Autor Tema: Forum SPOSa  (Pročitano 395336 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #510 poslato: Februar 01, 2014, 15:34:35 »
Neznanje je spas za Srbiju. Sistem pomaže tome. Cenzura, cenzori i teoriaj (tako cenzor napisao – nije više teorija, već toriAJ - sl 7) zavere. Razumem, čovek pogrešio u pisanju, jer ne može da radi dva posla: treba da cenzuriše, a tu ima puno slova.


Pa još ja napisao, a ja stalno nešto „mutim“ protiv sistema koji je ovakvima dao da uređuju glasilo pčelara Srbije. Da ne mislite da nešto mrzim čoveka, u narednim porukama ću postaviti slike njegovih poruka. To je onaj čovek koji se jada da je nekada forum bio sjajan (to sam ja tako formulisao) i da je forum bio „kao jedna porodica“.

Ali, čova sa svog malog jadnog položaja koji daje malo vlasti, šti inače odmah pokaže i isti takav karakter često unosi zavadu porukama koje imaju za cilj da omalovaže sagovornike (i pri tome nemaju veze sa temom). O ovome u narednim porukama - radi preglednosti "sistema vrednosti" u Srbiji)

U procesu cenzure sam jer sam odgovorio drugom uredniku, koji takođe vrlo često ima poruke u cilju omalovažavanja ili iznosi laži koje je sam napisao, a posle ’ladno „kostantuje“: neko je negde napisao. Da bi on to što je neko napisao opovrgao svojim „zapažanjima“. I ovo će biti u narednim porukama. Poruke će biti razdvojene radi preglednosti (nadam se da mi nećete zameriti).

Pogledajte, na slikama poruka moj odgovor, koji sam postavio kao poruku (na osnovu nekog svog oskudnog zanja iz ove oblasti) i kako to izgleda na forumu SPOS-a. Čeka se da mi urednik koji „piše da se teško čita“ cenzuriše tekst. Međutim, on je na brzinu to pročitao i pokazao da sneg slabo "prima" otopinu jer pravi smetove i neće da primi otopinu?!?  Ja tako razumeo ovo prepričavanje (vidi 7-mu sliku - u "epirijskom" procesu saznanja, čovek kaže ajmo po redu). Jes' baš je redno...Blistavo znanje i objašnjenje.


PS

Inače sam u "postupku" cenzure (to je ono kada vam ispravljaju pravopisne greške). Ma nije ispravljanje grešaka. To je ono kada žele da vas ućutkaju. Žele da vas sklone. Žele da sklone deo istine koju prikazujete na svoj način. Sistem je sklonio npr. Slavka Ćuruviju. Nema tu nekog poređenja, pa da se kao ja poredim sa njim. I to je bilo pitanje skrivanja i otkrivanja istine. To je samo slika Srbije: daj neukima vlast i dobićeš Srbiju u izumiranju.

Bilo bi dobro da se pogleda ponovo dobra emisija u kojoj učestvuje prog. dr. Miodrag Zec. Ovo sam gledao danas na GEM televiziji. On upravo govori
o pogrešnom sistemu i odumiranju ovog naroda i njegove države. Politika foruma SPOS-a ide upravo u tom „blistavom“ smeru. Polupismeni ili priučeni „sajber-kurajberi“ (kurajber u smislu mladosti, znanja i vere u budućnost, refleksa u pogledu činjenica, a ne neke uvrede) uređuju taj forum sa ciljem koji je često skrivanje istine.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #511 poslato: Februar 11, 2014, 01:06:12 »
Осмог фебруара 2014. године СПОС је одржао скупштину.
Како се прича сва гласања на докторски прецизно испланираној скупштини претходно изабраног руковдства су прошла једногласно.

Песма за све осмофебруарске одабране представнике српског пчеларства и све једногласне одлуке које доносе...  :D 



Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #512 poslato: Februar 11, 2014, 09:08:51 »
Ovo me podseti na izbore u Albaniji kada je na vlasti bio Enver Hodža!  :(
Ili ... mozda i kao kod nas na prvim izborima neposredno posle II sv. rata kada su bile poznate "ćorave kutije"!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #513 poslato: Februar 11, 2014, 10:01:53 »
TEŠKO ZLATU NA KALJAVOM VRATU -stih iz narodne pesme.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #514 poslato: Februar 11, 2014, 17:36:02 »
Šef (poslednji) bivšeg SSSR-a dobio Nobela za mir....
I bi tako...

Svaka koincidencija je, verovatno ili sigurno, namerna ili slučajna...
 Procenite sami...

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #515 poslato: Februar 12, 2014, 10:03:49 »
Извињавамо се
MiroslavJovanović,
забрањено вам је да
користите овај форум!
Pridružujem se čestitkama
uz stih iz narodne pesme:
teško zlatu na kaljavom
vratu.
Ваша забрана неће
истећи.
Čast mi je da ste se odlučili na ovaj kukavički korak. Da imate karaktera i obraza potpisali bi ovu poruku imenom i prezimenom.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #516 poslato: Februar 12, 2014, 10:14:46 »
Eeeh!
Bravo kolega, prijatelju i imenjače!
Sve si u pravu i svaka ti je ka` ona Njegoševa!  ;)

Kadija ti tuži, kadija ti sudi!
Zato sam ja banovao njih, da ne bi oni mene!  ;)
« Poslednja izmena: Februar 12, 2014, 23:27:36 od strane Moderator 1 »

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #517 poslato: Februar 15, 2014, 16:23:34 »
http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/leteci-cirkus/46421
zbog ovog linka  koji je uvredio dobitnika ordena i njegove saradnike sa kojim je cesto na sastancima i radnim ruckovima mi je onemogucen pristup forumu i sad ja nemogu da napisem "hvalospev Rodoljubu i mojim ushicenjima kako je isti dobio orden" Pitam vas kako cu ja moci da mu cestitam i da se pridruzim vojsci onih koji izrazavaju pokornost istom,mislim da nema smisla.
Sam forum ako mi nije dozvoljen pristup treba omoguciti druge aktivnosti ,pisma podrske ,pisma kajanja ,pisma uvlacenja i ljubavi medju pcelarima .
Zbog ovog  cina  nasa zemlja ce trpeti posledice jer ce "reka meda " i ostali "veliki "projekti podbaciti po prinosu meda na forumu.
Zato vas molim da uzvisenom i ordenom okicenom  presedniku prenesete moje zelje da i dalje rukovodi SPOS kao do sada ,bice to na srecu svih pcelara i samih pcela pa i ponekog truta.
Kad sam video da sam iskljucen sa foruma pocelo me je zigati nesto u preponama,sad neznam da li je pesak,bakterija ili nedaj boze bruh ili je pak zbog stresa koji sam doziveo nesto trece u pitanju u svakom slucaju prebolecu nadam se bez potrebe lecenja  antibioticima vec samo apiterapijom koja je toliko ljudi spasila.
Pretpostavljam da je jedno spamovanje bilo i kad sam okacio link za SMS vagu od 180 E bez ucenjivanja da budete clan SPOSa i platite sa popustom 210 E plus clanarina 30E za SPOS, takvu sam akciju na obostrano zadovoljstvo kvario na forumu gde su dobri i SPOS i prodavac.
http://www.demotivacija.rs/toma-delio-rusima-ordenje-48744.html 
a jedan link je bio i ovaj koji je pokazao sta mislim o Tominim  dobitnicima ordenja .

Van mreže Dejan Stepanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kovacevac 200m
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #518 poslato: Februar 15, 2014, 21:56:36 »
 Dosta sam vremena u zivotu gubio kritikujuci ovu namazanu ekipu koja pored toga sto vesto suruje,laze,lazno obecava sve i svasta
ima i istancan ukus za lose ljude koje animira i privlaci .Nikada nije dzaba javno kritikovati ovakve ali dragi moji to uopste nije dovoljno kako bi se ozbiljnije promene desile i napravio  zeljeni korak tj skidanje sa vlasti Zitkoviac-boy-a i njegovih uvlaka.
 Forum je samo javno vasariste na kojem se nista nemoze promeniti.Umesto da se pljujemo predlazem sledece-
-osnivanje drustava nezadovoljnih radom SPOS-garniture.
-udruzivanje takvih drustava i iznosenje nezadovoljstva na svakom mesto kao i iznosenje cinjenica o nelegitimnosti Zitkovac-boy-a
-opsti bojkot pocev od placanja clanarine (ne razumem ljude koji su nezadovoljni a placaju clanarinu)
-njih na vlasti drze pare ako ih uopste jos imaju jer je evidentan pad clanstva,pad uplata ,pad kupljenih pcelara.
Na brzinu sam kao i uvek napisao sve sta mi pada na pamet ali cinjenica je da treba ili uozbiljiti se i konkretno raditi ili vecito nesto
iz prikrajka gundjati sto urednici jednim tasterom ociste i NISTA do sledeceg puta.
 Svi mi imamo vaznije stvari u zivotu ali i ovo je nas deo pa ako je nemoguce skinuti Zitkovac-boy-a onda hajde da pravimo novi savez koji nam odgovara.

Najteze je biti covek medju ljudima.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #519 poslato: Februar 15, 2014, 22:20:32 »
Ako se napravi novi Savez ( to je verovatno i cilj sadašnjeg rukovodstva SPOS-a) i odvede veći deo članstva sa sobom(što je realno), nova organizacija ostaje bez sadašnje imovine, i onda ostaje  da se uradi jedna fina petooktobarska privatizacija, a pčelarima članovima SPOSa "nogica u strašnjica".
Neki će se, nekada verovatno, stideti što su podržavali ovu, za sada, još uvek moćnu mašineriju...
Ponekad se dubinom svog pada može izmeriti visina i snaga zaleta...
Nije sve i uvek kolo sreće

Srećne vam medalje junaci!!!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #520 poslato: Februar 15, 2014, 22:41:47 »
08. februara 2014. je održana skupština SPOS-a. Na sajtu SPOS nisam video kada je ta skupština zakazana. Ako se izuzme informacija o slanju materijala društvima pčelara. Sasvim je moguće da nisam dobro video kada je objavljeno da je zakazano zasedanje skupštine. Ali je na sajtu SPOS-a, skupština jedne regionalne asocijacije najavljena 06 februara, a održava se 23 marta.

Sa zasedanja skupštine SPOS-a je ključna vest da je održana u izuzetnoj atmosferi (odnosno jednoglasnoj). Nije objavljeno koliko je udruženja bilo prisutno. SPOS ima 210 članova (društava pčelara), po nedavnom izveštaju na sajtu spos info.

Raspravljalo se i o "vrlo bitnim" stvarima. Najvažnija stvar je verovatna namera RŽ da i dalje mulja sa podacima o aktivnostima SPOS-a. Skupština je glasala o tome da se tekst projekta Reka meda ne objavljuje. Kako to, koliko se sećam, niko nije tražio već su traženi podaci o privrednoj delatnosti SPOS-a, ne vidim razlog da se o tome glasa.

Što se tiče PRIVREDNE DELATNOSTI saveza, ja nigde nisam video u kakvom obliku SPOS učestvuje u privrednoj delatnosti (možda neko ima ove podatke, pa neka objavi svoja saznanja). Ali je jasno da ona postoji. To je u stvari saopšteno „IZMEĐU REDOVA“ u Programu rada za 2014-tu godinu:

„Зато ће СПОС у наредном периоду и даље да шири привредну делатност, сходно својим финансијским и кадровским могућностима.“

Ugovori ili odluke koji se tiču SPOS-a, koji mi članovi saveza finansiramo, traženi su javno. To je traženo da bi pčelarskoj javnosti bilo poznato šta mi to finansiramo.

Međutim, RŽ se opet poslužio svojim politikantskim veštinama i tražio „zaklon“ u odluci skupštine koja je glasala o nečemu što je bilo na nivou glasanja: danas je 08. februar, ko je za...Pretpostavljam da je sa ciljem daljeg sakrivanja podataka o privrednoj delatnosti saveza.

Da ne govorim o tome da su opet iznosili stavove koji osporavaju zakonsko pravo udruženja da imaju predstavnika u skupštini kao nešto što je u skladu sa zakonom. Ovo se vidi u delu saopštenja gde se kaže da je statut saveza u skladu sa zakonom. Po načinu koji onemogućava više udruženja pčelara da imaju predstavnika u skupštini, statut nije u skladu sa zakonom.

Tako da smo i na ovoj skupštini videli veštinu manipulacije, iznošenja netačnih tvrdnji, ali smo mogli saznati (u programu za 2014.) da smo postali privrednici. Neki jesmo, a neki i nismo – jesu oni koji učestvuju u projektu, a ostali to delom plaćaju, sa malim (ili nikakvim) garancijama da će i oni imati koristi. Garancije se ne vide „papirološki“ osim izjava RŽ, koji je često obmanjivao javnost ili manipulisao činjenicama.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #521 poslato: Februar 15, 2014, 22:45:51 »
PS

I u emisiji Dobra zemlja su iznošeni propagandni stavovi. Ko je saopštio voditeljki da je RŽ direktor saveza, ko je saopštio da će problemi sa lažnim medom da se reši pakovanjem u jedinstvenu teglu srpskog meda (to je problem koji rešavaju odgovarajuće inspekcije). Šta onda ostali pčelari (koji se tržišno ponašaju i dobar deo meda prodaju na pijacama) prodaju. Ko je saopštio da postoji problem prodaje i cene, kada RŽ u svojim propagandnim nastupima hvali i prodaju i cenu. Ali, bitno je da je to rešeno u jedinstvenoj uniformnoj ambalaži. Tačno je da će to biti uskoro, kao što je to saopštavano i 2011,sa tvrdnjom da će se med u toj tegli (zvanoj kozarec) pojaviti za par meseci u prodaji (znači u prvoj polovini 2012 – ali tada su bili izbori, naravno).

Ko je istoj osobi saopštio da se svi pčelari slažu sa tim projektom. Izuzimam partnere u projektu Reka meda (pčelarska sruštva iz Apatina, Novog Sada, Smedereva, Požarevca, Negotina...).

O IZVOZU u "kozarecu"ni reči. Znači, pčelari, spremite se za neumoljivu propagandu, kojom će vas „zainteresovani“ u projektu, koje sam nabrojao (ne sve) posredno optuživati za sve i svašta. Time je posredno saopšteno da je do sada prodavan „manje cenjen“ med (čitaj loš) i da će kasnije biti više plaćen. Poznato je koliko i organski proizvodi ne odskaču sa cenom, pa je ovo po malo komično. Ali RŽ i partneri imaju propagandu koja to rešava. Tako da, kako reče voditeljka, i kupci će biti radosni. Do sada su ih pčelari „rastuživali“ lošim medom. RŽ je malo preterao sa ocrnjivanjem mnogih pčelara. Ali, oni su to sami potvdili i složili se sa tim u izuzetnj prijatnoj i jednoglasnoj atmosferi, na skupštini.

Ne treba zaboraviti da je voditeljki saopšteno i to da će teglu moći da koriste svi pčeari. Ovo nije tačno. RŽ ne priznaje interese pčelara van saveza.

Imajući u vidu izraz korupcija, možemo zamisliti kako će se „kontrolori“ ponašati...pogledajte ponovo emisiju Dobra zemlja od 26 01. 2014 (pred kraj emisije). Voditeljka je tako „saopštila“ da su ukupna sredstva 3,5 miliona evra. 2,5 finansira EU, jedno milionče Austrijska razvojna agencija. Zanimljivo...

Kada se vidi način propagande na televiziji koja ima nacionalnu frekvenciju, jasno je kako i zašto je „odozgo“, RŽ dobio „zlatnu medalju u slalomu“.

Ne bih da kažem ništa o stručnosti, koju je pokazao RŽ, konstatacijom da pčele predviđaju vreme...ovo je pročitao u svojim knigama, verovatno...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #522 poslato: Februar 15, 2014, 23:49:52 »
Odavno sam izneo svoj stav i uverenje da jedini spas za napredak srpskog pčelarstva leži u ignorisanju svega poltronstkog što možemo videti u SPOSu i u organizovanju u novu pčelarsku organizaciju u Srbiji.

Novu pčelarsku organizaciju sam nazvao SSSPS ili Savez svih slobodnih pčelara Srbije.

Ona je neminovnost u uslovima okupacije SPOSa koju treba izbeći. Njoj se ne možemo suprostaviti jer  je sve učinjeno da svaka slobodna misao koja nije u intersu SPOSovih vlastodržaca u samom startu budu ugušena.
Predsednik SSSPS kao i svi članovi IO nove organizacije moraju biti oni koji neće raditi za novac!
Nego iz časti i dostojanstva te funkcije.

Veličinu poltronstva možemo videti u samom Sposovom Forumu gde svi urednici u svim opcijama podržavaju nelegitimnog predsednika koji je u nelegitimnom trećem mandatu g. Živadinovića, gde svi između sebe biraju članove IO SPOSa, članove redakcije časopisa Pčelar i gde svi međusobno učestvuju u izboru delegaza za skupštinska zasedanja.
To je neviđena bruka. Najgore od svega je što ti isti poltroni spadaju u red loših pčelara i nepismenih ili polupismenih tamo nekakvih faktora koji određuju budućnost našeg pčelarenja.

Nedostatak meda u EU i otvaranje novih firmi koje otkuplju med na srpskom tržištu a koji su značajno podigle otkupnu cenu meda, postojeće strukture SPOSa su iskoristiule za lično promovisanje i ako u toj tržišnoj utakmici imaju ili su imale minimalan uticaj.
Taj isti med u susednim državama je imao i veće otkupne cene od naših otkupnih cena ali eto to je kako tvrde Rodoljubovi miljenici to je baš zahvaljujući Rodoljubu, što je više nego žalosno.

Najveći zaustavljivači razvoja i napretka srpskog pčelarstva danas su oni koji vode SPOS, nelegalni predsednik Živadinović, IO sa svojim članovima, Redakcija časopisa Pčelar sa svojim urednikom, urednički tim Sposovog foruma i mnoga pčelarska udruženja koja daju podršku ovom rukovodstvu.

Nenadokadiva je šteta koju prave srpskom pčelarstvu.

Gledao sam mnoga predavanja srpskih predavača po raznim pčerlarskim urduženjima na kojima može da se vidi totalno zaustavljanje svakog napretka i uništavanje srpskog pčelarstva.

Pčelarske škole koje organizuju razna pčelarska udruženja su katastrofalno loš izbor i mlade pčelare vode u pogrešnom pravcu i u tužnu prošlost umesto u svtlu budućnost.

Na mnogo mesta sam izneo mišljenje da ovu katastrofu moramo zaustaviti.

Svim predavačima od raznih profesora do saradnika instituta kao i "iskusnih pčelara" treba ZABRANITI PREDAVANJA I UNAZAĐIVANJE SRPSKOG PČELARSTVA!
Današnjim piscima knjiga TAKOĐE ZABRANITI PREDAVANJA I UNAZAĐIVANJE SRPSKOG PČELARSTVA! 

Moraju se smeniti svi (unapred poslušno izabrani) delegati skupštine Sposa, svi nelegalni organi SPOSa sa nelegalnim predsednikom Živadinovićem, nelegalnim IO SPOSa i svim nelagalnim telima ove organizacije.
Zatim SVI poltronski postavljeni članovi  redakcije časopisa Pčelar kao i svi urednici Sposovog foruma sa administratorom Krstićem jer svojim raznim nečasnim i poltronskim aktivnostima UNAZAĐUJU I ZAUSTAVLJAJU SVAKI NAPREDAK SRPSKOG PČLELARSTVA!

SVI banovani članovi na SPOS Forumu izbačeni od strane samovoljnih polupismenih i nepismenih sveznajućih urednika moraju biti vraćeni na Forum i da im se uputi dostojno IZVINJENJE!

Gospodo pčelari, mišljenja sam da svi pčelari, drage nam R. Srbije moraju BESPLATNO da primaju pčelarski časopis koji treba da nosi novi naziv SLOBODNI SRPSKI PČELAR !

Srbija treba da ima više od 100.000 pčelara i da zauzme prvo mesto u proizvodnji meda u Evropi (nisam rekao u EU).

U pčelarstvo moramo povući minimum 50.000 danas nezaposlenih ljudi!
 
Srbija mora imati plan kako da se na njenoj teritoriji rasporedi od 5.000.000-10.000.000 dobro ste pročitali od pet do deset miliona SAVREMENIH košnica sa planom od manje od 3% zimskih gubitaka pčelinjih zajednica.
Takvo pčelarstvo je potrebno Srbiji.

Srbiji je potrebna i neophodna NOVA SLOBODNA PČELARSKA ORGANIZACIJA!

SAVEZ SVIH SLOBODNIH PČELARA SRBIJE!
Kao što sam već rekao, ne preostaje nam ništa drugo nego okupljanje svih pčelara Srbije u jedan novi savez.
Taj savez bi trebao imati svoj zajednički pčelarski FORUM na kome ne bi postojala urednička diktatura i poltronstvo., svoj bestplatan  pčelarski časopis, časopis za sve pčelare Srbije.

Članarina u savezu za početnike bi bila besplatna a članarinu u visini cene od 1 kiloram meda (u maloprodaji)  plaćali bi svi pčelari koji imaju više od 10 košnica a 2 kilograma meda oni koji imaju više od 50 košnica. Opštinske pčelarske organizacije koje bi objedinjavale pčelare ne bi imale svoje finansije i svoje članarine.
Ostala sredstva u savezu bi bila na bazi dobrovoljnih priloga koji bi bili objavljeni u Slobdnom Srpskom Pčelaru. Svi tekstovi za časopis kao i mesto urednika bili bi poklon napretku našeg pčelarstva.
Odlazak u inostranstvo na bilo kakve manifestacije bilo bi o trošku onih koji žele da posete te manifestacije ili finansirane od strane Ministarstva poljoprivrede ili Ministarstva trgovine.

Ovoj zemlji je potrebna takva pčelarska organizacija i takabv savez SAVEZ SVIH SLOBODNIH PČELARA SRBIJE!

Sadašnji savez sa SVIM svojim organima, nelegalnim (kao čujem i nagrađenim) predsednikom, članovima IO SPOSa, urednikom i redakcijom časopisa Pčelar, administratorom i urednicima SPOSovog Foruma, Predavačima SPOSa, piscima pčelarskih knjiga   ugrožava svaki napredak srpskog pčelarstva i to se mora zaustaviti!

Pronalazač Rodne Voje, Eko Voje, Prelaznih RV i EV nastavaka, Nozevoja i Brstivara i domačin ovog Foruma,
Moja malenkost Vojo Brstina...

     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #523 poslato: Februar 16, 2014, 00:37:32 »
Poštujem tvoj stav, Vojo, ali ne mislim da je to način rešavanja nekih problema. To što SOPS radi „na ivici“ zakona se mora rešavati na drugi način. Ako ljudi ne mogu da shvate da imaju neka svoja prava, neće to nikada shvatiti. Pa ni u novoj organizaciji.

Zašto kažem prava...Pa zato što se vodi kampanja protiv pčelara. Duže vreme se posredno „saopštava“ javnosti da pčelari prodaju „sumnjivi med“ i da će se sve rešito projektom Reka meda. Postoje izjave RŽ, da se po ceni već vidi da ima nekih sumnji da je med dobar. Na forumu je od skora Zoran Rančić. Ako se dobro sećam, one je napisao da pomalo zavidi na ceni koju mogu da ostvare neki pčelari. Mislim da je napisao da i po 400 dinara ima problem sa prodajom, jer narod nema para. Rančić je na forumu, pa neka ispravi moj navod, ako grešim. S obzirom da sam trenutno u Kinšasi, ne mogu videti njegovu poruku i tačno citirati.

Ne vidimo da će imati koristi od projekta reka meda. Ponavljam: nigde nije objavljeno pravo ostalih da uzmu učešće i nigde se ne vidi ugovor koji to garantuje. Kampanja je u medijima, ali je sprovode i članovi projekta Reka meda. Može se videti otvoren stav Radeta Stevanovića (Apatin), koji saopštava Stankoviću (Miodragu) da njega ne treba da zanimaju neke detalji tog projekta. Zato što nije član SPOS-a. Kako se onda u emisiji Dobra zemlja kaže da svi pčelari imaju pravo da učestvuju u tom projektu. Onda je to čista laž, da svi pčelari mogu da koriste pogodnosti projekta Reka meda. Ko je doprineo ovakvom "marketingu" koji je populistički, nije jasno.

Što se tiče Pčelara, tu se iznose neka saopštenja koja su sporna.

U Pčelaru za Januar 2014-te, na str 46, napisano je sledeće obaveštenje:

„Primećeno je da je bilo par slučajeva učlanjavanja u SPOS pčelara koji ne žive u Srbiji. To nije moguće preko naših društava, već se njihovo društvo pčelara u njihovoj državi treba učlaniti u SPOS, i na taj način jedino mogu ostvariti pravo na članstvo“

U Statutu SPOS piše sledeće:

Члан 21.

Пчеларске организације у смислу овог Статута су добровољне, невладине, недобитне организације пчелара засноване на слободи удруживања више пчелара на територији једне или више јединицa локалне самоуправе или на једном њеном делу или месној заједници организоване у различите облике удруживања (друштва, удружења и слично), а које су регистроване код Агенције за привредне регистре.


Zakon o udruženjima nigde ne uslovljava članstvo u udruženju državljanstvom. Čak i strani državljanin može da postane i zastupnik udruženja (uslov je da ima prebivalište na teritoriji Srbije). Zakon, u članu 19. kaže da svako lice može biti član udruženja:

Članstvo u udruženju
Član 19.

Svako lice može pod jednakim uslovima utvrđenim statutom da postane član
udruženja.




Šta je motiv ovakvog obaveštenja, nije jasno. Možda neki lični obračun?

Ali, pored ovakvih stvari, postoji i problem udruženja, kojima je statutom onemogućeno da imaju predstavnike u skupštini. Jeste tačno da se može statutom odrediti način predstavljanja u skupštini. Ali, statut SPOS-a, praktično stvara diskriminaciju prema društvima koja su registrovana u APR.

Posledni primer je objavljen na sajtu spos info. Radi se o Društvu pčelara iz Bojnika. Ovo društvo pčelara treba da čeka redovno zasedanje skupštine (ako se u međuvremenu ne desi), pa potom da izmene statuta stupe na snagu, da bi tek potom mogli da ostvare svoje pravo. Zato što skupština, po članu 39. statuta na redovnim zasedanjima usvaja statut, njegove izmene i dopune.


Izgleda da se neko tek na skupštini dosetio da „zaviri“ u statut i vidi da ima problematičnih stavova. Sasvim druga priča je primena statuta. Primena se vidi npr. u obaveštenju u Pčelaru, koje sam naveo, i koje može svakako da se tumači.



Što se tiče obavetenja o datumu zasedanja skupštine, postoji i sumnja da nije sve sprovedeno po statutu. Postupak donošenja opštih akata, po statutu je sledeći.


XIV ПОСТУПАК ДОНОШЕЊА И ИЗМЕНА ОПШТИХ АКАТА САВЕЗА

Члан 83.

   Општа акта Савеза и друга важнија акта, која имају карактер општих аката (кодекс пчеларске етике, финансијски план, финансијски извештај, извештај о раду, програми активности и слично) израђује стручна служба Савеза заједно са Извршним одбором Савеза или телом које је Извршни одбор формирао и дао му потребна овлашћења.

   Председник Савеза предлаже Извршном одбору разматрање и утврђивање нацрта општих аката из претходног става. Извршни одбор утврђује нацрте општих аката и доставља члановима Савеза на расправу.

   Расправа о нацртима општих аката траје најмање 30 дана.

   На основу резултата расправе, стручна служба израђује коначан текст општег акта, а Извршни одбор утврђује предлог. Приликом израде коначног текста и утврђивања предлога мора се водити рачуна о мишљењима чланова Савеза датих у току расправе.

Koliko dugo je trajala ta javna rasprava, ako su pčelari na sajtu obavešteni 24. januara da je poslat materijal za skupštinu. Kada su poslati nacrti, koji su po statutu opšta akta, meni nije poznato. U obaveštenju piše da je poslat materijal. Kakav (osim dnevnog reda) nije mi poznato. Ali je 24. januara objavljeno da će tek posle skupštine biti objavljena neka opšta akta (po članu 83 to je i finansijski plan i plan aktivnosti).

PS
Možda je objavljeno u Pčelaru, ali to nisam video. Ako je neko video slično obaveštenje (o slanju nacrta opštih akata), neka napiše ovde na forumu.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Forum SPOSa
« Odgovor #524 poslato: Februar 16, 2014, 14:20:59 »
Da li ovo znaci da novosnovana udruzenja ne mogu odmah u SPOS?