Autor Tema: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama  (Pročitano 32342 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #15 poslato: Maj 05, 2020, 16:59:26 »
Поздрав свима, ево и мене после дужег времена... Па прво да резимирам прошлу годину: од пет кошница сам узео 35кг меда, али су се свих пет ројиле (јер сам дозволио 13-16 рамова легла у априлу), и то ми није одговарало јер нисам нон стоп у селу. Тачније, баш сам имао мало времена да проводим на пчелињаку, притом ми је и баба умрла јесенас, а свих 10 кошница (5 старих и 5 ројева) су биле тик уз кућу где је баба живела. На дан сахране су ме старији људи (нису пчелари) саветовали да кошнице померим са тог места, јер пчеле осећају кад кућа остане празна и да је питање да ли ће презимети ту. Наведоше ми неколико примера из околних села у прошлости, како већина кошница дочека пролеће без пчела ако су остале у близини покојникове куће.
Нисам их послушао, мада не искључујем да је у питању била вароа, нека болест... како год, на пола зиме сам остао на три од десет кошница. Углавном сам у тих седам кошница налазио врло мало мртвих пчела на подњачи, без обзира што је у некима имало доста меда; једна ил' две су страдале од грабежи...

Назад нема, остало ми је седам празних комплетних РВ кошница (ни помислио нисам да их продам и одустанем, што би било по вољи 90% пчелара у ариљској општини које познајем), па сам се заинатио да са три преостале радим максимално посвећено, што ће надам се дати резултате. Овде ћу писати све у вези тога... Хвала на читању и још једном поздрав за све чланове овог форума, посебно за нашег домаћина.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #16 poslato: Maj 05, 2020, 17:21:41 »
Нови почетак за мене као пчелара је био тачно пре месец дана када сам прокопао стазу до висоравни на брдашцету изнад куће. Осмог априла сам преместио све три кошнице (сведене на један наставак због лакшег транспорта), са 11-слојним новинским папиром на лету. Већ сутрадан пчеле су прогризле отвор, али се нису враћале на старо место удаљено свега 40ак метара ваздушном линијом. Сад су на неких 20 метара вишој надморској висини, даље од куће, пута, ретких пролазника, гостију. Километрима природније место од претходног (иако се раздаљина мери десетинама метара), макар се ја тако осећам при сваком прегледу. Лета су окренута ка југу, а неколико метара испред сам ставио две појилице од по 4 литра (једна чисте воде, једна са кашичицом соли). Следећа три дана сам их частио са по пола литра 1:1 сирупа уз 2,5 % нозевоја.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #17 poslato: Maj 05, 2020, 18:12:18 »
  • 12. април - Цвети,
извршен први детаљни преглед:
жута - најслабија са свега 4 рама пчела и 2 рама легла, извађен један светлији празан рам и један пун меда са крајњих позиција, а убачена два тамнија празна рама до легла (том приликом те празне рамове мало препрскам разблаженим нозевојом);
бела - средња са 6 рамова пчела и 4 рама легла, извађени два рама са медом, а убачена два тамнија празна рама до легла;
плава - најјача са 10 рамова пчела и 7 рамова легла, извршено проширење: у првом наставку остало 5 рамова отвореног легла, уз тамније празне рамове са стране и храном на крајевима. У други наставак сам у средину ставио два рама затвореног легла, а поред опет тамније саће, па храна.

Притом сам извршио прскање нозевојем преко сатоноша и на свако плодиште ставио брстивар траке (20мл). Цветају мртва коприва, маслачак, џенарика, шљива ранка и дивља трешња.

  • 17. април - Велики петак
замењена вода (приметно је више посећена засољена појилица), стављено широко лето на најјачу, плаву кошницу, стављене полетно/слетне даске на све три кошнице, постављено 5 замки за осе и стршљенове, прихрана од по 1 литра ређим сирупом (3:2 у корист воде). Цветају и шљива стенлеј, крушка и вишња.
  • 19. април - Васкрс,
жута - и даље најслабија са 5 рамова пчела (чудно како има мало пчела у ове две слабије кошнице) и 4 рама легла;
бела - средња са 7 рамова пчела и најмањим ширењем легла, сада на 5 рамова.
плава - убедљиво најјача са 14 рамова пчела и 10 рамова легла.
Све три кошнице препрскане разблаженим нозевојем (2:1 у односу на воду), стављене нове траке са по 20 мл брстивара преко рамова са леглом у плодишту.

Van mreže Bojan Ivanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hercegovacka Golesa
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #18 poslato: Maj 05, 2020, 19:05:22 »
U kojoj je fazi cvetanja bagrem kod tebe u Dobrače, Arilju i okolini?

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #19 poslato: Maj 05, 2020, 19:12:12 »
  • 24. април,
жута - и даље без ширења легла, на 4 рама, а са обе стране легла тамније празне рамове пуне нектаром и поленом. Ломим се да је саставим са белом, али остављам је да видим шта ће бити;
бела - проширена на други наставак, стављено широко лето, доле остало пет рамова легла,  а горе убачено 4 (од којих су три рама затвореног легла са пчелама узети из плаве кошнице);
плава - сада изједначена са белом, обе са по девет рамова легла.

У међувремену цвета и јабука и трешња, а пчеле су за претходних 10 дана стимулисане са по укупно 3л ређег сирупа, освежене су појилице (које пчеле посећују) и флаше-замке (које осе и стршљенови не посећују).
  • 28. април,
Замењене брстивар траке у све три кошнце, а плава је проширена на трећи наставак и ограничена матичном решетком (укупно 11 рамова легла); распоред рамова од истока ка западу, односно од севера ка југу:
I наставак: 1) храна, 2) тамни празан, 3,4) отв легло, 5) тамни празан, 6,7,8) отв легло + матица (жуте боје), 9) тамни празан, 10) храна;
II наставак: 1,2) храна, 3) тамни празан, 4,5) затв легло, 6) тамни празан, 7,8) затв легло, 9) тамни празан, 10) храна;
III наставак: 1) мед, 2,3,4) по мало меда, 5,6) затв легло, 7,8) тамни празни, 9,10) мед.

  • 01. мај,
жута - коначно проширила легло на пет рамова, алелуја...
бела - проширена на трећи наставак и ограничена матичном решетком (укупно 10 рамова легла), распоред рамова у прва два наставка је идентичан као код плаве неколико дана раније, с'тим да је у III наставку само један рам затвореног легла, поред рамови непуни медом, а на крајевима тамни празни.
плава - сада већ има преко 20 рамова пчела.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #20 poslato: Maj 07, 2020, 21:25:02 »
U kojoj je fazi cvetanja bagrem kod tebe u Dobrače, Arilju i okolini?
Неће за још 5, 6 дана, а малина за још толико сигурно... Сутра ћу бити на терену (у селу) па ћу проверити. Иначе овдашњи већи пчелари су већ отишли у Лапово, па ће у повратку у Мрчајевце - све пре повратка у ове крајеве.

Van mreže Bojan Ivanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hercegovacka Golesa
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #21 poslato: Maj 08, 2020, 11:04:27 »
Hvala kolega Milane na lepim informacijama.
Javi kakvo je stanje u selu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #22 poslato: Maj 09, 2020, 15:22:17 »
Као што сам претпоставио, багрем неће још једну седмицу, а малина (која је овде главна паша) можда сачека и две. Е сад што се тиче стања и радова на мом мини пчелињаку...

Вода је замењена, извадио сам траке са брстиваром из плодишта (биле су 26 дана), разблаженим нозевојем сам препрскао све наставке по сатоношама и са стране ново-додате изграђене рамове.
Она жута (најслабија) кошница има пун наставак пчела, а легла и даље на 5 рамова (3 зл +2 ол), очигледно је матица била блокирана унетим поленом (кога има доста у све три кошнице). Ризиковао сам и додао други наставак и ту пренео два рама зат. легла, и прихранио са литром сирупа 1:1.
Јачим кошницама, које су ограничене пре 10 односно 8 дана - са 11 односно 10 рамова легла), сам додао и четврти наставак (у који сам додао по пар рамова са медом из другог и трећег наставка, а на њихово место ставио изграђено саће) и прихранио их са по пола литра сирупа (1:1). Плава има нешто више пчела око 25 рамова, бела тек изнад 20.
Међутим код обе сам нашао по 10ак отворених незалежених матичњака у другом наставку, и нешто мање у плодишту. Све (бар се надам, све) сам их спрштио. Е сад ме интересује да ли је то сигуран предзнак за ројењем??? И што ми је чинити да то зауставим како би искористио пашу малине?

Размишљам да заменим места жутој и плавој, шта мислите о томе? Или да код јачих извадим затв легло (или рам са храном) а ставим основу?
« Poslednja izmena: Maj 09, 2020, 15:49:17 od strane Milan D. Saric »

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #23 poslato: Maj 12, 2020, 22:52:04 »
Како се нико не укључује у дискусију, рећи ћу да нисам обавио замену места најслабије и најјаче заједнице, јер су ми рекли да је могуће да излетнице из јаче убију матицу из слабије кошнице. Данас је пала лепа киша, прогноза обећава лепо време наредних дана, а багрем и малина неће још, цветају само ретке дуње и дрвеће - јасен, клен...
После читања разних тема закључио сам следеће:
-  растеретити први медишни наставак (бар три празна рама изнад решетке делују стимулативно): лако ћу пребацити (ако има) пуне рамове у други и трећи медишни наставак.
- по могућству сви медишни наставци да имају тамније саће по средини: ни то ми неће бити тешко пресложоти пошто сам имао све изграђене рамове (као и тамнијих) ове године.
- а сад оно што ме највише буни и што би ми било најтеже урадити: превешавање затвореног легла. Прво зато што је плодиште крцато (веома агресивним) пчелама и бојим се да не пренесем матицу, а друго... Из читања старих тема сам видео препоруке да се превешавање из плодишта не врши ако се има сво изграђено саће (што је случај код мене, нису изградиле ниједну основу ове године), а опет да се врши ако нема 25 рамова пчела.
Па ти сад буди паметан...
Пре пет дана сам затекао празне "звончиће", али шта ако сад затекнем залежене матичњаке...
Савети искуснијих???

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #24 poslato: Maj 18, 2020, 01:21:15 »
Замењена вода, сви наставци препрскани нозевојем, а тамни рамови распоређени по средини свих наставака. Жута најслабија кошница је била на само 6 рамова легла, али сам је ипак ограничио и додао 4 рама затвореног легла из јачих кошница.
Бела је средња по јачини, и очигледно је била прерано проширена на 4 наставка. Сада је на око 25 рамова пчела, а плава је најбоља са преко 30 рамова пчела и са већ доста сакупљеног меда (5 рамова са нектаром пребачено у белу). Из оба плодишта извађено по два рама затвореног легла без пчела, а убачене по две основе поред легла (ваљда ће то бити довољно да не дође до ројења у скоријем периоду када се очекује моја главна паша).

Зова цвета, багрем тек понегде отвара, а на 500мнв већ увелико цвета (у кругу од 2км ваздушном линијом). Малина ће такође да крене за неки дан...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #25 poslato: Jun 05, 2020, 14:15:52 »
Јуче је био први дан без кише после дужег времена, багрем је остао скоро неискоришћен, малина и зова још увек цветају. Било је ветровито, а притом сам заборавио димилицу па је рад био на брзину (бар сам их добро окупао војвиром и разблаженим нозевојем преко сатоноша). Оно што је приметно јесте да су матице успориле са залегањем (ретко где сам видео јајашца и ларве).

Ипак жута је проширена на трећи наставак, а у плодишта беле и плаве кошнице сам додао два изграђена рама. Формирао сам и нуклеус (први пут у животу): два рама затвореног легла из плаве + један рам легла са два велика затворена матичњака из беле кошнице. Додао сам и три рама хране, једну основу и један изграђен рам. Укупно осам рамова са припадајућим пчелама мада сам истресао са још неколико рамова.

Сада све три старе кошнице имају простора у плодишту, па сам одлучио да не дижем мат решетку. Порушио сам све остале матичњаке које сам приметио, па рачунам да се неће ројити. За узнемиравање и купање по ветру све четири су добиле по пола литре сирупа (1:1).

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #26 poslato: Jun 05, 2020, 23:37:01 »
Ne uzdaj se u zovu. Pčele je ne posećuju...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #27 poslato: Jun 12, 2020, 22:46:59 »
Управо тако, Ненаде. Нисам то знао, хвала.

Елем, данас сам сместио један рој са гране (из ћалетових ЛР-овки) у РВ наставак са свих десет изграђених рамова. Како пчеле заузимају скоро цео наставак (појеле су пола литре сирупа за непуна два сата, сад им додао још пола) шта ми је чинити, да додајемо још један наставак са изграђеним рамовима, да стављам матичну решетку... Какви су предлози???

Иначе, данас док су биле у наставку испод гране где су се ројиле, гледао сам борбу две матице на предњој страни кошнице. Већа јури мању која опет бежи унутра... После пола сата, све пчеле ушле у кошницу, само двадесетак њих на гомили испред... Разгрнем их, кад оно вуку убијену матицу (ону мању) даље од лета...

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #28 poslato: Jun 13, 2020, 07:53:09 »
Da sam bio na tvome mjestu , roj bi smjestio u nastavak sa minimalno 7 satnih osnova i ostala 3 sa izgrađenim saćem .
Prirodni rojevi jako brzo rade saće , ako roj nije skroz popunio prvi nastavak ja ne bih dodavao drugi .
To je moje mišljenje, a ti odluči kako ćeš , ja sam pčelar početnik sa 4-5 godina iskustva  . Pozdrav

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Brdsko-planinsko stacionarno pčelarenje RV košnicama
« Odgovor #29 poslato: Jun 13, 2020, 22:51:03 »
Ипак сам додао други наставак јер сам имао неких медишних рамова који су зрели за "поправку" због грабежи јесенас. Тако да сад имају по четири тамна рама у средини, по четири светла са стране и по две основе до "зида". Пчела има доста, односе сируп брзо, а ево шта се још десило данас..
Из те кошнице (остала јака са доста пчела) је изашла једна матица и мало пчела право код шљиве где су се ројиле. Сместио сам их у наставак, препрскао нозевојем и оставио. Мало касније се вратим и погледам а унутра само матица остала, пчела нема. Одем до кошнице у којој је рој и видим борбу на лету и испред нешто мртвих пчела.
Очигледно је оно нешто мало пчела, које су изашле из те кошнице, са матицом - одлучило да се врати и остави матицу, али им оно доста пчела (што је остало са другом матицом у кошници) није дало улаз назад. Изненађујуће за мене...