Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340765 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #690 poslato: Januar 26, 2018, 21:37:52 »
Нисам их узнемиравао. Оне мене јесу, али се нисам љутио, већ уживао док их гледам.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #691 poslato: Januar 26, 2018, 23:09:47 »
Zorane odlična fotografija. Sviđa mi se...  :)

Van mreže Veroljub Ninković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Orašac kod Šapca
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #692 poslato: Januar 27, 2018, 22:12:21 »
Данас, по сунчаном дану, на око 10оС, отварао својих 6 РВ кошница подно Цера. Само у једној сам нашао врло мало затвореног легла.
Три кошнице сам морао да пренесем неких 100-ак метара, до друге три, па сам након неког времена посматрао групицу пчела како облећу око места где су до тада биле кошнице. Ваљда  неће превише излетати ових дана.
Поздрав свима,

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #693 poslato: Januar 28, 2018, 10:51:11 »
Од јуче.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #694 poslato: Januar 28, 2018, 10:57:58 »
Од јуче

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #695 poslato: Januar 30, 2018, 19:47:39 »
Danas otvorio nekoliko košnica da dodam pogače. Ali kad sam zavirio unutra iznenadilo me da u više od pola njih uopšte nema legla. Ni jedne jedine ćelije. Društva jaka, po 5 do 7 DB ramova pčele, matice uočene, normalne, meda više nego dovoljno. Legla samo u nekoliko najslabijih. Polen unose punom parom (procvetao brijest, lijeska, visibaba itd...) ima ih i na pojilici. Pcelinjak je na 40 mnv.

Kako tumačite ovo što još nije kretalo leglo?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #696 poslato: Januar 30, 2018, 23:04:59 »
Могао бих (уз опрез) да тумачим по стању какво је код мене. И друштва која годинама имају у сличним условима легла, имају врло мало, а простор припремиле и чекају.

Било је ветровито време и могло је то да утиче. Друга ситница (за разлику од прошле године која је била неповољнија у јесен), пчеле су после киша имале довољно полена и више хладнијих дана да мирују. Не само довољно полена већ и велике вишкове. Тако добро храњена пчела не жури по сваку цену да се шири. Могу  можда ових топлих дана да занесу матице још нешто легла, али то за сада није нешто што би забрињавало.

У суботу сам видео друштво које је у целом наставку (заузима и улице до зидова) и има само на 3 рама легла које није неке веће површине (док сам гледао рам и стање хране одозго, нисам ни приметио то легло). Како је изгледало када сам подигао поклопну, мислио сам да има 5 рамова легла :).

Брнуо сам мало за та друштва јер ове године нисам ни пришао том делу пчелињака. Имале су после сунцокрета мање хране. Прихрана је започета на време и искористиле су у октобру јак унос да среде стање (мислим да је закаснело цветање звездана и бршљана који су се опоравили од кише).

Наравно, ти можеш боље проценити према наведеном, шта је у питању. Не знам уопште јел' тамо код тебе било ветра  :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #697 poslato: Januar 31, 2018, 10:41:40 »
Danas otvorio nekoliko košnica da dodam pogače. Ali kad sam zavirio unutra iznenadilo me da u više od pola njih uopšte nema legla. Ni jedne jedine ćelije. Društva jaka, po 5 do 7 DB ramova pčele, matice uočene, normalne, meda više nego dovoljno. Legla samo u nekoliko najslabijih. Polen unose punom parom (procvetao brijest, lijeska, visibaba itd...) ima ih i na pojilici. Pcelinjak je na 40 mnv.

Kako tumačite ovo što još nije kretalo leglo?

Мислим да су ноћи још увек дуге и хладне. А рече Шоле да добро храњена пчела не жури са покретањем легла. Пчеле са јаким масним ткивом имају тачан и јасан осећај и разумевање своје снаге и могућности и неће покренути легло без уноса већих количина полена и дужег топлог периода.

Поздрав драгим пријатељима...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #698 poslato: Januar 31, 2018, 13:59:14 »
В
Могао бих (уз опрез) да тумачим по стању какво је код мене. И друштва која годинама имају у сличним условима легла, имају врло мало, а простор припремиле и чекају.

Било је ветровито време и могло је то да утиче. Друга ситница (за разлику од прошле године која је била неповољнија у јесен), пчеле су после киша имале довољно полена и више хладнијих дана да мирују. Не само довољно полена већ и велике вишкове. Тако добро храњена пчела не жури по сваку цену да се шири. Могу  можда ових топлих дана да занесу матице још нешто легла, али то за сада није нешто што би забрињавало.

У суботу сам видео друштво које је у целом наставку (заузима и улице до зидова) и има само на 3 рама легла које није неке веће површине (док сам гледао рам и стање хране одозго, нисам ни приметио то легло). Како је изгледало када сам подигао поклопну, мислио сам да има 5 рамова легла :).

Брнуо сам мало за та друштва јер ове године нисам ни пришао том делу пчелињака. Имале су после сунцокрета мање хране. Прихрана је започета на време и искористиле су у октобру јак унос да среде стање (мислим да је закаснело цветање звездана и бршљана који су се опоравили од кише).

Наравно, ти можеш боље проценити према наведеном, шта је у питању. Не знам уопште јел' тамо код тебе било ветра  :)


Вјетра је било и то баш јаког и хладног. Нешто размишљам да није можда у питању храна на којој су зазимљене, али опет и ове слабије су на истој храни, зар не? Просто је можда како Воја и Шоле кажу јачина друштава и количина хране у питању. Видјећемо шта ће даље да се дешава...
Поздрав

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #699 poslato: Januar 31, 2018, 17:35:49 »
Поздрав свима,

Данас сам искористио слободан дан и обишао "госпођице" и вјерну им стражу, псе који чувају имање.

Све четири кошнице у малтене идентичном стању.
Преко 6 улица пчела, у вијенцима има још меда, погаче додане на Бадњи дан су поједене малтене до последње мрвице!
Ово нисам очекивао па нисам ни понио друге да их замјеним. Срећом сутра је опет повољна прогноза, па ће сутра да добију нове.

Брзи преглед ми је показао да на два до три централна рама има затвореног легла у површини шаке са испруженим спојеним прстима.
Пчела у кошници има доста. Нисам тражио матице. Тај посао ћу ипак оставити за мало топлије вријеме.


Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #700 poslato: Januar 31, 2018, 18:48:34 »
Ako ima legla zašto tražite matice?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #701 poslato: Januar 31, 2018, 22:43:18 »
Ako ima legla zašto tražite matice?
Tako je Edi.
Ja nisam ni leglo tražio(samo sam pogledao poilicu) :D

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #702 poslato: Januar 31, 2018, 22:43:56 »
...

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #703 poslato: Februar 01, 2018, 10:07:19 »
Ako ima legla zašto tražite matice?
Па нисам је тражио :)
Без шале, не знам, мирнија душа, ваљда.
И моја тру стрица која пчеларе кажу да су им резерве меда на крају и да прибјегавају погачама. Ја јесам почетник, али да се сва четворица зезнемо са резервама,....
Ипак мислим да је блага зима имала утицаја на појачану активност пчела и самим тим и на потрошњу хране.

Мирослав

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #704 poslato: Februar 07, 2018, 16:01:35 »
Odavno nisam pisao u ovoj temi, ali je krajne vreme da pocnem  :)


Danas sam spremio drugu turu pogaca da dodam pcelama jer su prehodne u velikom delu potrosene ( u par drustva 100% a u par nisu ni nacete ili su odnete nekih 10%) temp na pcelinjaku je bila oko 10 stepeni ali subjektivni osecaj uz vetar koji je duvao cinilo se da je dosta hladnije.

Pcele nisu izlazile sem izuzetaka, posto do sada nisam otvarao kosnice tj nisam podizao ramove (kosnice sam otvarao pre mesec dana kada sam dodao prvu pogacu) i mogu slobodno da kazem da mi je ovo prvi zvanicni pregled drustava u kontejneru ali da ne duzim pregledao sam drustva samo u RV kosnicama  ( U DB kosnicama sam samo dodao pogacu nisam vrsio pregled) i stanje je zadovoljavajuce legla ima od 2 pa do 5 rama doduse ne na nekim vecim povrsinama prosek povrsina dlana  ali prosek je oko 3 rama pcele prenose pogacu i smestaju je u ramove oko legla prepostavljam da je mesaju i sa medom i vodom posto su ramovi oko legla puni " slatke vode " e sad sto se tice hrane  imaju hranu sad sve zavisi od drustva do drustva ali sam gde sam primetio da ima visak vadio po jedan krajni ram i dodavao u drustva gde sam ocenio da fali..
 Jedno drustvo ima legla na 5 rama povrsine dlana i ono je prejako zato sam  iz druge kosnice dodao pun ram sa medom do legla naravno i pogacu preko satonosa posto je od prehodne ostala samo folija, hrane ima ali moracu da obratim paznju na ovo drustvo u narednom periodu..
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama