Autor Tema: Pčelarenje bez satne osnove  (Pročitano 32362 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #15 poslato: Januar 13, 2016, 21:57:22 »
Ova tema me podstakla da uradim sledece:uselio bi paketni roj u rv nastavak gde bi svi ramovi imali horizontalnu traku od satne osnove,širine 3cm./do prve žice/celom dižinom rama uz satonošu.Ramovi će biti standardno ožičani sa tri reda žice.
Pitanje glasi:Da li će paketni roj izgraditi ramove kao da su sa celim satnim osnovama?
                     Da li ovaj postupak usporava razvoj paketnog roja?


1. Neće, biće prirodan, sa radiličkim i sa trutovskim ćelijama sastavljenim iz nekoliko jezičaka od kraja trakice ( najčešće tri jezička)
2. Da, definitivno ga usporava. Videćeš kasnije razliku između prirodnog i paketnog roja.Što bi reko Voja paketni roj nema pravu starosnu strukturu zajednice i samim tim ne funkcioniše optimalno.


Dok se ne razvije dovoljno legla ja ne bih insistirao na gradnji saća...

Van mreže igor slavić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ilača
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #16 poslato: Januar 14, 2016, 14:43:36 »
Miroslave, veliko ti hvala na informaciji! Probat ću da i ja tako napravim...  :)  i samo još da utvrdim gradivo... ova trakica satne osnove koja se dodaje do prve žice, znači 3cm širine s.o. izrežem i dužine oko nekih 2cm (jer nekih 1,5 cm, možda i manje, od rama do prve žice je udaljenost, tako nekako) i trakicu utopim u početni lijevi gornji kut rama i to je dovoljno da takav ram bude zadovoljavajuće izgrađen. Jel tako?  Jesam li dobro razumio? :)

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #17 poslato: Januar 14, 2016, 15:23:57 »
Biće slika kad se prolepša vreme...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #18 poslato: Januar 14, 2016, 17:15:55 »
Ja nisam bio zadovoljan kada sam na satonošu lepio dva parčeta satne osnove kao što savetuje moj imenjak.Počele su da grade dva nezavisna jezička na čijim vertikalnim sastavima su se pojavljivale one nepravilne prelazne ćelije kao i na ramovima sa štapićima.Meni su se najbolje pokazali ramovi sa tri reda žice horizontalne od kojih je prva bila na udaljenosti od 25mm od gornje satonoše.Ako znamo da je satna osnova dužine 34cm ja sam sekao 3cm celom dužinom.Onda sam je lepio sa voskom za gornju satonošu celom dužinom rama a donji deo tog dela satne osnove utapao u žicu koja je na 2,5cm....na taj način sam dobio najbolje i najpravilnije izgrađen ram.

Van mreže igor slavić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ilača
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #19 poslato: Januar 15, 2016, 12:37:15 »
Miroslav Šugić, hvala na pojašnjenju! Moji su ramovi užicani okomito pa sad vidim zašto sam razumio na svoj način. Smeta li išta ako nastavim vertikalno užicavati s obzirom da bih morao cijelom dužinom trakicu s.o. lijepiti. Čini mi se i jest ako se horizontalno užica satna osnova ostaje čvršće utisnuta  cijelom dužinom, ali mislim da dodavanjem s.o. u obliku trake 3cm u gornjem dijelu okvira nema potrebe za nekakvom pretjeranom čvrstoćom jer je ona samo "matrica" pčelama da započnu pravilno izvlačiti saće. Zar ne? Ili je praksa pokazala sasvim suprotno? Bilo bi jednostavnije da napravim kao i ti i puno ne zapitkujem ali eto mene zanima. 

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #20 poslato: Januar 15, 2016, 15:10:01 »
I ja žičim vertikalno. Može i bez trakice samo se rastopi vosak i nanese crta na satonošu. Dobro je pqi pregledu pažljivo skidati zaperke pa ih nalepiti na satonošu. To je bolje od trake sa so.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #21 poslato: Januar 15, 2016, 18:04:11 »
Slažem se Miroslave,najjednostavnije je povući crtu od voska na užičanom ramu.To sam radio na ramovima sa štapićima....ove godine ću probati na užičanom ,pa ću videti kako ga izvlače.Ako ovo sve radimo da bi imali potpuno čist vosak bez mogućnosti da ga zagadi i to malo satne osnove onda je traka voska istopljenog od svojih zaperaka nanesena špricem prava stvar,ali ako radimo da bi uštedeli onda možda nije loše lepiti parče S.O. na gornju satonošu.Probao sam i vertikalno žičenje rama ali mi je to pravilo poteškoće kod struganja voštanih zaperaka sa gornjih satonoša...pa sam
neke žice i kidao nožem ,tako da sam odustao od vertikalnog žičenja...
Na jesen ćemo definitivno znati koji način je najbolji i koji ram najbrže i najlepše izvlače.
Pozdrav drugari....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #22 poslato: Januar 15, 2016, 18:10:39 »
Da Igore...traka satne osnove jeste i po meni matrica koja upućuje pčele kako da grade saće...kod dva odvojena parčeta imamo dve matrice koje nezavisno grade i upravo mislim da na njinovim sastavima dolazi do onog što mi se ne sviđa.Nadam se da ima još kolega koje imaju iskustva sa ramovima bez SO pa bi bilo lepo da nam pomognu i podele sa nama ta iskustva...

Van mreže Robert Vinkler

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Prekopakra
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #23 poslato: Januar 15, 2016, 18:29:15 »
Ja sam otopio zaperke i medne poklopce pa kistom nanosio vosak na donji dio satonoše.Okviri su širine LR-a a visine DB-a.Okvir je podijeljen na pola vertikalnom letvicom.Ne užičavam.Na proljeće selim okvire iz LR-e u svoje modificirane pološke(20 rama).Planiram ih kombinirati sa svojim modificiranim okvirima.Cilj je prijelaz pčela na modificirane okvire.Hoče li to i kako funkcionirati...budem vidio.Pozdrav...
Pčela treba suradnika a ne gospodara...

Van mreže Predrag Jovanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Petka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #24 poslato: Januar 15, 2016, 18:49:52 »
Boris,zahvaljujem,neke stvari sam prevideo.Prvo razviti leglo,a kasnije graditi saće.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #25 poslato: Januar 15, 2016, 20:16:43 »
Prošle godine sam svoje polunastavke stavljao trakice od cca 2cm ispod satonoše i uredno izgrade ako su dobri pašni uvijeti. Na polunastavcima nisam imao nikakve žice

Van mreže igor slavić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ilača
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #26 poslato: Januar 16, 2016, 01:13:20 »
Dečki, svaka čast na pomoći! I što kaže naš prijatelj Miroslav čekamo i druga iskustva i moguče potvrde uspješnosti ovakog nacina priprave....
Lp svima!  :)

Van mreže Robert Vinkler

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Prekopakra
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #27 poslato: Januar 25, 2016, 19:37:30 »
Evo mog modificiranog okvira...
Pčela treba suradnika a ne gospodara...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #28 poslato: Jun 28, 2016, 08:15:36 »





                   Коначно , након доста експериментисања , се и ја уписах у овај клуб. Овако код мене изгледа почетак а за касније видећемо.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #29 poslato: Jun 28, 2016, 09:18:09 »
Ja kao pocetnik,koji tek formira drustva,sam prinudjen da koristim SO.  Sledece godine ako Bog da, ja bi radio onako kako to Miroslav radi, sa trakom sirine 3 cm samo na gornjoj zici.obelezavao takve ramove i vremenom dosao samo do takvih ramova sa mojim voskom. Nema Miroslava sa ovogodisnjim iskustvima....