Autor Tema: Dodavanje oplođene matice  (Pročitano 5465 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Marko Kedmenec

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Međimurje
Dodavanje oplođene matice
« poslato: Maj 13, 2012, 12:37:59 »

Naručio sam 3 oplođene matice koje dolaze za neka 2 tjedna.
Pa me sad zanima koji uvjeti moraju biti zadovoljeni da bi matice bile prihvaćene?

Van mreže Marko Kedmenec

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Međimurje
Odg: Dodavanje oplođene matice
« Odgovor #1 poslato: Maj 16, 2012, 16:43:10 »
mene zanima da li će pčele koje nametem iz LR košnice u RV (na izgrađeno saće i nekoliko okvira puna medom, ali BEZ LEGLA), htjeti prihvatiti maticu? ja sam ih mislio namesti popodne dok su letačice vani, pa bi većinom ostale samo kućne pčele (i po mojem mišljenju se te pčele ne bi trebale vratiti u staru košnicu), jer ih ne mislim nositi 3 km daleko. i onda bi im ujutro stavio oplođenu maticu.da li bi to funkcioniralo?

Van mreže Stojanovic Goran

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bavaniste
Odg: Dodavanje oplođene matice
« Odgovor #2 poslato: Maj 17, 2012, 10:55:59 »
Da uspelo bi jer ostaju mlade pcele a one 100 posto prihvate novu maicu.

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Dodavanje oplođene matice
« Odgovor #3 poslato: Maj 11, 2018, 11:03:28 »
Koliko matica sa pratiljama može da preživi bez problema u ovakvim kavezima i da li je potebna neka dodatna njega tokom transporta ili čuvanja?


Evo i kaveza https://www.njuskalo.hr/pcelarstvo/pcele-kavez-matice-oglas-14113339


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dodavanje oplođene matice
« Odgovor #4 poslato: Maj 11, 2018, 21:13:08 »
Што краће време у кавезу то боље. Додатна нега у неком значајнијем смислу није неопходна...али, уобичајена пажња је потребна.

Под уобичајеном пажњом подразумевам да кавез са пчелама и матицом није на осунчаном месту, да претерано не трпе жеђ (овде је потребан додатни опрез да се не сме претерати са водом*), да нема неких изразитих мириса, претераног струјања ваздуха (при бржој вожњи), јако охлађивање простора клима уређајима и слично.

Транспорт је у суштини једноставан. Кавези у некој кутији се могу ставити на под аутомобила. Може и у пртљажни простор, али да није било неких материја које би могле угрозити пчеле и матицу.


Нарочито се обраћа пажња да погача није превише "течна" (и када се додаје вода, кап воде се додаје преко мрежђе кавеза на супротној страни од погаче).

Не држати кавезе тако да се кроз кавез могу тући пчеле са пчелама из других кавеза.

Транспорт преко посредника (некога ко није пчелар и не исказује минимум пажње или брза пошта) није баш добро решење.



*Потребе за водом нису такве како то замишљамо (лоше лично искуство). Држање матица у кавезима неколико дана (у повољним условима, који су слични условима транспорта), не захтева пуно воде. Пуно воде понекада може бити и 5-6 капи. Не могу тачно навести колико је то током лета, али знам где сам током зиме грешио. 4-5 капи воде је било превише и за најдуже 7 дана су ми матице и пчеле страдале. Ове зиме сам променио начин појења матице и пчела у кавезу и све давање воде на само једну кап током 24 часа. Матица је провела више од 20 дана без било каквих трагова проблема (са само неколико капи током истог времена су пчеле и матица биле једноставно мокре и после 4-5 дана тако пропале).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Tesanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čelinac, Banja Luka, 416m
Odg: Dodavanje oplođene matice
« Odgovor #5 poslato: Maj 11, 2018, 22:04:20 »
Izvinjavam se na pogresno postavljenom pitanju.
U pitanju je period od oko 36 do najvise 48 casova.

Sada su u kavezima oko 24 casa.
Trebace im jos oko 16 sati do stavljanja u kosnice.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dodavanje oplođene matice
« Odgovor #6 poslato: Maj 11, 2018, 22:14:28 »
Није проблем за толико. Пази само да у просторији где их држиш буде око 25 степени.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).