Autor Tema: Метода Зорана Севића  (Pročitano 41261 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #30 poslato: Februar 26, 2016, 21:45:52 »
Поздрављам све пчеларе и чланове овог форума. Имам 8 пчелињих друштава у РВ кошницама које сам купио прошле године, као и ројеве. Гледао сам предавање Зорана Севића у вези припреме за багремову пашу и прављење стартера, те ми се допао његов начин рада са једноматичним друштвима.
Интересује ме ако је неко од вас примењиво овај метод, да ли сте производна друштва формирали у 2 наставка са 6 + 6 рамова легла или  у 3 наставка са 6 + 6 + 4 рамова легла (и уз одговарајуће повећање броја додатих рамова из слабих друштава). Ово питам јер је Севић говорио о појачавању ЛР , ДБ кошница на 2 наставка и Фарар кошница на 3 наставка, те претпостављам да примењена метода код ове последње важи и за кошницу Родна Воја. Ово питам због припреме за багремову пашу, али и за формирање стартера и након тога нових ројева ради повећања броја пчелињих друштава.
Хвала унапред.

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #31 poslato: Februar 26, 2016, 22:29:17 »
Znaci ti dvojna drustva formiras nakon izimljavanja i to odmah sa MR , ne koristis snelgrovu dasku? Rojenje se pretpostavljam tesko javlja kod tih dvojnih drustava, i sta bi se desilo ako malo omanemo sa procenom od 20 dana a bagrem zakasni recimo 4, 5 dana?
Pa bolje je nekih dve tri nedelje društva razdvojiti snelgrovom daskom.Posle preći  na mr.Što se tiče rojenja, prošle godine mi je 90% društava bilo u rojevon nagonu.Dvojna društva imaju mnogo više pčela, samim tim i verovatnoća pojave nagona je veća.Ako se desi da paša zakasni neće se desiti ništa, u to vreme uvek ima neke paše, tako da nije problem, ništa loše se neće desiti.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #32 poslato: Februar 26, 2016, 22:52:31 »
hvala Dragane na odgovorima.  Ako me jos nesto  muci pitacu a sigurno ce da bude jos nesto. :)

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #33 poslato: Mart 01, 2016, 03:15:54 »
Саша Ђорђевић, није Севић рекао да из три наставка покупите сву младу пчелу! Рекао је да са оним рамовима на којима је затворено легло да изнесете припадајучу пчелу. На тим рамовима је пола-пола пчела, а можда и више у корист излетница тако да није ни близу тога да је сва млада пчела изнешена са леглом!

Такође, више пута је било приче о томе како у интезивним пашама приликом недостатка приматељица, пчеле које донесу нектар у кошницу лагерују га у најближе ћелије што су често ћелије са не поклопљеним леглом. Послије тј. у току ноћи приматељице или већ које пчеле, пренесу сав нектар у одговарајуће ћелије, а леглу не буде ништа.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #34 poslato: Mart 01, 2016, 19:59:00 »
Milane ocekujemo i ove godine da nam preneses iskustva sa rv kosnicama i ovom metodom . Da li jos neko od kolega ima neka iskustva sa ovom metodom i da nam prenese iskustva za nas pocetnike

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #35 poslato: Mart 04, 2016, 02:08:58 »
Да поновим. Ја нисам у потпуности урадио како Зоран описује да треба. Ја сам нешто комбиновао. Ове године имам дупло више производних заједница и засад су у доброј кондицији тако да можда ћу један број урадити у потпуности како Зоран каже. Ја неби да вријеђам било кога тј. да ја као почетник омаловажавам било чији дугогодишњи рад. Ја само хоћу на почетку, уз велику помоћ мог ментора, да пробам више техника. Ако сад на почетку будем имао проблема, боље него кад будем имао већи број дрзштава када нећу имати времена нити воље за покушавање. Наша жеља је да имамо од 300 до 500 заједница а за то је потребан озбиљан рад тј. озбиљна организација посла. Мени је битно да буде што једноставније и без двосмислености. Из тог разлога ми се свиђа ова метода коју Зоран описује. Волио би да се видим на неком предавању са Зораном али и са Војом и са још пар мени битних пчелара па би тек тада одлучио шта и како. Нису свугдје исте пашне прилике тако да не можемо генерализовати ствари. Извињавам се старијим - искунијим - паметнијим колегама што ја нешто овако дискутујем а не они. Имам жељу да размјеним мишљење у нади да ћу доћи до бољи резултата.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #36 poslato: Mart 07, 2016, 20:25:33 »
zamolio bih i kolegu aleksandar hristovski da nam kaze kako on primenjuje ovu metodu i da li ima problema sa njom .Procitao sam da radi sa 30 drustva ovaj sistem pa ako je raspolozan da nam kahe nesto o tome. Unapred hvala

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #37 poslato: Mart 08, 2016, 09:32:51 »
Ja sam 2014. uvećavao svoj pčelinjak po Sević metodi. Formirao sam dva startera sa po 24 rama zatvorenog legla i od njih napravio 18 novih rojeva koji su svi uspješno prezimili. Ja pčelarim stacinarno i na livadi kao glavnoj paši, tako da sam vrijeme formiranja startera morao prilagoditi. Vaga je glavni pokazatelj. Morao sam da isforsiram društva, a da im ne dozvolim da se roje prije početka paše.Sve ostalo je kolega Zoran objasnio na predavanju. Prošlu sezonu nisam uvećavao društva tako da sam kad je trebalo formirati startere ja samo primjenio Rensonovu metodu i svo zatvoreno leglo spustio u prvi nastavak ,a plodište ograničio sa dvije MR.Ni jedna se nije rojila, a što se tiče prinosa prošla godina nije mjerodavna jer je meda bilo i na grani.Ako te nešto posebno interesuje pokušat ću ti pomoći.Pozdrav za sve

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #38 poslato: Mart 08, 2016, 22:16:45 »
da li si radio dvomaticno i da li se desavalo gubljenje matice u jednom drustvu u bezpasnom periodu. Pozdrav

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #39 poslato: Mart 09, 2016, 06:45:44 »
Ne, samo jednomatično. Pozdrav

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #40 poslato: Mart 09, 2016, 14:07:44 »
hvala Rajko ziv bio. Ja cu ove godine probati na par drustva dvomaticno sve po uputstvima kolege Zorana pa da vidimo kako ide. pozdrav

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #41 poslato: Mart 09, 2016, 17:45:26 »
Питање за господина Рајка.
Имам 8 пчелињих друштава у РВ кошницама које сам купио прошле године, као и ројеве. Гледао сам предавање Зорана Севића у вези припреме за багремову пашу и прављење стартера, те ми се допао његов начин рада са једноматичним друштвима.
Интересује ме, да ли сте производна друштва формирали у 2 наставка са 6 + 6 рамова легла /као за ЛР кошницу/ или  у 3 наставка са 6 + 6 + 4 рамова легла (и уз одговарајуће повећање броја додатих рамова из слабих друштава, ако ова формација није попуњена). Ово питам јер је Севић говорио о појачавању ЛР , ДБ кошница на 2 наставка и Фарар кошница на 3 наставка, те претпостављам да примењена метода код ове последње важи и за кошницу Родна Воја. Ово питам због припреме за багремову пашу, али и за формирање стартера и након тога нових ројева ради повећања броја пчелињих друштава.
Хвала унапред.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #42 poslato: Mart 09, 2016, 18:10:02 »
pitanje. kada se dodaju ramovi iz drugih košnica dali se sa nečim prskaju pčele. jer su iz različitih društava, da nebi izginule između sebe. pozdrav.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #43 poslato: Mart 09, 2016, 20:44:58 »
Metoda gospodina Sevića je za lr košnicu. Držite se vi metoda Voje Brstine koju je osmislio za RV košnicu i da vas bog pogleda. Ako su pčelari sa stazom od 20 i više godina sa trocifrenim brojem košnca prešli na RV košnicu i pčelare po metodu autora ove košnice nećete ni vi pogrešiti. Pored Vojinog metoda eventualno Rensonov metod sa REV ili EV.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Метода Зорана Севића
« Odgovor #44 poslato: Mart 09, 2016, 21:33:36 »
Хвала на сугестијама. Проучићу мало више Војину методу и надам се да ћу је успешно применити када за то дође време.