Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128220 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #120 poslato: Oktobar 28, 2019, 21:43:04 »
Песма је писана браћи која су напуштала свој камен, свој језик, своју браћу, своју крв свету и одазили заједно са туђином који се повлачио.
На крају одошмо ми који смо веровали у стварност, у исти језик, исту крв и у Алексине речи.
Ипак, није ни важно ко је данас ко, и где је ко остао, важно је да је крв остала иста...
Ваљда ће некада у вековима исперед нас доћи време када ће се људи и браћа препознавати по крви.
Људима па и целим народима могу се створити или променити име, језик, вера, нација али крв остаје иста.
То је та иста крв коју мој драги Алекса назива СВЕТА.


Мој драги Ацика...

Данас са сетом слушам његову драгу песму "Моја ноћи" :


Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #121 poslato: Oktobar 29, 2019, 10:14:08 »

Моја ноћи

Моја ноћи, када ћеш ми проћи?
            - Никад!
Моја зоро, када ћеш ми доћи?
            - Никад!
Моја срећо, кад ћеш ми се јавит?
            - Никад!
Моје небо, кад ћеш ми заплавит?
            - Никад!
Моја драга, кад ће наши свати?
            - Никад!
Моја сузо, када ћеш ми стати?
            - Никад!

Алекса Шантић
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #122 poslato: Oktobar 29, 2019, 13:52:14 »
~Слика:

"Први оброк српског војника на Крфу после Албанске голготе"

- Јануар/Фебруар 1916. године.

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #123 poslato: Novembar 03, 2019, 17:28:16 »
Ево још мало од Алексе..

Моја Отаџбина:


Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #124 poslato: Novembar 04, 2019, 23:46:54 »
Шаљем вам пријатељске поздраве одвде, далеко од отаџбине...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #125 poslato: Novembar 12, 2019, 12:47:36 »
Кинески брзи воз... лети по шинама...



А овде се види колико тресе...


Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #126 poslato: Novembar 13, 2019, 18:52:19 »
Чувени војници од теракоте...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #127 poslato: Novembar 14, 2019, 12:57:34 »
Zabranjeni grad u Pekingu....

https://streamable.com/12mch
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #128 poslato: Novembar 14, 2019, 16:08:14 »
Super ti je ova vizita. Ova armada od gline je nesto sto me fascinira oduvek. Pozdrav, lepo se provedi.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #129 poslato: Novembar 14, 2019, 22:05:57 »
Хвала и поздрав...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #130 poslato: Novembar 15, 2019, 11:17:14 »
Кинески зид, којег они зову велики...

https://streamable.com/w2qce

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #131 poslato: Novembar 30, 2019, 20:52:55 »
Вратих се са овог далеког и предивног путовања. У повратку 25 сати путовања са скоро десет сати лета од Шангаја до Москве. И полако долазим себи привикавајући се нашем систему... Са групом запослених из фабрике сам путовао и био гост Министарства трговине Кине и матичне Компаније. Посета је организована на највишем нивоу, смештај је био у најскупљим хотелима, превоз авионима, брзим возовима и луксузним аутобусима, посетили најпознатије туристичке атракције, били учесници посебног семинара и посетили неколико фабрика, музеја... домаћини су увек били ту да испуне сваки наш прохтев. Од птице млеко што би наш народ рекао... Храна је посебна прича... од њихове локалне кухиње... пекиншке патке, морских плодова, шкољки до жабљих батака... до јела од меса сличних нашој кухињи или уличне хране од чији ти само мирис изазива мучнину док би се од друге преједао... називе не знам јер сам се споразумевао прстима...  Парадајз који се служи са шећером...
Земља са два лица... са огромним зградама и аутопутевима равним као стакло... градским улицама са по четири или шест трака у једном правцу плус трака за њихове мотоцикле и бицикле и обавезно огромне тротоаре... са најновијим моделима аутомобила углавном ''већи'' модели... са парковима који су уређени и са сада ''зимским цвећем'' са запосленима који до бесвести скупљају лишће, без иједног папирића... са ограђеним квартовима са прелепим вилама за богате где није сваком дозвољен улаз... огромна инфраструктура.... надвожњаци, подвожњаци, огромне железничке станице у које се улази кроз сигурносне система као на аеродромима... свуда са камерама на сваком кораку...  са предграђима и деловима градова где живи сиротиња која представља то друго лице ове земље...
У разговору са професорима и политичким секретаром универзитета сам закључио а и сами су говорили да имају план и то не за сутра него далеку будућност... сви на сваком кораку раде за своју земљу... сваки богаташ или онај што цео дан скупља лишће ради за исту ствар... за напредак Кине. Посвећени су младим генерацијама, студенти имају добре услове (били гости на универзитету у Шиђиџуангу) најбоље шаљу у свет али морају да се врате...
Посетио у Кси Ану локалитет Војника од теракоте и Велику пагоду, један предиван град који је цео у парковима.... културни центар Кине. У Пекингу посетио Кинески зид, Тјен ан мен трг, Забрањени град и Олимпијско село са чувеним стадионом Птичје гнездо.
У Тангшану посетио фабрике за производњу и прераду лима, железаре у којима нема прашине. 
У Шиђиџуангу био гост тамошњег Универзитета, становао на 29 спрату хотела у центру града и посетио модерну фарму крава и фабрику прераде млека.

Брзим возом сам прешао преко три хиљаде колометара ниједну кошницу нисам видео. Шта опрашује сво оно цвеће и дрвеће и остале пољопрвиредне производе?


Данас је у Смедереву одржано Регионално саветовање пчелара подунавског округа у оквиру кога је Др.Мед.Вет Златко Томњановић одржао предавање о неким деловима технологије пчеларења које доприносе контроли болести пчела као и о самим болестима. А Др Родољуб Живдиновић је причао о економичности пчеларења и о погону за откуп и прераду меда у Рачи.

У петак био на колиби и имао мало времена само да погледам да су кошнице на броју а пчеле су вероватно у клубету јер је хладно. Имам дилему да ли да третирам пчеле оксалном киселином кад већ постоји могућност да се третирају Војвиром у току пролећа и на тај начин утиче на вароу и држи је под контролом до главних  третмана на крају пчеларске сезоне.
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2019, 21:14:00 od strane Zoran Vučković »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #132 poslato: Decembar 02, 2019, 08:43:02 »



              Добро дошао кући Зоране. Пратили смо твоје путешествије по Кини. Леп провод. Кући је ипак најлепше.
              Што се тиче оксалне немој да се двоумиш већ је обавезно одради. Наредна седмица ће бити идеална за то - велика влажност ваздуха , температура око 5 степени. Војвир ћеш користити на пролеће али до пролећа треба доћи са здравим и од варое потпуно очишћеним заједницама. Зато одради оксалну и не брини. Поздрав.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #133 poslato: Decembar 09, 2019, 20:49:07 »
Хвала Горане. Надам се да вам нисам досадио али сам био изузетно опчињен и почаствован што сам могао барем на делић да осетим тај далеки исток... веома лако бих се скућио у КсиАну која је културна престоница Кине и један прелеп град који је сав у парковима и дрвећу...  али свуда пођи, својој кући дођи... нисам пронашао овај наш шарм и ове наше шумадијске мирисе...

Као и увек, твоји савети и смернице су драгоцени. Зато сам те и послушао и у суботу рано ујутру урадио третман оксалном киселином. Видећемо какви ће бити резултати на пролеће. За сада су пчеле у кошницама.
Неке су у четири улице, неке у пет а једна је у три улице са чврстим али малим клубетом. Налазе се дубоко у кошници и не виде се када се погледа одозго. Све имају изнад себе по један наставак са рамовима са храном било да је то РВ или ЕВ наставак. Клубад се позиционо налазе више напред ка страни кошница где су отвори који су окренута ка југу али опет и далеко од саме ''даске'' кошнице.
С обзиром да до сада нисам видео како изгледа пчелиња заједница при зимовању не могу ништа да претпоставим нити да прогнозирам.
Остаје ми да пратим и да евентуално будем на пчелињаку када буде лепих дана да видим да ли ће пчелице изаћи да се ''луфтирају''... и да чекам лепше дане...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #134 poslato: Decembar 11, 2019, 17:28:35 »
Ево и неких резултата третирања оксалном киселином:





Нека нам живот буде сладак као мед!