Autor Tema: Пролећни развој 2018 - е године  (Pročitano 25652 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #30 poslato: April 02, 2018, 10:41:55 »



             Коцкице се полако слажу. Лично више волим када година мало окасни као ова него да порани као прошла када је багрем код мене процветао 28.априла и пропао од кише. На мом терену је кајсија завршила , процветала , прецветала и обрана од мраза. Џанарика је делом отишла са оним захлађењем али има и оних мало каснијих које су још увек у цвету. Највише је сада црног трна ,маслачка и мртве коприве и већина полена је са њих. Крушка је подобро напупела и чекамо њу , трешњу , вишњу и јабуку. Било би добро да иде једно за другим да се цветање развуче.
             Временска прогноза за април ипак по мало забрињава. Најава је за врло кишовити април . Нека се добро испада само да је у багрему не буде.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #31 poslato: April 02, 2018, 11:27:37 »
Gorane, kakvo je stanje sa prolecnim razvojem, leglo , zaposednute ulice pcelama. generalno stanje.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #32 poslato: April 02, 2018, 11:43:57 »



                Нисам успео да детаљније прегледам кошнице. У суботу је пре подне било хладно а пчеле су почеле да излазе тек око поднева. Прегледао сам пола пчелињака до краја дана али не детаљно.Одизао сам само по рам два да видим има ли легла и у свим кошницама га је било. Отприлике 3 - 5 рамова како где.
                Недеља је била катастрофална са временом. Завијао ветар као у сред зиме . Било је толико хладно да сам морао да заложим ватру јер се није могло седети у колиби без ватре. Претрчао сам остатак пчелињака у контејнеру али то није прави преглед па зато и не пишем ништа прецизније. Надам се првом правом пролећном прегледу сада око ускрса. Поздрав.

Van mreže Predrag Panić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #33 poslato: April 02, 2018, 12:09:55 »
Pozdrav drage kolege.

Moj početnički pčelinjak sa 5 LR košnica se nalazi u užoj zoni Niša.
Vršio sam pregled pre 4 dana i stanje je kao kod većine vas. Leglo na oko 4 rama, širine šake. U 2 društva gde ima najviše hrane, pogače su ostale skoro 50%. U ostalim društvima skoro da su potpuno pojedene. Jedno društvo agresivnije od ostalih, i to možda društvo koje se za sad najbolje razvija.

Kako mi je ovo prva godina pčelarenja, zamolio bih vas za nekoliko odgovora:

Kad da počenem sa sirupom (Nozevoj je spreman, samo da se doda u sirup...)?
Da li već krenuti sa sirupom i u onim društvima gde još ima dosta pogače ili ne?
Ukoliko počnem sa sirupom, da li svaki drugi, ili treći dan i sa kojom količinom (200, 300ml...). Primeniću pravilo - što više meda ređi sirup.
Da li je korisno uporedo sa sirupom spustiti jedan ram sa medom u donji nastavak? Čitao sam da se i to praktikuje, samo nisam siguran da li ide uporedo sa sirupom. Možda jedan dan sirup, drugi dan spustim ram sa medom?

Svaki odgovor i savet je dobrodošao...

Uspešnu godinu nam želim.

Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #34 poslato: April 02, 2018, 13:03:55 »



                Ево Предраже да ја покушам да дам одговоре на твоја питања .
                Са сирупом се почиње када се температура устали и ноћна не силази испод 10. степени. Домаћин нашег форума је сликовито за то рекао " када жабе закрекећу ". Ја сам се увек држао ове изреке јер радње за рад на пчелињаку радије везујем за појаве у природи него за датуме и упутства из литературе која знају често да буду контрадикторна.
                Количина сирупа је релативно мала. Ја сам лично присталица давања 200 - 300 грама. За то користим као " мерку " криглу за мало пиво која служи само за то. Грешке нема. У питању је тзв . " стимулативна прихрана " која за циљ има стварање код пчела стања сталног , константног прилива хране која стимулативно утиче на боље залегање матице. Циљ ове прихране није , дакле , лагеровање сирупа у саће већ ово напред наведено - осећај благостања код пчела које их стимулише на бољи рад и прикупљање полена без кога нема квалитетног легла. Сируп дајем искључиво пред вече.
                Са овим сирупањем не треба претеривати. Давање сваке друге - треће вечери је сасвим довољно. Нозевој у сирупу је пожељан али не и обавезан. Ја лично га увек стављам.
                Спуштање старих рамова са медом у доњи наставак ? Ако ово радиш онда то уради одједном а не да чепркаш по кошници сваки други , трећи дан. И ово је једна врста стимулације јер матица залеже у горњем наставку а пчеле долазећи до ње прелазе преко меда из првог наставка и будући да не воле да им се мед налази близу лета отклапају га и преносе ближе леглу. На овај начин су са једне стране стимулисане на рад а истовремено и ослабађају ћелије за залегање матице.
                Толико од мене . Ако неко има другачије ставове по твојим питањима изнеће их. Ти саслушај сва мишљења , формирај своје и тако и ради. Поздрав.


                П . С :


                Заборавих на погаче . Када кренеш са давањем сирупа повади погаче. Њих додај у сируп па се неће бацити. Не видим сврху истовременог сирупања и погача.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #35 poslato: April 02, 2018, 23:24:38 »
Al su se žabe raspevale ove noći... 😀😀😀 počeli smo po malo sirupa od juče
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #36 poslato: April 03, 2018, 08:28:03 »



             Јуче након посла заједно са колегом Милисавом Моретићем обишао сам пчелињак Дулета Пауновића у Камендолу код Умчара. Дан леп , сунчан , без ветра . Природа фантастична. Прошли смо кроз воћарски крај и све је  напупело и у цвету.
             Дулетов пчелињак чини 6. РВ друштава , све прошлогодишњи ројеви које сам му испоручио у септембру прошле године. Све су на по два РВ наставка . Током зиме кошнице су отваране само два пута при давању оксалне и пре око месец и по дана када су добиле по погачу.
             Стање на пчелињаку одлично. Код свих горњи наставак пун пчела . Погаче све однете. Радно расположење изванредно.Хране што значи и меда и перге и више него довољно. Код неких чак прети и блокада матице за пар дана . У једној повучен заперак величине шаке. Изгледа да је смена пчела завршена јер се ове младе пресијавају од снаге и виталности. За пар дана ће овде морати да се изврши замена места наставцима а већ сада им се слободно може додати и по сатна основа на извлачење јер су друштва изразито јака . Легла од 4 - 6 рама , код неких можда и више јер нисмо детаљно прегледали. Све у свему било је задовољство све ово видети. Моретић и ја смо се сложили да је стање боље него на нашим пчелињацима што ми је посебно драго јер је Дулету ово прва пчеларска година . Ако је тачна она народна да " Како воденица промеље ... " биће од Дулета добар пчелар.
              Поздрав свима , усликао сам и пар слика па ћу их поставити у току дана.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #37 poslato: April 03, 2018, 10:26:57 »



                    Ево и неколико слика од јуче. Дуле и његове пчеле у акцији.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #38 poslato: April 03, 2018, 12:11:34 »
Al su se žabe raspevale ove noći... 😀😀😀 počeli smo po malo sirupa od juče

Браво Мирославе, сада је право време да се крене са прихраном...

И ја сам јуче био на пчелињацима и дао другу прихрану а можда би било боље да сам тек јуче урадио прву прихрану.

Пчелиње заједнице су јаке ( или боље рећи слабе) као крајем фебруара претпрошле и прошле године када је цватала џанарика.

Сликао је мој Мићко један већи пчелињак испод Цера где смо јуче прихрањивали заједнице али то је све у његовом телефону.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #39 poslato: April 04, 2018, 11:50:19 »
Не знам како бих назвао ову годину. Разлога за збуњеност је више. Прољеће касни и то је очигледно, али само ако се фокусирамо на оне биљке које су због хладних таласа морале да зауставе вегетативни развој на неколико  недеља. Све друге биљке које природно у овом периоду почињу са цвјетањем чини ми се да се развијају по биолошком сату или чак и убрзано. Ово причам јер се код мене готово преклапају џанарика, шљива, крушка са маслачком, бијелим звезданом.... На појединим мјестима већ и први цвјетови зановети, тако да мислим да се ни на багрем неће пуно чекати, те да ће отворити по распореду најдаље до 1. маја, а можда и прије. С друге стране пчеле су неуједначене, по први пут ове године схватам колико је битан појединачни потенцијал сваке матице, или да будем прецизнији квалитет. У најгорима 3 рама пчела и два рама легла, у оним средњим по 5-6 рамова пчела и  потри рама легфла, у врхунским већ пуно плодиште младих пчела на свих десет рамова (пчеларим с ДБ10). А зазимљене су отприлике једнако снажне и снабдјевене храном. Колико ће се дакле видјети користи тек је сада у оваквим годинама очигледно да зависи од квалитета матице, од очуваности домаће расе, јер све што не показује одговарајући развој који прати овакве пашне прилике по свој прилици је "инфицирано" туђим генима без обзира на боју пчела.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #40 poslato: April 04, 2018, 21:18:40 »
Danas napravi pregled kontejnera, par slabića na 3 okvira legla ima ih i na 7 ali prosjek na 5. Najveći dio društava nije potrošio ni 70% meda iz polunastavka (nije ga ni prenosio). Perge ima solidno 1-2 okvira a ima i svježeg unosa. Sve malo kasni u odnosu na prošle godine ali bit će to dobro. Trnina se kod mene još nije otvorila, vjerovatno sutra-prekosutra. dok je ranijih godina sada već pčela bila na repici

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #41 poslato: April 05, 2018, 05:58:46 »
Ovih dana radim punom parom na pčelinjaku na sađenju bilja o tome detaljnije za neki dan na drugom mestu. Vojo juče oko podneva sam čuo žabu u potoku pored pčelinjaka kako krekeće.
Andra
062 31 00 13

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #42 poslato: April 05, 2018, 09:35:52 »
Ako će nekom da pomogne i ja sam pre par dana čuo žabu da krekeće... sad više ne krekeće jer patrolira neka zmija... verovatno ribarica.... U mom kraju migavac je u precvetavanju, kajsija u cvetu kao i badem. Kruška je izbacila cvast iz pupa ali se cvet još nije otvorio. Šljiva se sprema da cveta, trešnja takođe....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #43 poslato: April 05, 2018, 09:41:33 »





                      Извештај од пре пар минута са пчелињака од 250 кошница који је између Велике Плане и Радовања. Мерено са две ваге , електронском и механичком на истом пчелињаку. Обе ваге показале јучерашњи унос од 300. грама.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Пролећни развој 2018 - е године
« Odgovor #44 poslato: April 05, 2018, 12:28:35 »
Извештај од пре пар минута са пчелињака од 250 кошница који је између Велике Плане и Радовања. Мерено са две ваге , електронском и механичком на истом пчелињаку. Обе ваге показале јучерашњи унос од 300. грама.

Kod mene još od 29. marta vaga ide u plus za 100-200 grama svaki dan mada mi se čini da je tu ponajviše polena.
Maslačak je kod mene počeo da se pojavljuje a "mrtve" koprive ima mnogo međutim ja ne viđam pčele na njoj.
Stariji pčelar mi kaže da ju je zahvatilo zadnje zahlađenje i da zbog toga uopšte ne medi. Takođe kaže da se dešavalo ranijih godina kada ona zamedi da iz okvira pljušti nektar kada se pregledaju košnice.