Košnice Voja

Ostale teme na forumu => Ostale teme u pčelarstvu => Temu započeo: Martin Miljkovic Januar 20, 2014, 11:58:10

Naslov: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 20, 2014, 11:58:10
Pozdrav svima,
resio sam da nove kosnice ofarbam organski. Takodje da ispratim jos par pravila u vezi ovog, boljeg, nacina pcelarenja. Moja lokacija ne zadovoljava eko standarde da bih mogao da dobijem organski med ali mislim da je svaki korak bitan.


Problem je sledeci
Cime ofarbati ove kosnice, cuo sam da je terpentin sa lanenim uljem prihvatljiv ali me je pokolebalo ovo
http://hr.wikipedia.org/wiki/Terpentin


Sad ne znam kako i cime da farbam kosnice. Imate li sugestija ?

Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Boris Salaj Januar 20, 2014, 14:16:29
Vidi, moraš malo bolje čitati... Po definiciji ako je nešto organski trebalo bi da bude bez hemikalija,(posebno bez onih štetnih po zdravlje), a u trećoj rečenici linka koji si dao piše "ŠTETAN JE PO ZDRAVLJE"


Ako nemaš uslova za organsko pčelarenje (pašu ) ne treba preterivati sa ostalim postupcima . Velike se diskusije vode oko farbanja košnica, a šta je najbolje zapravo zavisi koji efekat želiš da postigneš (bolju zaštitu drveta ili bolju mikroklimu u košnici). Po meni, košnica je potrošni materijal koji treba da izdrži nekoliko godina dok se ne otplati i ne zaradi drugu ali mnogi misle drugačije, tj da kupiš jednom i imaš 20 godina. Koliko će košnica trajati zavisi od mnogo faktora (vrsta materijala od kog su izrađene, seliš ili ne, kisnu ili su pod nadstrešnicom)...
Bitno je da znaš da ne koristiš štetne materije u zaštiti košnica jer je to ipak na kraju krajeva HRANA KOJOJ PRIDAJEMO LEKOVITA SVOJSTVA unutra.


Ljudi rade to firnajzom, sadolinom, uljanim bojama, bojama na bazi vodenih premaza ( npr. JA http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1333.120 (http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1333.120)), premazima sa nano tehnologijom, karbonizacijom ( oprlje vanjsku stranu brenerom http://www.youtube.com/watch?v=7Sny5RB9zlo ) (ovo je inače "naj EKO"), kuvanjem u parafinu, a postoje i oni koji ih uopšte ne zaštićuju...Tako da na tebi ostaje da izabereš.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 20, 2014, 15:16:03
Organsko pčelarenje? Dali je uopšte moguće. U mojim uslovima nije. Iako je poljoprivreda u mom kraju slabo razvijena, nema voćnjaka, velikih površina pod jednom kulturom, nema industrijskih biljaka koje su tretirane neonikotinoidima itd. Ipak se koriste traktori, herbicidi.. Kako god možemo se potruditi u onom delu koji zavisi od nas samih. U prvom redu mislim na tretmane od varoe. Drugi veliki problem su satne osnove. Dali postojeće so i da su od čistog voska i da nisu zagađene od prethodnih tretmana amitrazom odgovaraju pčelama? Veličina od 5,4 nije po meri pčele. Dali razmak ramova od 36mm je dobar za pčelu? Po meni to su problemi koje prvo treba rešiti. Stoga sam doneo čvrstu odluku da ne koristim satne osnove. Tako ću u košnicama imati čist vosak a ćelije po meri pčele. Žicu sam izbacio iz upotrebe. Ostaje mi da ove godine isprobam na nekoliko košnica međuramni razmak koji će biti od 32 do 34mm.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 21, 2014, 09:05:47
ali me je pokolebalo ovo
http://hr.wikipedia.org/wiki/Terpentin (http://hr.wikipedia.org/wiki/Terpentin)

Vidi, moraš malo bolje čitati... Po definiciji ako je nešto organski trebalo bi da bude bez hemikalija,(posebno bez onih štetnih po zdravlje), a u trećoj rečenici linka koji si dao piše "ŠTETAN JE PO ZDRAVLJE"

PA JA SAM I POSTAVIO TAJ LINK !?

Citava diskusija i pitanje se bazira na tom linku
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 21, 2014, 09:21:34
Nasao sam juce nesto:

Ima 2 vrste terpentina

[size=78%]1. [/size]Organski koji se dobija od smole
2. Derivat nafte


Od organskog je cak i postojalo pice ranije (mesanjem sa alkoholom). Organski kosta u GB 20 funti za 5l. To verovatno znaci da je ovaj na koji sam ja nabasao u Srbiji a koji kosta 200din derivat nafte.


Poenta mi je da napravim mali korak ka tome da mi med bude sto kvalitetniji. Skoro mi ga je zena trazila kao lek za bolesno dete. Skoro mi je trazio momak vosak da se njime leci i dao sam mu zaperak. Propolis mi traze a ja ne smem da im dam. Moram da nadjem nekog ko ima cist pa da od njega napravim pa da mogu sa postenjem da ga pogledam u oko i da mu dam bocicu...
Mozda gresim !?
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 21, 2014, 09:44:14
Može li biti kvalitetnijeg meda od onog koji je u devičanskom saću bez satne osnove? E sad postavlja se pitanje cene takvog meda. Ima li ko to da plati? Isplativije je vrcati med i iz saća u kom je bilo leglo i dati ga jevftinije ili na veliko.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Rakovac Goran Januar 21, 2014, 09:59:13
 
 
 
                     Ne gresis Martine. Otvorio si odlicnu temu.Nije mali broj onih koji razmisljaju o organskom pcelarenju ali ne znaju sta se sve pod tim podrazumeva. U okviru ove teme postoji mnogo spornih pitanja koje bi mogle biti podteme. Navescu samo neke:
                     - kosnica ( od cega je izgradjena,ima li u njoj lepka i koji je u pitanju,ima li u njoj eksera, kojom bojom je farbana ... )
                     - ram ( od kog materijala je napravljen,da li je ozican ili ne i kakvom zicom,da li su koriscene satne osnove i kakve ili ne ...)
                     - prihranjivanje pcela ( sta im se daje i u koje vreme ... )
                     - tretiranje pcela protiv bolesti
                     - pasne prilike ( koja pasa je preovladjujuca, da li se biljke u okolini tretiraju hemijskim sredstvima,kojim i u koje vreme,najmanja povrsina netretiranog zemljista oko pcelinjaka ...)
                     - sortni med ( ako su ispunjeni uslovi iz prve cetiri stavke moze li jedna vrsta meda u toku godine da se tretira kao ekoloska a druga ne). Na primer bagrem se ne prska nikakvim sredstvima pa ako su ispunjeni svi napred navedeni uslovi moze li se taj med tretirati kao eko dok bi npr.vocni med iz iste kosnice u stacionarnom pcelinjaku gubio taj status obzirom da se voce prska raznim sredstvima
                     - zakonska regulativa (preko pcelarskih organizacija inicirati i insistirati na donosenju jasnih propisa o ovoj temi u pogledu uslova ali i pogodnosti,sertifikacije i subvencija za ovakvu vrstu pcelarenja).
 
                     Ovde sam onako iz glave naveo osnovne teze o kojima bi smatram trebalo diskutovati u okviru ove teme pa ako se kolege samnom slazu moglo bi se svaki od oznacenih problema i pitanja elaborirati ponaosob.
                     Za pocetak od mene je mislim dosta.Pozdrav Rakovac.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 21, 2014, 12:30:01
 Ja sam greskom nazvao temu Organsko pcelarenje umesto --- farbanje u organskom pcelarenju ---- Moguce je da sam time uneo zabunu...

Mozda gresim ali je pogolemo da sve aspekte organskog pcelarenja ovde zapocienjemo. Ajde da otvorimo js par tema pa da na njima vidimo sta i kako mozemo da razmenimo.


Vracame se na ono sto mi jeste trenutni problem


FARBANJE


Gde da nadjem "farbu"?[size=78%] (koristim farba kao skup svih sredstavanje za zastitu) [/size]
Koja je to farba kvalitetna?
Ima li iko iskustva sa farbom na vodenoj bazi i sa kojim proizvodjacima?


Trazim prakticno resesnje, a nikako ne mogu da ga nadjem i pored mnogih pretraga koje radim...
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 21, 2014, 12:53:08
Po tom pitanju zaštite košnica a da je prihvatljivo za organsko pčelarenje pisao je Rudi Paulović. Za neki dan ću to preneti ovde. Neki svoje košnice nagoru brenerom i ne farbaju uopšte.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 21, 2014, 19:30:25
Hvala :)
moram da pronadjem to o breneru.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Boris Salaj Januar 21, 2014, 21:22:56
brener u akciji





na sajtu proizvođača obično postoji sertifikat ako je farba po nekom standardu. Ja sam na primer koristio farbu koja se koristi za dečije igračke (dakle neotrovna za ljude I za pčele) JUBin dekor (prajmer kao osnova i pokrivna), dobra je što se tiče mikroklime u košnici, al joj mehanička zaštita nije jača strana (doduše I drvo košnice se oštećuje od nože pčelarskog), e sad da li je organska ne znam

još jedan od načina da ti med bude kvalitetniji je da zid košnice bude deblji a da drvo ne zaštićuješ nikako, već da košnice budu pod nadstrešnicom koja će ih štititi od vremenskih uticaja....

Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Boris Salaj Januar 21, 2014, 21:57:38
neke ideje
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 23, 2014, 16:20:43
Hvala za brener,
postavio sam im pitanje ispod videa mozda odgovore...


Jeli iko koristo impregnante pre farbanja vodenom bojom?
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Никола Маодуш Januar 23, 2014, 18:05:53
Јесте. Ја сам користио импрегнанте као прве слојеве.
С обзиром да не пчеларим органски користио сам.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 23, 2014, 19:47:12
Znas li mozda koji si koristio?
Imas li neka isustva da podelis u vezi toga kako se drzi?
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Никола Маодуш Januar 23, 2014, 20:52:17
Користио сам Belinka - "Belles" ( http://sr.belinka.com/izdelki/?izdelek=1&ID=174 (http://sr.belinka.com/izdelki/?izdelek=1&ID=174) ).
Па с обзиром да сам 2013. почео са пчеларењем и да сам прошле године фарбао кошнице, за сада имам добро искуство. Завршни премаз се одлично држи и није га баш лако оштетити пчеларским ножем (ако га правилно користиш - ту мислим да га не користиш као нож за бацање).
Иначе импрегнатор је премаз који служи да засити дрвна влакна па оно мање упија воду. Истовремено има инсектициде и фунгициде који спречавају инсекте да се убушују у дрво и гљивице да се размножавају и поспешују труљење.
После њега је, након сушења, обавезно наношење неког заштитног слоја који ће спречити пчеле да дођу у контакт са третираном површином и који ће бити механичка заштита површине дрвета.
Ја сам након импрегнатора наносио Белинкину лазуру "Beltop" ( http://sr.belinka.com/izdelki/?izdelek=1&ID=176 (http://sr.belinka.com/izdelki/?izdelek=1&ID=176) ).
Потребно је још знати и ово ( http://sr.belinka.com/?id=2580 ).
Е сад, потребно је напоменути да су ово производи који се не сматрају здравим јер су испарљиви и са њима је потребно радити на отвореном или упростору који је добро проветрен.
Зашто сам користио баш Белинку? Јер сам чуо од разних столара да је одлична и дуготрајна заштита за дрво.
Друго, јер сматрам да се водена пара углавном креће у смеру из унутрашњости кошнице ка спољашњости због микроклиме коју пчеле одржавају (да сад не залазимо превише у проблематику кретања водене паре), а премази су паропропусни, те дрво може да дише и да пчеле не буду угрожене унутар кошнице.
За сада инсекти нису нападали кошнице (хвала Богу), али за то је још превише рано.
У сваком случају, да не реметимо тему можеш се више информисати у теми о мом пчелињаку.
Код органског пчеларења ови премази не долазе у обзир јер нису на воденој, већ су бази неког уљаног/нафтног растварача (врсту растварача нагађам због мириса приликом испаравања).
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 23, 2014, 23:15:30
/ Одг: eko boja
« послато: 26-02-2010,
18:03:58 »
To je moje prvo javljanje
na ovom forumu, tu Vam
je isprobani recept za
ekoloske boje kucne
radinosti , naj jeftinija i
najbolja varijanta:
- 1 litra vode
- 3.5 dkg zeljezni sulfat ili
cinkov sulfat (ovisno o
boji)
- 3.5 dkg finog psenicnog
ili razenog brasna
- 14 dkg pigmenta (oxidne
boje u prahu)
- 1 dcl laneno ulje (firnis)
Zeljezni sulfat, za tamnije
boje
Cinkov sulfat, za svijetlije
boje
Odvoji 2 dcl ledene vode
od gore navedene litre i
pomijesaj brasno da se ne
grudva , stavi 0,8 litara
vode da kuha, u tu vodu
dodaj zeljezni sulfat ili
cinkov sulfat,
zavisno o boji pigmenta
koji ces koristiti.
Kad zakuha dodaj ostatak
vode sa brasnom, kuhaj i
mijesaj oko 15 minuta.
Nakon 15 minuta kuhanja
dodaj pigmentnu boju u
prahu i kuhaj i mijesaj
slijedecih 15 minuta.
Skini sa vatre i dodaj
laneno ulje i mijesaj dok
ne postignes emulziju.
Koristi samo na suhom
drvu. Trajnost takve boje
je od 10 do 15 godina,
tamnije boje jos i duze.
Zeljezni sulfat ili cinkov
sulfat imate u svakoj
poljoprivrednoj apoteci, a
oxidne boje u prahu u
svakoj trgovini bojama.
Ako zelite pripremit vise
boje , gornje kolicine
mnozite sa vasom zeljom
(naprimjer x2 ili x4 ),
pripremajte manje kolicine
jer brzo susi, obicno je
dovoljan jedan premaz.
Pozdrav svima !
- Meni je ovo zanimljivo i zato sam kopirao poruku od Rudi Paulović koju je napisao na forumu spos.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 24, 2014, 22:59:35
   @Никола Маодуш (http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?action=profile;u=1360)
Ovo su predpostavljam akrilne/vodene boje ? Ne vidim u thehnickim karakteristikama.
@Miroslav Jovanović (http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?action=profile;u=1196)
Moram pitati tehnologa za ovo, sigurno postoji i neka sitna kvaka kad se ovo preavi. Prosto ne verujem da se sve strpa u serpu i kuva tek tako!?
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 25, 2014, 01:01:50
Jednostavno ako te zanima probaj malu količinu.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Никола Маодуш Januar 25, 2014, 14:59:04

@Мартин


Мартине,
Ове фарбе нису акрилне (на воденој бази) а ево и шта пише на кантици: "Белтоп је лазура дебелог слоја за заштиту дрвета изложеног лошим временским условима. Дрвету даје димензиону стабилност и зато је посебно прикладан за прозоре и врата."
Састав: алкидне смоле, светлосно и временски постојани пигменти, УВ филтри, воскови и растварачи. Не садржи биоциде.


Поздрав
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Rakovac Goran Januar 30, 2014, 13:31:42
 
 
                   Vec nekoliko dana ozbiljno razmisljam da li da se javim i iznesem ponovo svoj stav o ovoj temi. Previse je ,po mom misljenju, ozbiljna da bi smo je upropastili pre nego sto se iznesu iole ozbiljnija razmisljanja i stanovista o njoj. Zasto ???
                   Naziv teme je " Organsko pcelarenje ". Vrlo siroka oblast u okviru koje se ima mnogo,mnogo toga i pisati i polemisati. Za ogroman broj ljudi potpuna nepoznanica. Program buducnosti sto ce mnogi shvatiti za par godina. Oni koji gledaju malo vise napred ( mislim na drzave a ne pojedince) vec su preduzeli ozbiljne korake da u dogledno vreme ne startuju od nule ili kako to nasa drzava najcesce radi iz dubokog minusa pa pripremaju teren da bar deklarativno i normativno pripreme uslove za normalan start onoga sto dolazi kao perspektiva i sansa siromasnih ali nezagadjenih podrucja u koje se i mi kao drzava hteli to priznati ili ne moramo ubrojati.Zasto bi smo tako lako dozvolili da jos jedan voz prodje kroz nasu stanicu bez zaustavljanja? Zbog neznanja,poslovicne nezainteresovanosti ili mozda bahate prepotencije .Mozda zbog svega ovoga po malo.
                  Sve zemlje u okruzenju ubrzano donose propise o ovom vidu pcelarenja. Cak je i Crna Gora donela Prirucnik za organsku proizvodnju u okviru koga postoji posebno poglavlje o pcelarstvu. Radi nesto i nasa ali ocigledno nedovoljno. No nisam se ovoga puta javio da se bavim drzavnom politikom vec ovim forumom. U sta se pretvori ova tema.U ozbiljnu diskusiju o ozbiljnoj temi ili o razgovoru u molersko farbarskoj radionici. Pitanje farbe za kosnice jeste jedno od pitanja iz ove problematike ali ono ne obuhvata ni promil problematike vezane za organsko pcelarenje .Ne zameram kolegi Martinu, on se i sam ogradio da je pogresno postavio naslov teme,ali apelujem na sve ostale sa foruma posebno na administratora i naseg domacina Voju da po potrebi intervenisu i jasno opredele o cemu bi se ovde pisalo.
                   Domacine nas,gospodine Vojo , osmislili ste i patentirali kosnice Rodna i Eko Voja. Sam naziv kaze i asocira na ekolosko,organsko pcelarenje. Tvrdite , a mi Vam verujemo i zato smo ovde na Vasem i nasem forumu i pcelarimo Vasim kosnicama, da je pcelinja zajednica najbliza prirodnom stanistu bas u ovim kosnicama.Svedocimo i potvrdjujemo to opredeljenjem za bas ove kosnice,svojim radom,rezultatima i diskusijama na ovom i drugim forumima . Prednosti ovih kosnica su izvanredne.Gde se najlakse i najbolje moze izgraditi cisto, ekolosko sace ako ne u rodnoj i eko voji a to je jedan od preduslova eko-pcelarenja? Gde se drugde moze naci preparat kao sto je Brstivar ili Nozevoj koje osporavaju ? I mozda je jos vaznije pitanje - ZASTO ?
                    Verujem da ja znam odgovor na ova pitanja.Odgovor ne iz pcelarskog,vec zivotnog iskustva.Zato ga i necu dati ovom prilikom ja vec ga morate dati Vi ,obzirom da za razliku od mene imate i jednog i drugog. Na nama sa ovog foruma je da vas podrzimo ako verujemo da ste u pravu a jeste.
                     Apelovao bih na stare clanove ovog foruma,dokazane ljubitelje prirode i pcelare poput Save iz Aleksinca,Svete iz Makovista, Keka iz Slovenije i druge da podele sa nama jos uvek "zelenim" pcelarima svoja iskustva podrze ozbiljnu diskusiju o ovoj temi,jer ona to zasluzuje,  cak i pod pretpostavkom da su skepticni po pitanju organskog pcelarenja ohrabre makar one mladje da razmisljaju o tome,pripreme se i u datom trenutku zaplove i u ove vode.
                      Organsko pcelarenje je jos uvek velika neznanica na nasim prostorima. Zato bih zavrsio sa dve narodne : " Ne bojte se dobro biti nece " i "Ko se vrabaca plasi taj zito ne seje ".
                     
                     
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Никола Маодуш Januar 30, 2014, 18:14:45
Горане слажем се са тобом да је тема органско пчеларење широк појам, али ипак мислим да није толико непозната колико се теби можда чини.
У принципу органско пчеларење или било која друга органска производња је прилично једноставна (барем према мом виђењу).
Ако сам добро схватио причу, органска производња се заснива на темељима старог начина производње хране када није било великих компанија које производе вештачка ђубрива, разноразне пестициде...
Органска производња представља такав начин производње у којем ни у ком делу процеса производње не учествују производи који на било који начин могу негативно да утичу на квалитет производа.
Када ово кажем онда првенствено мислим да дрво које се корсити за израду кошница (рецимо пример пчеларства) не сме бити третирано апсолутно никаквим хемијским препаратима и заштитама или евентуално неким природним смолама и разним јестивим уљима.
Затим, дрво кошнице не сме бити састављано лепковима и не смеју се употребљавати ексери и шрафови који нису од прохрома.
Затим рамови не смеју да се ужичавају или се изузетно користи прохромска жица.
У кошници не сме бити апсолутно никаквих пластичних материјала.
Пчеле се не смеју прихрањивати шећером (ако ћете праву органску производњу), већ само медом којег су пчеле саме произвеле на изузетно чистим пашама.
Пчеле се такође не смеју третирати никаквим хемијским препаратима осим средствима која садрже водене или алкохолне екстракте биљака и органским киселинама.
Пчелиња паша мора бити на изузетно чистим теренима где се у кругу од неколико километара (колико пчела лети) не сме налазити никаква пољопривредна производња у којој се употребљавају вештачки пестициди или индустрија која би могла да загади природу. Такође не сме бити никаквих саобраћајница у истом кругу.
Ово су само укратко описани примери који имају једну заједничку црту - ништа отровно, штено или вештачки произведено не сме доћи у обзир приликом органске производње.
Ако хоћемо даодатно себи да закомпликујемо живот, можемо додатно да улазимо и у начин производње производа који се употребљавају у пчеларењу. Да ли дрво за израду кошница потиче од органски узгојеног стабла? Како се добијају органске киселине које користимо и да ли су оне направљене органском производњом? Да ли су биљке које користимо за справљање препарата потекле из чисте природе? И тако у недоглед.

Проблематика је врло једноставна како је ја видим. Вратити се основама како су наши преци живели и нема шансе да погрешно схватите органски начин производње.
Много већи проблем представља степен образовања пчелара и његовог поимања здравог, еколошки исправног и органског пчеларења, а то је сасвим друга прича и то није за тему органско пчеларење.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Vojo Brstina Januar 31, 2014, 00:25:00

 
                   Vec nekoliko dana ozbiljno razmisljam da li da se javim i iznesem ponovo svoj stav o ovoj temi. Previse je ,po mom misljenju, ozbiljna da bi smo je upropastili pre nego sto se iznesu iole ozbiljnija razmisljanja i stanovista o njoj. Zasto ???
                   Naziv teme je " Organsko pcelarenje ". Vrlo siroka oblast u okviru koje se ima mnogo,mnogo toga i pisati i polemisati. Za ogroman broj ljudi potpuna nepoznanica. Program buducnosti sto ce mnogi shvatiti za par godina. Oni koji gledaju malo vise napred ( mislim na drzave a ne pojedince) vec su preduzeli ozbiljne korake da u dogledno vreme ne startuju od nule ili kako to nasa drzava najcesce radi iz dubokog minusa pa pripremaju teren da bar deklarativno i normativno pripreme uslove za normalan start onoga sto dolazi kao perspektiva i sansa siromasnih ali nezagadjenih podrucja u koje se i mi kao drzava hteli to priznati ili ne moramo ubrojati.Zasto bi smo tako lako dozvolili da jos jedan voz prodje kroz nasu stanicu bez zaustavljanja? Zbog neznanja,poslovicne nezainteresovanosti ili mozda bahate prepotencije .Mozda zbog svega ovoga po malo.
                  Sve zemlje u okruzenju ubrzano donose propise o ovom vidu pcelarenja. Cak je i Crna Gora donela Prirucnik za organsku proizvodnju u okviru koga postoji posebno poglavlje o pcelarstvu. Radi nesto i nasa ali ocigledno nedovoljno. No nisam se ovoga puta javio da se bavim drzavnom politikom vec ovim forumom. U sta se pretvori ova tema.U ozbiljnu diskusiju o ozbiljnoj temi ili o razgovoru u molersko farbarskoj radionici. Pitanje farbe za kosnice jeste jedno od pitanja iz ove problematike ali ono ne obuhvata ni promil problematike vezane za organsko pcelarenje .Ne zameram kolegi Martinu, on se i sam ogradio da je pogresno postavio naslov teme,ali apelujem na sve ostale sa foruma posebno na administratora i naseg domacina Voju da po potrebi intervenisu i jasno opredele o cemu bi se ovde pisalo.
                   Domacine nas,gospodine Vojo , osmislili ste i patentirali kosnice Rodna i Eko Voja. Sam naziv kaze i asocira na ekolosko,organsko pcelarenje. Tvrdite , a mi Vam verujemo i zato smo ovde na Vasem i nasem forumu i pcelarimo Vasim kosnicama, da je pcelinja zajednica najbliza prirodnom stanistu bas u ovim kosnicama.Svedocimo i potvrdjujemo to opredeljenjem za bas ove kosnice,svojim radom,rezultatima i diskusijama na ovom i drugim forumima . Prednosti ovih kosnica su izvanredne.Gde se najlakse i najbolje moze izgraditi cisto, ekolosko sace ako ne u rodnoj i eko voji a to je jedan od preduslova eko-pcelarenja? Gde se drugde moze naci preparat kao sto je Brstivar ili Nozevoj koje osporavaju ? I mozda je jos vaznije pitanje - ZASTO ?
                    Verujem da ja znam odgovor na ova pitanja.Odgovor ne iz pcelarskog,vec zivotnog iskustva.Zato ga i necu dati ovom prilikom ja vec ga morate dati Vi ,obzirom da za razliku od mene imate i jednog i drugog. Na nama sa ovog foruma je da vas podrzimo ako verujemo da ste u pravu a jeste.
                     Apelovao bih na stare clanove ovog foruma,dokazane ljubitelje prirode i pcelare poput Save iz Aleksinca,Svete iz Makovista, Keka iz Slovenije i druge da podele sa nama jos uvek "zelenim" pcelarima svoja iskustva podrze ozbiljnu diskusiju o ovoj temi,jer ona to zasluzuje,  cak i pod pretpostavkom da su skepticni po pitanju organskog pcelarenja ohrabre makar one mladje da razmisljaju o tome,pripreme se i u datom trenutku zaplove i u ove vode.
                      Organsko pcelarenje je jos uvek velika neznanica na nasim prostorima. Zato bih zavrsio sa dve narodne : " Ne bojte se dobro biti nece " i "Ko se vrabaca plasi taj zito ne seje ".
                     
                     

Kolega Gorane, dobro je što ste izneli svoje mišljenje sa ciljem da se akcenat prebaci na samu tehniku pčelelarenja i prilagodljivost RV i EV košnica sa njihovim ramovima životu naše krajinske rase pčela kao i  ovom načinu pčelarenja.
Sama dužina RV i EV ramova omogućava pčelinjim zajednicama brzo blokiranje matica i iskorišćavanje slabijih paše koje prosto prolete pored pčelinjih zajednica koje žive u košnicama sa dužim i dubljim ramovima.
Posebna je važnost što su RV i EV ramovi pored pomenutih pogodnosti dovoljno niski da se u njima gradi čvrsto saće koje se neće lako lomiti kada ga pčele napune medom.
Kod EV ramova imamo precizno određenu površinu saća prilagođenu potrebama da primi 1,0 do 1,2 kg. meda u čistom ekološkom pčelinjem saću, bez upotrebe osnova i žica u ramovima i namerom da se oslobođeno od pčela izvadi iz košnica zajedno sa nastavcima i preda kupcu kao čist ekološki proizvod.
Na žalost, ja  nisam do sada bio u mogućnosti da koristim ovaj način ekološkog pčelarenja, prevenstveno zbog terena na kome pčelarim, velike udaljenosti trena na kojim bih mogao primeniti ekološko pčlelarenje i velike zauzetosti drugim poslovima.
Ipak najvažnije od svega ovog je izuzetna prilagodljivost RV i EV košnica za iskorišćavanje paša u ekološkom pčelarenju i mogućnost ostvarivanja velikih prinosa u ovim uslovima pčelarenja.

Nadam se da će neko od kolega ipak da se javi sa svojim iskustvima i da ćemo dobiti više informacija o tehnici rada u ekološkom pčelarenju sa ovim košnicama.

O nekim osporavanjima Nozevoja i Brstivara, najradije ne bih da pišem jer unose negativan ton u temi.
Imam osećaj da se osporavaju samo zato što su domaći i ni zbog čega drugog.
 
Ipak treba napomenuti da bi upotreba ovih naših domaćih prirodnih i neškodljivih preparata pomogla pčelarima da se lakše izbore sa pčelinjim bolestima.  Na žalost oni nisu registrovani i ne znam da li se kao takvi smeju koristiti i ako su potpuno prirodni i neškodljivi za čoveka i pčelinju zajednicu.

Pozdrav svima...
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Miroslav Jovanović Januar 31, 2014, 07:53:35
Samo da se osvrnem malo na preparate u eko pčelarenju. Pre svega mislim na domaće nozevoj, brstivar i argus ras. Čemu toliki otpor kod pojedinih ljudi i grupa? To je produžena ruka uvoznika i distributera skupih preparata sa zapada.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: radoslav janković Januar 31, 2014, 08:12:54
Je li mislite da je argus ras organski lijek ,nozevoj i brstivar da jer kad pogledamo sastav jasno je da su eko srestva a  za argus ne bi bio siguran
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Rancic Zoran Januar 31, 2014, 10:09:50
Ovo je jako interesantna tema i ko bude uspeo da ispostuje standarde verovatno ce u buducnosti da pravi razliku u ceni meda.Za sada je sve to tu negde i meni sa 300 kosnica nije do upustanja u tu pricu.Ima i malo preterivanja-kakve veze imaju ekseri kojima se kovu kosnice i jos kojekakve gluposti?Pa ne mozemo bas da se vratimo 500 godina unazad!Na nasem trzistu je sve redom zagadjeno aditivima i raznoraznim otrovima i sav odpad Evrope sa istekom roka trajanja se skrlja u ovu jadnu Srbiju.Da ne prozivam neke poznate markete i mesare,svi znate tu pricu.Nastavicu da pratim ovu temu...pozdrav svima....
P.S.
Slazem se sa Rakovcem da je ovo kompleksna tema i da ima puno dilema.Al moze da bude i slatko.... ;D
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 31, 2014, 22:40:43
Ovo je jako interesantna tema i ko bude uspeo da ispostuje standarde verovatno ce u buducnosti da pravi razliku u ceni meda.Za sada je sve to tu negde i meni sa 300 kosnica nije do upustanja u tu pricu.Ima i malo preterivanja-kakve veze imaju ekseri kojima se kovu kosnice i jos kojekakve gluposti?Pa ne mozemo bas da se vratimo 500 godina unazad!Na nasem trzistu je sve redom zagadjeno aditivima i raznoraznim otrovima i sav odpad Evrope sa istekom roka trajanja se skrlja u ovu jadnu Srbiju.Da ne prozivam neke poznate markete i mesare,svi znate tu pricu.Nastavicu da pratim ovu temu...pozdrav svima....
P.S.
Slazem se sa Rakovcem da je ovo kompleksna tema i da ima puno dilema.Al moze da bude i slatko.... ;D
Na temu sta je izvodljivo ili nisam kvalifikovan da pricam. Ono sto sa druge strane znam jeste da su u regionu Bugari vodeci u organskom pcelrstvu sa nekih 20 000 pcelara koji tako rade. U proseku (prosek je zanimljiva stvar) imaju po 30 kosnica. Posto imaju slicne uslove kao i mi, ako ne i losije jer su prihvatili GMO, to znaci da postoji odrziva tehnika pcelarenja. Takodje, ako se dobro secam ima vise pcelara sa od po 500 kosnica koji imaju organske proizvode.
Cena meda je 2x veca, to znaci da za iste pare idu na 2x manje pasa, imaju 2x manje posla.
To zasto ide ova zica ili onaj ekser to je neko malo pametniji od mene izanalizirao i nasao tragove metala u vosku i medu pa na osnovu toga postavio standarde. Standardi sluze da se dobije cist med.
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Januar 31, 2014, 22:46:58
Nego zna li neko gde mogu da se nadju ti prokleti pocinkovani eksercici?!
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Boris Salaj Februar 01, 2014, 09:01:05
Ne pocinkovani nego prohromski... ;D
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Martin Miljkovic Februar 01, 2014, 11:47:49
E hvala, zvao sam danas radionicu i rekao mi je vlasnik (pcelar pocetnik) da bi mi radio kalajisano posto kalaj za razliku od cinka nije teski metal.
To dalje znaci da izbacujem i pocinkovanu zicu. Znao sam pcelara koji je obicnom zicom radio. Varou tretirao po 8x Najeo sam se svaki put 3 kasike meda kod njega. Ni boljeg coveka ni lepseg meda...


Predpostavljam da ne znas gde naci prohromske?!
Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Boris Salaj Februar 01, 2014, 13:17:24
uzmi prohrom vijke umesto eksera ako baš insistiraš, njih imaš gotove za kupiti u svakoj malo boljoj gvožđari.


 Ja također težim ka tome da med koji prodajem (jer na to se sve na kraju svodi ) bude što zdraviji proizvod, ali zbog mesta gde pčelarim to je nemoguće. Ko nema pčelinjak  u centru kruga prečnika 12 kilometara bez poljoprivrede i industrije nek se ne zanosi mišlju da će proizvesti organski med. To što neko ima nekakav natpis eko ili čak i sertifikat ne znači da je taj med potpuno organski, jer se jedino analizom polena iz meda može dokazati poreklo meda (gde su pčele bile na paši a ne da li je organski), a to niko ne radi jer je skupo...


Po meni je važnije da se mi kao proizvođači  trudimo da mi sami što manje toga unesemo/ubacimo u košnicu, da koristimo materijale koji su dozvoljeni da imaju kontakt sa hranom i da se konstantno pridržavamo dobre proizvođačke prakse za koju mi ne treba niko da propisuje šta da radim nego će mi to propisati moja savest. E, sad nevolja je što nam svima savest nije ista, pa nam onda trebaju kojekakvi "eko" sertifikati...


Negde sam pročitao čitajući o ekonomskim aspektima pčelarstva da je odličan marketing da potrošača dovedete da vidi kako nastaje  proizvod kojeg prodajete...Nažalost, čini mi se da bi kod mnogih pčelara to izazvalo kontra efekat ( počevši od higijene pčelinjaka, da ne pričam dalje)...Naravno da nisu svi takvi, al može čovek svega da se nagleda...



Naslov: Odg: Organsko pcelarenje
Poruka od: Rakovac Goran Oktobar 20, 2015, 14:23:36


               Јављам се по овој теми јер сматрам да заслужује веће интересовање. Једноставно да знамо да је има на овом форуму. Надам се де се неће изнова претворити у фарбару или дискусију о квалтету и дужини ексера.
               РВ и ЕКО ВОЈА кошнице су идеалне за покушај оваквог вида пчеларења. Ко воли нек изволи.