Autor Tema: Pčelinjak UkiDuki  (Pročitano 25020 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #60 poslato: Mart 06, 2018, 09:21:00 »



                  Већ поодавно нема никаквих вести са УкиДуки пчелињака . Шта је у питању ? Штета да са једног од најуређенијих пчелињака нема баш никаквих новости.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #61 poslato: Mart 06, 2018, 14:17:47 »
 Hvala na komplimentu najpre. Novosti nekih bitnijih sa pčelinjaka i nema. One zimuju dok ja moram da arbajtujem. Spremaju se nastavci za novu sezonu. Početkom januara sam izgubio dva ovogodišnja roja koja nisam hteo da spajam jer sam hteo da vidim da li mogu tako malobrojni da prezime (oba sa 3 ulice). Ali nisu uspeli. Kao što sam i rekao, volim da učim na svojim greškama. One u buretu žive za sad, bez prihrane i bilo čega, sem tretmana protiv varoe. Svim rojevima sam dodao pogače koje sam pravio sam, pred ovo zahladjenje, ostalima ništa. Imam jedan roj u jednom nastavku zimuje, isto eksperimenta radi, za sad je medju jačima. Ispod krova sve imaju po jedan list novina i na polovinu njih imam folije isto zbog eksperimentisanja. To bi bilo to za sad. Čekamo džanariku pa ćemo videti. Inače, svaki dan sam na forumu, ali ćutim. 😀Pozdrav Goranu i svima koji svraćaju na forum.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #62 poslato: April 28, 2018, 20:15:15 »
Arbajt.... Još samo da zamedi.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #63 poslato: April 28, 2018, 20:16:19 »
.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #64 poslato: April 28, 2018, 22:45:10 »
Samo složno!!!
Živi bili!!!

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #65 poslato: April 29, 2018, 19:31:48 »
Hvala Dušane.
Ove godine sam,  kao i prošle, složio košnice po metodi Z.Sevića. Ukupno 5 košnica sa po 18 ramova legla. S obzirom da je sredinim marta bilo snega, nisam očekivao da će ovde bagrem krenuti pre Djurdjevdana. Tako sam i proizvodna društva formirao oko 20. aprila. Ali sam se debelo prevario. Ovo toplo vreme je ubrzalo bagrem i već je pun cveta. Medjutim vetar već drugi dan ometa pčele.
Rešio sam danas da preuranjeno formiram akumulatore i da ne čekam 20 dana po Seviću jer bi bagrem već prošao, a i verovatno bi se izrojile. Svih 5 zauzimaju po 3 nastavka, u prvom ograničena matica sa 2-3 rama legla, 2. i 3. nastavak sa izgradjenim ramovima i SO kao medišta. Metodu Z.Sevića nisam uspeo da ispoštujem do kraja, ali šta bude neka bude, za sopstvene potrebe nadam se da će biti meda, a i rojeva. Na greškama se uči. 😉
Ono što mi je posebno zapalo za oko je da u jednom proizvodnom društvu koje je pri formiranju imalo svojih 13 ramova legla i koje je i sad najjače, jutros oko 11h nisam mogao da nadjem maticu u mnoštvu pčela. Odustao sam i rešio da to pokušam sad popodne, a pritom sam joj ubacio 2 SO u plodište. Malopre, oko 18h ponovo sam je otvorio, našao sam maticu i to obeleženu😀. Ali interesantno mi je da je za tih 7 sati jednu SO obostrano izgradila do pola otprilike i drugu soludno započela. Nisam verovao da kod jakih društava to ide tako brzo. Ali eto, naučih i ja nešto novo. 😀
Medno svima!

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #66 poslato: April 29, 2018, 20:37:24 »
Ovako to izgleda trenutno. I miriše 😁

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #67 poslato: Maj 03, 2018, 11:58:27 »



                Арбајт је завршен а и замедило је . Зато немој да се жалиш.
                Ивице на крају багрема напиши како си прошао са Севићем. Медно.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #68 poslato: Maj 03, 2018, 15:56:09 »
Kao što rekoh, nisam ispoštovao kompletnu metodu jer sam zakasnio, ali izveštaj će biti nakon bagrema. Medno.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #69 poslato: Maj 14, 2018, 11:30:27 »
I prošle godine, a i ove sam pravio rojeve radeći po metodi Z.Sevića. Isti problem mi se javio-grabež na rojevima posle bagrema. Juče sam bio primoran da ih preselim kako bi ih spasio. Pazio sam da leta budu sužena maksimalno, bukvalno da jedna pčela može samo proći, nisam sirupao. Opet, grabež se pojavila. Da li su osetile da su rojevi bez matice još uvek, da su slabiji? Možda je bespašni period izmedju bagrema i lipe uticao na pojavu grabeži ili je pak genetika i sklonost grabeži presudna za njenu pojavu? U dilemi sam. Jel imate neku sugestiju? 🤔

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #70 poslato: Maj 14, 2018, 12:05:56 »
Nemam sugestiju, sem da sam slicno prosao, po meni, treba ih formirati par dana pre bagrema, da matice u bagremu izadju i pronesu ili ih obavezno odneti sa pcelinjaka pa posle sparenja i pronosenja vratiti. Zanimljivo , to mi se desilo i posle god. na jednoj kosnici, koja je bila dvomaticna i koju sam doneo kuci i vratio pred pasu. Rojevi formirani sa starim maticama i pomereni na drugo mesto u pceinjaku, se razvijaju i nema grabezi.. Cim nema matice i feromona, izgleda da ih pcele osete i napadnu.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Pčelinjak UkiDuki
« Odgovor #71 poslato: Maj 16, 2018, 13:53:06 »
Groždje