Autor Tema: Nacrti delova  (Pročitano 186395 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #225 poslato: Februar 04, 2018, 18:49:27 »
Miroslave potvrđujem da pčele grade zaperke u zbjegu ali samo ako im ne stavim foliju u proljeće [to sam u namjeri raditi narednih godina.
 
Imam i takve hranilice kao ti ali me nekako mrzi da svako malo perem te plastične hranilice jer se brzo napune uginulim mravima. Možda se to zove lenjost ali nevolim suvišne poslove. Osim toga ranije verzije takvih plastičnih posuda nisu imale šarke nego ona ljepljiva traka...ma muka jedna. Vidim na sajmu sad ih prave malo bolje.
Tvoja hranilica čini mi se i nema zbjeg jer je mrežica zakovana sa donje strane hranilice (osim ako ne prevrneš kompletnu hranilicu).
Kod mene je mrežica ukovana odozgo što čini zbjeg ali se opet i otvara prostor za zaperke kako si pomenuo.

Neznam, stvar je naravno ličnog izbora i kome šta smeta ili ne ali čini mi se da nema idealne hranilice. Sve je stvar kompromisa.

Poydrav svima...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #226 poslato: Februar 04, 2018, 19:44:19 »
U pravu si Bojane što se tiče mrava,ali ostalo mi sasvim lepo funkcioniše.Što se tiče zbega,nikad mi nije bilo jasno čemu on...ja čak razmišljan da pravim i bez žice,samo osb ploču sa otvorom za hranilicu...

Van mreže Dejan Đukić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Ražljevo
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #227 poslato: Februar 04, 2018, 22:10:23 »
Miroslave mozes li mi dati dimenzije ove tvoje velike plasticne hranilice ,meni je moj stolar iskombinovao neku varijantu hranilice,skoro pa ista kao tvoja s tim sto ja imam malo zbeg-a kao sto je kod bojana samo manje,kad se docepam racunara postavicu sliku moje hranilice  😊 milose na koji nacin ti koristis samo lesonit plocu ili poklopnu dasku sta vec na koji nacin prihranjujes? Koristis li pogacu? Ako da kako? Gdje je stavljas?
Lp

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #228 poslato: Februar 05, 2018, 08:06:00 »
Citat: Miroslav Šugić
......Što se tiče zbega,nikad mi nije bilo jasno čemu on...
Treba kod selenja....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #229 poslato: Februar 05, 2018, 08:09:39 »
Miroslave mozes li mi dati dimenzije ove tvoje velike plasticne hranilice ,meni je moj stolar iskombinovao neku varijantu hranilice,skoro pa ista kao tvoja s tim sto ja imam malo zbeg-a kao sto je kod bojana samo manje,kad se docepam racunara postavicu sliku moje hranilice  😊 milose na koji nacin ti koristis samo lesonit plocu ili poklopnu dasku sta vec na koji nacin prihranjujes? Koristis li pogacu? Ako da kako? Gdje je stavljas?
Lp
Висина обе хранилице је 5,8 цм,ширина велике 36цм и дужина 23,5цм....ширина мале 13 а дужина 23цм...отвор за улазак пчела се подудара код обе...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #230 poslato: Februar 05, 2018, 08:11:59 »
Citat: Miroslav Šugić
......Što se tiče zbega,nikad mi nije bilo jasno čemu on...
Treba kod selenja....
Ја сам једном селио и то на раздаљину 20 км,тако да нисам видео никакав проблем......немам та искуства,али увек могу да их окренем ако буде потребно.

Na mreži Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #231 poslato: April 15, 2018, 21:43:43 »
Visina nekih nastavaka mi ide i do 205mm (pusti stolari), da li će to predstavljati problem?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #232 poslato: April 15, 2018, 21:59:06 »
Кад се осуше неки ће бити и испод 200мм. Ништа не брини Милане, све ће то доћи на своје место...Боље да су мало виши него да су краћи.  Догодине ћеш их мало изравнати и готово...

Столарија није машинство и дрво није метал. Знаш како столари кажу, размак између наставака прстом се мери, ако је мање од дебљине прста и ако пчеле не излазе између наставака добро је.   :D

Наравно шалим се мало на њихов рачун...  :D

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #233 poslato: April 08, 2019, 17:20:04 »
Kolega Branko, sve ćeš da vidiš, samo malo strpljenja. Evo obećanih slika rama matične rešetke. Pozdrav.
Треба да правим овај рам, али не могу користити ове димензије јер ми је наставак од даске 25мм. Гледам скицу па се питам да ли сам у праву: бочне летвице рама належу на пола ширине/дебљине (а не на целу) бочних страна наставка? Док предња и задња летвица належу са дупло већом ширином/дебљином него што су предња и задња страна наставка?

Na mreži Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #234 poslato: April 08, 2019, 17:22:59 »
...

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #235 poslato: April 08, 2019, 18:49:42 »
412 x 412, mislim da je samo skica tako ispala i da je letvica širine 20 mm svuda

Na mreži Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #236 poslato: April 08, 2019, 19:33:17 »
Јасно је да спољне ивице рама и наставака морају да се уклапају, али унутрашње? На скици је јасно назначено да су бочне 10мм широке, значи дупло мање од дебљине наставка? А предња и задња по 20мм, тј дупло шире од дебљине наставка?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #237 poslato: April 08, 2019, 20:23:23 »
Спољне диминзије наставака су 414х414мм.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #238 poslato: April 12, 2019, 18:57:06 »
Ставио сам све четири летвице идентичне ширине (попут страница наставака). Висина рама је 13 мм (можда је могло који милиметар ниже), отвор целе дужине је 150мм (мада су углови закривљени), а висина отвора је 7мм. Мини полетаљка је широка 250мм.


Van mreže janko bizic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vrdnik
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #239 poslato: April 12, 2019, 21:46:37 »
Ovaj okvir nije do kraja dovrsen,fali falc za umetanje resetke.Ako ide ovako onda nije ni trebalo okvira.Ovako ce okvir samo služiti zbog leta a teže je manipulisati sa rešetkom.