Autor Tema: Pozicija klubeta  (Pročitano 8673 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kolaric Jure

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
Pozicija klubeta
« poslato: Novembar 08, 2011, 14:21:12 »
Pozdravljeni,
znam da se o tom problemu več pisalo, ali moram da napomenem, da je traženje specifičkih informacija (zbog velike količine postova na košnicevoja i SPOS forumu) postalo nemoguče, zato smatram da je stvarno vrijeme za publikacijo o tehniki pčelarenja RV košnicom.
Moje pitanje: u 2 RV zajednice večina pčela nalazi se u najvišem (to jest trečem) nastavku. dal je potrebno šta uraditi ili če se pčele pomaknuti dolje-kad još jače zahladi?
lp

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pozicija klubeta
« Odgovor #1 poslato: Novembar 08, 2011, 19:51:49 »
Pozdravljeni,

Moje pitanje: u 2 RV zajednice večina pčela nalazi se u najvišem (to jest trečem) nastavku. dal je potrebno šta uraditi ili če se pčele pomaknuti dolje-kad još jače zahladi?
lp

Kolega Jure,
pčele i treba da su u gornjem nastavku i ne treba ništa da diraš. One će tokom zime ići samo lagano na gore za hranom kako je budu trošile.
Pčele nikada ne idu odozgo prema dole tokom zime nego uvek obrnuto.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Stamenkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Grdelica
Odg: Pozicija klubeta
« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2011, 00:03:59 »
Pre dva dana sam malo zvirnuo u kosnice.

Kod mene je raspored pcela  60% u prvom i 40% u drugom nastavku.  Hrana je uglavnom u drugom nastavku a i u prvom i u drugom nastavku su krajnji ramovi  ili samo satne osnoce ili izgradjeno  prazno sace . Da li je to ok? Da napomenem da su sve to ovogodisnji paketni rojevi.