Autor Tema: Organsko pcelarenje  (Pročitano 18649 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #15 poslato: Januar 23, 2014, 20:52:17 »
Користио сам Belinka - "Belles" ( http://sr.belinka.com/izdelki/?izdelek=1&ID=174 ).
Па с обзиром да сам 2013. почео са пчеларењем и да сам прошле године фарбао кошнице, за сада имам добро искуство. Завршни премаз се одлично држи и није га баш лако оштетити пчеларским ножем (ако га правилно користиш - ту мислим да га не користиш као нож за бацање).
Иначе импрегнатор је премаз који служи да засити дрвна влакна па оно мање упија воду. Истовремено има инсектициде и фунгициде који спречавају инсекте да се убушују у дрво и гљивице да се размножавају и поспешују труљење.
После њега је, након сушења, обавезно наношење неког заштитног слоја који ће спречити пчеле да дођу у контакт са третираном површином и који ће бити механичка заштита површине дрвета.
Ја сам након импрегнатора наносио Белинкину лазуру "Beltop" ( http://sr.belinka.com/izdelki/?izdelek=1&ID=176 ).
Потребно је још знати и ово ( http://sr.belinka.com/?id=2580 ).
Е сад, потребно је напоменути да су ово производи који се не сматрају здравим јер су испарљиви и са њима је потребно радити на отвореном или упростору који је добро проветрен.
Зашто сам користио баш Белинку? Јер сам чуо од разних столара да је одлична и дуготрајна заштита за дрво.
Друго, јер сматрам да се водена пара углавном креће у смеру из унутрашњости кошнице ка спољашњости због микроклиме коју пчеле одржавају (да сад не залазимо превише у проблематику кретања водене паре), а премази су паропропусни, те дрво може да дише и да пчеле не буду угрожене унутар кошнице.
За сада инсекти нису нападали кошнице (хвала Богу), али за то је још превише рано.
У сваком случају, да не реметимо тему можеш се више информисати у теми о мом пчелињаку.
Код органског пчеларења ови премази не долазе у обзир јер нису на воденој, већ су бази неког уљаног/нафтног растварача (врсту растварача нагађам због мириса приликом испаравања).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #16 poslato: Januar 23, 2014, 23:15:30 »
/ Одг: eko boja
« послато: 26-02-2010,
18:03:58 »
To je moje prvo javljanje
na ovom forumu, tu Vam
je isprobani recept za
ekoloske boje kucne
radinosti , naj jeftinija i
najbolja varijanta:
- 1 litra vode
- 3.5 dkg zeljezni sulfat ili
cinkov sulfat (ovisno o
boji)
- 3.5 dkg finog psenicnog
ili razenog brasna
- 14 dkg pigmenta (oxidne
boje u prahu)
- 1 dcl laneno ulje (firnis)
Zeljezni sulfat, za tamnije
boje
Cinkov sulfat, za svijetlije
boje
Odvoji 2 dcl ledene vode
od gore navedene litre i
pomijesaj brasno da se ne
grudva , stavi 0,8 litara
vode da kuha, u tu vodu
dodaj zeljezni sulfat ili
cinkov sulfat,
zavisno o boji pigmenta
koji ces koristiti.
Kad zakuha dodaj ostatak
vode sa brasnom, kuhaj i
mijesaj oko 15 minuta.
Nakon 15 minuta kuhanja
dodaj pigmentnu boju u
prahu i kuhaj i mijesaj
slijedecih 15 minuta.
Skini sa vatre i dodaj
laneno ulje i mijesaj dok
ne postignes emulziju.
Koristi samo na suhom
drvu. Trajnost takve boje
je od 10 do 15 godina,
tamnije boje jos i duze.
Zeljezni sulfat ili cinkov
sulfat imate u svakoj
poljoprivrednoj apoteci, a
oxidne boje u prahu u
svakoj trgovini bojama.
Ako zelite pripremit vise
boje , gornje kolicine
mnozite sa vasom zeljom
(naprimjer x2 ili x4 ),
pripremajte manje kolicine
jer brzo susi, obicno je
dovoljan jedan premaz.
Pozdrav svima !
- Meni je ovo zanimljivo i zato sam kopirao poruku od Rudi Paulović koju je napisao na forumu spos.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Martin Miljkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #17 poslato: Januar 24, 2014, 22:59:35 »
   @Никола Маодуш
Ovo su predpostavljam akrilne/vodene boje ? Ne vidim u thehnickim karakteristikama.
@Miroslav Jovanović
Moram pitati tehnologa za ovo, sigurno postoji i neka sitna kvaka kad se ovo preavi. Prosto ne verujem da se sve strpa u serpu i kuva tek tako!?
Ne znam, ne mogu i ne umem se pišu odvojeno. Numem i nemerem  ne koristim pa nevolem i nećem da ih mecem.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #18 poslato: Januar 25, 2014, 01:01:50 »
Jednostavno ako te zanima probaj malu količinu.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #19 poslato: Januar 25, 2014, 14:59:04 »

@Мартин


Мартине,
Ове фарбе нису акрилне (на воденој бази) а ево и шта пише на кантици: "Белтоп је лазура дебелог слоја за заштиту дрвета изложеног лошим временским условима. Дрвету даје димензиону стабилност и зато је посебно прикладан за прозоре и врата."
Састав: алкидне смоле, светлосно и временски постојани пигменти, УВ филтри, воскови и растварачи. Не садржи биоциде.


Поздрав

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #20 poslato: Januar 30, 2014, 13:31:42 »
 
 
                   Vec nekoliko dana ozbiljno razmisljam da li da se javim i iznesem ponovo svoj stav o ovoj temi. Previse je ,po mom misljenju, ozbiljna da bi smo je upropastili pre nego sto se iznesu iole ozbiljnija razmisljanja i stanovista o njoj. Zasto ???
                   Naziv teme je " Organsko pcelarenje ". Vrlo siroka oblast u okviru koje se ima mnogo,mnogo toga i pisati i polemisati. Za ogroman broj ljudi potpuna nepoznanica. Program buducnosti sto ce mnogi shvatiti za par godina. Oni koji gledaju malo vise napred ( mislim na drzave a ne pojedince) vec su preduzeli ozbiljne korake da u dogledno vreme ne startuju od nule ili kako to nasa drzava najcesce radi iz dubokog minusa pa pripremaju teren da bar deklarativno i normativno pripreme uslove za normalan start onoga sto dolazi kao perspektiva i sansa siromasnih ali nezagadjenih podrucja u koje se i mi kao drzava hteli to priznati ili ne moramo ubrojati.Zasto bi smo tako lako dozvolili da jos jedan voz prodje kroz nasu stanicu bez zaustavljanja? Zbog neznanja,poslovicne nezainteresovanosti ili mozda bahate prepotencije .Mozda zbog svega ovoga po malo.
                  Sve zemlje u okruzenju ubrzano donose propise o ovom vidu pcelarenja. Cak je i Crna Gora donela Prirucnik za organsku proizvodnju u okviru koga postoji posebno poglavlje o pcelarstvu. Radi nesto i nasa ali ocigledno nedovoljno. No nisam se ovoga puta javio da se bavim drzavnom politikom vec ovim forumom. U sta se pretvori ova tema.U ozbiljnu diskusiju o ozbiljnoj temi ili o razgovoru u molersko farbarskoj radionici. Pitanje farbe za kosnice jeste jedno od pitanja iz ove problematike ali ono ne obuhvata ni promil problematike vezane za organsko pcelarenje .Ne zameram kolegi Martinu, on se i sam ogradio da je pogresno postavio naslov teme,ali apelujem na sve ostale sa foruma posebno na administratora i naseg domacina Voju da po potrebi intervenisu i jasno opredele o cemu bi se ovde pisalo.
                   Domacine nas,gospodine Vojo , osmislili ste i patentirali kosnice Rodna i Eko Voja. Sam naziv kaze i asocira na ekolosko,organsko pcelarenje. Tvrdite , a mi Vam verujemo i zato smo ovde na Vasem i nasem forumu i pcelarimo Vasim kosnicama, da je pcelinja zajednica najbliza prirodnom stanistu bas u ovim kosnicama.Svedocimo i potvrdjujemo to opredeljenjem za bas ove kosnice,svojim radom,rezultatima i diskusijama na ovom i drugim forumima . Prednosti ovih kosnica su izvanredne.Gde se najlakse i najbolje moze izgraditi cisto, ekolosko sace ako ne u rodnoj i eko voji a to je jedan od preduslova eko-pcelarenja? Gde se drugde moze naci preparat kao sto je Brstivar ili Nozevoj koje osporavaju ? I mozda je jos vaznije pitanje - ZASTO ?
                    Verujem da ja znam odgovor na ova pitanja.Odgovor ne iz pcelarskog,vec zivotnog iskustva.Zato ga i necu dati ovom prilikom ja vec ga morate dati Vi ,obzirom da za razliku od mene imate i jednog i drugog. Na nama sa ovog foruma je da vas podrzimo ako verujemo da ste u pravu a jeste.
                     Apelovao bih na stare clanove ovog foruma,dokazane ljubitelje prirode i pcelare poput Save iz Aleksinca,Svete iz Makovista, Keka iz Slovenije i druge da podele sa nama jos uvek "zelenim" pcelarima svoja iskustva podrze ozbiljnu diskusiju o ovoj temi,jer ona to zasluzuje,  cak i pod pretpostavkom da su skepticni po pitanju organskog pcelarenja ohrabre makar one mladje da razmisljaju o tome,pripreme se i u datom trenutku zaplove i u ove vode.
                      Organsko pcelarenje je jos uvek velika neznanica na nasim prostorima. Zato bih zavrsio sa dve narodne : " Ne bojte se dobro biti nece " i "Ko se vrabaca plasi taj zito ne seje ".
                     
                     

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #21 poslato: Januar 30, 2014, 18:14:45 »
Горане слажем се са тобом да је тема органско пчеларење широк појам, али ипак мислим да није толико непозната колико се теби можда чини.
У принципу органско пчеларење или било која друга органска производња је прилично једноставна (барем према мом виђењу).
Ако сам добро схватио причу, органска производња се заснива на темељима старог начина производње хране када није било великих компанија које производе вештачка ђубрива, разноразне пестициде...
Органска производња представља такав начин производње у којем ни у ком делу процеса производње не учествују производи који на било који начин могу негативно да утичу на квалитет производа.
Када ово кажем онда првенствено мислим да дрво које се корсити за израду кошница (рецимо пример пчеларства) не сме бити третирано апсолутно никаквим хемијским препаратима и заштитама или евентуално неким природним смолама и разним јестивим уљима.
Затим, дрво кошнице не сме бити састављано лепковима и не смеју се употребљавати ексери и шрафови који нису од прохрома.
Затим рамови не смеју да се ужичавају или се изузетно користи прохромска жица.
У кошници не сме бити апсолутно никаквих пластичних материјала.
Пчеле се не смеју прихрањивати шећером (ако ћете праву органску производњу), већ само медом којег су пчеле саме произвеле на изузетно чистим пашама.
Пчеле се такође не смеју третирати никаквим хемијским препаратима осим средствима која садрже водене или алкохолне екстракте биљака и органским киселинама.
Пчелиња паша мора бити на изузетно чистим теренима где се у кругу од неколико километара (колико пчела лети) не сме налазити никаква пољопривредна производња у којој се употребљавају вештачки пестициди или индустрија која би могла да загади природу. Такође не сме бити никаквих саобраћајница у истом кругу.
Ово су само укратко описани примери који имају једну заједничку црту - ништа отровно, штено или вештачки произведено не сме доћи у обзир приликом органске производње.
Ако хоћемо даодатно себи да закомпликујемо живот, можемо додатно да улазимо и у начин производње производа који се употребљавају у пчеларењу. Да ли дрво за израду кошница потиче од органски узгојеног стабла? Како се добијају органске киселине које користимо и да ли су оне направљене органском производњом? Да ли су биљке које користимо за справљање препарата потекле из чисте природе? И тако у недоглед.

Проблематика је врло једноставна како је ја видим. Вратити се основама како су наши преци живели и нема шансе да погрешно схватите органски начин производње.
Много већи проблем представља степен образовања пчелара и његовог поимања здравог, еколошки исправног и органског пчеларења, а то је сасвим друга прича и то није за тему органско пчеларење.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #22 poslato: Januar 31, 2014, 00:25:00 »

 
                   Vec nekoliko dana ozbiljno razmisljam da li da se javim i iznesem ponovo svoj stav o ovoj temi. Previse je ,po mom misljenju, ozbiljna da bi smo je upropastili pre nego sto se iznesu iole ozbiljnija razmisljanja i stanovista o njoj. Zasto ???
                   Naziv teme je " Organsko pcelarenje ". Vrlo siroka oblast u okviru koje se ima mnogo,mnogo toga i pisati i polemisati. Za ogroman broj ljudi potpuna nepoznanica. Program buducnosti sto ce mnogi shvatiti za par godina. Oni koji gledaju malo vise napred ( mislim na drzave a ne pojedince) vec su preduzeli ozbiljne korake da u dogledno vreme ne startuju od nule ili kako to nasa drzava najcesce radi iz dubokog minusa pa pripremaju teren da bar deklarativno i normativno pripreme uslove za normalan start onoga sto dolazi kao perspektiva i sansa siromasnih ali nezagadjenih podrucja u koje se i mi kao drzava hteli to priznati ili ne moramo ubrojati.Zasto bi smo tako lako dozvolili da jos jedan voz prodje kroz nasu stanicu bez zaustavljanja? Zbog neznanja,poslovicne nezainteresovanosti ili mozda bahate prepotencije .Mozda zbog svega ovoga po malo.
                  Sve zemlje u okruzenju ubrzano donose propise o ovom vidu pcelarenja. Cak je i Crna Gora donela Prirucnik za organsku proizvodnju u okviru koga postoji posebno poglavlje o pcelarstvu. Radi nesto i nasa ali ocigledno nedovoljno. No nisam se ovoga puta javio da se bavim drzavnom politikom vec ovim forumom. U sta se pretvori ova tema.U ozbiljnu diskusiju o ozbiljnoj temi ili o razgovoru u molersko farbarskoj radionici. Pitanje farbe za kosnice jeste jedno od pitanja iz ove problematike ali ono ne obuhvata ni promil problematike vezane za organsko pcelarenje .Ne zameram kolegi Martinu, on se i sam ogradio da je pogresno postavio naslov teme,ali apelujem na sve ostale sa foruma posebno na administratora i naseg domacina Voju da po potrebi intervenisu i jasno opredele o cemu bi se ovde pisalo.
                   Domacine nas,gospodine Vojo , osmislili ste i patentirali kosnice Rodna i Eko Voja. Sam naziv kaze i asocira na ekolosko,organsko pcelarenje. Tvrdite , a mi Vam verujemo i zato smo ovde na Vasem i nasem forumu i pcelarimo Vasim kosnicama, da je pcelinja zajednica najbliza prirodnom stanistu bas u ovim kosnicama.Svedocimo i potvrdjujemo to opredeljenjem za bas ove kosnice,svojim radom,rezultatima i diskusijama na ovom i drugim forumima . Prednosti ovih kosnica su izvanredne.Gde se najlakse i najbolje moze izgraditi cisto, ekolosko sace ako ne u rodnoj i eko voji a to je jedan od preduslova eko-pcelarenja? Gde se drugde moze naci preparat kao sto je Brstivar ili Nozevoj koje osporavaju ? I mozda je jos vaznije pitanje - ZASTO ?
                    Verujem da ja znam odgovor na ova pitanja.Odgovor ne iz pcelarskog,vec zivotnog iskustva.Zato ga i necu dati ovom prilikom ja vec ga morate dati Vi ,obzirom da za razliku od mene imate i jednog i drugog. Na nama sa ovog foruma je da vas podrzimo ako verujemo da ste u pravu a jeste.
                     Apelovao bih na stare clanove ovog foruma,dokazane ljubitelje prirode i pcelare poput Save iz Aleksinca,Svete iz Makovista, Keka iz Slovenije i druge da podele sa nama jos uvek "zelenim" pcelarima svoja iskustva podrze ozbiljnu diskusiju o ovoj temi,jer ona to zasluzuje,  cak i pod pretpostavkom da su skepticni po pitanju organskog pcelarenja ohrabre makar one mladje da razmisljaju o tome,pripreme se i u datom trenutku zaplove i u ove vode.
                      Organsko pcelarenje je jos uvek velika neznanica na nasim prostorima. Zato bih zavrsio sa dve narodne : " Ne bojte se dobro biti nece " i "Ko se vrabaca plasi taj zito ne seje ".
                     
                     

Kolega Gorane, dobro je što ste izneli svoje mišljenje sa ciljem da se akcenat prebaci na samu tehniku pčelelarenja i prilagodljivost RV i EV košnica sa njihovim ramovima životu naše krajinske rase pčela kao i  ovom načinu pčelarenja.
Sama dužina RV i EV ramova omogućava pčelinjim zajednicama brzo blokiranje matica i iskorišćavanje slabijih paše koje prosto prolete pored pčelinjih zajednica koje žive u košnicama sa dužim i dubljim ramovima.
Posebna je važnost što su RV i EV ramovi pored pomenutih pogodnosti dovoljno niski da se u njima gradi čvrsto saće koje se neće lako lomiti kada ga pčele napune medom.
Kod EV ramova imamo precizno određenu površinu saća prilagođenu potrebama da primi 1,0 do 1,2 kg. meda u čistom ekološkom pčelinjem saću, bez upotrebe osnova i žica u ramovima i namerom da se oslobođeno od pčela izvadi iz košnica zajedno sa nastavcima i preda kupcu kao čist ekološki proizvod.
Na žalost, ja  nisam do sada bio u mogućnosti da koristim ovaj način ekološkog pčelarenja, prevenstveno zbog terena na kome pčelarim, velike udaljenosti trena na kojim bih mogao primeniti ekološko pčlelarenje i velike zauzetosti drugim poslovima.
Ipak najvažnije od svega ovog je izuzetna prilagodljivost RV i EV košnica za iskorišćavanje paša u ekološkom pčelarenju i mogućnost ostvarivanja velikih prinosa u ovim uslovima pčelarenja.

Nadam se da će neko od kolega ipak da se javi sa svojim iskustvima i da ćemo dobiti više informacija o tehnici rada u ekološkom pčelarenju sa ovim košnicama.

O nekim osporavanjima Nozevoja i Brstivara, najradije ne bih da pišem jer unose negativan ton u temi.
Imam osećaj da se osporavaju samo zato što su domaći i ni zbog čega drugog.
 
Ipak treba napomenuti da bi upotreba ovih naših domaćih prirodnih i neškodljivih preparata pomogla pčelarima da se lakše izbore sa pčelinjim bolestima.  Na žalost oni nisu registrovani i ne znam da li se kao takvi smeju koristiti i ako su potpuno prirodni i neškodljivi za čoveka i pčelinju zajednicu.

Pozdrav svima...
« Poslednja izmena: Januar 31, 2014, 01:36:46 od strane Moderator 2 »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #23 poslato: Januar 31, 2014, 07:53:35 »
Samo da se osvrnem malo na preparate u eko pčelarenju. Pre svega mislim na domaće nozevoj, brstivar i argus ras. Čemu toliki otpor kod pojedinih ljudi i grupa? To je produžena ruka uvoznika i distributera skupih preparata sa zapada.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže radoslav janković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 80
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo kovanj 640mnv/borike 1100mnv
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #24 poslato: Januar 31, 2014, 08:12:54 »
Je li mislite da je argus ras organski lijek ,nozevoj i brstivar da jer kad pogledamo sastav jasno je da su eko srestva a  za argus ne bi bio siguran

Van mreže Rancic Zoran

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: V.Plana
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #25 poslato: Januar 31, 2014, 10:09:50 »
Ovo je jako interesantna tema i ko bude uspeo da ispostuje standarde verovatno ce u buducnosti da pravi razliku u ceni meda.Za sada je sve to tu negde i meni sa 300 kosnica nije do upustanja u tu pricu.Ima i malo preterivanja-kakve veze imaju ekseri kojima se kovu kosnice i jos kojekakve gluposti?Pa ne mozemo bas da se vratimo 500 godina unazad!Na nasem trzistu je sve redom zagadjeno aditivima i raznoraznim otrovima i sav odpad Evrope sa istekom roka trajanja se skrlja u ovu jadnu Srbiju.Da ne prozivam neke poznate markete i mesare,svi znate tu pricu.Nastavicu da pratim ovu temu...pozdrav svima....
P.S.
Slazem se sa Rakovcem da je ovo kompleksna tema i da ima puno dilema.Al moze da bude i slatko.... ;D

Van mreže Martin Miljkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #26 poslato: Januar 31, 2014, 22:40:43 »
Ovo je jako interesantna tema i ko bude uspeo da ispostuje standarde verovatno ce u buducnosti da pravi razliku u ceni meda.Za sada je sve to tu negde i meni sa 300 kosnica nije do upustanja u tu pricu.Ima i malo preterivanja-kakve veze imaju ekseri kojima se kovu kosnice i jos kojekakve gluposti?Pa ne mozemo bas da se vratimo 500 godina unazad!Na nasem trzistu je sve redom zagadjeno aditivima i raznoraznim otrovima i sav odpad Evrope sa istekom roka trajanja se skrlja u ovu jadnu Srbiju.Da ne prozivam neke poznate markete i mesare,svi znate tu pricu.Nastavicu da pratim ovu temu...pozdrav svima....
P.S.
Slazem se sa Rakovcem da je ovo kompleksna tema i da ima puno dilema.Al moze da bude i slatko.... ;D
Na temu sta je izvodljivo ili nisam kvalifikovan da pricam. Ono sto sa druge strane znam jeste da su u regionu Bugari vodeci u organskom pcelrstvu sa nekih 20 000 pcelara koji tako rade. U proseku (prosek je zanimljiva stvar) imaju po 30 kosnica. Posto imaju slicne uslove kao i mi, ako ne i losije jer su prihvatili GMO, to znaci da postoji odrziva tehnika pcelarenja. Takodje, ako se dobro secam ima vise pcelara sa od po 500 kosnica koji imaju organske proizvode.
Cena meda je 2x veca, to znaci da za iste pare idu na 2x manje pasa, imaju 2x manje posla.
To zasto ide ova zica ili onaj ekser to je neko malo pametniji od mene izanalizirao i nasao tragove metala u vosku i medu pa na osnovu toga postavio standarde. Standardi sluze da se dobije cist med.
Ne znam, ne mogu i ne umem se pišu odvojeno. Numem i nemerem  ne koristim pa nevolem i nećem da ih mecem.

Van mreže Martin Miljkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #27 poslato: Januar 31, 2014, 22:46:58 »
Nego zna li neko gde mogu da se nadju ti prokleti pocinkovani eksercici?!
Ne znam, ne mogu i ne umem se pišu odvojeno. Numem i nemerem  ne koristim pa nevolem i nećem da ih mecem.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #28 poslato: Februar 01, 2014, 09:01:05 »
Ne pocinkovani nego prohromski... ;D

Van mreže Martin Miljkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Organsko pcelarenje
« Odgovor #29 poslato: Februar 01, 2014, 11:47:49 »
E hvala, zvao sam danas radionicu i rekao mi je vlasnik (pcelar pocetnik) da bi mi radio kalajisano posto kalaj za razliku od cinka nije teski metal.
To dalje znaci da izbacujem i pocinkovanu zicu. Znao sam pcelara koji je obicnom zicom radio. Varou tretirao po 8x Najeo sam se svaki put 3 kasike meda kod njega. Ni boljeg coveka ni lepseg meda...


Predpostavljam da ne znas gde naci prohromske?!
Ne znam, ne mogu i ne umem se pišu odvojeno. Numem i nemerem  ne koristim pa nevolem i nećem da ih mecem.