Autor Tema: Nosema ceranae  (Pročitano 68108 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #15 poslato: Mart 02, 2011, 22:12:54 »
Ja već tri godine koristim alkoholni estrakt pelina i zadovoljan sam, nemam problema sa nosemom.

Pa, da, to ti je na tragu KAS-a, je li tako? Stalno mislim o jednom nadimku za nozemozu: "Tihi ubica". A tek spoj raznih bolesti, zagađena atmosfera, špricanje svim i svačim... Ima li kod tebe ovih najnovijih "EKO" malinara?
Pozdrav, svako dobro!

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #16 poslato: Mart 02, 2011, 23:26:29 »
Zahvaljujem se kolegama na lepim rečima....

Ma kakav zajam to napravis sam za cas, kupis caj od zalfije 400 gr i rtanjski caj 60 gr, alkohola 1 lit i destilovane vode 1 lit sve pomesas i posle 10-12 dana iscedis nozevoj. Kod nas to sve kosta oko 500 din ili 5 EUR-a, a dobijes oko 1,5 lit nozevoja.
Kod Voje za prijatelje gotov preparat Nozevoj jedan litar košta 500 dinara.
Posle dva tretmana nema više nozemoze. možete nositi uzorke pčela na ispitivanje u bilo koji institut, bolest više ne postoji. Mada stručnjaci i zvanična medicina kažu da LEK još uvek ne postoji. Ovaj moj LEK Nozevoj je nešto što je još uvek nezvanično.

Pozdrav svima..... 

« Poslednja izmena: Mart 02, 2011, 23:50:50 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #17 poslato: Mart 02, 2011, 23:53:15 »
Zahvaljujem se kolegama na lepim rečima....

Ma kakav zajam to napravis sam za cas, kupis caj od zalfije 400 gr i rtanjski caj 60 gr, alkohola 1 lit i destilovane vode 1 lit sve pomesas i posle 10-12 dana iscedis nozevoj. Kod nas to sve kosta oko 500 din ili 5 EUR-a, a dobijes oko 1,5 lit nozevoja.
Kod Voje za prijatelje gotov preparat Nozevoj jedan litar košta 500 dinara.
Posle dva tretmana nema više nozemoze. možete nositi uzorke pčela na ispitivanje u bilo koji institut, bolest više ne postoji. Mada stručnjaci i zvanična medicina kažu da LEK još uvek ne postoji. Ovaj moj LEK Nozevoj je nešto što je još uvek nezvanično.

Pozdrav svima..... 



Vojo, pretvori mi to u KM ili Eure jer stvarno ne znam omjere, a baš me zanima. A, kako bi mi to poslao? Autobusom? I, kad smo već kod toga, osim što sam "galamio" na tebe zbog neizdavanja knjige, evo još jedna galama. Zašto ne registruješ lijek, čovječe?!
Pozdrav, svako dobro!

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #18 poslato: Mart 03, 2011, 00:31:19 »
Kolega i prijatelju moj dragi Esade, LEK za nozemozu košta 5 evra jedan litar. To je dovoljno za jedan tretman oko 30-40 košnica ili za po dva tretnama oko 15-20 pčelinjih zajednica.
Ne znam kako bih ti to poslao ali verujem da može nekako autobusom ili preko nekog ko dolazi u Novi Sad na Savetovanje pčera Vojvodine.

1. Knjiga će biti kad dođe na red. Ne može preko reda.
2. Registracija leka košta mnogo a svakako da ćemo učiniti sve što možemo u tom pravcu.

Pozdrav iz Novog Miloševa......   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #19 poslato: Mart 03, 2011, 00:55:34 »
Kolega i prijatelju moj dragi Esade, LEK za nozemozu košta 5 evra jedan litar. To je dovoljno za jedan tretman oko 30-40 košnica ili za po dva tretnama oko 15-20 pčelinjih zajednica.
Ne znam kako bih ti to poslao ali verujem da može nekako autobusom ili preko nekog ko dolazi u Novi Sad na Savetovanje pčera Vojvodine.

1. Knjiga će biti kad dođe na red. Ne može preko reda.
2. Registracija leka košta mnogo a svakako da ćemo učiniti sve što možemo u tom pravcu.

Pozdrav iz Novog Miloševa......   

Vojo,
To uopšte nije skupo. Dakle, omjer marke i dinara je otprilike 1:50. Za te pare ne bih nabrao i osušio rukovet ljekobilja, a nekamoli doveo do finiša. Slušaj, nije meni nozemoza, tj. pčelama, zajahala za vrat. Da jeste, ja bih to rekao. Kod prvog detaljnog pregleda, mogu reći da na maksimalno 1-3 društva nađem nešto flekica, ali to je proliv sve dok laboratorij ne dokaže da je nozemoza. No, volio bih 3-4 litra tvog preparata. Izvodljivo je to, samo treba malo protragati jer, autobusi saobraćaju kao i prije. Heh, volio bih doći u N. Sad, ali..., jedno su želje, a sasvim drugo mogućnosti. Šta mogu, tako je.
Pozdravljam te u ovaj kasni sat i želim svako dobro tvojima i tebi!

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #20 poslato: Mart 03, 2011, 16:55:40 »
Ja već tri godine koristim alkoholni estrakt pelina i zadovoljan sam, nemam problema sa nosemom.

Pa, da, to ti je na tragu KAS-a, je li tako? Stalno mislim o jednom nadimku za nozemozu: "Tihi ubica". A tek spoj raznih bolesti, zagađena atmosfera, špricanje svim i svačim... Ima li kod tebe ovih najnovijih "EKO" malinara?
Pozdrav, svako dobro!
Nema "EKO" malinara ali ima "EKO"-šljivara.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #21 poslato: Mart 03, 2011, 19:37:02 »
Ja već tri godine koristim alkoholni estrakt pelina i zadovoljan sam, nemam problema sa nosemom.

Pa, da, to ti je na tragu KAS-a, je li tako? Stalno mislim o jednom nadimku za nozemozu: "Tihi ubica". A tek spoj raznih bolesti, zagađena atmosfera, špricanje svim i svačim... Ima li kod tebe ovih najnovijih "EKO" malinara?
Pozdrav, svako dobro!
Nema "EKO" malinara ali ima "EKO"-šljivara.

Heh,
Eto, svugdje ima belaja. Ja više ne znam kud s pčelama! Jedino u šumu, a tamo dvije vrste medvjeda: na dvije i na četiri noge, ovi drugi su kudikamo gori i stalno haraju.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #22 poslato: Mart 03, 2011, 21:13:54 »
Kod mene je situacija sada malo bolja što se tiče prskanja voća, naime ove godine je izašao Zakon o pčelarstvu gdje su zaprijećene visoke kazne za trovanje pčela.Ovim zakonom obaveza je voćara da obavijeste pčelare o svojim namjerema.
Do sada nisam imao problema,ljudi uglavnom obavještavaju prije tretmana voća-prskanja.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #23 poslato: Mart 04, 2011, 00:56:32 »
Kod mene je situacija sada malo bolja što se tiče prskanja voća, naime ove godine je izašao Zakon o pčelarstvu gdje su zaprijećene visoke kazne za trovanje pčela.Ovim zakonom obaveza je voćara da obavijeste pčelare o svojim namjerema.
Do sada nisam imao problema,ljudi uglavnom obavještavaju prije tretmana voća-prskanja.


To je odlično ako te obavještavaju. Znaš, zakon vrijedi ako je u koliko-toliko normalnoj državi. Ova to nije, ovo je neka vrsta tvorevine koja samo lopovima valja. Nećemo dalje, ovo je pčelarstki forum.
Pozdrav, svako dobro!

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #24 poslato: Mart 11, 2011, 20:27:00 »
Sada je pravo vreme za tretman Nozevojom.

Sve zajednice treba preprskati bez obzira da li ima tragova proliva ili nema.
Ako ih ima tada je obavezno potrebno sve zajednice na pčelinjaku istretirati po dva puta.

Pozdrav svima.....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #25 poslato: Mart 11, 2011, 21:07:49 »
Sada je pravo vreme za tretman Nozevojom.

Sve zajednice treba preprskati bez obzira da li ima tragova proliva ili nema.
Ako ih ima tada je obavezno potrebno sve zajednice na pčelinjaku istretirati po dva puta.

Pozdrav svima.....   

Ponovi molim te ponovo koncentraciju nozevoja za prskanje po satonosama, da ne trazimo gde je napisano.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #26 poslato: Mart 11, 2011, 22:05:47 »
Sada je pravo vreme za tretman Nozevojom.

Sve zajednice treba preprskati bez obzira da li ima tragova proliva ili nema.
Ako ih ima tada je obavezno potrebno sve zajednice na pčelinjaku istretirati po dva puta.

Pozdrav svima.....   

Jest pravo vrijeme za one koji ga imaju. Stvarno, da li ti u skorije vrijeme misliš poraditi na svom lijeku protiv nozemoze u smislu da ga provjere i potvrde stručnjaci te da tako bude dostupan bar u većim gradovima regije?
Pozdrav, svako dobro!

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #27 poslato: Mart 11, 2011, 22:32:23 »
Sada je pravo vreme za tretman Nozevojom.

Sve zajednice treba preprskati bez obzira da li ima tragova proliva ili nema.
Ako ih ima tada je obavezno potrebno sve zajednice na pčelinjaku istretirati po dva puta.

Pozdrav svima.....   

Ponovi molim te ponovo koncentraciju nozevoja za prskanje po satonosama, da ne trazimo gde je napisano.
Na 1 litar ekstrakta dodati 0,5 litara destilovane vode i ovim rastvorom prskati pčele sa prskalicom za cveće.
Za jedan tretman potrebno je oko 30-35ml Nozevoja po košnici.

   
Sada je pravo vreme za tretman Nozevojom.

Sve zajednice treba preprskati bez obzira da li ima tragova proliva ili nema.
Ako ih ima tada je obavezno potrebno sve zajednice na pčelinjaku istretirati po dva puta.

Pozdrav svima.....   

Jest pravo vrijeme za one koji ga imaju. Stvarno, da li ti u skorije vrijeme misliš poraditi na svom lijeku protiv nozemoze u smislu da ga provjere i potvrde stručnjaci te da tako bude dostupan bar u većim gradovima regije?
Pozdrav, svako dobro!
Kolega Esade, nadam se da će uskoro Nozevoj biti i zvanično odobren od strane zvaničnih institucija.
Kada će krenuti proizvodnja ne zavisi samo od mene. Ja bih to svakako želeo više nego bilo ko drugi.
Valjda ćemo dočekati da Nozevoj stigne u sve krajeve regiona pa i malo šire.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #28 poslato: Mart 12, 2011, 20:26:33 »
Vojo danas sam tretirao sa Nozevoj estraktom  , jedno pitanje za pojilice je vec vrijeme da se postave , sta Vi predlazete pri prvom postavljanju pojilice sta treba osim vode i secera  staviti u posude . pozdrav .

Na mreži Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nosema ceranae
« Odgovor #29 poslato: Mart 12, 2011, 23:10:31 »
Vojo danas sam tretirao sa Nozevoj estraktom  , jedno pitanje za pojilice je vec vrijeme da se postave , sta Vi predlazete pri prvom postavljanju pojilice sta treba osim vode i secera  staviti u posude . pozdrav .
Poštovani Zdravko, još jedna čajeva kašičica soli na 10 litara bilo bi dobro rešenje.
Malo Nozevoja takođe bi dobro došlo u pojilici.
Ne preporučujem vam dodavanje šećera u pojilice.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.