo varoe i ostane tokom zime?
         Da li na forumu postoji tema o gradjevnjacima u RV,voleo bih da to malo prostudiram?
                 
                 Pozdrav komsija.


Dragi moj imenjače, predložio bih ti da tretman uradiš na par košnica pa da na osnovu tog uzorka doneseš odluku o tretmanu preostalih košnica. A i ako ne uradiš tretman oksalnom pa i ako neka varoa ostane neće biti neki veliki problem, jer Brstivarom pčele možeš tretirati i tokom proleća.

Što se tiče upotrebe građevnjaka, to je isto kao i kod svih drugih košnica.
Kada se zajednice razviju na preko 30.000 pčela to jest kada zahvate i treći nastavak a to je obično prilikom ograničavanja matica na desetak do dvadeset dana pre početka bagremove paše (u zavisnosti od klimatskih uslova i lokacije pčelinjaka) može se dodati jedan prazan ram sa žicama ili bez njih, u plodište ispod matične rešetke. To sve obično pada obično oko 25-og aprila do prvog maja.
Nakon 24-25 dana  možemo izvaditi te ramove i iseći saće a na njihovo mesto postaviti druge nove ili vratiti prazne stare ramove iz kojih smo isekli trutovsko saće.

Mislim da sam o ovom načinu rada već  negde pisao, ne znam gde.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #86 poslato: Decembar 04, 2013, 06:33:09 »
                  Hvala VOjo,
upravo sam i mislio na to da je jesen bila veoma topla i da je varoa imala dobre uslove za nastavak razvoja.Pcelinjak mi nije blizu mesta stanovanja tako da nisam mogao cesto biti na pcelinjaku i pratiti situaciju.Bio sam pre petnestak dana vrlo kratko i bile su zaista veoma ljute,nagrabusih.
                  Posle poslednjeg tretmana jesenas uglavnom nije bilo opale varoe,tu i tamo po nekoliko,ali zbog tople jeseni mislim da ipak uradim tretman oksalnom.Nece da steti a moze da koristi.
                   

                      Pozdrav.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #87 poslato: Decembar 06, 2013, 19:11:49 »
Да не рекламирам часопис Пчелар, али имате, по мени, одличан текст у овогодишњем јулском броју, како да пратите степен заражености вароом помоћу једне недеструктивне методе.
Мислим да је већина људи која је овде на форуму и претплаћена на овај часопис, али за оне који нису, ево укратко како је човек предложио да се то ради:
Потребно је само на неки начин пратити број природно одумрлих вароа. Недељно се броји колико вароа опадне природним путем и уколико тај број крајем јула/почетком августа у просеку износи више од 10 вароа дневно, потребно је извршити два дугорочна третмана (један одмах после медобрања почетком августа, а други, средином септембра). Ако је тај број 5 вароа дневно, онда је довољан један дугорочни третман после медобрања. Након ових третмана, наравно потребан је и третман оксалном киселином.
Кажу да у пољској чак пооштравају ове критеријуме и да друштву прети угинуће уколико у овом периоду природно опадне 7-8 вароа.
Мени се веома допада овај начин праћења стања пошто није потребно убијати пчеле за одређивање степена заражености. Као почетник, водићу рачуна да тестирам овде речено, па живи били и видели однос броја природно опалих вароа у овом периоду и броја опалих вароа након летњег и зимског третмана.
Поздрав.
П.С.: Извините ако сам мало застранио са темом.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #88 poslato: Decembar 06, 2013, 21:11:27 »
Nidžo, ovaj način praćenja prirodnog opadanja varoe, po mom skromnom mišljenju, može biti jako nepouzdan. Razlog je u tome što, skoro ispod svake košnice ili  na ulošku sa koga brojiš opadanje varoe, "bivakuju" mravi i uholaže. Oni odnesu dobar deo opalih varoa, tako da možeš biti u zabludi da varoe uopšte nema.
 A i mukotrpno je zavirivati svaki dan pod svaku košnicu...
 Samo sam izneo svoje mišljenje, a ne znači da sam baš u pravu.
Veliki pozdrav

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: РЕВ кошница
« Odgovor #89 poslato: Decembar 06, 2013, 21:30:10 »
Ипак су две главе паметније од једне... :)
Добар аргумент и на месту. Мени није проблем пошто имам мали број кошница, пробаћу да пратим опадање варое крајем јула, па ћу видети како ће ићи. Мени је циљ да нађем што поузданији показатељ бројчаног стања варое са што мање малтретирања друштава. Као и у свему, тежим да све што радим буде што ефикасније, а да остане на што једноставнијем нивоу.
Иначе, морам да се исправим, за текст од пре неколико дана где сам написао да мислим да је један наставак довољан за плодиште. Слажем се са Ивицом, само се нисмо разумели, ја плодиштем сматрам све што се налази испод матичне решетке, остало не рачунам у плодиште већ у медиште јер изнад нема легла. Овде наравно подразумевам да се говори о активној сезони. У сваком случају Ивица се боље изразио.
Свако добро.