Autor Tema: Suncokret 2020  (Pročitano 21701 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #30 poslato: Jul 08, 2020, 22:03:49 »
Au Dušane, svaka čast. Ono juče im je bila nedelja, tzv. pčelinji vikend.
Samo napred, ova će ti odlično doneti. Neka potraje još koji dan.
Svako veče iščekujem tvoj post.
yu7yuu

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #31 poslato: Jul 08, 2020, 22:20:31 »
Ono juče je bila temperatura... :)  Sad je opet sve na svom mestu.
Inače, mislim da je ovo vrh brega...

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #32 poslato: Jul 09, 2020, 09:20:31 »
Ništa, čekamo današnji izveštaj. Sad odbrojavaš sve te kilograme, ali unazad.  😊
Samo neka one rade.
yu7yuu

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #33 poslato: Jul 09, 2020, 11:15:41 »
Само нек тако остане. Радујем се сваком Дулетовом извештају.  Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #34 poslato: Jul 09, 2020, 22:07:40 »
Danas 2,9kg.

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #35 poslato: Jul 09, 2020, 23:05:09 »
 Nema posustajanja Dušane.  Bravo
Pitam sve, ali znam da će mi Dušan odgovoriti, jer je on trenutno jedini koji nas obaveštava na temu vage.
Kako se odlučujete na koju košnicu da stavite vagu?
Da li gledate isključivo na neku od top 3 košnice ili nasumično izabranu?
yu7yuu

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #36 poslato: Jul 09, 2020, 23:15:34 »
Nemanja, ranije sam stavljao vagu na nešto slabiju košnicu. Smatrao sam to nekom vrstom sromnosti  ;) :) Posle sam ukapirao da se skromnost na isplati  :D
(šalu na stranu)Bolje je staviti na jače društvo: rezultati su vidljiviji, jasniji; i kad su pozitivni i kad su negativni.
Radi lakšeg prilaza, očitavanja - to je uvek društvo do vrata.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #37 poslato: Jul 09, 2020, 23:19:23 »
...

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #38 poslato: Jul 10, 2020, 00:15:19 »
Hvala za info, pretpostavio sam da su najjača društva ustvari i najbolji pokazatelji šta se dešava na paši.
Ps. Super ti je vaga, ja sam isto gledao da uzmem negde takvu, analogna, čak se negde po internetu bila prodavala, samo sam joj izgubio trag. Al Naleteću.
yu7yuu

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #39 poslato: Jul 10, 2020, 12:52:22 »
Добро је... Само да наставе тако још десетак дана и биће добро. Од готово изгубљене године на неким теренима ћемо имати просечну годину.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #40 poslato: Jul 10, 2020, 13:17:00 »
Nemanja, ranije sam stavljao vagu na nešto slabiju košnicu. Smatrao sam to nekom vrstom sromnosti  ;) :) Posle sam ukapirao da se skromnost na isplati  :D
(šalu na stranu)Bolje je staviti na jače društvo: rezultati su vidljiviji, jasniji; i kad su pozitivni i kad su negativni.
Radi lakšeg prilaza, očitavanja - to je uvek društvo do vrata.

Уважавам другачије мишљење (да нагласим, за сваки случај :) ), али постављање ваге на јача друштва је потпуно погрешно. Супротно од тога, ваге се не поставља ни на слаба друштва. Ако бих бирао, пре бих поставио вагу на слабије друштво (не неки јад, него друштво које је нешто слабије од осталих) него на много јаку кошницу.

На који начин јако друштво показује стање на пчелињаку, код повољнијег уноса (обилнијег) или код лошијег, а да се то може пренети на стање у целом пчелињаку?

Hvala za info, pretpostavio sam da su najjača društva ustvari i najbolji pokazatelji šta se dešava na paši.
Ps. Super ti je vaga, ja sam isto gledao da uzmem negde takvu, analogna, čak se negde po internetu bila prodavala, samo sam joj izgubio trag. Al Naleteću.

Немања, најјача друштва не могу бити показатељ оног што се дешава на паши. У том случају се вага може преместити и на друштво које је користило налет пчела...и шта ће оно показати? Показаће да је унос далеко бољи од уноса на осталом делу пчелињака.

Како нису сва друштва у истом стању, нас интересује просек уноса. Зна се како се рачуна просек. Зато је боље поставити вагу на друштво средње снаге, па да те „пријатно изненаде“ укупним приносом, а не на најјаче па од њега буде нпр. 30 кг за врцање а код већине 10 кг.

ПС

Ово може бити битно код планирања наредних потеза или поступака (дугорочних или краткорочних). Човек се може на основу повољног „извештаја“ са ваге задужити да уложи у будућу производњу и када се припрема да прода одређену количину меда (коју је урачунао „на основу ваге“), утврди да је принос далеко од онога који вага (на најјачем друштву) показује. Потом улази у још неповољније задуживање да врати претходни дуг.

Краткорочни потез би био планирање дохрањивања за зиму. Обилан унос показује да не треба набавити шећер за прихрану и онда, тамо негде у октобру, закључи се да су кошнице „мало празне“.

И још једна битна ствар: друштво на ваги ПОВРЕМЕНО ПРОВЕРИТИ. Могу се десити и непредвиђене ствари и да је стање потпуно различито од стварног стања на пчелињаку.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #41 poslato: Jul 10, 2020, 13:56:52 »
 ;) Da budemo skroz precizni - nisam rekao "najjače", rekao sam "na jače".
 Sve ostalo stoji...A Nemanja će znati da izvuče zaključak.
Pozdrav Šole.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #42 poslato: Jul 10, 2020, 14:36:24 »
Не треба будемо прецизни: већ смо то били  :) :

Nemanja, ranije sam stavljao vagu na nešto slabiju košnicu. Smatrao sam to nekom vrstom sromnosti  ;) :) Posle sam ukapirao da se skromnost na isplati  :D
(šalu na stranu)Bolje je staviti na jače društvo: rezultati su vidljiviji, jasniji; i kad su pozitivni i kad su negativni.
Radi lakšeg prilaza, očitavanja - to je uvek društvo do vrata.

Уважавам другачије мишљење (да нагласим, за сваки случај :) ), али постављање ваге на јача друштва је потпуно погрешно. Супротно од тога, ваге се не поставља ни на слаба друштва. Ако бих бирао, пре бих поставио вагу на слабије друштво (не неки јад, него друштво које је нешто слабије од осталих) него на много јаку кошницу.
...

Такође, Немања је на основу тога - јаче друштво, већ извео закључак да вага треба да је на најјачим друштвима:

Hvala za info, pretpostavio sam da su najjača društva ustvari i najbolji pokazatelji šta se dešava na paši.
Ps. Super ti je vaga, ja sam isto gledao da uzmem negde takvu, analogna, čak se negde po internetu bila prodavala, samo sam joj izgubio trag. Al Naleteću.

Закључујем да сам правилно поставио цитате и коментаре... :)


Такође поздрав! :)



ПС

Осим тога нису најјача друштва показатељ дешавања на паши (она су показатељ шта врло јако друштво може да донесе и то је далеко изнад просека, нарочито ако пчелар врло брзо реагује па им прошири простор „према намени“ :) ). Рекох и зашто: могла су користити налет или бити нпр. двоматична друштва (или су имале неку другу повољност).


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nemanja Banjac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 112
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Sombora
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #43 poslato: Jul 10, 2020, 17:14:58 »
Zato je dobro imati više ljudi u diskusiji. 😊
Hvala Draganu što se javio.
Doduše, moje skromno mišljenje je ipak da je dobro imati, (ako je pčelinjak u nekom većem broju), dve vage, I na slaboj i na jačoj zajednici. Tu se dobija neka slika, naravno ne precizna, ali se može napraviti paralela. Slabo društvo može da stane sa radom ili ga prilično uspori pred kraj paše, kao što se kod mene upravo dešava na njih par. Ali jaka i srednja još rade prilično dobro, koliko još dana, nisam siguran, videćemo posle ovog zahladjenja u nedelju.
Ps. Ja sam reklo bi se nov u ovom sportu, za te neke stvari su mi potrebne godine rada i posmatranja. I slušanja iskusnijih.
yu7yuu

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2020
« Odgovor #44 poslato: Jul 10, 2020, 21:47:22 »
Danas 1,3kg. Vruć, jugoistočni vetar.