Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159567 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 18, 2011, 18:26:12 »
Tačno je, došla su teška vremena. Ako se predamo biće nam još teže.

Deda Miroslav pre dodavanja medišta se trudi da izjednači oba društva tako što početkom marta iz strane koja je iz nekog razloga mnogo jača od druge vadi ram sa leglom i pojačava drugu stranu (pre dodavanja ram mora ostati bez pčela). Na taj način on uspe da izjednači obe strane jer je bitno da kad doda medište obe strane učestvuju u donošenju meda podjednako. Tada neće biti problema sa nestajanjem jedne od matica, a neće se ni rojiti. Evo još nekoliko prošlogodišnjih slika. Pozdrav.


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 18, 2011, 22:05:07 »
Bravo, nastavi.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 18, 2011, 22:25:39 »
Bez obzira što velike ramove skloni na krajeve, kako iz njih izlazi leglo pčele ih maksimalno napune i poklope voštanim poklopčićima. Ako se desi da na tim ramovima pčele povuku matičnjake, oni su uglavnom odlični i Prokić ih koristi da zameni maticu sa kojom nije zadovoljan, ili je stara i planirana za zamenu. Njegov način zamene i odgajanja matica je zanimljiv, pa ću o tome napisati neki drugi put. Moram još da se konsultujem sa njim i da mi detaljno objasni kako to radi.

Evo još nekoliko prošlogodišnjih slika. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 18, 2011, 22:34:13 »
Koliko vidim Sveto kod vas su izuzetni pašni uslovi.
Svaka čast! Čini mi se da imate "meda koliko poželiš"!

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 18, 2011, 22:34:35 »
Uh, Sveto,
Kakvih sam ja problema imao na jednom forumu sa jednim "filozofom" zbog ovih matica o kojima govoriš. Naime, čovjek neće pa neće da prizna da će pčele povući matičnjake u velikom broju prilikom prevješavanja, bez razlike što "osjećaju" maticu. Ja to doživljavao iz godinu u godinu, a on zapeo iz petnih žila da je to nemoguće, pa onda preokrenuo priču da te matice ne valjaju, a samo selekcionisane valjaju. Igrom slučaja, i on proizvodi "selekcionisane" matice. Jah!
Dobro ovo deda Proka radi. Ima tu još detalja sigurno. Potrudi se pa nam ih kaži, a mi ćemo ti biti zahvalni, ja sigurno već jesam.
Uspio sam sve slike otvoriti.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 18, 2011, 22:38:41 »
Koliko vidim Sveto kod vas su izuzetni pašni uslovi.
Svaka čast! Čini mi se da imate "meda koliko poželiš"!

Pozdrav svima.....

Vojo,
Je li se zezaš, a ja ne razumijem, jer si pod navodnike stavio: "meda koliko pošeliš"?
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 18, 2011, 23:09:42 »
Esade, ne zezam se ja, nego oni mogu da se zezaju jer u tim klimatskim uslovima stvarno imaju meda koliko poželiš.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 18, 2011, 23:23:59 »
Koliko vidim Sveto kod vas su izuzetni pašni uslovi.
Svaka čast! Čini mi se da imate "meda koliko poželiš"!

Pozdrav svima.....

Druže Vojo, ne mogu da se požalim na pašne uslove. Moj pčelinjak je oko 3 km udaljen od Prokićevog, a nadmorska visina je kod mene za 200 m niža (750 m, 950m). Kod mene zna biti problema sa voćnom pašom. Ponekad se okiša pa pčele ne mogu da je koriste. Kod Prokića sve cveta kasnije od mene i do 15 dana. Kad kod mene prođe, a ne iskoristi se kod njega ima svega u izobilju. Zato se često desi da se njegove pčele bolje razviju od mojih, iako je moj pčelinjak na boljem mestu. Ako se pčele dobro razviju na voćnoj paši onda iskoriste malinu da napune medišta, a krajem maja bude nešto i od bagrema kad nije kišovito vreme. Kod Prokića retko kada omane voćna paša. Toliko za večeras. Pozdrav.

PS Ne možeš reći da su naši brdskoplaninski uslovi bolji od vaših. Ti za zimovanje imaš suncokretov med, a mi cerovu medljiku. Videćemo kako će nam pčele izaći iz zime.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 18, 2011, 23:45:50 »
Esade, ne zezam se ja, nego oni mogu da se zezaju jer u tim klimatskim uslovima stvarno imaju meda koliko poželiš.

Pozdrav svima....

E, to mi je drago čuti, zaista.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 18, 2011, 23:57:49 »
"PS Ne možeš reći da su naši brdskoplaninski uslovi bolji od vaših. Ti za zimovanje imaš suncokretov med, a mi cerovu medljiku. Videćemo kako će nam pčele izaći iz zime."

Sveto druže, ako ima medljike hvala Bogu kad je ima i nek je ima.
Zato su tu hranilice i u jesen to jest krajem septembra društvima se može za 7-8 dana dodati po 7-8 litara gustog lekovitog sirupa i nema nikakve brige za zimovanje.


Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 19, 2011, 00:00:22 »
Sveto,
Eto dokaza kako riječ riječ vuče, a iskustvo iskustvom dokazuje. Propčelario sam jednog rođaka. Krupan, jak, aTih momak, stabilan i umješan. Brzo i dobro je sve savladao. Kad je dostigao nešto preko 30 društava (sve do tada bio je na mom pčelinjaku, radio sa mnom i učio, sve besplatno), na moj nagovor odselio je svoja društva u planinu, gdje je imao i nešto vikendice (raj zemaljski). Već prve godine primijetio je to što ti govoriš za voćnu pašu i molio me da poslije moje odselim kod njega na voćnu pašu. Tako sam se u to i uvjerio. Bilo mi je neobično drago kad me je premašio prinosom (učenik premaši učitelja). I poslije osamostaljenja tražio je savjete. Dosjetio sam se i rekao: "Neka uvijek imaš kredita na mobitelu, kad naiđeš na problem, nazovi, reci šta vidiš pa ćemo i na daljinu riješiti." Više puta tako je i bilo (roj puzavac na predebeloj bukvi, bezmatak, lažne matice, demariranje, nova društva, medišta ...).
Nažalost, iznenada je obolio (rak), kratko se patio i umro. Imao je neke svoje posebne pokrete i radnje, kao i svi mi što imamo, po kojima ga se uvijek, baš uvijek sjetim na pčelinjaku, i bude uvijek mi bude teško zbog svega, ali to je već nevesela priča van teme.
Gljiva? Evo mi voda na usta. Izazivaš, izazivaš.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 19, 2011, 09:16:49 »
Sveto,koliko vidim na jednoj slici ima i rupe koje služe kao gornja leta,ali su zatvorena.dali ih koristi? Dali matična rešetka ima leto?

pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 19, 2011, 18:53:07 »
Gljiva? Evo mi voda na usta. Izazivaš, izazivaš.
Pozdrav, svako dobro!


Ova gljiva (Kračun) raste u Prokićevom pčelinjaku. To je najveći šmpinjon. Krajevi oko Užica su bogati ovom gljivom, a ja volim da je berem. Dobra je pohovana, a može da se sprema na više načina. Prava delikatesa. Nisam imao nameru da izazivam.   http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=437.0  Pogledaj ovaj link, već smo spominjali neke gljive.

Sveto,koliko vidim na jednoj slici ima i rupe koje služe kao gornja leta,ali su zatvorena.dali ih koristi? Dali matična rešetka ima leto?

pozdrav

Miroslav nema rupe na nastavcima, neki nastavci mu imaju isečak na dnu koji imaju ulogu pomoćnog leta. Mislim na polunastavke. Na slikama se vidi da su otvoreni. Ta slika gde si vedeo zatvorene rupe (na početku teme) nije sa Prokićevog pčelinjaka. To je pčelinjak drugog dede, Nikole Grbovića (85 godina), a takve su i moje dvomatične, a slike ću postaviti kasnije. Pozdrav.
« Poslednja izmena: Oktobar 19, 2011, 19:02:14 od strane stevanovic sveto »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 19, 2011, 20:27:51 »
Sveto,
Volim ja gljive itekako, a nisam znao da ste ovdje pričali o njima. Odoh sad tamo.
Vidim da si još jednog dedu obilazio. U njima je iskustvo, nisi pogriješio.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 19, 2011, 20:53:38 »
Deda Nikola je stari vuk. Ima 85 godina i još obilazi babe po selu. Neumoran je. Ima dve dvomatične DB-12 i jednu DB-12. Nekad je imao mnogo više, ali sada mu je dosta i ovo. Što se tiče gljiva tu sam veoma dobar. Nekad sam se mnogo više bavio gljivarstvom i travarstvom, sada mi je to samo hobi. Sve što te zanima pitaj. Pozdrav.