Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341222 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #540 poslato: Februar 23, 2017, 06:44:11 »
Zazimljeno je 8 drustva(LR na dva nastavka).
AV podnice su skroz otvorene,izmedju zbega i gornjeg nastavka je folija.Ispod krova je stiropor,negde 2cm,negde 5cm.

18.12.2016. dodao sam pogacu svim drustvima  (tri drustva su vec bila izasla na satonose,ostala drustva su bila dva prsta ispod satonosa na srednjim ramovima).Pogaca Apitrade Leskovac sa Nozecidom.

28.01.2017. sam na cetiri drustva podelio 3.pogace,posto su  pojela 2/3 prve pogace.Pogaca Apitrade Leskovac sa Nozecidom.
10.02.2017. Uvukao sam limene uloske,da dodatno utoplim kosnicu.Ulosci nisu gurnuti do kraja, izvuceni su jedno 10 cm.

U petak 17.02.2017. sam dodao svim drustvima jos po jednu pogacu.Sve sto sam im do sada dao su uredno popapale.Ocistio sam podnice od mrtvih pcela.Pogaca Nektar Kragujevac sa Nozecidom.



Poštovani, koliko vidim otvoreno je gornje leto?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #541 poslato: Februar 23, 2017, 08:05:31 »
Poštovani, koliko vidim otvoreno je gornje leto?

Kao da pčele pokušavaju da zatvore taj gornji ulaz... možda zbog promaje.... ali to samo možda tako izgleda na fotografiji....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #542 poslato: Februar 23, 2017, 09:05:37 »
 Da otvorena su gornja leta tokom cele godine,nisam to napisao u prethodnom postu,samo su otvori smanjeni na minimum reduktorom leta( zimi i u bespasnom periodu),pa je zato guzva oko leta.Pcele vise koriste gornja leta pri procisnom izletu,a i  klube je celu zimu bilo  pozicionirano prema letu,tj. u prednjem delu rama. Slikao sam telefonom (alcatel pixi ne slika ostro),pa se ne vidi najbolje,ne vide se  pcele koje lete oko kosnice,samo one koje su oko leta,u petak su pcele bile aktivne.

Na donjem letu je limeni cesalj,pa je i tu guzva,pokusavaju da izvuku mrtve pcele sa podnice,a cesljevi im bas smetaju.Sutradan ujutro,dok su pcele jos bile neaktivne, sam izvadio  letvicu na kratko i ocistio podnice od mrtvih pcela, koliko sam mogao da  iscackam tanjom letvicom,da im sto vise olaksam. Bilo je po dve-tri sake mrtvih pcela na podnicama u svakom drustvu.Insistiracu kod majstora da mi nadalje pravi podnice tako da mreza moze da se vadi kao ulozak sa zadnje strane.Da mogu lako da se izbace mrtve pcele sa podnice.
 

Pet drustva je zazimljeno sa po 9 ramova u oba nastavka.
Dva drustva su zazimljena sa po 8 ramova u oba nastavka.
A jedno drustvo sa  po 7 ramova u oba nastavka.








Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #543 poslato: Februar 27, 2017, 18:13:14 »
Kod kuće, u bašti, imam jedan roj prošlogodišnji (tačnije drugog juna 2016. dobio sam na poklon maticu sa ramom tek zaleženim jajima i šakom pčela) i  posmatram kako ''vuku'' polen. U početku braonkasti, a posle i narandžasti polen.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #544 poslato: Mart 04, 2017, 22:10:23 »
Zbog posla i vremenskih prilika nisam pregledavao društva. Danas sam "škicnuo" jedan nukleus, 1 okvir zatvorenog legla za 2 dlana i 2 okvira otvorenog legla. Vaga se u zadnje vrijeme strmoglavila, dodane pogače potrošene 70%.... Od 15. na godišnjem pa ću odraditi sve u paketu, vjerujem da će biti i bolje vremenske prilike

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #545 poslato: Mart 05, 2017, 11:36:52 »
Kad početi sa stimulativnom prihranom? Drren je cvetao i polena ima i sve će ga više biti...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #546 poslato: Mart 05, 2017, 13:02:59 »
Kad početi sa stimulativnom prihranom? Drren je cvetao i polena ima i sve će ga više biti...

Миро пријатељу, пчелари се за то одлучују по слободној жељи, кад ко хоће тад и почне.

Свакако да стимулативну прихрану сирупом не бих ником препоручио да почиње пре цветања џанарике.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #547 poslato: Mart 05, 2017, 15:10:39 »
Juče sam iskoristio veoma topao dan (20 stepeni) i pregledao 41 R.V. koliko sam ih i zazimio.
Za sada sve su žive i zdrave i u svim, od prve do posljednje, je krenulo leglo.
U devedeset posto slučajeva je na dva do tri rama veličine šake,zatvoreno i otvoreno.
U par društava  je na samo jednom ramu otvoreno, a u jednoj R.V. sam na moje iznenađenje našao četiri rama zatvorenog legla velike površine (preko 2/3 rama).
Zalihe hrane izgledaju ovako:
Drugi,treći,osmi i deveti ram su u velikoj većini društava netaknuti i puni meda.
Četvrti, peti,šesti i sedmi ram su potrošeni od 1/2 do 2/3i na njima se u prednjem dijelu rama ,odmah do okruglog leta nalazi leglo.Pošto koristim okrugla leta primijetio sam da se klube u ovom slučaju kreće od leta tj.početka ka kraju rama,odnosno košnice,znači nikada na centru rama kada se klube kreće po vertikali.Kod mene se nije još desilo da klube probije mednu kapu i ode na jednu stranu ili se podijeli, nego odmah troši čitavu visinu rama hrane od početka rama i hreće se unazad po horizontali ka kraju košnice. Između ostalog zato sam se opredijelio za okrugla leta, a imaju još pozitivnih osobina. Preživljavanje je za sada stopostotno,a nadam sa da će tako i ostati jer sve ukazuje na to :) . Pozdrav svima sa pčelinjaka "Ispod Brekinje"

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #548 poslato: Mart 05, 2017, 18:06:56 »
Imao sam posle 14,ooh posla u voćnjaku. Oblačno vreme ali ne i hladno. Kada sam se približio košnicama, na moje iznenađenje, pčele u svim košnicama vuku polen a puno ih je na pojilištu.
Juče sam pregledao jedno društvo koje mi je kod kuće. Zazimljena ja sa tri ulice pčela, sada ih ima dve- tri , a legla skroz gore na ramu do pogače. Legla na jednom ramu 5-6 cm u prečniku i to svih stadijuma. Matica sam video, približio ramove sa medom bliže leglu. Šta će od ovog društva biti?!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #549 poslato: Mart 06, 2017, 00:39:52 »
Dobre su i vredne, koliko sam video.
Svedi im prostor, da se bolje osećaju i ovladaju njime, pa i lakše uspostave mikroklimu.
I ko zna šta će sve od njih biti...  :D

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #550 poslato: Mart 06, 2017, 06:57:21 »
Ako u maju budu imale 5 rama legla idu u oplodnjak, trodelni LR. Dobro će mi doći da naučim i ovo.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #551 poslato: Mart 10, 2017, 13:53:26 »
Hladno, oblačno i tako već danima... Jutros -1 C. Juče sam im postavio polensku pogaču, od 3 do 5 ulica pčela...
Tuga.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Slaviša Marinković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kamenica kod Kragujevca 465m; 060/3405421
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #552 poslato: Mart 10, 2017, 19:33:09 »
Kiša, vetar...
,,Колико знаш, толико зјаш"

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #553 poslato: Mart 10, 2017, 20:01:25 »
A i sneg onako 2-3 cm...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #554 poslato: Mart 11, 2017, 00:22:54 »
A i sneg onako 2-3 cm...
Auuuuuu brate...