Autor Tema: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA  (Pročitano 33944 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« poslato: Mart 23, 2017, 11:32:38 »
                  Poštovane kolege pčelari,

posebno vi sa višegodišnjim iskustvima. Nađoh za shodno da započnem ovu temu, koja na prvi pogled ne donosi ništa posebno od saznanja, ali ima i Bogu hvala biće sve više novih članova na ovom našem forumu, kojima će možda značiti i biti od koristi da saznaju sve o PROCEDURI PRIJAVLJIVANJA GAZDINSTVA.
Naime, ja sam (tek) sada prošao kroz tu priču, iako sam trebao to odavno da odradim.
Kao prvo , obavezno to treba svako da odradi čim započne sa pčelarenjem - razlozi su brojni i o tome ću drugom prilikom.
Sada da ne bih zamarao previše one koji ovo čitaju, molim da se uključite i prenesete vaša iskustva onima koji će tek prolaziti kroz ovu priču.
 A ja ću u sledećem obraćanju da objasnim postupak koji sam ja prošao.


„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #1 poslato: Mart 23, 2017, 11:40:01 »
U Pančevu, završih to jesenas za jedan dan...
Malo je bilo nedoumica i vrzinog kola oko tekućeg računa, ali i to reših relativno lako. Naime, Trezor za registraciju traži otvoren tekući račun, a Banka neće da otvori račun, ukoliko gazdinstvo nije registrovano. Rešio sam to u dogovoru sa bankarskom službenicom ovako:
Dodelila mi je broj tekućeg, a ja sam nakon registracije gazdinstva, ponovo otišao u banku i gospodja je aktivirala račun.

Da bi ste koristili eventualne subvencije, kredite razvojnog fonda i slično, potrebno je da registrujete komercijalno poljoprivredno gazdinstvo.

Ukoliko imate zaposlenje, ili bilo koji drugi vid socijalnog osiguranja, nećete biti obveznici plaćanja PIO i zdravstvenog osiguranja, vezano za gazdinstvo. Ukoliko niste nigde drugde osigurani, moraćete sebi uplaćivati doprinose. Vodite računa o ovome.

Inače, ove godine, ne mora se ( ko već ima registrovano ) reaktivirati gazdinstvo...

Od mene zasad toliko. ;)

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #2 poslato: Mart 23, 2017, 13:06:48 »
          Hvala kolega Nenade,
eto vidiš već vidim da je bilo potrebe za ovom temom. Zapravo se kod nas ništa precizno ne zna. Ja sam prilikom prijavljivanja imao sledeći redosled :

1. Odlazak kod veterinara koji predstavlja Upravu za veterinu na području na kojoj stanujemo, tj. po adresi iz lične karte.
On nam dodeljuje HID - broj poljoprivrednog gazdinstva, i kod njega nam od dokumentacije treba lična karta, i fotokopija parcele na kojoj nam zimuju ili su stalno postavljene košnice sa pčelama.

2. Zatim odlazak kod veterinara koji predstavlja Upravu za veterinu, na području gde se nalazi ta parcela,( ako je to na istom području onda se sve završava kod tog jednog veterinara) radi obeležavanja pčelinjih društava tj. košnica, on nam izdaje Potvrdu o obeležavanju pčelinjih društava, koja nam treba za dalji postupak.

3. Sledeći korak je odlazak u banku i otvaranje Namenskog računa, na koji će nam uplaćivati subvencije ukoliko ih dobijemo, tu treba znati da se uglavnom za taj račun u većini banaka plaća mesečno održavanje ( od 125,oo dinara pa na više) za one mesece u kojima smo imali promene na računu, dok za periode mirovanja ne plaćamo ništa.
Za otvaranje računa dakle, meni je bilo dovoljno što sam dobio od veterinara POTVRDU O REGISTRACIJI GAZDINSTVA.

4. I naposletku potrebno je otići u UPRAVU ZA TREZOR na teritoriji na kojoj živimo, tj. po adresi iz lične karte.
E tu sada mogu nastupiti komplikacije (kao meni) pa treba obratiti pažnju na sledeće :

- Vlasnik poljoprivrednog gazdinstva (u ovom slučaju pčelar) mora imati svoju parcelu na kojoj niko nije registrovao poljoprivredno gazdinstvo.
 -Pčelar može na tuđoj parceli registrovati poljoprivredno gazdinstvo, ali mu je potreban UGOVOR O KORIŠĆENJU zemljišta bilo da je sa naknadom ili bez naknade, koji mora biti OVEREN kod Javnog beležnika - notara.
-Potrebno je popuniti KOMPLET OBRAZACA ZA UPIS U REGISTAR - može se skinuti sa sajta Uprave ili ćete ih dobiti kada odete u Upravu ( potrudiću se da ih postavim na ovoj temi), ovi obrasci su ispisani jako sitnim slovima pa će to biti nemoguća misija za starije ljude, da ne govorim koliko su komplikovani i potrebno je sve prvo lepo pročitati pa popunjavati. Zato je moj savet da ih pribavite, pa kod kuće polako popunite. Posebno treba obratiti pažnju da se obeleži KOMERCIJALNO domaćinstvo, ukoliko želimo da koristimo subvencije ili slična sredstva koja dodeljuju državni organi.

Dakle, za Upravu za trezor potrebno je pripremiti :[/b]

1. Popunjen komplet obrazaca za upis u registar
2. Ličnu kartu - očitanu ili fotokopiju
3. Lične karte članova domaćinstva koji su dali izjave da su članovi poljoprivrednog gazdinstva
4. Prepis lista nepokretnosti - original ili overena fotokopija ne stariji od 6 meseci
5.Ukoliko se prijavljujemo na parceli koja nije naše vlasništvo  - Overen ugovor o zakupu ili ustupanju poljoprivrednog zemljišta na korišćenje pod uslovom da ugovor nije zaključen sa pravnim licem, osim ako je zakupodavac Ministarstvo nadležno za poljoprivredne poslove, odnosno crkva ili verska zajednica ali da rok važenja ugovora ne može da istekne pre 31. oktobra u godini na koju se odnosi upis ili obnova registracije.
6. Dokaz o otvorenom namenskom računu kod banke ( ugovor o otvaranju računa, potvrda banke)
7. Kopija HID-a - Identifikacioni broj gazdinstva koji nam je odredila Uprava za veterinu, tj. veterinar.

Za sada od mene toliko, a vi koji imate nešto da dodate pišite. Da pomognemo Srpskom pčelaru početniku i svima kome ovo bude od pomoći.

Medno nam doveka bilo.
„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #3 poslato: Mart 23, 2017, 16:03:58 »
Citat
Za sada od mene toliko, a vi koji imate nešto da dodate pišite. Da pomognemo Srpskom pčelaru početniku i svima kome ovo bude od pomoći.

Ne "toliko" već "komplet". Tu se nema ništa ni oduzeti, niti dodati. Sve si, Dragane, jasno i precizno objasnio.
Ja sam, naravno, ostavio u svojoj poruci i prostora i tebi šlagvort da završiš onako kako si i započeo. :)

Malo možda izgleda komplikovano, ali, ako imaš svoju zemlju, bez po muke se završava za par sati, a ako nemaš, pa ti treba ugovor, onda za možda jedan sat više... :D

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #4 poslato: Mart 23, 2017, 18:00:15 »
            Koliki je minimalan broj košnica  potreban da bi se registrovalo gazdinstvo? I da li se namenski račun gasi posle utrošenih sredstava , odnosno, da li je subvencija jednokratna ili se sredstva dobijaju svake godine.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #5 poslato: Mart 23, 2017, 18:26:27 »
Pretpostavljam da je za samu registraciju dovoljna i jedna jedina. Ja sam registrovao sa tri.

Namenski račun ne služi samo za subvencije, već za poslovanje PG. Na taj če ti račun uplaćivati i otkupljivači i ti ćeš plaćati svojim dobavljačima itd, itd...
Račun se gasi, kada se ugasi i gazdinstvo.

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #6 poslato: Mart 23, 2017, 18:33:48 »
                Shvatam, hvala.

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #7 poslato: Mart 23, 2017, 19:43:06 »
       Da dovoljna je i jedna košnica, da bi se registrovali. Što se tiče subvencija svake godine se dodeljuju po košnici.
I što se tiče Beograda i AP Vojvodine, subvencije u sredstvima za opremu, 80% vrednosti opreme u visini do 65.000,00 dinara. Za ostala područja Srbije ne znam kako je.
„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #8 poslato: Mart 23, 2017, 20:41:27 »
                Ok. Imenjače pozdrav!

Van mreže Dragan Jovanovic 75

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 74
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja koviljaca
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #9 poslato: Mart 23, 2017, 20:43:52 »
                Ovde sam čuo od jednog pčelara, da je subvencija po košnici 700 din.

Van mreže Dragan Milenković

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Parcani , 220 m
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #10 poslato: Mart 23, 2017, 21:52:03 »
Tačno u 2017. godini subvencije će iznositi 720 subvencija.
„Leti kao leptir, bodi kao pčela. Nedostatak vere je razlog zašto se ljudi boje izazova, ali ja verujem u sebe.“

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #11 poslato: Mart 23, 2017, 22:51:02 »
Citat
I što se tiče Beograda i AP Vojvodine, subvencije u sredstvima za opremu, 80% vrednosti opreme u visini do 65.000,00 dinara.
Vrlo mala korekcija... :)
U Vojvodini do 40%, odnosno maksimalno do iznosa od 300.000 bez PDV.

Van mreže sasa zivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 125
  • Pol: Muškarac
  • 338 Nmv
  • Lokacija pčelinjaka: zaječar 43°51′24.73N 22°21′23.27E
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 20, 2017, 20:38:33 »
         

 -Pčelar može na tuđoj parceli registrovati poljoprivredno gazdinstvo, ali mu je potreban UGOVOR O KORIŠĆENJU zemljišta bilo da je sa naknadom ili bez naknade, koji mora biti OVEREN kod Javnog beležnika - notara.

Dakle, za Upravu za trezor potrebno je pripremiti :

1. Popunjen komplet obrazaca za upis u registar
2. Ličnu kartu - očitanu ili fotokopiju
3. Lične karte članova domaćinstva koji su dali izjave da su članovi poljoprivrednog gazdinstva
4. Prepis lista nepokretnosti - original ili overena fotokopija ne stariji od 6 meseci
5.Ukoliko se prijavljujemo na parceli koja nije naše vlasništvo  - Overen ugovor o zakupu ili ustupanju poljoprivrednog zemljišta na korišćenje pod uslovom da ugovor nije zaključen sa pravnim licem, osim ako je zakupodavac Ministarstvo nadležno za poljoprivredne poslove, odnosno crkva ili verska zajednica ali da rok važenja ugovora ne može da istekne pre 31. oktobra u godini na koju se odnosi upis ili obnova registracije.
6. Dokaz o otvorenom namenskom računu kod banke ( ugovor o otvaranju računa, potvrda banke)
7. Kopija HID-a - Identifikacioni broj gazdinstva koji nam je odredila Uprava za veterinu, tj. veterinar.

...
Dragane, imam jedno pitanje u vezi ovog što si napisao. Ne kažem da nisi u pravu nego me samo interesuje gde si ovo pročitao?
Konkretno, zašto mora UGOVOR O KORIŠĆENJU bez naknade, a ne može IZJAVA vlasnika parcele da daje na korišćenje bez nadoknade određenu parcelu tim pre što je izjava JEDNOSTRANI UGOVOR i kao takav može se smatrati ugovorom. Uzgred, razlika u taksi koja se plaća kod notara je 1:4 u korist izjave (360 din zaizjavu prema 1440 din za ugovor).
Da li je neophodno potrebno da pčelar koji uzima na korišćenje ili dobija na korišćenje neku parcelu na ovakav način i koji je isto prijavio kod nadležne Veterinarske stanice od  koje je dobio ID broj stajališta, to unese i u podatke za svoje PG ukoliko već poseduje svoju imovinu koju je prijavio prilikom registracije PG ali mu pčelinjak nije na parceli koja je u njegovom vlasništvu niti u vlasništvu člana PG odnosno domaćinstva nego parcelu za pčelinjak koristi na napred navedeni način jer prilikom registracije PG niko se ne sekira niti te pita na kojoj od tvojih parcela si smestio košnice ali se sekiraju izgleda ukoliko si ih smestio na nečijoj parceli koju koristiš bez nadoknade po osnovu izjave odnosno ugovora. Nonsens prve vrste.
Dalje, da li pčelar treba da upiše ovaj podatak u svoje PG i ukoliko davalac (ustupalac) parcele na toj parceli ostvaruje pravo na neke subvencije preko svog PG pri čemu pčelar koji koristi tu parcelu na istoj ne zahteva bilo kakve subvencije.
I najzad, da li pčelar koji je po osnovu overene izjave o davanju saglasnosti za smeštaj pčelinjaka kod nadležne VS prijavio svoj pčelinjak, od VS dobio ID broj, prijavio isti broj košnica u svoje PG ali je propustio da u PG unese i podatak da, tu neku parcelu koristi po osnovu overene izjave o saglasnosti ili po osnovu ugovora, ima pravo na onih čuvenih 720 din po košnici?
Pitam ovo tebe jer si mi ostavio utisak čoveka koji se razume u ovu problematiku, a ne da bih pametovao ili terao mak na konac. Uostalom pitam i ostale pčelare koji prate ovaj forum.
Da se zaključiti da je ovo moj problem.
Naime, zvao sam na onaj čuveni broj u UAP, pošto sam u kategoriji onih koji još uvek nisu dobili tih 720 din po košnici i službenik UAP mi preko telefona kaže da je zahtev poslat na dopunu!?!?! Kakvu dopunu kad se slao samo jedan papis on kaže da ne zna ali zna da je na dopuni!?!?! Prođoše 2 nedelje, ja ne dobijam nikakav dodatni zahtev ali osećam da će me odbiti pa da znam da li da se žalim.
Hvala na odgovorima.

Zahtev za nabavku kontejnera takođe nije rešen...u procewsu je obrade od 11.5.2017. godine.
Bolje živeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bijedi

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 20, 2017, 21:21:56 »
Evo ja imao taj problem u martu, svi mi rekli da moze izjava ali kada sam otisao da otvorim PG na salteru mi rece da mora ugovor iako sam od majke hteo da uzmem parcelu. I na kraju sam prijavio i nju kao clana gazdinstva. U veterinarskoj stanici moze izjava

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: PROCEDURA I POSTUPCI PRILIKOM REGISTROVANJA GAZDINSTVA
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 20, 2017, 21:33:10 »
Reci mi Sasa, da li kada prijavis to gazdinstvo ili pcelinjak. Da li tada automatikom placas porez i zdravstveno.