Autor Tema: Maticnjaci - rojevni ili tihe smene?  (Pročitano 7747 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan Ilić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Maticnjaci - rojevni ili tihe smene?
« poslato: Jul 22, 2012, 22:26:29 »
Molim iskusne kolege za malu pomoc. Pre dva dana sam odradio pregled drustava i u jednoj kosnici uocio pojavu koja mi je bila nejasna a tice se maticnjaka. Naime u jednom drustvu koje je inace najjace i donelo najvise meda, stanje u plodistu je sledece:
Gledano s leva na desno,
- prvi ram zatvoreno leglo i pet zatvorenih maticnjaka na dnu rama, tri uz donju letvicu i dva malo iznad, na granici bocnih i donje letvice,
-  drugi ram ista situacija,
- treci ram otvoreno leglo,
- cetvrti ram jednodnevno i dvodnevno leglo,
- peti ram pun meda
- sesti ram neizvucena satna osnova,
- sedmi i osmi ram med i zatvoreno leglo,
- deveti ram zatvoreno leglo i jedan maticnjak na sredini rama,
- deseti ram sa medom.
Napominjem da su svi maticnjaci zatvoreni. Citajuci knjige i casopise o pcelarstvu skontao sam da maticnjaci tihe smene uglavnom budu na sredini rama i da ih bude svega tri do pet. Kada sam video maticnjak na pretposlednjem ramu bio sam siguran da je tiha smena. Medjutim, bune me ostalih 10 maticnjaka koji po onome sto sam citao lice na rojevne (u dnu rama, ima ih vise). Takodje mi nije jasno da pcele menjaju maticu a da je drustvo najbolje...
U kosnici je bilo jos neizvucenih osnova...
Nije mi bitno ni da se drustvo razroji ako su rojevni, najveci mi je problem sto ne razumem...   :-\

"Nema dobrih i loših zanimanja, treba samo u zanimanju koje odabereš biti dovoljno dobar."

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticnjaci - rojevni ili tihe smene?
« Odgovor #1 poslato: Avgust 04, 2012, 12:51:29 »
Milane, po svoj prilici kod tebe su u pitanju rojevi matičnjaci. rekao bih da ti je zajednica u rojevom nagonu.
Obzirom da je to sve bilo 22 jula to jest pre 13 dana do sada se zajednica već mogla i izrojiti.
Po nekad zajednica koja krene u rojenje ostavi jednu mladu maticu, pobije ostale matice i prekine rojevi nagon.

Šta se kod tebe ovog puta desilo?


Pozdrav.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Aleksandar Karakas

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 83
  • Pol: Muškarac
Odg: Maticnjaci - rojevni ili tihe smene?
« Odgovor #2 poslato: Avgust 05, 2012, 14:56:07 »
Postovane kolege.
 prilikom danasnjeg pregleda kosnica naisao sam na meni kao pocetniku nepoznatu situaciju
 7 maticnjaka na dva rama. I matice nema u kosnici . 
Da li da sacekam da izadju matice i da se oplode( da li je kasno ili ne?)? Ili da spajam sa drugim drustvom?

Sta da radim? hvala uapred.