Autor Tema: Rani uzgoj matica  (Pročitano 87759 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Rani uzgoj matica
« poslato: Februar 08, 2011, 00:48:16 »
Dali je moguće u rano proljeće uzgojiti kvalitetne matice koje poćnu nesti oplođena jaja neposredno prije početka bagrema?
Uz uvijet da bude toplo proljeće i da bude dobra voćna paša ili repica.
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #1 poslato: Februar 08, 2011, 09:38:24 »
Vladimire, mogće je, mada ne u svim krajevima. Kod tebe na moru, društva ranije kreću sa razvojem, pa se ranije može krenuti sa uzgojem matica. Za uzgoj kvalitetnih matica potebni su tri osnovna uslova:
1. Solidna podsticajna nektarska i polenska paša, voćna ili uljaana repica i sl. (to se može obezbediti prihranom).
2. Odgovarajuće prisustvo mladih pčela hraniteljica koje će obilno hraniti matične larve.
3. Dovoljno polno zrelih trutova u vreme kad mlade matice krenu na svadbene letove.
U kontinentalnim uslovima sa uzgojem matica retko kad se može krenuti pre sredine aprila. Tako da prve kvalitetne  sparene matice možete imati oko 5-10 maja. U primorju je to po mojoj slobodnoj proceni 15 do 20 dana ranije, otprilike onoliko koliko određena vrsta bilja ranije cveta.
Drago mi je ako sam nešto pomogao. Pozdrav.

Van mreže Vladimir_Božičković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 79
  • Pol: Muškarac
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2011, 01:38:41 »
Meni je pčelinjak na kontinentu, a ja sam trenutno u Dalmaciji  :(. Ovdje je već krenula paša badema tak ako bi imao ovdje koju košnicu mogao bi uzgojiti više generacija matica do bagrema na kontinentu. Naravno ako bi te matice što uzgojim u dalmaciji koristio na kontinentu tada i društvo iz kojega ih razvijam mora potjecati iz kontinenta jer su takve prilagođenije i kvalitetnije za to podneblje.
...ako postoji volja, postoji i način...    Moje predstavljanje

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #3 poslato: Februar 09, 2011, 09:37:41 »
Potpuno se slažem sa tvojim zamislima i stavom o potrebi prilagođenosti matice na određene uslove. To je pravi put, jedino vodi računa da sa uzgojem matica možeš krenuti tek pošto se pojave značajnije količine poklopljenog trutovskog legla.
Pozdrav. 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #4 poslato: April 06, 2012, 22:14:07 »
Vladimire, mogće je, mada ne u svim krajevima. Kod tebe na moru, društva ranije kreću sa razvojem, pa se ranije može krenuti sa uzgojem matica. Za uzgoj kvalitetnih matica potebni su tri osnovna uslova:
1. Solidna podsticajna nektarska i polenska paša, voćna ili uljaana repica i sl. (to se može obezbediti prihranom).
2. Odgovarajuće prisustvo mladih pčela hraniteljica koje će obilno hraniti matične larve.
3. Dovoljno polno zrelih trutova u vreme kad mlade matice krenu na svadbene letove.
U kontinentalnim uslovima sa uzgojem matica retko kad se može krenuti pre sredine aprila. Tako da prve kvalitetne  sparene matice možete imati oko 5-10 maja. U primorju je to po mojoj slobodnoj proceni 15 do 20 dana ranije, otprilike onoliko koliko određena vrsta bilja ranije cveta.
Drago mi je ako sam nešto pomogao. Pozdrav.


Stavke koje je naveo kolega Milić su osnov za rani odgoj matica. Odgajiti matičnjake nije problem, ako se savladaju određene tehnike za dobijanje matičnjaka.

Izdvojio sam stavku 3. Trutovi su onaj uslov koji određuje kada se mogu dobiti dobre matice. Kada je reč o trutovima treba voditi računa da ne budu sporadično u nekim košnicama. Potrebno je da ih je u što više društava i na što više okolnih pčelinjaka. Tako se postiže najbolji kvalitet sparenih matica.

Matice iz ovih matičnjaka bi trebale proneti oko 27. aprila. Pod uslovom da bude lepog vremena nekoliko dana u doba sparivanja.

Nadam se da će biti standardno kvalitetne po početnom stanju matičnjaka.
« Poslednja izmena: April 06, 2012, 22:22:24 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #5 poslato: April 11, 2012, 19:05:05 »
Iskoristio sam priliku pri pripremi košnice za naredno presađivanje da fotografišem zatvorene matičnjake.

Nažalost, fotografija je malo mutna, ali se može videti kakvi su matičnjaci.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #6 poslato: April 18, 2012, 14:43:20 »
Uopšte, kod dodavanja matičnjaka u oplodnjak je važno da se ne prehladi. Neizležene matice zbog poslednjih nekoliko sati provedenih u nepovoljnim uslovima mogu biti odličnog izgleda, a problematičnih karakteristika.

Zato mi pri dodavanju matičnjaka kontrolišemo stanje mlade matice i dodaju se matice koje se već kreću u matičnjaku. To je naročito važno sada kada je hladno, ali i leti pri visokim temperaturama, jer mlada matica može zamreti u matičnjaku usled toplotnog udara. To se dešava jer je pčelaru naravno lakše da matičnjak stavi između dve satonoše i time smatra da je posao uspešno obavljen.

 I kada su oplodnjaci vrlo jaki, pri jakom zahlađenju, pčele se spuštaju u donji deo oplodnjaka odakle dolazi hladan vazduh. To rade sa ciljem da zaštite leglo. Matičnjak ostaje gotovo nezaštićen. Sve, naravno zavisi od toga koliko je hladni i vetrovito.

Da bi se izbeglo “lutrijsko” ponašanje sa matičnjacima, najbolje je znati u kakvom su stanju i bezbedno ih dodati oplodnjaku.

Na snimku je matica koja će se izvesti za, najkasnije pola sata. One koje se u matičnjaku još ne mrdaju usađujemo u leglo. Ili se jednostavno sačeka da  ožive i postanu “nemirne” u matičnjaku. Tada se odnose u oplodnjak.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #7 poslato: April 20, 2012, 09:26:30 »
Dragane, dali ima još nešto mleča u ovim matičnjacima kada matice izađu ?

Pozdrav svima.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #8 poslato: April 20, 2012, 16:22:06 »
U dobro odgajenim matičnjacima uvek ostane velika količina mleča. Zablude koje pronose neki nazovi stručnjaci, kako su matice odgajene presađivanjem larvica loše su odraz njihovog neznanja. Ne bih da upotrebim pravu reč, pa potvrđujem uobičajenu reč: neznanja.

Kod ljudi koji nisu savladali tehniku odgoja matica, najbolje je da pročitaju nešto (što je opet verovatno prepisano) i pronose priče kako je uzrok stradanja, slabljenja, pojave bolesti matica koja nije odgajena “prirodno”. Kao što sam u jednoj poruci zaključio, posle niza neuspeha (neznanja) odlučuju se na sistem zoološkog vrta. To je posmatranje pčela kako “same sve urade”. Ima i izdavača kultnih knjiga o odgoju matica, a da pri tom praktično pisac nije ni gledao kako se dobro odgajaju matice (ili je samo gledao :D).
Oni su ponos našeg pčelarstva.

Posle kraćeg “uvodnog teksta” na slikama se može videti koliko su matice u inkubatoru (koje su nažalost “tehnološki” višak) snažne i koliko su oštetile matičnjak u potrazi za hranom. Mleč koji se vidi na dnu matičnjaka je starosti oko 30 sati i naravno da se pretvara u čvrstu i neupotrebljivu masu. Mlada matica ga je koristila par prvih sati dok je imao odlike mleča koji ona može da koristi.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #9 poslato: April 24, 2012, 22:43:23 »
Matičnjaci koji će za par sati biti zatvoreni su puni mleča. To se najbolje može videti na fotografijama koje su pod određenim uglom.

Pčele ne posustaju u negovanju matičnjaka iako su „naopako“ okrenuti. To je najizraženije na šestoj slici.

Idealan oblik je upravo ovaj kao na slikama i to je oblik „burenceta“. Kasnije se vide blago izduženi, kada ih pčele poklope voštanim poklopcem.

I naravno, još jedana dopuna odgovoru na Markovo pitanje, ostaje li mleča u matičnjacima kada matica izađe: sa ovako dobrom količinom mleča, mora biti dobra matica i mora ostati mleča po njenom izleganju.

Dobro pripremljena odgajivačka društva u svim uslovima odgaje dobre matičnjake, a time i dobre matice.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #10 poslato: April 25, 2012, 00:28:25 »
Vidim na ovim i predhodnim slikama da su maticnjaci prvoklasni , Kako ti uticu ova zahladjenja na kvalitet i kolicinu izvucenih maticnjaka ? Ja sam uvek imao problema sa prvi turnusom , dosta mali broj mi se sparivao ( neposredno pre ili pocetak bagrama)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #11 poslato: April 25, 2012, 16:32:01 »
Vidim na ovim i predhodnim slikama da su maticnjaci prvoklasni , Kako ti uticu ova zahladjenja na kvalitet i kolicinu izvucenih maticnjaka ? Ja sam uvek imao problema sa prvi turnusom , dosta mali broj mi se sparivao ( neposredno pre ili pocetak bagrama)

Zahlađenje ovih dana je relativna stvar, jer se radi o promenljivom vremenu i ima puno sunčanih perioda. I jača zahlađenja od nekoliko dana ne utiču na kvalitet matičnjaka, kod mene. Kako zahlađenje utiče, može se uporediti sa društvom koje je ušlo u rojevi nagon. Ono nastavlja da gaji matičnjake i izroji se na kraju.
To znači da je samo stvar postupka i iskustva u pitanju. Kako se društvo ponaša pri odgoju sopstvenih matičnjaka, tako se ponaša i pri odgoju ovih koje sam ja dodao. Zato i kažem da su tvrdnje kako su matice koje su „veštački“ odgajene loše, stvar znanja i neznanja. Kako može društvo da odgaja matičnjake ako nije spremno za taj poduhvat, po svim pokazateljima (snaga društva, struktura pčela, prisustvo kvalitetne hrane i raniji utrošak takve hrane koji je omogućio da pčele  i društvo budu u dobrom stanju itd.). Društva koja odgajaju matičnjake („prirodne“ ili „veštačke“) su punovredna društva koja su spremna za rojenje po svim pokazateljima. Stvar pčelara koji nameće pčelinjem društvu da odgaja matičnjake je kako će uobličiti to društvo i iskoristiti njegove mogućnosti.



Uspešnost pri sparivanju matica na samom početku i veće razlike prema kasnijim ponavljanjima, pokazuje da nije samo važan uticaj vremenskih prilika. 

Obično je u pitanju način uobličavanja oplodnjaka. Najveći problem je smirivanje oplodnjaka i zadržavanje u njihovom odeljku ili novom staništu.

Kada se to ostvari, sledeće što može biti nepovoljnost je momenat i način dodavanja matičnjaka. Najbolje je kada se matičnjak usadi u leglo. Kada je reč o mementu dodavanja, to ne znači da se ne sme dodati matičnjak kada se puni oplodnjak. Bitno je da matica bude izležena sutradan. Zato je potrebno matičnjak bezbedno postaviti u oplodnjaku (usađivanje u leglo).

Puno pčelara i posle istog neuspeha tvrdi da je matica normalno izležena i da je sve u redu, a da je stradala pri sparivanju. Pčele neko vreme pamte prethodnu maticu i neprijateljski se odnose prema novoizleženoj matici.

Postojanje ogromnog broja trutova daljeg srodstva je neophodan, pa i to može imati uticaja.

Kada u prvom kolu imam neuspeh u odnosu sparenih  matica, pravi krivac sam uglavnom ja. Iako tu ima činilaca na koje se ne može uticati, može se reći da nema ništa neobično i da se broj sparenih matica može dovesti na željenu uspešnost. Nepovoljne vremenske prilike samo donekle odlažu sparivanje.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #12 poslato: April 25, 2012, 20:10:24 »
lepo elaborirano , hvala

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #13 poslato: April 26, 2012, 22:21:17 »
Kada se to ostvari, sledeće što može biti nepovoljnost je momenat i način dodavanja matičnjaka. Najbolje je kada se matičnjak usadi u leglo. Kada je reč o mementu dodavanja, to ne znači da se ne sme dodati matičnjak kada se puni oplodnjak. Bitno je da matica bude izležena sutradan. Zato je potrebno matičnjak bezbedno postaviti u oplodnjaku (usađivanje u leglo).

U žurbi sam napisao nešto što je naizgled nelogično. U stvari sam mislio da se matičnjak dodaje društvu (ili oplodnjaku, svejedno je), jedan dan pošto se obezmatiči. Ja sam u vidu imao da je tema rani odgoj matica i posmatrao sam momenat kada se oplodnjaci formiraju. Tu ne treba mešati dodavanje matice, pa puno pčelara pita kada dodati maticu u kavezu po obezmatičenju (koliko sati nakon toga). To je sasvim druga priča i tu ne treba čekati  i nova matica u kavezu se dodaje odmah po uklanjanju one koja se menja. Kad god da se doda, pčele će prema njoj ispoljavati neprijateljstvo, neko vreme. Zato, ne treba komplikovati i novu maticu treba dodati odmah po uklanjanju stare.

Inače, poruku sam poslao oko 16 i 30 (juče, 25 aprila, jer je kod mene kiša padala do 17 sati i nije se moglo raditi na pčelinjaku), a u 18 sati smo presađivali ponovo i iako je bilo samo 12 stepeni, prijem je bio vrlo dobar.


PS

Još jedna zanimljivost je agresivnost pčela. Iako nema veze sa temom, mogu primetiti da su pčele bile mnogo manje ljute kada sam juče radio predveče (iako je bilo hladno), nego što je to danas bio slučaj oko 16 sati pa do nekih 18 sati, kada smo ponovo presađivali.

Razne priče koje se tiču agresivnosti pčela da treba odgajati matice od mirnih društava, da su agresivne nasledno i slične priče nemaju blage veze sa istinom. Pčele su i ovog puta (kao i čitavog ovog proleća – sa manjim izuzecima) jednostavno bile raspoložene prema uticaju okruženja. Danas su bile vrlo mirne i radile su, a oko 16 sati je paša stala i nije se moglo prići košnicama. Napadale su i po dvorištu.
Vrlo zanimljivo je da sam kontrlosao prijem larvica od juče i preključe, večeras oko 19 sati i nešto malo posle toga. Ni jedna pčela iz šest kontrolisanih košnica me nije napala. Zatim sam otvorio košnicu koju sam jedva uspeo da pregledam i ona je bila „čudno“ mirna.

Za samo sat, sat i po, pčele su se prilagodile stanju i verovatno uticaju vazdušnog pritiska i ostalih parametara i prionule na svoj uobičajeni „kućni“ posao. I odjednom postale „nasledno“ mirne.

Svrha ovoga što pišem je da se pri odabiranju ne treba usko orijentisati na neku „mirnu“ i „vrednu“ maticu-rodonačelnicu. Pčele iz skoro svih društava (sa vrlo malim izuzecima) su i mirne i dobre i vredne, ako mogu normalno da obavljaju svoj posao

Ako neko društvo zaostaje u odnosu na ostala, uglavnom su neki drugi razlozi u pitanju i „genetika“ sa tim baš i nije u tesnoj vezi. Takvo društvo (ili više takvih društava), najverovatnije imaju neki drugi problem.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #14 poslato: April 29, 2012, 20:46:50 »
Danas izvršena kontrola prvih 32 od 129 oplodnjaka sa ranim maticama (pronose uglavnom pre bagrema – prva dekada maja i uglavnom pre Đurđevdana). Prve su pronele oko 25 aprila, jer već ima larvica. Početni procenat sparivanja 93,375 % (30 od 32 pregledana oplodnjaka). Obično se visok procenat sparenih matica zadrži u celoj grupi i nadam se da neće biti ispod 85 %, što je za početak vrlo dobro.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).