Autor Tema: Појилице на пчелињаку  (Pročitano 32500 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #15 poslato: Januar 05, 2012, 10:50:08 »
Pozdrav Kolege,
Zanima me u vezi pojilica, da li moraju da budu ispred kosnica, i na kojem rastojanju od kosnica treba da budu i naravno na kojoj visini od zemlje...
s postovanjem
Dejan

Rastojanje pojilica od košnica je proizvoljno: što znači da ih možeš postaviti po sopstvenom izboru na pčelinjaku. Takođe ne moraju biti ispred košnica. Najbolje je da imaš neki stabilni stalak, koji možeš pomerati, visine oko 1 metar. Može se napraviti od armature. Pomeranje je važno zbog godišnjeg doba. Dobro je da leti pojilice budu u hladu, ali teba paziti da rastinje oko pojilice ne bude takvo da omogućava pauku da lako plete mrežu. Obično pčele slabije posećuju pojilice gde pauk „ordinira“ ili se odviknu od pojilice na koju su inače dolazile. Tako da je dobro da to bude neko visoko usamljeno drvo (usamljeno, u smislu da nema bujnog rastinja ili visoke trave oko njega).

Mogućnost pomeranja je zato bitna, jer u jesen može padati lišće (ili zrelo voće) u pojilicu i voda se brže zaprlja. A zimi bi valjalo odaljiti pojilicu ispod tog šarenog hlada, jer pčele izleću i po prohladnom vremenu i lako se može desiti da im to malo šarenog hlada prevagne da ostanu ukočene i upadnu u vodu. Pomerenje je na bliskom rastojanju i pčele lako nađu pomerenu pojilicu.

Najbolje je kada je pojilica aktivna cele godine (i zimi).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #16 poslato: Januar 05, 2012, 13:28:55 »
Kolega Dragane,
Puno hvala na ovim informacijama...Na mom pcelinjaku ima dosta takvih mesta koje ste opisali, a na srecu ovde imamo mnogo primera kako da napravimo pojilice koje su u neku ruku zasticene od pada lisca, voca i slicnog.......

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #17 poslato: Februar 20, 2012, 12:44:45 »
Najbolje je kada je pojilica aktivna cele godine (i zimi).

Evo, kako to izgleda zimi. 8)

Slikano je ovog meseca.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #18 poslato: Februar 20, 2012, 14:11:50 »
Aktivna u toku zime je uslovno rečeno. Ako nema izleta pčela, neka i pojilice, neka „drema“ ispod snega. Suština je u tome da pčele ne zaborave gde je pojilica. U proleće ima vode u prirodi svuda unaokolo. Dodavanje optimalne količine soli je privlačno za pčele i kako presušuju barice i ostalo, veliki broj pčela se orijentiše na pojilice koje smo mi postavili.

Početkom januara je bilo izleta (naravno reč je o području u kojem ja pčelarim) i pčele su prilično masovno išle na pojilicu. Delovalo je i malo iznenađujuće.Svakako da je razlog postojanje legla i pojačana potrebe legla za vodom. Tada se u pojilice sipa topla voda.

Zimska aktivna pojilica podrazumeva dodavanje tople vode. Ali ako je iznad tla i na suncu, sneg se sa nje brže otopi pa će pčele dolaziti i na hladnu vodu, ali će deo njih može stradati, a to baš u ovo doba nije dobro.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #19 poslato: Februar 25, 2012, 13:47:57 »
Pojilicu već posećuju prve pčele.

I bruka: Nisam oprao ove kašikice-splavove, ali rešićemo i to. Tek je spao sneg sa njih (valjda nisu otrovne :D).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dušan Živković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #20 poslato: Februar 25, 2012, 19:59:07 »
Ove Draganove pjilice su super. Ja mislim da su to one pojilice za piliće od valjda 10 tak litara? Koliko često mora da se puni voda u njih?
Pitanje za Avdu: da li se kofa vremenom deformiše pošto voda ističe iz njih pa pravi vakuum?
Inače, oba rešenja su (po meni) sasvim OK...
Pozdrav .... 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #21 poslato: Februar 25, 2012, 20:24:28 »
Ne Dušane. Ove su od oko 3 l. Letos sam uveo te o kojima ti govoriš, od 10 l. Postavljam dve manje i dve veće.
Bolje je ako se češće sipa voda, zbog higijene pojilice. Prilikom punjenja vodom pojilice se dobro operu.

Ritam punjenja vodom zavisi od paše. Ako ima medljike, ove od 3 L se pune dva puta u toku dana, a one od 10 l jednom.
U normalnim situacijama, jednom dnevno. Veće jednom u dva dana. Kada nastupi jak unos nektara, gotovo da i ne idu na pojilicu.
Tada se sipa manje vode i redovno održava higijena (peru se redovno).

Da bi se sprečio ulaz pčela u pojilicu, u otvore koji služe za izlazak vode se postavi vijak sa maticom ili nešto plastično, što će omogućiti isticanje vode i sprečiti pčele da uđu unutra kad nestane vode. Ako bi ušle unutra, vrlo brzo stradaju.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #22 poslato: Februar 25, 2012, 22:39:14 »
Ne deformiše se, tačno.

Međutim, od sunca se ukrti i na mali udarac puca.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #23 poslato: Februar 25, 2012, 23:25:56 »
Ja na mom pčelinjaku nemam pojilice. U blizini ima izvora vode i potočića, a danas su pčele sletale na mesta gde se sneg istopio i uzimale vodu. A možda su uzimale i još nešto. Pozdrav.

Van mreže Dušan Živković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #24 poslato: Februar 27, 2012, 08:31:06 »
Hvala na odgovorima...
Sveto, slike su stvarno super, uživao sam gledajići ih.
Imam pitanje za iskusnije kolege:
Koju vrstu pojilica bih mogao da napravim pošto nisam u mogućnosti da budem na pčelinjaku svaki dan, da kontrolišem potrošnju vode i da perem pojilice?
Nadam se da nisam dosadan sa uzastopnim pitanjima...
Pozdrav iz Valjeva

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #25 poslato: Februar 27, 2012, 09:27:57 »
Evo da i ja pokazem nasu pojilicu. Ona je napravljena od plasticne kante zapremine 25 litara koja se napuni vodom i okrene naopako tj. da stoji na poklopcu. Slike sve govore i rado cu odgovoriti ako ima nekih pitanja...

Pozdrav svima...
I ja imam ovakvo rešenje i zadovoljan sam njime.
Povremeno čistim sa malo sirčeta kojeg uveče stavim u nešto vode da prenoći,pa ujutro se lepo ispere i ponovo sam miran neko vreme.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #26 poslato: Avgust 12, 2012, 21:24:03 »
Evo jedne fotografije pojilica sa mog pčelinjaka.

Nije baš "oštra", ali...

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #27 poslato: Avgust 13, 2012, 00:22:00 »
Kolega Vojko, ako nije tajna, molim te objasni kako si napravio ovu pojilicu od PET ambalaže, i ako može veća sličica.
Pozdrav

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #28 poslato: Avgust 14, 2012, 20:40:56 »
Kolega Vojko, ako nije tajna, molim te objasni kako si napravio ovu pojilicu od PET ambalaže, i ako može veća sličica.
Pozdrav
Kolega Živojine,dok se ne oglasi kolega Vojko,pokušaću da ti ja objasnim (nadam se da mi kolega Vojko neće zameriti)
Pre nakoliko godina kupio sam na "tašu"neku vrstu "tacne" (čini mi se da je baš ovakva kao što je Vojko postavio sliku)  koja je namenjena baš za ovu vrstu pojilica.
"Tacna" je izlivena tako da ima u sredini  neku vrstu navoja za pet ambalažu.
Treba je pričvrstiti za neko postolje da bi bila stabilnija.Ja lično sam odustao od tog rešenja,nije mi bila baš praktična za menjanje vode baš zbog učvršćivanja,jer ovako nije baš stabilna iako tacna vrši neku vrstu stabilizatora.

Za sada toliko.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Појилице на пчелињаку
« Odgovor #29 poslato: Avgust 14, 2012, 21:23:30 »
Hvala puno, kolega Pavele