Autor Tema: Prinos meda u RV kosnici  (Pročitano 40919 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Hristovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bitola
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #30 poslato: Avgust 18, 2012, 21:13:23 »
Ja sam relativno mlad pcelar i bas bih voleo da kolega objasni kako dolazi do 48 kg prosek po kosnici, jer bih voleo da prodam svih 60 kosnica i kupim 5-6 od vasih.Ja bih bio zadovoljan sa 300 kilograma meda i rada na 5-6 kosnica.. Pozdrav i unapred hvala


Poslije ovog posta i ti si iznio svoj više nego odličan prosjek, mada mi je bilo mrsko tačno izračunati.

Pozdrav, svako dobro!

     Izvini kolega al ne razumem sta hoce u stvari pisac  da kaze.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #31 poslato: Avgust 18, 2012, 21:21:29 »
To što je "pisac" jasno rekao.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #32 poslato: Maj 22, 2013, 09:29:48 »
Drage kolege ja sam jedan od od onih koji razmišlja o pčelarenju sa košnicom Roda Voja. Zbog toga sam i član ovog foruma. Bagrem je prošao i ja znam unekoliko kakvi su prinosi što se tiče standardnih košnica tipa lr i db. Mene interesuju prinosi u košnicama Rodna Voja da bih imao jasniju sliku o ovoj košnici. Stoga molim kolege da iznesu svoje rezultate od ovog proleća. Unapred hvala.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #33 poslato: Maj 22, 2013, 15:50:07 »
http://img208.imageshack.us/img208/778/fotografija1095.jpg
Prinos meda u RV kosnici


Uploaded with ImageShack.us
znam samo da su na mom pcelinjaku u odnosu na fararovu i LR dale veci prinos ,a narocito je velika razlika u prinosu polena,razlog pretpostavljam leglo mada pregledom nisam primetio neke bitne razlike u otvorenom leglu ne sad sta je tu je .Ovo je inace na pasi bagremca 2013 god .

Van mreže Bojan Jovanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Socanica
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #34 poslato: Maj 22, 2013, 19:59:45 »
Sinisa tvoj primer o pcelarenju  RV govori vise od reci, sto je vise nego dovoljan razlog za nas pocetnike da krenemo tvojom stazom.Pozdrav i napisi kakav ce rekord biti ove godine posto si prosle sigurno bio rekorder u prinosu meda.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #35 poslato: Maj 22, 2013, 20:51:05 »
 Kolega Siniša, koju rešetku koristiš za skidanje polena sa nogica pčela? Pretpostavljam da koristiš punktovanu žicu, okca su 4 puta 4 mm. Ako sam u pravu, gde nabavljaš žicu? Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #36 poslato: Maj 22, 2013, 21:36:17 »
Ove godine sam imao generalno losa drustva,medjutim i tu je RV bila bolja od LR i Farar,prinos, nisam jos vrcao nije neki jer za bagrem nisu bile najbolje ove su ustvari na bagremcu ,a nastavci sa bagremovim medom su im skinuti i postavljeni u stacionar na slabija drustva i rojeve.
Koju zicu koristim ,verujmi nekoristim nijednu koristim limene skidace formata mislim slicnog kao A4 mali veci prodaje se po pcelarskim radnjama i sajmovima.
Ova rekorderka je moguce ,a to moram proveriti kad je rastavim za selidbu na lipu da ima dupli skidac sa razmakom od 7mm izmedju ali netvrdim unapred dok nepogledam.Nesto me kopka jer uvek prinos polena je enomno veliki malte ne preliva filoku,gledo sam plodiste nista narocito kao i druge i tek se setim da sam jedan dupli skidac postavio pod neku kosnicu moguce je da je ova ali opet kazem provericu.

http://imageshack.us/a/img35/3742/fotografija1096.jpg
Prinos meda u RV kosnici

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #37 poslato: Maj 25, 2013, 18:25:46 »
Kolega Siniša, hvala, kapiram. Za punktovanu žicu čuo sam od gospodina Ajdinovića ali nigde je ne mogu naći. Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #38 poslato: Maj 25, 2013, 20:30:00 »
Kolega Siniša, hvala, kapiram. Za punktovanu žicu čuo sam od gospodina Ajdinovića ali nigde je ne mogu naći. Pozdrav
koliko znam ima je u Nemackoj,medjutim nema potrebe ici tako dal;eko i ovi limeni skidaci zavrsavaju poso,kao sto nema idewalne kosnice tako nema i idealnog skidaca polena, neko koristi zicani drugi limeni,a treci plasticni i svi skidaju polen i  tvrde da je njihov najbolji pa tako i ja  ha,ha ,.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #39 poslato: Maj 25, 2013, 23:32:07 »
Kolega Siniša, hvala, kapiram. Za punktovanu žicu čuo sam od gospodina Ajdinovića ali nigde je ne mogu naći. Pozdrav

Jani, ne znam o kojoj punktovanoj žici je reč, ali imaš u Arilju mreže različitih tipova za skidače polena. Ako se odlučiš da sakupljaš polen u većim količinama, dobri su skidači (ili hvatači) polena sa potpuno zamreženim prostorom (preko cele površine). Njihova konstrukcija je takva da se mogu koristiti kod dvojnih društava i smatram da je intezivno sakupljanje polena najbolje sa udvojenim društvima (čak mislim da su i zamišljeni tako da se koriste između dva društva). Hvatač polena bi bio između tih društava.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #40 poslato: Maj 25, 2013, 23:54:48 »
Šole, hvala na informaciji. Dali možda znaš kako se zove firma u Arilju koja pravi žice? Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #41 poslato: Maj 26, 2013, 00:14:50 »
Mislim da imaš u temama o hvatačima polena. I koliko mi je poznato, može se naručiti i promer okaca koji ti odgovara. Mada nisam siguran za koju količinu kupljenih mreža (valjda to pripada kategoriji mreža i valjda nisam lupio- nadam se :D). Imaš i mreže koje su prohrmske i naravno, skuplje su. Ali, verujem da se isplati (osim ako cene nisu astronomske).

Neki "standard" je valjda 4,6 mm. Možda bi trebalo da su nešto manje. Negde 1996 mi je pčelar iz Aranđelovca (Milan Paripović - cool lik, što bi rekli klinci) pokazao šta pčele rade na hvataču. Koristio je spoljne hvatače koji nisu imali otvore kružnog, već zvezdastog oblika (koliko se sećam oblik petokrake - valjda je još vladao komunizam, pa pčele ispuste polen od straha :D :D :D - šalim se naravno). Mora da spadne polen, pa to ti je. Ali su neke pčele zastale, provukle su jednu, pa zatim drugu nogicu sa polenom i samo vidiš kako vrti guzu i ode sa sve polenom Bilo je zanimljivo to videti.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #42 poslato: Maj 26, 2013, 02:07:18 »
Šole hvala na informaciji. Što se tiče posmatranja pčela dok prolaze kroz skidač polena i ja sam posmatrao prošle godine na bagremcu. Stavio sam spoljne plastične skupljače i mogu ti reći da sam bio oduševljen kako to sve izgleda i baš kako kažeš, pčele kasnije se snađu i stvarno provuku jednu nožicu pa drugu i polen ne spadne ili spadne samo sa jedne nožice, međutim stvarala se velika gužva na poletaljci pa sam ih izbacio iz upotrebe ali tek tada sam video koliko unose polen u košnicu kada ndma skupljača, to je neverovatno.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #43 poslato: Maj 26, 2013, 08:53:01 »
Zica iz Arilja nije punktovana,a sece se na dimenzije koje se naruce.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Prinos meda u RV kosnici
« Odgovor #44 poslato: Maj 26, 2013, 15:42:37 »
Hvala Siniša. Probaću sa limovima. Pravio sam 5 podnjača, tako da letvicu poletaljke izvadim a mesto nje ubacim skidač polena a  sa zadnje strane mesto lima ubacim fioku. Hoću da naglasim da ovo mi je negde 5 skupljač polena(mislim na vrstu skupljača) koji sam isprobao ali ni jedan ne daje rezultate. Nadam se da ovaj bude kako treba.