Autor Tema: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)  (Pročitano 13040 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« poslato: Decembar 25, 2010, 09:55:25 »
Ova veoma zahvalna medonoša je nekada bila glavna vojvođanska paša, a verovatno i većeg dela čitave Panonije. U vreme Austro Ugarske, bečlije su posebno cenile med od belog bosiljka. Danas u vreme opšte
hemizacije i "napredne" poljoprivrede, bojim se da će biti iskorenjena. Cveta na strništima, obično posle ili i u vreme suncokretove paše. Potrebno je da samo padne jedna lepa kiša i od njega strništa postaju prave belo-snežne livade. Med kristališe veoma brzo za 2-3 nedelje, ali su kristali veoma sitni. Od Žareta živanovića, praunuka prof.Jovana Živanovića, oca srpskog racionalnog pčelarstva, kao i od pok. dr Luke Kolarevića sam slušao da je nekada u Sremu med od belog bosiljka bukvalno curio iz leta košnica.

Evo malo ilustracije:

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #1 poslato: Decembar 25, 2010, 22:11:02 »
Žiko,znaš kako kažu u ovim našim krajevima "nekad bilo sad se pripoveda".
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #2 poslato: Decembar 25, 2010, 22:14:36 »
Znam!
Ali ne smem da kažem, jer se tih vremena prisećaju oni stariji, a ja mislim da nisam jedan od njih!  ;)

Van mreže Zoran Sević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #3 poslato: Januar 23, 2011, 22:50:35 »
Evo kako je nekad bilo!

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #4 poslato: Mart 22, 2011, 14:00:55 »
Opis biljke: bosiljak je jednogodišnja mirisava, zeljasta biljka koja izraste 30 do 40 cm sa razgranjenom stabljikom. Listovi su jajoliki i na kraju šiljasti. Mali, beli, dvousnati cvetovi nalaze se u gornjem delu stabljike .Listovi su jajolikog oblika na dugim peteljkama. Cvetovi se razvijaju u velikom broju u gornjem delu stabiljke. Višebojni su, beli, ružicasti ili purpurni. Cela biljka ima ugodan miris i aromu ,

Stanište: Pradomovina bosiljka ja Indija. Davno, vec pre oko 5500 godina poznavali su ga Egipcani, o cemu govore ostaci biljaka pronadjeni u grobnicama piramida iz toga razdoblja. Bosiljak je poznata i cenjena lekovita i zacinska biljka . Prema nekim starim zapisima na prostoru srednje Evrope preneli su ga monasi u 12. veku. Na novim prostorima vrsta se udomacila i uzgaja se u vrtovima. U južnim delovima Evrope ponegde se može naci i van vrtova. Za uzgoj bosiljka potrebna su gnojena tla bogata humusom, te suncana i od vetra zašticena staništa. Biljka je narocito osetljiva na niske temperature, a ne podnosi ni zalevanje hladnom vodom.bosiljak se uzgaja u vrtovima i loncima. Cela biljka je veoma ugodna mirisa.

Lekoviti deo biljke: za lek se upotrebljava cela biljka sa semenom Dosada utrvdjene lekovite i delotvorne materija su: etericna ulja, cineol metil-kalvikol, tinol lineol, kamfor, jedan glikozid i kiseli saponin, kao i niz drugih još nedovoljno istraženih materija.
Bosiljak u narodnoj medicini ima vrlo široku primenu kod lecenja ljudi i životinja. Primenjuje se kod lecenja upala (želuca, creva), kod kaslja, pocetnih stanja tuberkoloze, kod bolesti mokracnih organa (bubrega, mehura). Najcešce se primenjuje u obliku cajeva.

Referenca: www.herbateka.eu

Lekovito delovanje: bosiljak se koristi za umirenje živaca, grceva u želucu,lakše mokrenje, lecenje astme i zapaljenje bubrega. Koristi se, takodje, za poboljšanje apetita i protiv nesanice. Semenkama bosiljka lece se mokracni organi.Dosada utrvdjene lekovite i delotvorne materija su: etericna ulja, cineol metil-kalvikol, tinol lineol, kamfor, jedan glikozid i kiseli saponin, kao i niz drugih još nedovoljno istraženih materija.
Bosiljak u narodnoj medicini ima vrlo široku primenu kod lecenja ljudi i životinja. Primenjuje se kod lecenja upala (želuca, creva), kod kaslja, pocetnih stanja tuberkoloze, kod bolesti mokracnih organa (bubrega, mehura). Najcešce se primenjuje u obliku cajeva..
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže stevan banković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #5 poslato: Mart 22, 2011, 14:05:43 »
Bilo nekad i u Šumadiji. meni je deda pričao da je bilo godina da je meda od belog bosiljka bilo skoro ko od bagrema. Cvetao je po pokošenim strništima. Toga više nema, posle žetve pusti se da malo korovi krenu, pa "TOTAL". Ko preživi preživeo ! Beli bosiljak očigledno samo u tragovima.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 10, 2011, 20:40:03 »
Beli bosiljak koji je letos izrastao na neizoranim površinama na kojima je bila pšenica brzo je osušen zbog velikih letnijih tropskih vrućina.
Medjutim, danas sam slučajno primetio da na jednoj parceli na kojoj je bila pšenica i jako
kasno je izorana, pojavio se rascvetali bosiljak.
Evo par slika od danas.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 10, 2011, 21:13:25 »
Da li i u ovo vreme pčele idu na Beli bosiljak?

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 10, 2011, 21:19:55 »
Danas je bilo sveže i raskvašena zemlja a i slikano kasno poslepodne. Ne verujem da su ga
danas posećivale, ali prekosutra se očekuje nešto veća temperatura.
Ovo sam slikao čisto kao kuriozitet.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 10, 2011, 23:25:29 »
Kolega Savo najverovatnije da ste postavili pogrešnu sliku.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 11, 2011, 07:29:54 »
Kolega Savo najverovatnije da ste postavili pogrešnu sliku.

Pozdrav svima....
Kolega Vojo
Tekstualni deo se odnosi na predhodni post i slike belog bosiljka.
Slika KATALPE - CIGARAS je pogrešno zalutala ispod ovog teksta.
Hteo sam da dodam još neke slične slike, ali sam odustao jer je ovo samo tema o belom
bosiljku.
Znači slika Katalpe - cigaras je uljez na ovoj temi.
Pozdrav iz ALeksinca
 

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 11, 2011, 17:14:41 »
Evo današnjih slika
Na prve dve slike su ostaci belog bosiljka koji su precvetali na strnjištu a sledeća dva
su na parceli pored predhodne koja je kasnije razorana sa upravo procvetalim belim
bosiljkom.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 12, 2011, 17:43:38 »
Danas su i pčele bile na belom bosiljku, pa sam pored drugih slika vrlo rado slikao i pčele na
bosiljku. Tek pri kraju slikanja podigao sam rukom jednu grančicu i mogao sam da prilagodim
ugao snimanja. Šteta što to nisam uradio sa većim brojem slika, pčele su se dugo zadržavale na svakom cvetu pojedinačno.
Slab zapadni vetrić i povremeno oblačno sa temperaturom od oko 19 stepeni, idealni uslovi
za boravak u prirodi.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 12, 2011, 17:54:45 »
Sve si bolji. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: BELI BOSILJAK (Stachys annua L.)
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 12, 2011, 18:57:09 »
Trudim se, ali po nekada i ne uspe kako ja hoću.
Pozdrav iz Aleksinca