Autor Tema: Imam nekoliko pitanja za Vas  (Pročitano 12531 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Antonio Simonovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 35
  • Pol: Muškarac
Imam nekoliko pitanja za Vas
« poslato: April 05, 2011, 16:00:54 »
Imam nekoliko pitanja za Vas

Poradi moje neiskustvo ove godine do sada su mi stradale 12  RV a prezimile samo 8 RV drustva.
Pcele su mi stradale od svi napastnika od varoa,ptice pcelarice,osi, strsleni , grabezi, sace mi je stradao od molci itd..

Moje 8 RV prezimjeni kosnice su sada na 4 , 5 , 6, spratova,so okolu 35 kg meda po kosnici .
Otvoren med od uginuli zajednica je staven pod pcelino klube okollu 15 mart, prvi i vtori  sprat su prazno sake kako sto mi je rekao Dr.Vojo da uradim.
Imam obilnu  pasu na draca koja pocinje okolu 1 juni.

Sta je najbolje da uradim sada sa obzirom na to sta imam visak meda i izgradeno sace za 20 RV kosnice:

1.   kada da snizim spratove i da dodam maticnu resetku?

2.   kako da izroim drustva za da mogu da iskoristim tu pasu?

3.   kako i kada i so sta da se borim sa varoa ? brstivar je udaljen mnogo od mene?

4.   dali najlon pod zbeg povolno ce da utice: na razvoj drustva , i za cele sezone ?


unapred  veliko HVALA za Vasi iskreni odrovori

Uzastopna Poruka: April 09, 2011, 12:53:09
Moje 8 RV prezimjeni kosnice su sada na 4 , 5 , 6, spratova,so okolu 35 kg meda po kosnici.

1 sprat belo sake
2 sprat crno sake
3 sprat med
4 sprat leglo i med
5 sprat med

sutra planiram da pregledam i ovako da uradim.

2 sprat so tamni ramovi da mu dodam po 1 ram so med od strana i da smestim pod 4 sprat.
4 sprat so leglo da dodam 2 rama so belo sake pokraj leglo ili usredini legla
1 sprat so beli ramove da izbacim
i da prihranim zajednicev so po 700 grama sirup za naredni 3 dana

molim za komentare
« Poslednja izmena: April 09, 2011, 12:53:09 od strane admin »

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Imam nekoliko pitanja za Vas
« Odgovor #1 poslato: April 29, 2011, 10:25:07 »
I ja bih voleo da pročitam odgovore, ali iskusne kolege se ne javljaju...
Pozdrav

Van mreže Zoran Mladenovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 73
  • Pol: Muškarac
  • Covekova mudrost je da pronadje pravu ludost
Odg: Imam nekoliko pitanja za Vas
« Odgovor #2 poslato: April 29, 2011, 17:42:52 »
Ima nas jos koji bi zaista voleli da cujemo odgovore ne zbog kurtoazije nego zato sto su nam zaista potrebni da bi nesto naucili sto je,nadam se,pored druzenja i cilj ovog foruma

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Imam nekoliko pitanja za Vas
« Odgovor #3 poslato: Jul 25, 2011, 10:35:02 »
Postovanje gospodine Simonovski.
Posto nemam RV kosnice,nazalost,komentarisacu na ova 2 pitanja

3.   kako i kada i so sta da se borim sa varoa ? brstivar je udaljen mnogo od mene?

Varou obavezno treba zbrisati najbolje pre nego sto dodje do lezenja pcela koje ce negovati zimsko leglo,znaci do 15 jula orijentaciono,a ako se iz nekog razloga malo kasni,onda do pred kraj jula.Jako je vazno da zimske pcele koje se izlezu tokom avgusta do polovine septembra budu postedjene od parazitiranja varoe.Ako se ovo pravilno i uspesno obavi,uz tretman na kraju sezone,kada nestane legla,a vremenski uslovi to dozvoljavaju,onda se finalni tretman obavlja u zadnje vreme pocetkom novembra kada je temperatura vazduha oko 15 stepeni,12 je apsolutni minimumkada je dimljenje u pitanju.Ako se tretira sa oksalnom kiselinom,onda je to kasnije,krajem novembra ili tokom decembra,kada je temperatura iznad 0 stepeni,idealno oko 6 do 8 stepeni.Ono sto je bitno je da tim tretmanom treba zbrisati svu preostalu varou,ili makar ne dozvoliti da je ima vise od par komada po drustvu.

Ako se ovi tretmani uspesno obave,onda je pcelinje drustvo bezbedno od varoe i moze da normalno napreduje,razvija se i donosi viskove meda.Uz ove tretmane,ja preporucujem i pred sam pocetak bagremove pase ili pri njenom kraju formiranje akumulatora u koje je izvadjeno poklopljeno trutovsko sace iz svih kosnica,plus nesto poklopljenog radilickog saca i tretman akumulatora Super strips trakama cime se postize da vecina varoe bude unistena na pcelinjaku jos tada tokom maja,jer se vecina varoe nalazi u poklopljenom trutovskom sacu.

Ja radim na ovaj nacin od pocetka i za ovih 7 pcelarskih sezona nisam izgubio nijedno drustvo ili roj zbog varoe ili neke bolesti.Od startnih 8 drustava danas imam 12 DB i 28 LR drustvava,uz odnegovanih i prodatih jos 50 drustava.

Sto se tice tretmana tokom jula meseca,neophodno je pokriti citav ciklus od oko 24 dana sto znaci da ako je u pitanju dimljenje,onda se pocevsi od prvog dana kada se obavi prvo dimljenje,treba tretirati svaki 4 dan,tj 1 dan,4 dan,8 dan,12 dan i 16 dan.Ako je tretman na primer Api Gardom,onda se on nakon stavljanja 1 ture sa po 1 pakovanjem,on ponavlja sa jos jednim pakovanjem,obicno 12 do 14.dan od stavljanja prve ture.Ako tretirate Super Strips trakama,onda se u plodiste stavljaju po 2 trake,ali se udje u leglo sa krajeva i trake nameste izmedju 1 i 2.rama sa leglom i predposlednjeg i poslednjeg rama sa leglom.Ovakav tretman pokriva neophodne 4 nedelje,ali ako se tretira Super stripsom ili nekim hemijskim sredstvom,onda sav med treba da se ostavi pcelama!!!Znaci mora se izvrcati visak meda pre tretmana,a sve sto nakupe posle im se ostavlja za zimovanje.

Sto se tice strseljnova,miseva,treba koristiti dobre cesljeve na letima.Kado zastitu od ptica,treba imati razapete konopce oko pcelinjaka sa plasticnim trakama koje vise i lelujaju na vetru,sto plasi ptice jer misle da je u pitanju zamka,pa ne prilaze pcelinjaku.Sto se grabezi tice treba imati jaka drustva na pcelinjaku,a rojevima koji se formiraju ostavljati otvor na letu da moze uci samo 1 do 2 pcele,sto je do 1 cm sirine.Najbolje ne prihranjivati uopste secernim sirupom,vec im davati dovoljno ramova sa poklopljenim medom,kada se formira roj,ili eventualno pogacu,ako se nema dovoljno meda,pa nece biti grabezi.

4.   dali najlon pod zbeg povolno ce da utice: na razvoj drustva , i za cele sezone ?
 Najlon povoljno utice samo kod jakih drustava,stavlja se kada pocne novo leglo,krajem januara ili prvih dana februara,i skida se kada otopli,krajem aprila ili pocetkom maja,pred pocetak bagremove pase.Ako ga drzite kada je toplo,najverovatnije ce doci do pojave rojevog nagona,jer najlon je utopljavanje drustva,a kada je leto treba im ventilacija a ne visak toplote,pa leti je najbolje imati gore pod krovom mrezu koja je skroz otvorena,naravno poklopljena krovom,ali bez novina kao utopljavajuceg materijala.Na krov se tada moze staviti paprat,bala slame,ili stiropor,da se krov manje zagreva.

Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Imam nekoliko pitanja za Vas
« Odgovor #4 poslato: Jul 25, 2011, 19:29:36 »
  Кошница , одозго мора бити херметички ,увек затворена и добро изолована да топлота не улази нити излази. Подњача мора бити замрежена и увек мрежа отворена .Зазимити матицу са леглом у најгорњем наставку а испод ставити три до четири наставка . Уз довољно хране и третирање против варое мрављом и оксалном киселином нити имам варое, нити било каквих болести пчела нити ми страдају друштва. Тражио си савет а ради како хоћеш. Пуно поздрава
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Imam nekoliko pitanja za Vas
« Odgovor #5 poslato: Jul 26, 2011, 22:15:41 »
Imam nekoliko pitanja za Vas

Poradi moje neiskustvo ove godine do sada su mi stradale 12  RV a prezimile samo 8 RV drustva.
Pcele su mi stradale od svi napastnika od varoa,ptice pcelarice,osi, strsleni , grabezi, sace mi je stradao od molci itd..

Moje 8 RV prezimjeni kosnice su sada na 4 , 5 , 6, spratova,so okolu 35 kg meda po kosnici .
Otvoren med od uginuli zajednica je staven pod pcelino klube okollu 15 mart, prvi i vtori  sprat su prazno sake kako sto mi je rekao Dr.Vojo da uradim.
Imam obilnu  pasu na draca koja pocinje okolu 1 juni.

Sta je najbolje da uradim sada sa obzirom na to sta imam visak meda i izgradeno sace za 20 RV kosnice:

1.   kada da snizim spratove i da dodam maticnu resetku?

2.   kako da izroim drustva za da mogu da iskoristim tu pasu?

3.   kako i kada i so sta da se borim sa varoa ? brstivar je udaljen mnogo od mene?

4.   dali najlon pod zbeg povolno ce da utice: na razvoj drustva , i za cele sezone ?


unapred  veliko HVALA za Vasi iskreni odrovori

Uzastopna Poruka: April 09, 2011, 12:53:09
Moje 8 RV prezimjeni kosnice su sada na 4 , 5 , 6, spratova,so okolu 35 kg meda po kosnici.

1 sprat belo sake
2 sprat crno sake
3 sprat med
4 sprat leglo i med
5 sprat med

sutra planiram da pregledam i ovako da uradim.

2 sprat so tamni ramovi da mu dodam po 1 ram so med od strana i da smestim pod 4 sprat.
4 sprat so leglo da dodam 2 rama so belo sake pokraj leglo ili usredini legla
1 sprat so beli ramove da izbacim
i da prihranim zajednicev so po 700 grama sirup za naredni 3 dana

molim za komentare
Dragi kolega Antonije upućujem vam veliko izvinjenje za moje veliko kašnjenje sa odgovorom u ovoj temi.
Nije mi ni sada jasno da li je moguće da nisam odgovorio na ova pitanja i kako je moguće da sam preskočio ovu temu.
Evo konačno odgovora koji će nadam se služiti mladim pčelarima za naredne godine.
 
1.   kada da snizim spratove i da dodam maticnu resetku?
1. Spratovi-nastavci se nikad ne snižavaju i ne skidaju sa košnice.
Eventualno ako neka zajednica nema dovoljno saća tada možemo od zajednice koja ima 4 ili 5 nastavaka skinuti jedan nastavak saća pa ga dopdati nekoj drugoj-slabijoj zajednici kojoj nedostaje saća.

2.   kako da izroim drustva za da mogu da iskoristim tu pasu?

2.  Izrojavanjem društava samo se oslabi snaga zajednice i dolazi do slabijeg iskorišćenja paše.
Ako je neka zajednica prejaka i ako pre glavne paše ima previše legla tada možemo sve preko 10 ramova legla da povadimo i da pojačamo slabije zajednice ili da formiramo nove male zajednice.


3.   kako i kada i so sta da se borim sa varoa ? brstivar je udaljen mnogo od mene?

3. Osim Brstivara nemate nikavu potrebu koristiti bilo koje drugo sredstvo protiv varoe.
Brstivar se može koristiti tokom proleća, leta, jeseni i zime.
Pre početka paše, u toku paše, posle paše ili bolje rečeno UVEK kada pčele opšte sa prirodom.
Nemate potrebe koristiti nikave opasne kancerogene otrove niti bilo kakve kiseline.
Na mravlju kiselinu možete zaboraviti da postoji kao i na izuzetno opasnu oksalnu kiselinu ( da je dobra kiristili bi je deset puta a ne samo jednom).
Jedniji preparat na koji možete sa potpunim poverenjem da radite je Brstivar!
On vam je daleko daleko jeftitini i delotvorniji od SIROMAŠNOG apigarda koji u sebi ima samo jedan jedini terpen protiv varoe. U njemu se nalazi samo timol i ništa više dok u Brstivaru imate preko 20 prirodnih terpena koji izuzetno efikasno uništavaju varou.
Znači Brstivar i ništa drugo!
Brstivar nije daleko jer Voja ne živi u americi, tu smo mi u komšiluku.
Kad postoji dobra volja rešenje se uvek nađe.

  4.   dali najlon pod zbeg povolno ce da utice: na razvoj drustva , i za cele sezone ?

4. Ja najlon ne koristim i mislim da nepovoljno utiče na pčelinju zajednicu.
ne bih ga nikada nikom preporučio a Vi radite kako god želite.
----------------------------------------------------------------.
 Moje 8 RV prezimjeni kosnice su sada na 4 , 5 , 6, spratova,so okolu 35 kg meda po kosnici.

1 sprat belo sake
2 sprat crno sake
3 sprat med
4 sprat leglo i med
5 sprat med

sutra planiram da pregledam i ovako da uradim.

2 sprat so tamni ramovi da mu dodam po 1 ram so med od strana i da smestim pod 4 sprat.
4 sprat so leglo da dodam 2 rama so belo sake pokraj leglo ili usredini legla
1 sprat so beli ramove da izbacim
i da prihranim zajednicev so po 700 grama sirup za naredni 3 dana
---------------------------------------------

Za ovu konfiguraciju mogao bih reći da je upravo postavljena kako treba i da je ne treba nikako razdvajati i ništa dirati sve do petnaestak dana pred pašu kada treba nastavak sa maticom i otvorenim leglom spustiti na podnjaču, zatim u drugi nastavak ostaviti 3-4 rama sa leglom i u treći nastavak takođe ostaviti par ramova sa zatvorenim leglom.
Ostatak ramova sa medom treba iscediti i pčelama omogućiti donošenje novog meda.
U prvi plodišni nastavak ispod rešetke potrebno je ako neka dodati po jedan do dva rama sa medom.
Četvrti nastavak može da bude onaj nastavak sa tamnim saćem i na kraju onaj peti sa svetlim saćem( ako ga nismo dodali nekoj slabijoj zajednici).

Još jegnom izvinjavam se za kašnjenje sa odgovorom.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.