Autor Tema: Prihrana mladog roja  (Pročitano 5643 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Prihrana mladog roja
« poslato: Jun 20, 2016, 09:46:12 »
Pozdrav drage kolege pcelari. Pocetnik sam bez iskustva pa mi treba mala pomoc ili savijet. Radi se o sledecem. 11/06 sam kupio moj prvi roj i pcelar od kojeg sam kupio ga je iz svog nukleusa smijestio u moju LR kosnicu u sa jos 5 SO . Takodje mi je rekao nemas potrebe ih prihranjivati ali da mogu dodati pogacu ako hocu. Sutra dan sam ja dodao pogacu a pcelice su izlazile i vidim da unose polen medjutim sledeca 2 dana je bila kisa i nisu bile bas aktivne povirio sam i vidio sa je od pogace ostao samo najlon pa sam dodao drugu i 0.4l sirupa zatim opet par dana promijenjivog vremena. A pcele unose polen nekad manje nekad vise zavisno od vremena sve mi izgleda normalno osim sto su za 3 dana pojele i ovu drugu pogacu a dodavao sam i sad preko vikenda po 0.4 sirupa kojeg potrose za par sati. Mene sad interesuje dali sa ih ponovo prihranim pogacom ili nevalja da im toliko dajem, sirup im mogu davati jedino pred vece najkasnije oko 17 sati zbog radnih obaveza nemogu kasnije pa neznam da ne izazovem grabez jer kako sam citao sirup se dodaje uvece. Nemam pcelinjak trenutno imam samo ovu jednu kosnicu u basti a nebih zelio da napravim krivi potez pa unistim roj pocetnickom greskom. Roj je kod mene vec 10 dana i jos nisam vrsio detaljniji pregled osim sto povirim onako kad sam vrsio prihranu. Moze li mi neko od vas iskusnijih pcelara dati savijet sta da radim, dali da nastavim sa prihranom jer sve sto ja stavim one pojedu, dali da izvrsim pregled kako matica zalijeze i kako grade satne ili da jos pricekam par dana i kada i sa cim da ih tretiram protiv varoe...unaprijed hvala

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Prihrana mladog roja
« Odgovor #1 poslato: Jun 20, 2016, 09:56:18 »





                                                                                   Поздрав Адисе ,


                             Као што си и сам рекао купио си рој на 5.ЛР рамова и додао 5.рамова са сатном основом. Те сатне основе пчеле морају изградити а за то је потребно поприлично хране. Зато је и потошња хране коју си давао била брза и велика. То је све добар знак као и то што уносе полен јер им и он треба за легло. На твом месту ја бих прегледао тај рој. Потребно је да се и сам увериш да је све у реду а то ће бити ако граде саће на сатним основома и ако има легла. У овом тренутку обзиром да је прошло десетак дана од усељења требало би да имаш већ и затвореног легла.
                             Дакле , прегледај слободно тај рој јер се он већ сасвим стабилизовао. Када видиш све што сам напред навео знаћеш да је све у најбољем реду. Требао би да и даље наставиш са прихраном било сирупом или погачом како ти је већ згодније да им помогнеш у том првом развоју.
                             Не бој све видећеш да је све у најбољем реду. Поздрав.

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Odg: Prihrana mladog roja
« Odgovor #2 poslato: Jun 20, 2016, 11:03:17 »
Evo odmah sam pregledao onako da kazem na brzinu. Vadio sam samo 3 rama koja su bila samo sa SO. Primjetio sam da su tek pocele izgradjivati ove krajnje ramove, dok su ostali vec izgradjeni. Ramove iz sredine nisam vadio a ulice izmedju njih su pune pcele.Ovo sam uradio veoma brzo i meni kao pocetniku bar izgleda uredu ali evo par slika pa mi vi mozete reci stanje roja

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Odg: Prihrana mladog roja
« Odgovor #3 poslato: Jun 20, 2016, 11:06:09 »
 slika

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Odg: Prihrana mladog roja
« Odgovor #4 poslato: Jun 20, 2016, 11:06:56 »
Slika

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Prihrana mladog roja
« Odgovor #5 poslato: Jun 20, 2016, 11:14:29 »





                      Ово је добро Адисе. Добро да боље не може бити. Слика све каже. Легла и затвореног и отвореног има , перге , меда , све је на свом месту. Сада ти је јасно зашто је потрошња хране била толика . Радиле су оне и изградиле све што треба. При оваквом стању ствари даљу прихрану можеш и укинути мада би је ја редуцирао на 200 - 300 грама сваке друге вечери док не изграде цео наставак. Као што сам рекао не бој се биће све у реду. Сада полако спремај јеш један наставак. Када ти из затвореног легла буду почеле да излазе младе пчеле а то ће бити крајем месеца следи проширење. Срећно и берићетно ти и надаље било.

Van mreže Adis Eminovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mostar
Odg: Prihrana mladog roja
« Odgovor #6 poslato: Jun 20, 2016, 11:42:06 »
Velika hvala sad mi je malo lakse. A kao da ste mi citali misli pa mi odgovorili na pitanje u vezi prosirenja drustva. Jos samo da bas upitam za savijet cime i kada da ih tretiram protiv varoe. Dali dimljenjem Amitraz ili ovim sredstvom Beevital ima li mozda neka preporuka od vas??

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Prihrana mladog roja
« Odgovor #7 poslato: Jun 20, 2016, 13:18:02 »





                  Што се варое тиче не могу много да помогнем. Ја сам присталица коришћења природних препарата и преко године користим Брстивар. Све о њему имаш на овом форуму па прочитај. Може да се набави једино и искључиво код власника овог форума Воје Брстине. Да ли га шаље за иностранство не знам.
                  Амитраз не да не користим већ ми се коса диже на глави ( иако сам скоро оћелавео ) кад за њега чујем. По мени онај ко то користи не би требало ни да се бави пчеларством. Мед је један од најчистијих производа које имамо и велики је грех тровати га тако нечим. Јавиће се верујем и друге колеге па ће дати боље савете од мене по том питању. Још једном поздрав , надам се да сам бар мало помогао.