Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340998 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #555 poslato: Mart 11, 2017, 07:01:00 »
Noćas bilo vedro :D
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #556 poslato: Mart 11, 2017, 09:10:51 »
Jutro bez neba sve belo magla vidi se 20-tak metara sneg mokar tezak ima ga oko 5 cm do srede isto sad ce biti povuci potegni za one sa malo hrane a sa leglom... Jedina uteha je da je ovo najzad normalna zima vlage ima i previse u zemlji bilo i hladno baba marta ce valjda da zavrsi pa da se radujemo...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #557 poslato: Mart 12, 2017, 20:51:34 »
Kiša i to do srede pa do nedelje sunčano pa opet nedelju dana kiše. A pišu, u prvoj nedelji aprila 5 rama legla u LR potrebno za kvalifikovanje  društva za bagrem?!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #558 poslato: Mart 12, 2017, 21:01:59 »
Uopšte mi se ne svidja...
Hajde, nek bude kiše ( naravno ne po ceo dan ), samo nek temperatura bude dobra za izlete. Ali jok...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #559 poslato: Mart 12, 2017, 23:00:36 »
Kiša i to do srede pa do nedelje sunčano pa opet nedelju dana kiše. A pišu, u prvoj nedelji aprila 5 rama legla u LR potrebno za kvalifikovanje  društva za bagrem?!

Еди пријатељу,
до почетка априла лако може да буде легла до 5 ЛР рамова ако је пре тога на 2-3 недеље било лепо време и ако су пчеле добро зазимљене и добро презимиле.
Прошле године због лоших временских услова у време ставарања зимских пчела наишло је хладно и кишовито време у сред јула и пчеле у највећем делу наших крајева нису произвеле и оформиле довољно квалитетних зимских пчела. заједнице су слабије изашле из зиме и мислим да ће им требати доста лепог времена да се развију у јаке заједнице до багрема...
Uopšte mi se ne svidja...
Hajde, nek bude kiše ( naravno ne po ceo dan ), samo nek temperatura bude dobra za izlete. Ali jok...
Нешо пријатељу,
Не свиђа се ни мени али шта да се ради. Ако багрем крене око половине маја као пре коју годину опет ће све бити добро.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #560 poslato: Mart 13, 2017, 09:27:38 »

Еди пријатељу,
до почетка априла лако може да буде легла до 5 ЛР рамова ако је пре тога на 2-3 недеље било лепо време и ако су пчеле добро зазимљене и добро презимиле.
Прошле године због лоших временских услова у време ставарања зимских пчела наишло је хладно и кишовито време у сред јула и пчеле у највећем делу наших крајева нису произвеле и оформиле довољно квалитетних зимских пчела. заједнице су слабије изашле из зиме и мислим да ће им требати доста лепог времена да се развију у јаке заједнице до багрема...


Sudeći prema dugoročnim prognozama, hladno vreme nas neće napustiti skoro. Bar nas u Elemiru... Poljoprivreda je fabrika pod vedrim nebom.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #561 poslato: Mart 13, 2017, 10:13:40 »
Ако настави хладно време пчелиње заједнице које су са леглом кренуле током јануара и почетком фебруара и где су пчелари додавали погаче и тако проширивали легло сада ће бити у проблему. Ту су излежене врло слабе младе пчеле кратког животног века и оне без квалитетног пролећног праха не могу дуго да живе а на њихово отхрањивање потрошено је много енергије и много зимских пчела...

И код мене је данас хладњикаво и не знам да ли ће пчеле током дана имати мгућност за излазак из кошница...


Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #562 poslato: Mart 13, 2017, 15:57:36 »
Sneg treci dan ima ga oko 20 cm pada onaj sitan ali se i topi lome se i grane pod snegom u sred pcelinjaka se odlomila jedna ali pala izmedju dve kosnice - ta kruska mi je mamac za rojeve 90% se tu uhvati ali je vec stara morace da radi motorka.

Prosle godine u ovo vreme vrba iva je bila u punom cvetu polena i nektara sa nje koliko oces sada je tek leska otvorila - ko zna mozda ce pcele poceti da nose polen i iz zamrzivaca?

Do dzanarike jos mesec dana pcela ima vec vise nego pre mesec dana dve ili tri su jos kriticno vifecemo ali najava vremena za ovu nadmorsku visinu je prilicno pozitivna - imam slika iz 2014 maj mesec 15-ti jabuka procvetala a na njoj sneg...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #563 poslato: Mart 13, 2017, 20:47:53 »
I bi svetlost.

Najzad sunce! Bio sam na voćnjaku-pčelinjaku oko 14,ooh. Sadio šljive polucepovače, one što daju miris rakiji. A pčele vuku polen, svetliji braon nekako sivkast i neki narandžast. Bilo ih na pojilici. Jeste bilo hladno i duvao vetar ali im to nije smetalo. Gledao sam košnice i upoređivao aktivnosti PZ sa punim i ove sa AV podnjačama. Možda grešim ali više aktivnosti je bilo na poletaljkama sa punim podnjačama.
Ako sada nastavi toplije vreme za koji dan cveta ringlov (imam rusku džanariku), kajsija, kruška...
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #564 poslato: Mart 14, 2017, 20:21:31 »
Posle cetri dana najzad vidjeno sunce ali na kratko a prognozu menjaju na cetri sata - videcemo sta ce sutra biti. U vecini kosnica brojno stanje se popravlja s tim sto imam opet jednu bas agresivnu to ce morati da se menja pod hitno...

Samo leska pustila rese nigde nicega ali ako se ostvari vecerasnja prognoza mozda bude necega.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #565 poslato: Mart 14, 2017, 20:31:10 »
Edi, zašto imaš pojilice kad ti je voda u blizini? Olakšavaš pčelama ili tiska voda nije dobra?
Danas na oko 80mnv badem u punom cvetu. Ladnjikavo vreme i samo par pčela na celom drvetu....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #566 poslato: Mart 16, 2017, 20:22:26 »
Za sada nikakve aktivnosti nema sneg se ubrzano topi za sutra najavljuju sunce i temp preko 15 C pa ce se videti stanje na letu.

Ono sto je odradjeno je da su sva drustva utoplhena je legla ima a drugo sto je uoceno je da se jedna linija matica izdvaja i to znacajno - prosle godine je to bolo samo jedno drustvo ali je ono dalo nekoliko matica i vidi se znacajna razlika i u brojnosti pcela kso i njihovoj vitalnosti. Ako tako ostane bice izvrsena zamena matica i u ostalim kosnicama.

Druga stvar je da cu na osnovu jedne kosnice videto koliko malo pcela moze da izgura do normalnog drustva - tri ulice zahvata klube nigde sire od dlana ali ne pokriva celu visinu RV rama - ima hrane ali

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #567 poslato: Mart 16, 2017, 20:24:45 »
videcu kako ce se razvijati i da li ce uopste preziveti.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #568 poslato: Mart 17, 2017, 13:18:03 »
Dan predivan,bez vetra, pregledao sam RV i stanje u sve cetiri kao preslikano. Pcela ima na sest ulica i legla na cetiri rama, po pola rama sa obe strane   
polensku pogacu dodatu pre nedelju dana , skoro da nisu pipnule, unose neki zelenkasti polen. Hrane u svim ima otprilike po 6/7 kg. Do ramova sa leglom sam sa obe strane primakao ramove sa hranom i ne diram do sl. nedelje. Jedan ubod iznad oka

Van mreže Bojan Nekic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Radosin
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #569 poslato: April 03, 2017, 23:26:23 »
Pozdrav prijatelji.
Da li je pametno sutra raditi izjednacavanje drustava? Sve da ih svedem na 8 rama legla. Najavljuju neko zahladjenje pa pitam zbog toga?