Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128170 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #45 poslato: Jun 06, 2019, 07:50:30 »
''Вознесалсја јеси во славје Христе Боже наш, радост сотворивиј учеником, објетованијем свјатаго Духа, извјешченим им бившим благословенијем јако ти јеси Син Божиј, избавитељ мира.''

Вазнесење Господње, мени један од најдражих и најлепших празника. Један од оних дана када ти радост живота победи све малодушности, слабости, страхове и пробуди наду, веру и љубав.
 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #46 poslato: Jun 09, 2019, 07:45:28 »
Она моја опасница што сам је сместио као природан рој пре две суботе у РВ наставак још увек нема легла. Матица се још увек нећка, свиђа јој се изгледа боемски живот и неће да се скраси... Нисам је још увек видео. А пчеле јој изграђују сатне основе и све јој припремили. На неколико рамова на врху рама у ширини 1/4 висине лагеровале сируп као венац а после тога напуниле ћелије са поленом у исто толикој ширини (и шире). И сад остаје да чекамо да госпођица постане госпођа и да својски прионе да ради оно што најбоље зна.
Претрошла недеља је била кишовита па вероватно није могла у провод. А прошле недеље је скоро свако поподне било пљускова.
Видећемо.... даћемо јој још пар дана форе... ;)
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #47 poslato: Jun 09, 2019, 09:57:01 »
Obrati ti majkane paznju na taj roj, vidi da li lepazaju i bruje. To je puno vremena da nije otisla na oplodnju ili je bila i nije se vratila. Dodaj joj ram sa mladim leglom iz druge kosnice i sve ce ti biti jasno.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #48 poslato: Jun 09, 2019, 22:28:15 »
Хвала ти на савету. Добро да си ми на то скренуо пажњу јер сам у овом кратком ''стажу'' као пчелар приправник видео како пчеле лепезају крилима када нема матице.
Најинтересантније код овог роја је да пчеле не лепезају крилима. Понашају се као и ове које имају матицу. Ни по чему нема разлике. Зато требам да будем опрезан и стрпљив и да чекам опасницу ако је ту. Тај рој ми је на једном РВ роју (између пуна преграда) па и то требам раздвојити. Горан Раковац ме је посаветовао како ћу то да урадим. Хвала му на свим саветима и лекцијама...
Али ако и даље не буде пронела урадићу управо тако како си написао. Мораћу да им понудим рам са јајима да праве нову опасницу...
 
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #49 poslato: Jun 11, 2019, 14:59:27 »
Bez adekvatnog naslova....

Тачно пре 75 година, 11. јуна 1944. године извршено је прво од три "савезничка" бомбардовања Смедерева. По обиму уништења града и броју погинулих највеће у његовој полумиленијумској историји. Смедерево је на данашњи дан искусило дах смрти и уништења, који је већ осетио већи део градова у бившој Краљевини Југославији (Београд, Ниш, Подгорица, Славонски Брод, а касније нарочито Лесковац...). Треба рећи да је, када је у питању била Југославија, савезничка команда погазила сопствену одлуку, која им је дозвољавала бомбардовање војних циљева без обзира на цивилну колатералну штету само у земљама које су приступиле Тројном пакту (Бугарска, Румунија, Мађарска...). За остале (Југославија, Грчка, Норвешка...) важила су другачија правила. Изгледа само на папиру... Бомбардовања насељених места у Југославији вршена су без консултација са избегличком владом у Лондону, те британски документи бележе резигнираност и бес министара оваквим понашањем "савезника". Влада генерала Милана Недића бомбародовања циљева у Србији од првог дана осудила је као безумна, беспотребна и злочиначка. Генерал Михаиловић доиста је тражио бомбардовање војних циљева (понекад и у градова, по правилу са јаким усташким гарнизоном у њему), нарочито 1942. године. Међутим, током 1944. године генерал Михаиловић није захтевао бомбардовање градова у Србији а у поједином "савезничким" бомбардовањима неке његове јединице претрпеле су и губитке. Наупрот њима, постоје писани документи а и изјаве британских сведока о ангажованости појединих партизанских официра и притисцима за извршење напада на градове широм Србије. Посебно се у притисцима истицао Пеко Дапчевић. Што се Смедерева тиче, за сада нема докумената који указују на било чији притисак на "савезнике" да се оно изврши. Званични "легитимни" циљеви тог 11. јуна 1944. године били су Државна железничка радионица (сада Желвоз), рафинерија у Годоминском пољу, као и железничка станица и железничко раскршће поред шпица Тврђаве према Језави.

Тог дана била је недеља. У цркви Светог Георгија пуно људи на литургији. Авиони су са аеродрома у јужној Италији узлетели нешто после 8 сати ујутру. Бомбардовање је отпочело негде око 8 сати и 50 минута а извршила га је искључиво америчка авијација (касније ће бити приказани подаци по ескадронима). По њиховим подацима то је било бомбардовање са највише бачених бомби у једном налету. Тада је 156 авиона (замислите како је изгледало небо) на Смедерево испустило 414,5 тона бомби... Авиони су су по писању београдског листа Ново Време, осим бомбардовања, вршили и митраљирање по граду. У Смедереву није било немачке противваздушне одбране, те "савезници" нису претрпели никакве губитке. Поједини извештаји говоре да је око 3 тоне бомби, које нису бачене на град, откачено у повратку над Јадранским морем. Звучи познато? У бомбардовању су погинуле 82 особе, од тога десетак избеглица и гостију, док су остали били наши суграђани. Циљеви бомбародовања само су делимично остварени уништењем садашњег Желвоза и железничке станице са раскрсницом, док је рафинерија "преживела" (касније уништена у Другом "савезничком" бомбардовању). При бомбардовању данашњег Желвоза бомбе су падале по брду знаном под називом Грчка Рупа, све до данашњег трга Никола Крга. Бомбе су падале све до Карађорђеве улице код зграде гимназије, оштеђена је зграда Начелства (сада зграда суда). Бомбе су падале са обе стране цркве али она није била погођена. Особе које су истрчале са литургије налетале су на детонације и неретко ту и окончавале живот, док су они који су остали у цркви остали неповређени. Ево и приказа по америчким ескадронима:

301. борбена група

У оквиру ње је учествовао 352. ескадрон са 27 авиона. На путу из базе у Италији према циљу у 8 сати и 10 минута придружила им се ловачка заштита (Прва ловачка група), која их је напустила у 10 сати. Изнад циља (државна радионица) су се појавили у 8 сати и 43 минута, на висини од 21500 стопа (око 6700 метара). На циљ је изручена 81 тона бомби, чиме је радионица претрпела тешка оштећења.

460. борбена група

Бомбардовање Смедерева помиње се у извештајима ове групе, али се не наводи који је борбени ескадрон учествовао. Једино се зна да је мета напада била железничка станица.

463. борбена група

У оквиру ње учествовали су 772. и 773. борбени ескадрон. Ова групација имала је за циљ уништење чворишта на железничкој станици у Смедереву. Она је бацила око 130 тона бомби на центар Смедерева. У извештају ове борбене групе напомиње се да је железничка станица потпуно уништена.

465. борбена група

Бомбардовање Смедерева помиње се у извештајима ове групе, али се не наводи који је борбени ескадрон учествовао. Није познато ни шта је била мета бомбардовања.

485. борбена група

У оквиру ове групе у бомбардовању Смедерева учествовао је 831. борбени ескадрон. Он је имао за циљ уништење складишта горива (у њиховим извештаја наводи се рафинерија). На тај циљ бачено је окo 70 тона бомби. У извештају борбене групе резултати гађања оцењују се као осредњи.

Иако су оштећшења која је град претрпео била макар једнака са петојунском експлозијом (моја маленкост даје за могућност да су била и већа) о овоме се догађају није писало. Таман посла да су га високоцењене колеге из установа у култури обележиле... О њему је пре месец дана писала само једна особа али о томе за који дан...






https://www.facebook.com/groups/413105785707906/permalink/878862539132226/
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #50 poslato: Jun 11, 2019, 22:25:12 »
Aко неког интересује моја опасница је кренула да 'ферцера' и напунила два рама са јајима. Има једнодневних јаја али већина јаја су полегнута на дну ћелије, крупна. То би значило да су три дана стара и да је почела да носи у недељу јер сам у суботу гледао и нисам видео јаја.
Онда сам потражио опасницу и видео је на раму са храном. Мени се чини да је мања од ових двогодишњих Горанових матица али и даље довољно велика да се разлкује од радилица. Вероватно треба времена да 'порасте'  :).
Ето, спремао сам се данас да све истумбам и направим размештај и убацим рам са јајима кад гле пријатног изненађења, пчеле ми уштеделе и време и труд и одржале још једну лекцију.

П.С. Полако схватам да је у пчеларству веома битно стрпљење. Онда лако после будеш и мудар...  ;)

П.С.П.С Видећемо како ће све то ићи даље...  пијем сок од зове и размишљам...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #51 poslato: Jun 16, 2019, 23:18:28 »
Јуче сам мало загледао кошнице и оно што је заједничко за све је да су се наставци тешко одвајали један од другог. Вероватно су пчеле уносиле прополис ових дана јер су и рамови излепљени а прополис се тегли када се подигне рам. Ако су лепо залепиле између наставака а ова топлота то 'испекла' није ни чудо што прополис 'пуца' када се одвајају наставци.
Веома је топло и пчеле вентилирају на улазима.
Онај рој који сам скинуо се још увек чудно понаша. Када сам га прегледао видео сам да су пчеле једну матицу клупчале као да покушавају да је заштите. Ипак чини ми се да то није она коју сам видео прошли пут. Ова је некако тамна без прстенова (није трут  ;)) а она је чини ми се имала неке прстенове на задњем делу. *
Пратићу и даље шта се дешава. Има једнодневног легла и има и ларви. Пчеле уносе полен. И даље граде сатне основе.
Мени је то као почетнику и чудно и занимљиво и узбудљиво. И у сваком случају невероватно.

ЕВ кошницама сам ставио у плодиште (први наставак изнад подњаче) сво отворено легло а на њега матичну решетку. И воскарице имају чиме да се занимају. Изнад сам поставио затворено легло. Изнад другог наставка сам поставио оквир са отвором који сам сам направио од летвица. Тако да ћу тај распоред оставити у наредном периоду.

Чини ми се да када је најтоплији део дана пчеле мање посећују цветове или иду на оне који су ближе (брујале су на каталпама). Ујутру су активније и увече мада је и увече доста топло. Данас су биле мало нервозније него обично и нису дозвољавале да се ради у башти у лејама близу кошница. Увек понека крене да зуји око главе док не изађемо из баште. Као да су знале да је данас Света Тројица и да је црвено слово. Ипак смо неке послове морали да одрадимо јер у седмици имамо само та два дана за викенд. А и Бог не брани да се ради.
Издржали до десет сати јер није више било могуће остати на сунцу. Званично на РХМЗ станици у Смедереву је данас било око 32 степени у 10 сати а најтоплије је било око 36. Што значи да је на отвореном сунцу температура ишла и преко 40.
Први ред кошница који је на заједничком постољу има прошарану хладовину скоро до касног поподнева али га покаткад захвати сунце. Иза тог реда сам ставио једну кошницу која је добрим делом дана на сунцу. На кров сам ставио исчупану траву - коров па ће и то мало да заштити пчеле. Надам се да ће температура да се смањи у наредном периоду па ће им бити лакше.
Комараца има на 'иљаде' и активни су преко целог дана.


*Искрено одмах ми се јавила жеља и 'комбинација' да ако постоје две матице да формирам још један рој. (Ваљда је то људски?)
С обзиром да ту другу нисам до тада видео а нисам ни имао у плану да је тражим већ само да погледам да ли има јаја сетио сам се савета Горана Раковца који ми је више пута рекао да пре него отвориш кошницу испланираш шта треба да радиш и да то и урадиш. Ако се десе неке непредвиђене ствари и ниси сигуран шта треба да радиш затвори кошницу седи размисли два пута испланирај па онда уради по новом плану. (Злата вредан савет који опет укључује стрпљење.)
Када сам сео и попио сок од мешавине менте и зове и кафицу одлучио сам да природа уради по свом плану а ја да се не петљам много у њене и Божије планове.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #52 poslato: Jun 28, 2019, 11:52:54 »
БЕСЕДА УОЧИ ВИДОВДАНА

"Када би свако од нас одлучио да сутра оде у Цркву, тамо нађе браћу са којом 'не прича' и проговори - тај би био јунак Косовскога боја.

Када би свако од нас ко је одлучио да се 'испод шатре' обждере по врућини, одлучио да подјели ручак са оним ко нема или да зовне на ручак ђака, студента, некога у невољи - тај би био јунак Косовскога боја.

Када би сутра сваки момак, који док буде пјевао "ВидовдааАаааАааааАааан!" и буде грлио своју дјевојку - смогне снаге да са њом започне нешто истински велико и храбро, нешто истински лијепо, богољубиво и човјекољубиво - породицу - тај би био јунак Косовскога боја!

Када би сав једнодневни патриотизам могао постати трајни став,
сви заноси - трајни избори,
све ревности - истинске љубави
- ми бисмо били народ Косовскога боја.

Ја чврсто вјерујем да можемо бити.

Јер сви се избори, на крају, своде на један. Бити или не бити човјек. Који зна ко је, који зна гдје је, који зна шта га у вјечности чека. Тај човјек, са очима упртим у исто вријеме у Богочовјека и у своје дијете јесте јунак Косовскога боја.
Јер сви су се бојеви завршили историјом, само један вјечношћу..."

- Отац Дарко Ристов Ђого
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #53 poslato: Jun 28, 2019, 12:02:36 »
„Ко је Србин и србскога рода,
И од србске крви и колена,
А не дошо у бој на Косово,
Не имао од срца порода,
Ни мушкога ни девојачкога,
Од срца му ништа не родило,
Рујно вино ни пшеница бјела,
Рђом капо док му је колена.“

''Ја не одлучујем да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети, него по томе колику светињу браним.''
 Пресветли Кнез Лазар
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #54 poslato: Jun 28, 2019, 14:45:52 »
Веома интересантно...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #55 poslato: Jul 21, 2019, 12:03:46 »
Грчка кошница:


И производи:




Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #56 poslato: Jul 25, 2019, 08:53:30 »
Лепота:
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #57 poslato: Avgust 12, 2019, 08:48:34 »
У недељу 11. 08. смо дочекали најлепши тренутак у овој краткој пчеларској авантури.

Узимали смо рамове са медом од две ЕВ кошнице које су као поклон од Горана Раковца стигле на пчелињак крајем априла.
Мени ЕВ кошница сасвим одговара због тежине наставка али је много лакше када има девет рамова у наставку јер се десет рамова тако улепе... РВ наставак ми је тежак. Али мораћемо да вежбамо.
Узели смо и по неколико рамова од РВ кошница које су постављене у мају. Купљен рој 12. маја од Горана Раковца сада има цео наставак легла са медним венцима од око 4cm. Имао је и осам рамова отвореног меда а неке рамове су пчеле почеле да затварају.

Могу да кажем да су Горанове матице мирне и да је милина радити са тим друштвима. Јуче сам отварао кошнице и ујутру и увече и нису биле агресивне као у јулу месецу. Да будем прецизнији и у јулу су пчеле биле мање агресивне у ЕВ кошницама. Ујутру сам скидао наставке а увече сам их вратио и третирао препаратом на бази лимунске киселине. Такође сам урадио прихрану са шећером који је растворен у води у којој је опран прибор за врцање у размери 1:1.

Кошница која је формирана као рој са дрвета слабије напредује. Прво су пчеле избациле матицу па је кренуо читав процес око стварања нове. Пре одмора је та матица пронела али сада ми се чини да опет нема легла. Нисам је детаљно прегледао јер је падао мрак али постоји сумња. Ионако ми се те пчеле не свиђају због агресивности тако да ако не буде било матице те ћу пчеле да истресем рам по рам па нека се распореде у ове три. (То је први план).

Врцаљка коју сам рестаурирао је прилично функционална али захтева физичку снагу коју сам несебично дао  :) за разлику од ''електричне снаге''. Наиме пробао сам са електричном бушилицом да окрећем корпу али није ишло као што сам замишљао јер се бушилица прегревала. Ипак ручно покретање је задовољило потребу.
У један ''џеп'' корпе може да стане један РВ рам и један ЕВ рам а два ЕВ рама комотно.

Иначе потребна је велика организација за врцање меда. Док нисам ушао у процес нисам био свестан колико је потребно да се пази на рамове, на посуде, на прибор... Мед капље, одвајај на једну страну мед у саћу, поклопчиће на другу страну, цедиљке, крпе, столњаке... Али и то смо завршили... срећни и задовољни и са вишком шећера у организму...

На крају се захваљујем Горану Раковцу који ми је помагао саветима и лекцијама, времену које је издвојио да ми покаже најважније основне ствари на његовим пчелињацима као и стрпљење за почетничка питања током дугих телефонских разговора. Његова упутства и савети су злата вредни.
Надам се да ће и надаље да има стрпљења...

Следећи кораци су, барем мислим да су  :):
- зазимљавање у смислу постављања тамних рамова у средини плодишта
- третирање лимунском киселином до краја августа и упоредна прихрана
- у септембру када температуре дозволе третирање мрављом киселином
- допуна хране тамо где недостаје са додатком нозевоја


Да сумирам:
Шта ми је ово требало :), али мирис из кошница је као нека врста опијата којој једва чекаш да се вратиш.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #58 poslato: Avgust 12, 2019, 08:51:25 »
Врцаљка:
https://i.ibb.co/DbN03sz/vrcaljka.jpg
Smederevo grade od davnina...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #59 poslato: Avgust 12, 2019, 08:54:32 »
ЕВ медишта:
https://i.ibb.co/rp55RCY/EV1.jpg
Smederevo grade od davnina...

https://i.ibb.co/10Z8SWQ/EV2.jpg
Smederevo grade od davnina...
Нека нам живот буде сладак као мед!