Autor Tema: PRAVILNIK o načinu i uslovima upisa i vođenja registra poljoprivrednih gazdinsta  (Pročitano 17238 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Evo još jednog Pravilnika sa odgovarajućim prilozima.
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2010, 13:24:12 od strane Global Moderator 2 »

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
U ovoj temi je pisano jako davno, a registracija poljoprivrednih gazdinstava je ove godine malo promenjena. Potreban je broj ID od veterinara kod produženja registracije gazdinstva.Onaj ko do sada nije registrovao pčelinjak kod veterinara mora prvo otići kod veterinara da dobije ID broj kao držalac pčela pa sa tim dokumentom otići u Upravu za trezor da produži registraciju gazdinstva.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Sutra idem to da obavljam, pa će biti detaljnijih informacija o tome.


Pozdrav

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Bio sam danas kod veterinara da predam zahtev za obeležavanje košnica i dobio odgovor da nemože da primi zahtev jer još nije uradjena centralna baza podataka za pčele i savet da pošaljem poštom i da će mi odgovoriti. Kaže da je razgovarala sa veterinarskim inspektorom i da će on sutra zvati Beograd da pita šta da rade veterinari.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Dejan Lalić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sopot
Kolega Nikola,
mislim da u veterinarskoj stanici kod Vas nisu bas bili raspolozeni da rade. U Sopotu jutros sam bez problema dobio ID broj.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Kolega Nikola,
mislim da u veterinarskoj stanici kod Vas nisu bas bili raspolozeni da rade. U Sopotu jutros sam bez problema dobio ID broj.


Kolega Dejane
ID broj sam dobio još pre tri godine, a registraciju gazdinstva sam obnovio u ponedeljak. Od veterinara sada tražim da dodju i obeleže košnice (po važećem Pravilniku iz 2010.godine) da mogu da podnesem zahtev za subvencije kada izadje uredba, ali veterinari ne znaju to da urade jer sa vrha još nisu dobili uputstvo. Pokušavamo da nateramo Upravu za veterinu da preduzme korake kako bi se rešila ova situacija. Ove godine bi trebalo preuzeti sve pare koje je država spremila za pčelare jer u suprotnom iduće godine će smanjiti izdvajanja za pčelarstvo i zato moramo požuriti Upravu za veterinu da znamo na koji način će se vršiti prijavljivanje broja košnica za dobijanje subvencija.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Za one koji prvi put registruju gazdinstvo kao fizička lica:


1. Banka - otvaranje namenskog računa za polj. gazdinstvo  - samo L.K.
2. Katastar - izvod iz katastra za parcelu na kojoj je pčelinjak
    (samo za one koji imaju svoju parcelu), ne stariji od mesec dana
     + važeći overen ugovor o zakupu zemljišta ( za one koji nemaju parcelu u svom vlasništvu) ili važeći overen ugovor o davanju zemljišta na korišćenje
3. Veterinar (nadležan prema parceli gde se nalazi (zimuje) pčelinjak) zahtev za upis u registar držalaca pčela i izdavanje HID broja
4. Poresko prema mestu registracije gazdinstva popuniti obrasce za upis u registar polj gazdinstava

 priložiti
a) overene fotokopije L.K. svih članova gazdinstva koje ste naveli u prijavi
b) instrukcije za uplatu dinarskih sredstava (iz banke gde ste otvorili račun)
c) izvod iz katastra ne stariji od mesec dana+ overena kopija ugovora(ako niste vlasnik parcele)
d) Potvrda o HID broju od veterinara


Danas sam stigao do veterinara, onaj nadležan za pčele radi sutra od 9.... eee Srbijo...
« Poslednja izmena: Mart 15, 2013, 13:52:47 od strane Boris Salaj »

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Е ово је одлично "класо". :)
Свака част за информације из прве руке.

Иначе, интересује ме да ли је то обавезно за све пчеларе и које су предности пријављивања пољопривредног газдинства?
Претпостављам у додељивању неких срдстава, али не знам конкретно.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Хвала за информације г. Вучинац.
Немам ја живаца да читам те правне документе. Јако ме нервирају.
Питао сам зато што ме интересује шта то значи у пракси.
Нема везе, прочитачћу кад будем имао времена...
Хвала још једном и поздрав.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Prednost je u tome što ti država subvencioniše 500 dinara po košnici za sada, ko  zna kako će kasnije da bude,  (ako ove godine svi pčelari ne iskoriste subvenciju sledeće će verovatno biti manja). Osim toga imam par prijatelja koji su registrovali gazdinstva ili kao voćari ili kao stočari i za sada imaju samo pozitivna iskustva sa registracijom (subvencije, oslobođenje od PDV pri nabavci repromaterijala i sl.) iako im je obim proizvodnje mali i to im je dodatna delatnost pored posla. Po mome, država hoće da uvede nekog reda pa prvo treba da se ustanovi koliko čega ima i mislim da bi svako trebao da registruje gazdinstvo. Posle će verovatno biti i nameta za one kojima je to osnovna delatnost i koji na tome dobro zarađuju, a ako ti ne odgovara, uvek možeš da ga odjaviš.
Samo da znaš, kad budeš hteo da nosiš pčele ( i kad ih budeš donosio od onoga od kog ih kupiš, osim za paketne rojeve) na pašu treba ti Uverenje o transportu pčela (izdaje veterinar) koje ne možeš dobiti bez HID broja od veterinara (dobije se pri upisu u registar držalaca pčela), a ako te uvate pripadnici MUP bez uverenja u toku transporta, kazna je debela (opismenili se, nećeš se izvući sa teglom meda..),
Inače rok za upis promene podataka za RPG je 31. mart ove godine (za 2 nedelje), a neznam da li ovaj rok važi za one koji prvi put registruju. Ako ne registruješ do tad ništa od subvencije ove godine, moraćeš čekati sledeću...
« Poslednja izmena: Mart 15, 2013, 22:06:03 od strane Boris Salaj »

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
То сам хтео да чујем! :D
Слажем се да је регистрација веома битна ствар, иако би можда поклоници теорија завере били против тога, али у овој држави треба реда.
Дефинитивно ћу се регистровати само да уфатим ћалета за рукав да оде до катастра да узме извод за парцелу. :)
За сада ми та субвенција ништа не значи, али ме интересују друге погодности које си навео.
Још једаред, свака част за информације из прве руке.
Хвала ти друже.
« Poslednja izmena: Mart 15, 2013, 22:31:36 od strane Никола Маодуш »

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
  oslobođenje od PDV pri nabavci repromaterijala i sl.) iako im je obim proizvodnje mali .....


kako oslobodjen pdv primer kupim nesto u radnji od repro materijala i ko mi skida pdv ili od koga i kako ga dobijem nazad

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Opustite se malo kolege početnici.. Očigledno da niste upućeni u faktičko stanje u vezi transporta pčela...

99,99 % pčelara u poslednjih desetak godina nikada nisu imali nikakvih papira o transportu pčela i ako je i pre postojao isti takav zakon o obaveznoj dokumentaciji o zdravstvenoj ispravnosti to jest potvrdi o zdravstvenom stanju pčelinjih zajednica koje se transportuju. Takva uverenja su se mogla dobijati od veterinarske službe nakon urađenih kontrola i dobijenih rezultata uzoraka spremljenih na institut ...

Nije ovo tema za javnu raspravu jer je u totalnoj suprotnosti od onog čemu se vi nadate.. Porazgovarajte malo sa selećim pčelarima iz vaše okoline.

Nadam se da ćete me razumeti...  Samo opušteno...


Pozdrav svima....
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Zaboravih da kažem, nikada se nisam nadao nikakvim subvencijama niti bilo kakvoj finansijskoj pomoći od države. Za mojih 50 godina živeći na Balkanu u pravom smislu reči shvatio sam šta znače obećanja, da su zakoni promenljivog karaktera, da su retki oni koji dožive njihovu primenu i da nikakve meterijalne vrednosti nisu sigurne.
Sve što imaš danas ili što si imao u ime tamo nekakvog zakona ili bezzakonja (potpuno svejedno) za veoma kratak period može biti u plamenu u ruševinama u inflaciji, sve može biti oduzeto, oteto i još da budeš krivac što si bilo šta radio, imao i sticao.

Radujte se što ste živi, što ste zdravi, izlasku sunca i prijatnom danu, cvrkutu ptica, veselom zujkanju pčela, kreketanju žaba, rascvetalom voću i mirisu livada.. I da ne nabrajam dalje...

Samo opušteno...

Pozdrav svima....
« Poslednja izmena: Mart 16, 2013, 00:48:48 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.