Autor Tema: Uljana repica 2014  (Pročitano 22608 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Uljana repica 2014
« poslato: Mart 25, 2014, 15:32:59 »
Vreme je da prikupimo izvestaje o stanju repice na terenu ,datumu cvetanja i biljaka koje se sa njom preplicu u cvetu kao i dnevnom prinosu sa iste kad bude pocela.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #1 poslato: Mart 25, 2014, 21:03:34 »
Koliko citam na drugim forumima polako se otvaraju cvetovi kod Voje Brstine u Novom Milosevu,da li cemo dobiti potvrdu od domacina .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #2 poslato: Mart 25, 2014, 23:10:29 »
Koliko citam na drugim forumima polako se otvaraju cvetovi kod Voje Brstine u Novom Milosevu,da li cemo dobiti potvrdu od domacina .
Kolega Siniša,
Kod mene ima nešto malo repice kao i svake godine. U Novom Miloševu ima nas nešto preko 30 pčelara sa oko 1.400 košnica i većina naših pčelara na repicu redovno ide u goste van naše teritorije. Tako će sigurno biti i ove godine jer repice sigurno nema dovoljno ni za polovinu naših košnica.

Pre dva dana sam gledao na jednoj parceli repica je veličine tek oko 20 centimetara i po mojoj proceni neće početi još za petnaest dana.
Kod nas i suncokret uobičajeno kasni 7-8 dana za južnim Banatom..
Jutros smo imali 1 stepen i za malo nije bilo mraza. Mi smo za oko 2 stepena hladniji od Zrenjanina i to je verovatno uzrok uobičajenog kašnjenja vegetacije.


Kamo sreće da repice ima makar za domaće pčelare, ko bi od nas bio srećniji...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #3 poslato: Mart 26, 2014, 06:57:09 »
Onda Todor Popov nesto nije video dobro kad je napiso da je video po neki cvet repice .

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #4 poslato: Mart 27, 2014, 00:41:43 »
Onda Todor Popov nesto nije video dobro kad je napiso da je video po neki cvet repice .

Čovek je počeo da pčelari pre 4-5 godina, ja sam ga uveo u pčelarstvo a na sposovom forumu u drugoj godini svog pčelarenja pisao je kako je dobro medilo na našem terenu pre 15 godina.
U košnicama koje imaju 5-6 ramova on vidi dva puna nastavka pčela i spreman je svima da vrši predavanja i da da svaki mogući savet.
Još pre koju godinu dok nije ni jednu zajednicu samostalno zazimio meni je držao predavanja šta i kako treba da radim.. 

Možda nije gledao repicu u našem ataru. Ili možda zna za neku parcelu za koju ja ne znam i koju nisam obišao. Istina je da me neke manje parcele sa 5 ili 7 hektara repice ne interesuju jer su male i što se do njih bez traktora ne može doći i njih nisam obilazio. 
Ja imam oko 140 zajednica koliko ima i brat a imamo i drugara-komšija koji imaju po 100 i više košnica i veruj mi da ne znamo gde ćemo sa svojim pčelama.
U našem ataru sigurno nemamo repice koliko bi nam trebalo za ovoliki broj košnica.


Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #5 poslato: Mart 27, 2014, 13:05:53 »
Bez obzira na sve to trebali bi pratiti cvetanje i unos na repici,normalno ko je u mogucnosti i ko ima vagu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #6 poslato: Mart 27, 2014, 22:57:52 »
Kolega Siniša kod nas repica uvek dođe kao razvojna pašai početkom cvetanja repice pčele tek krenu da ozbiljnije šire leglo.
Pre desetak godina iscedio sam oko 150 kilograma repicinog meda iz desetak najrazvijenijih zajednica od oko 80-100 koliko sam tada imao.
Polen repice je izuzetno kavalitetan i pčele obično posle ili krajem paše krenu u rojevi nagon.

Prošle godine na repicu sam išao u Banatsku Topolu sa polovinom košnica a drugu polovinu sam imao pored Tise na vrbi.
Vrlo je interesantno da su mi preko 95 % zajednica na repici krenule u rojevi nagon a da mi druga polovina pčelinjaka na Tisi na vrbi 95% zajednica nije krenulo u rojevi nagon!

Ove godine se razmišljam da li uopšte seliti na repicu (ove zajednice koje su mi sada na Tisi oko stotinjak zajednica) mada mi je jedan pčelinjak sa 40 košnica petnaestak kilometara od Novog Miloševa pored neke manje parcele sa repicom i to parcele sa veoma lošom repicom koja sigurno neće krenuti još za desetak petnaest dana. Na nekih dva do tri kilometra dalje od ovog pčelinjaka u drugom selu se nalazi još jedna parcela sa repicom ali ni ona neće još krenuti za desetak dana.

Prošle godine u mom kraju repica je počela krajem aprila i pčele smo prevezli 26-og i 27-og aprila a za manje od nedelju dana počeo je bagrem da cveta i otprilike obe paše su završile u isto vreme što je jako nepovoljno.
Nadajmo se da ove godine bagrem neće krenuti pre početka maja i da će pčele na repici imati petnaestak do 20 dana razvoja do bagrema...

Pozdrav svima....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #7 poslato: Mart 28, 2014, 16:51:40 »
Vojo,dobro je pisati svoja iskustva jer ce  tako i manje upuceni nauciti nesto,ja sam selio nekoliko puta na repicu.Jednom pre 15 god u blizini Kladova kad nisam nista znao o trovanju pa sam kad sam doso po kosnice bilo manje nego kad sam ih dotero.Pretpostavljam da su izletnice stradale od insekticida,a ja pretpostavljo da niko neprska u cvetu(zabluda i moja greska ),posle tog loseg iskustva u Negotinu je sejana repica par godina na drzavnom (kombinatovom ) imanji i tu je vec bilo drugacije ,cedjen je med,primani ubodi ,neki zavrsavali u hitnoj itd.Sve u svemu bio sam zadovoljan.
Zato kazem obavestenost i informisanost o vrsti preparata i karenci je na prvom mestu,sad preklapanja ce biti to je usud pcelara kao kod nas lipa i suncokret ili prvi i drugi bagrem ali tu je sta je ko je ima nek je koristi.
Sad sto se tice rojenja,tacno pcele se roje i ne zato sto su nenormalno jake nego se roje i one prosecne koje se u normalnim uslovima nebi rojile jos mesec dana ali to je znak da je njen polen jako dobar i sto kaze literatura "duzina zivota pcela koje konzumiraju polen od repice je za skoro 50% duzi od recimo da pcele konzumiraju polen maslacka " .
Neki bi pcelari nazvali taj polen "afrodizijak za pcele " posto tera na razmnozavanje .
Sad kod preklapanja postoje vage i neseliti sa repice dok nepocne unos na bagremu ,a ne seliti cim bagrem procvet jer u vecini slucajeva on pocinje da medi tek 6 dan.
Za razvoj joj nema ravne ,a ko sakuplja polen tamo ce ga nakupiti dosta .
ima jos ponesto o repici ali neka i drugi kazu nesto.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #8 poslato: April 01, 2014, 16:31:52 »
Danas otvoreni prvi cvetovi repice  kod mene u basti.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #9 poslato: April 04, 2014, 12:07:47 »
Repica na koju hoću da selim je prskana 01.04.2014. preparatom,  http://www.agromarket.rs/srb/proizvod/95/Insekticidi/NURELLE-D,  da li je i kada ovde bezbedno za pčele, i šta znači ovo MDK: 0,2 uljana repica i  drugo  MBT: 2 za ostale namene?

U preporukama i napomenama piše da ima produženo rezidualno delovanje, pretpostavljam da je opasno i možda odustanem.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #10 poslato: April 04, 2014, 15:35:36 »

pocela je da cveta

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #11 poslato: April 04, 2014, 22:21:58 »
I kod mene počinje repica da cveta. Pre par dana počela je još jedna parcela za koju nisam znao kad će početi jer je do nje put jako loš pa nisam bio u prilici da je posećujem.
Noćas sam prevezao svoje pčele na ovu parcelu sa oko 18-20 hektara što tek počinje da cveta...
Za sada na njoj je oko 140 mojih košnica plus posete pčela iz košnica iz okruženja sa 2-3 pčelinjaka.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #12 poslato: April 04, 2014, 22:25:06 »
Da li je bilo prskanja  protiv sjajnika .

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #13 poslato: April 22, 2014, 21:01:24 »
Ko ne zna koliko su pčele ljute na uljanoj repici evo kako to izgleda...mislim da sam zaradio dvadesetak uboda kroz šešir i još toliko kroz odelo...i čuje se kako kidišu na telefon....
« Poslednja izmena: April 22, 2014, 21:27:26 od strane Boris Salaj »

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #14 poslato: April 22, 2014, 22:59:40 »
Колега Борисе, што би рекао Никола, акупунктура на делу  ;D  Поздрав и медно  :D