Autor Tema: Pčele i nafta  (Pročitano 1919 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Pčele i nafta
« poslato: Decembar 28, 2012, 23:00:11 »
Letos sam u Makovištu video pčele na prikolici motokultivatora na kojoj se prosula nafta. Bilo ih je i na čepu rezervoara motokultivatora.  Moj drugar ima Golf dvojku - disel, izgleda da mu ispod rezervoara ima nafte pa su pčele i tamo išle i uzimale istu. Napravio sam i nekoliko slika. Da li je još neko doživeo nešto slično na svom ili drugom pčelinjaku. Ovo se dogodilo samo ove godine iako je taj motokultivator često u blizini pčelinjaka. Možda je razlog i ovogodišnja neverovatna suša, ko će ga znati. Na forumu SPOS-a u temi "Prirodno pčelarenje" spominje se da se diht maže mešavinom nafte, ulja i deterdženta da bi daska lakše prolazila kroz njega. Samim tim i obrađena daska od koje se prave nastavci ima na sebi tog rastvora. Meni izgleda da pčelama ne smeta nafta. Pošto ne pišem na forumu SPOS-a nadam se da će ovaj odgovor pročitati kolega Siniša Ognjenović. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčele i nafta
« Odgovor #1 poslato: Decembar 29, 2012, 01:14:46 »
Kolega Sveto,
Spremio sam link kolegi Siniši i od njega dobio odgovor da je post pročitao. Osim toga zamolio me da prenesem njegovo mišljenje u vezi pčela i nafte a ja sam ga zamolio da nam se prodruži i da sve to sam ovde navede.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže dragan djuric

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčele i nafta
« Odgovor #2 poslato: Decembar 30, 2012, 22:53:19 »
 ja sam cuo da se 20% stavljaju  naftini derivati u lekove za ljusku upotrebu to mi potvrdio student farmacije.
jos i farbe uljane imaju nafne primese a  sluze za zastitu kosnica
Pozdrav
 od Dragana