Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380324 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2415 poslato: Jun 01, 2020, 10:44:02 »

Свака част Душане. Лепе слике пропраћене кратким и јасним текстом. Створио си све услове за квалитетно пчеларење које , слободно могу рећи , може да пређе и у уживање. Поздрав и медно.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2416 poslato: Jun 01, 2020, 11:16:55 »
(hvala Gorane...)
Hteo bi još jedno zapažanje: Pored ovakog vremena, ni jedno društvo mi ne pokazuje znake rojenja. Izgleda da sam sve odradio pravovremeno. Počev od prolećnog razvoja, proširenja legla, dodavanje s.osnova, preko dostizanja maksimuma (pred bagrem) - zatim ograničenja na jedan nastavak. Nakon bagrema - proširenje plodišta na dva nastavka (na vreme).
Jednom rečju - izgleda da mi rad sa RV leži!  :D [size=78%] [/size]

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2417 poslato: Jun 01, 2020, 11:58:51 »
Koja je mudrost u proširivanju plodišta na 2 nastavka posle bagrema , iako mi se čini da Vojo kaze da se drzi plodište u 1 nastavku tokom cijele godine do pred zazimljavanje .
Ako može pojašnjenje  , hvala

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2418 poslato: Jun 01, 2020, 12:36:32 »
Samire, na mom području, posle bagrema postoji period od 15-20 dana siromašne paše (nešto malo korova). Ako tome dodamo ovo hladno i kišovito vreme ... U tom jednom nastavku (plodištu) sad je puno legla, baš puno...Ako ne selim na lipu(na F:Goru) - do suncokreta, to je predug period. Plašim se da bi krenuo rojevi nagon - masovno. A to, ja onda teško kontrolišem.
Znači: proširenjem plodišta na dva nastavka, zapošljavam maticu - dobijam veću količinu pčela za suncokretovu pašu.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2419 poslato: Jun 01, 2020, 13:54:27 »
Питање да ли да се подигне матична решетка или да се редовно подижу рамови са затвореним леглом а да се додају празни рамови да матица може да залеже?

Друга опција је тежа и тражи више отварања кошница, треба обраћати пажњу где је матица( додуше она је већином на отвореном леглу), 'разбија' се стално 'поредак' пчелиње заједнице, сад је хладно време хладе се кошнице, пчеле боду...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2420 poslato: Jun 01, 2020, 15:50:09 »
Ја сам до сада само једном "проширио" плодиште са две основе (пре две седмице). Багрем полако пролази, малина је у јеку цветања, али време не иде у прилог. После малине, остаје само ливадска паша и нешто мало липе, па не знам да ли уопште има сврхе да ширим плодиште на два наставка...

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2421 poslato: Jun 01, 2020, 17:08:35 »

    Мора се имати пуно пчела и за ливаду. Ливадски мед је на цени. Мора се имати ''јако'' друштво и кад дође време да се стварају зимске пчеле. Кад има пуно пчела лако се ''преполови'' друштво и направе два...

Код мене је почела да цвета купина и дивља купина али нема сунца да пчеле изађу. Поподне обично пљусне киша а има дана и када преко дана буде пар пљусака што је интересантно јер ушће Мораве има чудну климу која одвлачи падавине.
Од 2014. када сам почео да ''гледам у небо'' само је 2016. била са толиким падавинама да није било потребно заливање. Наравно и 2014. Остале године изузетно сушне, једноставно облак носи кишу до моста (преко Дунава) а после тога ни да покупи прашину. Добра је ствар што не пада град (лед) јер га Дунав ''одбија'' али зато има пуно пролећних мразева. 
Ипак коровско цвеће расте где год има места па пчеле могу да нађу барем за себе.

Дакле, нема сунца, има мало излета али зато пчеларце дежурају на кошницама...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2422 poslato: Jul 22, 2020, 23:20:19 »
Imam pitanje za iskusnije kolege. Ove godine po bagremu druvstvo mi je uslo rojevi nagon. Razrojio sam jedno drustvo na jos dva roja dakle sada ukupno tri roja. Posle nekog vremena i ako dosta oslabljena prva kosnica od koje sam razrojavao ima opet rojevi nagon. Prihranjujem i nisam dirao 15 tak dana. Juce otvorim dva progrizena maticnjaka par nezalezenih osnova i stara matica prisutna. Da li je moguce da se drustvo u medjuvremenu izrojilo sy mladim maticama a stara ostala u kosnici? Da li ima pravila kada se pcele roje sa kojom maticom izlece prvi roj? Da li je moguce da se izrojila sa mladim maticama a stara ostala u kosnici?

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2423 poslato: Jul 22, 2020, 23:21:56 »
Inace matica je obelezena pa sam 100% siguran da je stara u kosnici

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2424 poslato: Jul 23, 2020, 14:10:55 »
Ниси навео врло битан податак: постоји ли матичњак из којег се види да ли је можда излежена млада матица. Пажљиво проверити и не обраћати пажњу само на тражење матичњака који је цео (са коконом), већ обратити пажњу има ли на саћу и „рељефне“ основе матичњака (личи на капицу жира) из које је раније излежена млада матица и чека се њена оплодња и проношење. Такав звончић је другачији од оних којих уобичајено има на рамовима – има тај изражени рељефи зидови су му прилично дебели. Такође, има ли младог легла или не.

Могуће је и да је у доба багрема ишла на тиху смену (писао сам о проблему са матицом који друштво решава ројењем). Тада је још увек постојало „богатство“ у природи и пчеле се одлучују на ројење да реше проблем са лошом матицом. Касније, углавном долази до тихе смене матице или друштво поступно копни (ако матица не дозвољава смену).

Овде је највероватније реч о „лошој“ тихој смени при којој је очигледно да је матица лоша, али не дозвољава смену (оштећује матичњаке). Колико се сећам, поставио сам и слику где сам има среће да баш фотографишем матицу која оштећује матичњак.

Ако се поуздано утврди да нема и младе матице уз стару било би најбоље заменити ту матицу. Дан два пре пре набавке нове матице, убацити стару матицу у кавез и залепити траком излаз и ставити кавез између сатоноша плодишта. Сутрадан  проверити има ли матичњака на леглу* (уништити матичњаке) и ставити кавез са младом матицом, а склонити онај са старом.


Може бити пресудно и то што си направио још два роја а основно друштво остало са претежно старијом пчелом (када се рој прави са пчелом која је у другом наставку), па је то основно друштво-рој слаб и жели да замени матицу. У сваком случају прати како матица заноси и ако приметиш нешто сумњиво ипак је замени.



ПС

Наравно да постоји правило: рој излази са старом матицом уколико је она способна да излети са ројем. Уколико није у роју ће бити једна или неколико младих матица. Али је права реткост да се стара матица задржи у кошници. Мислим да би пчеле то решиле, нажалост неповољно по њу.

Рој са младим матицама може излетети, али није ми познат случај да том приликом у друштву остане стара матица. Изузетака има и то је када је друштво током раног пролећа у скученом простору и пчелар прегради друштво решетком (тај пчелар сам ја :) ). Реч је о кошници ЛР.

Заборавио сам једно слабије друштво да погледам и затекао јак ројеви нагон и мноштво пчела у једном ЛР наставку. Препаковао сам је тако што сам половину легла подигао изнад решетке. Након извесног времена смо видели да се роји. Рој је ухваћен и имао је младу матицу. Када сам после десетак дана нашао мало времена хтео сам да проверим шта се дешава, стање је било на сву срећу повољно. Ништа нарочито – стара матица је лепо носила, али сам изнад виде и младу матицу. То друштво се потом само удвојило. Испоставило се да је матична решетка имала велики утицај на поделу друштва: на ројиви и неројиви део истог друштва.

Исто тако ми је у изолатору извршена двострука тиха смена и то у одељку изолатора једна млада матица тихе смене (у делу изолатора су 3 ЛР рама) и већем одељку друга млада матица. даље удвајање сам спровео тако што сам једну матицу подигао изнад решетке и добио двоматично друштво. Зазимио сам као два одвојена друштва у по једном ЛР наставку. Матична решетка није баш мала препрека  у друштву, како обично мислимо.




*Ако ниси сигуран постоји ли и млада матица уз ту стару (што сумњам да је случај) држи један дан стару матицу у кавезу и потом је склони. Треба ти још један дан да утврдиш има ли и нека млада матица и то се види по матичњацима које ће друштво отпочети на леглу. Ако нема младог легла, одмах на почетку процеса измене матице (док стару матицу стављаш у кавез), додај рам са ларвицама из друге кошнице.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2425 poslato: Avgust 29, 2020, 02:23:12 »
Време је за зазимљавање заједница у Родна Воја кошницама. Могло се то и раније али после Велике Госпојине не треба даље чекати.

Легло се нагло смањује и време је да се заједнице у РВ кошницама поставе у зимску конфигурацију.
Најједноставније и најсигурније за младе пчеларе је да плодишни наставак подигну на врх испод збег хранилице и поклопца.
Треба извршити процену количине хране, количине пчеле и легла у заједницама и записати на поклопцу колико недостаје а евентуални вишак хране поделити у заједнице са мање хране.
Празне медишне наставке треба спустити на подњачу.
Оставити сво саће у кошницама и лето треба да је широм отворено како би пчеле-кошнице током ноћи биле расхлађене и како би заједнице што пре престале са легом.

Подизање плодишта на врх ( а највише волим да их зазимљавам на три РВ наставка ) онемогућава директан продор светлости према клубету то јест пчелињем гнезду и због укрштања саћа доводи клубе у СКРИВЕНИ ЗИМСКИ ПОЛОЖАЈ ( од продора светлости и, ветрова и наглих промена температура) и тим поступком нагло се смањује легло или боље речено додатно се убзрава престанак легла.
Што пчеле пре престану са леглом боље ће зимовати. Заједнице које у септембру имају више гелга у пролеће ће нам бити слабије од оних које су имале мање легла а најбоље заједнице у пролеће биће оне које најраније престану са леглом.

Све заједнице је потребно препрскати два до три пута Нозевојом против ноземозе или Војвиром којим елиминишемо ноземозу, вароу и вирусе... 

По потреби додати 3-5-8 литара густог (5/3 на пет кг шећера три литре воде) лековитог сирупа са 2-3% Нозевоја у оброцима од 0,5-1 литар свако вече. Најбоље би било сачекати захлађење и недостајућу храну додати када заједнице дођу на 3-4 рама легла како би се додана храна лагеровала у зону зимовања клубета.

О варои смо ваљда водили рачуна током пролећног и летњег периода.
Слабије заједнице треба поспајати као и безматке који нису покренули лажно легло.
Заједнице са лажним леглом ћемо однети и истрести на други пчелињак рано ујутро након што затворене преноће на другом пчелињаку. Уколико немамо ту могућност истрешћемо их на истом пчелињаку а саће са храном поделити другим заједницама.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2426 poslato: Septembar 04, 2020, 10:26:39 »
Исти случај и ако има 4 наставка, само плодиште на врх? Испод би били празни медишни наставци, али у којима има тамнијег саћа (по 3, 4 рама по средини).

Такође, пошто су ми и подњача и поклопна даска од пуног дрвета, да ли у сваком наставку да смањим број рамова (8 или 9) и да оставим потпуно отворена лета (пуну ширину наставка) ради боље микро климе? Или ако зазимим на 4 наставка, да ставим матични рам са летом на највиши наставак ради боље вентилације?

Кошнице су на 700мнв, на јужној страни где ће пчеле често имати прочисне летове ако буде нека просечна зима.

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2427 poslato: Septembar 05, 2020, 09:34:00 »
Време је за зазимљавање заједница у Родна Воја кошницама. Могло се то и раније али после Велике Госпојине не треба даље чекати.

Легло се нагло смањује и време је да се заједнице у РВ кошницама поставе у зимску конфигурацију.
Најједноставније и најсигурније за младе пчеларе је да плодишни наставак подигну на врх испод збег хранилице и поклопца.
Треба извршити процену количине хране, количине пчеле и легла у заједницама и записати на поклопцу колико недостаје а евентуални вишак хране поделити у заједнице са мање хране.
Празне медишне наставке треба спустити на подњачу.
Оставити сво саће у кошницама и лето треба да је широм отворено како би пчеле-кошнице током ноћи биле расхлађене и како би заједнице што пре престале са легом.

Подизање плодишта на врх ( а највише волим да их зазимљавам на три РВ наставка ) онемогућава директан продор светлости према клубету то јест пчелињем гнезду и због укрштања саћа доводи клубе у СКРИВЕНИ ЗИМСКИ ПОЛОЖАЈ ( од продора светлости и, ветрова и наглих промена температура) и тим поступком нагло се смањује легло или боље речено додатно се убзрава престанак легла.
Што пчеле пре престану са леглом боље ће зимовати. Заједнице које у септембру имају више гелга у пролеће ће нам бити слабије од оних које су имале мање легла а најбоље заједнице у пролеће биће оне које најраније престану са леглом.

Све заједнице је потребно препрскати два до три пута Нозевојом против ноземозе или Војвиром којим елиминишемо ноземозу, вароу и вирусе... 

По потреби додати 3-5-8 литара густог (5/3 на пет кг шећера три литре воде) лековитог сирупа са 2-3% Нозевоја у оброцима од 0,5-1 литар свако вече. Најбоље би било сачекати захлађење и недостајућу храну додати када заједнице дођу на 3-4 рама легла како би се додана храна лагеровала у зону зимовања клубета.

О варои смо ваљда водили рачуна током пролећног и летњег периода.
Слабије заједнице треба поспајати као и безматке који нису покренули лажно легло.
Заједнице са лажним леглом ћемо однети и истрести на други пчелињак рано ујутро након што затворене преноће на другом пчелињаку. Уколико немамо ту могућност истрешћемо их на истом пчелињаку а саће са храном поделити другим заједницама.

Поздрав драгим пријатељима...   
Pozdrav Vojo , napisali ste da plodišno tijelo sada ide na vrh ?
Ako se dobro sjećam čitao sam na ovom forumu , da na vrh ide medišni nastavak sa medom a ispod njega plodišni nastavak ?
Konfiguracija bi bila sledeća : podnica + nastavak sa izgrađenim saćem + nastavak koji je bio plodište + medišni nastavak sa 8-9 okvira meda + zbjeg + poklopac ?
U mene je jos uvjek plodiste na podnici i na njemu rešetka , a  forsirao sam 3 nastavak sa prihranom i on bi trebao imati 12-15kg meda.
Sutra cu vidjeti kakva je situacija sa plodištem da li je siromašno sa hranom i šta je najbolje uraditi u ovoj situaciji .
Vojo ,tvoje mišljenje sta uraditi ako mi plodište bude siromašno sa vjencima ?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2428 poslato: Septembar 05, 2020, 11:25:33 »

Колико сам ја разумео а нека Воја опет посаветује исправно, када се скине решетка онда се плодиште постави на врх испод хранилице а медиште испод њега. Онда би пчеле тај мед и храну* полако преносиле одоздо ка горе и попуњавали медом и храном ћелије где су последње пчеле изашле. Направиле би такозвани медни пут односно распоредиле храну да им је надохват. Пчелиње клубе би се поставило тако да би делом било у том последњем наставку а већим делом у том доњем другом одозго наствку (ако се зазимљава на два наставка или ако је тај први наставак на подњачи само празно саће). У зимским месецима би полако кретале ка горе и имале храну и мед. Клубе би заузимало два наставка који су укрштени тако да би пчеле лакше прелазиле из спољњих делова клубета (ако се то дешава) у унутрашње и имале могућност да лако узимају храну и мед из свих рамова оба наставка.

*Пишем мед и храну јер храну посматрам као прерађени сируп са нозевојем које пчеле прераде и лагерују за своју употребу.

Ето то су нека моја размишљања али најбоље нека Воја напише како треба. другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2429 poslato: Septembar 05, 2020, 14:17:42 »
"Princip je isti, sve su ostalo nijanse"
Vidim ja , momci, da ste vi dobro prostudirali RV i postali pravi "RV-jaši"...Svaka vam čast...!
Ostaje samo da posmatrate...pratite...i prilagođavate svojim uslovima.
Ostalo su "sitnice".
Pozdrav.