Autor Tema: Utapanje zice u satne osnove  (Pročitano 21955 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Utapanje zice u satne osnove
« poslato: Decembar 18, 2010, 04:48:03 »
Evo jednog dobrog pomagala za rad a svaki pcelar moze da napravi bez vecih ulaganja.Nemam iskustva sa ovim posto sam skinuo sa ruskog sajta ali cu imati na prolece pa ko hoce neka ceka a ko nece neka pravi i pise  ;D ;D





Zaboravih da napisem da sa strane ima ova druga slicica gde pise ,,navasivanie ramok.avi,, kliknite na nju i pogledajte ista stvar malo drugacije uradjeno.Mozda bi ovo mogao da radi proizvodjac RV i da isporucuje sa kosnicama za one koji nemaju alata a samo da svako sebi kupi ispravljac.Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 19, 2010, 02:13:36 od strane admin »

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2010, 23:55:20 »
Kolega Slobo, ja imam prosto daščicu koja ima veličinu unutrašnjih dimenzija rama RV ili EV, na nju prosto stavim SO a preko nje ožičen ram koga i lagano pritisnem. Na suprotne krajeve žice dovedem napon od trafoa koji je od starog TV i smešten u kutiju (zbog izbegavanja strujnog udara). Za sekund-dva žica je utopljena u saće i onda redom dalje. Ako se SO ispod žica počnu lepiti za dasku, istu lagno navlažimo vodom. Potrebno je da daska bude deblja od 20 mm ili ako je tanja, na istu postaviti letvice da se obezbedi naleganje žica na SO. Gospodski posao bez ikakve aparature...
Veliki pozdrav

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #2 poslato: Decembar 20, 2010, 01:09:30 »
Hvala kolega Zivojine pa kad malo otopli a znam da ti to ide od ruke nabaci nam neku slicicu ili skicu valjace nam.Pozdrav

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2010, 22:16:05 »
Kolega Slobo, ja imam prosto daščicu koja ima veličinu unutrašnjih dimenzija rama RV ili EV, na nju prosto stavim SO a preko nje ožičen ram koga i lagano pritisnem. Na suprotne krajeve žice dovedem napon od trafoa koji je od starog TV i smešten u kutiju (zbog izbegavanja strujnog udara). Za sekund-dva žica je utopljena u saće i onda redom dalje. Ako se SO ispod žica počnu lepiti za dasku, istu lagno navlažimo vodom. Potrebno je da daska bude deblja od 20 mm ili ako je tanja, na istu postaviti letvice da se obezbedi naleganje žica na SO. Gospodski posao bez ikakve aparature...
Veliki pozdrav
Skoro identično radim i ja,stim što sam ja namestio ploču u vidu šamlice od "blažujke"sa dimenzijama sedišta unutrašnjih mera Lr rama.
Kada želim da lepim na ramove od Rv ili Ev,imam spremljene dimenzije ploča od "blažujke" koje pričvrstim preko gornje ploče tj.sedišta šamlice.
Tako da mi ova šamlica služi kada nešto radim (ili odmaram) sedeći i kada lepim satne osnove.

Ps.Nemam ništa protiv prikazanog rešenja i podržavam ideju za koju smatram da si možemo i sami napraviti.Jedino mi nije baš najjasnije oko struje tj.na koji način ima kontakt sa žicama prilikom lepljenja?

Puno pozdrava

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #4 poslato: Januar 08, 2011, 13:05:48 »
Predjite na armirane satne osnove pa necete imati problema sa utapanjem zice.  8)
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #5 poslato: Januar 08, 2011, 19:26:40 »
Evo kako izgledaju satne osnove kod nas i zica nije prava, odnosno zategnuta nego je masinski savijana levo -desno.To se radi  da sace ne moze da kliza niz zicu kada se postavi vertikalno u kosnicu i optereti sa medom.Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 11, 2011, 23:23:54 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #6 poslato: Januar 08, 2011, 23:30:14 »
Kolega Slobodane, nisam mogao da uočim na snimku da li je satonoša prošlicovana ili ne.

Hvala i pozdrav.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #7 poslato: Januar 09, 2011, 00:24:15 »
.
« Poslednja izmena: Januar 11, 2011, 23:18:12 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #8 poslato: Januar 09, 2011, 19:01:21 »
Kolega Slobodane, zamolio bih te da slike postavljaš preko dodatnih opcija. Tvoje slike mi se otvaraju čitavu večnost. Ne znam imaju li drugi takav problem prilikom otvaranja slika? Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #9 poslato: Januar 10, 2011, 01:59:31 »
Ja se uspavao i odremao partiju. Ajd laku noć.

Sredi nešto, Slobo.

Nije lipov i nema žljeb za bočnu letvu. Ne pije vodu.

Van mreže slobodan ilic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 236
  • Pol: Muškarac
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #10 poslato: Januar 10, 2011, 06:26:15 »
Pozdrav kolega Vojko
Ja zivim i radim u Kanadi i ovde u okolini oko 3,000km nema nigde lipe a verujem ako bi se odnekud i nabavljala da bi bila jako skupa a pravo da ti kazem da nisam ni znao da bi to bilo bolje.
Sto se tice zljeba za bocnu po crtezima kojima sam raspolago nije bio predvidjen pa ga nisam ni radio a nije problem da se uradi jer imam i alata i znanja  posto radim stolarske poslove u gradjevinarstvu (Drvene kuce i entriere evo zadnje)
« Poslednja izmena: Januar 11, 2011, 23:13:52 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #11 poslato: Januar 10, 2011, 11:34:24 »
Kolega Vojko, na koji žleb na bočnoj letvi misliš? Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Utapanje zice u satne osnove
« Odgovor #12 poslato: Januar 12, 2011, 23:08:12 »
Kolega Stevo, umor čini svoje. Mislio sam na žleb na satonoši. Sad vidim da ga ima.

Pozdrav.