Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 340929 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #765 poslato: Mart 22, 2018, 15:47:39 »
Sole, znam da je malo van teme, ali vec par dana razmisljam o onome da je najbolje da je plodiste puno pred bagrem, da li zaklopljenim medom, polenom ili leglom,. Cinjenica je da kada stavljam MR I ogranicavam maticu na 1 nastavak, dodajem i tri SO koje ce one izgraditi i napuniti ga medom i samim tim mi je to manje meda u medistu. Znaci namece mi se pitanje kako to da izbegnem, oduzimanjem viska  legla ili stavljanjem SO u mediste na vrhu. iLI GRESIM U RASMISLJANJU I TRBAJU IM TE SO U PLODISTU.

Mozda je resenje , dok mi je plodiste na vrhu, intervenisati sa SO I kada bude popunjeno, da tako ide sa maticom dole.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #766 poslato: Mart 22, 2018, 16:42:41 »
У старту грешиш. Не пуно плодиште храном! Па тако их можеш лако отерати у ројеви нагон пре времена. Мислим да сам јасно написао да треба имати хране, а не крцато плодиште храном.

То би значило да су бочни рамови прилично попуњени (па чак и пуни), а медни венци постоје и смањују се према средишту гнезда. Ако је нпр. РВ кошница у питању и мало више хране се дода, треба превешати на време или пазити на време да не препуни.

Када се успостави повољно стање хране, рамове плодиште једноставно спусти доле на време, подигни средњих два-три рама изнад решетке (у њим је најмање хране и тиме најмање неког другог меда може доспети у мед за врцање). Чак и ако су са јаким венцима, знаш где су и једноставно их не врцаш. Изгубиш кило-два багрема, али задржиш „чист образ“ и тај мед остане друштвима (јер мора и нешто вишка понекада да им остане).

Можеш и мед из плодишта изврцати ако је у рамовима где граде сатне основе. Како је то време када се храњење обуставља (зато и кажем да на време треба хранити да се добије повољно стање бар 7 дана пре багрема), и ако ставиш основе у време релативно блиско цветању багрема (усваком случају не када још храниш) ту је углавном мед од багрема (може бити и нешто глога и сл.).

Зато и није проблем ако се подигну рамови с већим венцима – на основу тога изврцаш мед из сатних основа у плодишту (ако их већ не запоседну леглом, а баш тако брзо не би требало).

На крају крајева, можеш при крају багрема подићи те напуњен основе, али ја то урадим ако сам случајно радио око неког друштва иначе избегавам. Што значи да неко решење увек постоји.

Тешко је баш потпуно тачно одредити ситацију јер је РВ наставњача смањене запремине и легла има више од 8 рамова. Нађи некакву средину према написаном. Иначе, пчеле редовно напуне сатне основе медом које ставим у ЛР плодиште, уз услов да меди солидно. Требало би да је слично и код РВ.

Ако би медење било врло обилно, обично су те сатне основе крцате медом.

ПС

С обзиром да ја радим са ЛР плодиштем и полумедиштима, као медиштима, ако сам стављао основу у ЛР плодиште (или основе), проверавам да ли је пуна меда и врцам је. Наравно, ако имају довољно хране поред те на изграђенј основи или ако се наставља солидна паша или на крају крајева, ако сам спреман да их повремено храним.

Овоне дозвољавам сину да ради, јер се он плаши ситуација од 2014-те или 2016-те, онда остави ту храну иако су бочни рамови крцати и постоје добри венци чак на свим рамовима. Дечко је понешто научио из тих лоших година, али зна и да претера :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #767 poslato: April 08, 2018, 12:35:24 »
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #768 poslato: April 08, 2018, 22:17:42 »
Одрастао сам са пчелама, али што сам имао јуче ситуацију нисам ни могао да претпоставим да је могуће. Тек што сам отворио кошницу и скинуо кров и збјег са хранилицом сваје у трену изашла прво на сатоноше а онда и на мене. Да нисам имао одијело и шешир могу само да претпостављам шта би се десило. Кроз мрежу скоро ништа нијесам видио од пчела. На рукама које нијесу биле заштићене сам имао преко 20 убода. Успио сам да затворим злотвора, да поклопим и да се удаљим.  Нијесу одустајале ни након што сам се удаљио. Невиђено. Одавно сам знао да је ово друштво агресивно, али ово нисам могао ни да сањам. Не знам разлог, али дефинитивно је дошло вријеме да се после овог та матица и њена крвна линија уништи.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #769 poslato: April 08, 2018, 22:23:57 »
Mihailo, u istom smo problemu ;)
Nemam primjedbe na kolicinu legla niti na aktivnost ali na agresivnost imam..


Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #770 poslato: April 08, 2018, 22:29:06 »
Мислим да је ово последица неконтролисаног уноса свакаквих матица. Ове код мене су имале такву муњевиту реакцију да се све одиграло у трену. Ко зна какав ген се активирао и одакле.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #771 poslato: April 08, 2018, 22:50:38 »
Не верујем да генетика има везе са оваквим понашањем (изузетном љутином пчела).

Ја сам данас морао бежати од пчела из једног друштва које су полуделе и терорисале су све око пчелињака до предвече.

Јуче сам погледао 17 друштава и није било никаквих проблема. Данас се мало променило јер је јак ветар правио проблеме. Међутим, друштво које врло љуто је вршило тиху смену и потпуно сам сигуран да је спаривање било проблематично.

То је удвојено друштво и доња матица коју сам убацио из оплодњака је прилично мирна.

Што се тиче „крвних линија“, није проблем да се одгаје матице од таквих које су претерано љуте и тврдим да потомство неће бити такво (услов је да се спаре са довољним бројем трутова).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #772 poslato: April 08, 2018, 23:01:35 »
Не верујем да генетика има везе са оваквим понашањем (изузетном љутином пчела).

Ја сам данас морао бежати од пчела из једног друштва које су полуделе и терорисале су све око пчелињака до предвече.

Јуче сам погледао 17 друштава и није било никаквих проблема. Данас се мало променило јер је јак ветар правио проблеме. Међутим, друштво које врло љуто је вршило тиху смену и потпуно сам сигуран да је спаривање било проблематично.

То је удвојено друштво и доња матица коју сам убацио из оплодњака је прилично мирна.

Што се тиче „крвних линија“, није проблем да се одгаје матице од таквих које су претерано љуте и тврдим да потомство неће бити такво (услов је да се спаре са довољним бројем трутова).

Па шта предлажеш? Ја је морам склањати јер ако би оваква реакција била на дијете рецимо или незаштићену особу... Да убијем само матицу?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #773 poslato: April 08, 2018, 23:17:21 »
Предложио бих ти исто оно што ћу и ја урадити :)...чекам да стигну нове матице и тада ћу је „ликвидирати“. До тада следи удвајање са доњим друштвом и заменићу места матицама (треба ми ово друштво јер је у полумедиштима за одгој матица).

Она „луда“ остаје где и јесте: нико је неће дирати и она неће никога дирати.

ПС

Иначе, ја сам скинуо горње полумедиште и размишљао како да је средим (полумедишта у различитој боји) и заменим места наставцима јер је горе препуна меда и полена. Онда сам неопрезно (нисам надимио) одвоји плодиште и кренуо је опаки напад, да сам морао побећи (разлога је више: капа ми је са лабавом врпцом и има простора поред крагне и капе да нападају, имао сам неке кратке рукавице и кренуле су у рукаве итд). Уз то, ту је допринео и звук лексана који одваја друштва па раздвајање решетке од њега... и када се све то лепо уклопило, било је шта је било (одавно нисам морао да „бегам“ овако јуначки :) ).

Како год да је било, вратио сам се и пребацио рамове у друго полумедиште и урадио то што треба...али су зврндале до мрака по пчелињаку. Да је нисам дирао, не би било ништа около што би правило проблеме.

Додао бих и то да је једно друштво које је прошле године одгајало матичњаке (две године са истом матицом) полако постајало све нервозније у другој половини сезоне. Јуче сам видео матичњаке и спрема тиху смену. И много је љуће од осталих друштава која сам гледао (али не као ова од данас).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #774 poslato: April 09, 2018, 00:01:57 »
Предложио бих ти исто оно што ћу и ја урадити :)


Паметније и искусније ваља слушати. Урадићу како кажеш, мада сам мислио да је раздијелим нуклеусима. Поздрав

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #775 poslato: April 09, 2018, 00:09:38 »
Па што ме питаш када имаш одличан предлог :)...али пази: и оплодњаци ће неко време бити љути (обично тако буде).

Пази где их постављаш. Имаћеш љута друштва на већем простору :).

Ако решиш да је оставиш као друштво дуже време, пази ако нешто радиш око ње (нпр. кошење траве, косом или косилицом, свеједно или ако неко окопава баштицу – нападају опасно). Проблем је у томе што пчеле ту лете сваки дан, а онда изненада (и ненајављено :) ) неко доће и „млати“ мотиком...пчеле се осећају нападнутим и узвраћају.

Ако косиш, надими је добро и биће све у реду.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #776 poslato: April 09, 2018, 01:33:52 »
Joj i ja sam neki dan bezao jedno 100 m. ali ne od jedne cini mi se, nego od svih , otvarao da dodam sirup, katastrofa a ja zaboravio kljuc od vikendice. Cini mi se da je pola pcela bilo svuda po meni, pet- sest uboda.. A kosenje me tek ocekuje.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #777 poslato: April 09, 2018, 08:08:48 »
Kad već pričate o ljutim pčelama...

Ja sam prošle godine imao tri RV društva koja su bila na jednom postolju jedna do druge. Sve tri su bile ekstremno agresivne. Prilikom prihrane čim se podigne krov one su već sve na letu čak i kada je mrak a o pregledu da i ne pričam. Baš sam se razmišljao šta da radim sa njima.
Ovog proljeća tokom poslednjeg zahlađenja sam presložio kompletan pčelinjak jer su mi košnice bile nelogično raspoređene a i pravio sam nova postolja.
Sada više nemogu da prepoznam te košnice. Kao da su druge pčele u njima. Nemam pojma šta je proizvelo takvu promjenu ali stanje je sada totalno drugačije i pčele su prilično mirne.

Ali da ne bude sve sjajno dobio sam jednu LR koja je na čelu kolone. Izuzetno jaka zajednica ali i izuzetno ljuta poslednjih dana. Prošle godine nije ispoljavala agresivnost. Puno pčela je uvjek na letu a kod poslednjeg pregleda sam završio prije nego sam počeo... :)

Na stacionaru nikada ne radim bez rukavica jer nije moguće bez uboda.

Sa druge strane na drugom pomoćnom pčelinjaku ispred kuće imam 4 nukleusa i oko njih radim bez rukavica. Samo dunem koji put dimilicom u ruke i nisam imao niti jedan ubod. Moglo bi se raditi i bez šešira ali ponekad iskazuju malo agresivnosti pa ne rizikujem. Čak ni dimilica većinom nije potrebna ali je kresnem za svaki slučaj. Ovi nukleusi su sa maticama koje sam dobio presađivanjem prošle godine.

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #778 poslato: April 09, 2018, 08:59:06 »
Obišao teren za repicu, po meni ovo će biti za 7 do 10 dana. Repice ima dosta jedino me plaši mekan teren...

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #779 poslato: April 09, 2018, 09:07:26 »
Evo par dana, prevrcem forume i trazim informacije, ...
Agresivnost moze biti izazvana od velikog broja uticaja
Sacekacu sa zamjenom, a praticu detalno uslove prilikom pregleda, da utvrdim sta ih "okida"..

Elem, zabe su kreketale i drugu noc, kazu kolege da se moze poceti stimulativna prihrana sirupom,...