Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 571030 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2295 poslato: Februar 17, 2016, 01:04:51 »
Као што рекох, треба искористити прилику да и неке слабије буду безбедне за наредно време (не рачунам неке безнадежне случајеве од две-три полуулце). Могло је до пре неколико дана све да се прегледа и среди. Међутим, пуно је корисних „савета“: не дирај ништа али „залепи“ погачу свакако и обавезно итд...битно је да се ништа "не дира" и не погледа стање у кошници, да се "не узнемире пчеле"...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2296 poslato: Februar 17, 2016, 15:02:10 »
Као што рекох, треба искористити прилику да и неке слабије буду безбедне за наредно време (не рачунам неке безнадежне случајеве од две-три полуулце). Могло је до пре неколико дана све да се прегледа и среди. Међутим, пуно је корисних „савета“: не дирај ништа али „залепи“ погачу свакако и обавезно итд...битно је да се ништа "не дира" и не погледа стање у кошници, да се "не узнемире пчеле"...
Ja na žalost nisam uspio pregledati zalihe hrane, pa se sad uzdam u sreću.
Nisam uspio jer kad dođem sa posla već je hladno. Pogaču neću stavljati jer sam odlučio da pčelarim bez pogača pa kako bilo.
Zanima me koja je minimalna temperatura potrebna za pregled košnica, jer sam odlučio da je pri prvom lijepšem danu pregledam?
Kiša i dalje pada!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2297 poslato: Februar 17, 2016, 19:21:21 »
Добро, немој да ти се то више понови  :) :) :)


А сада озбиљно...Ако си пратио шта сам више пута писао, биће ти јасно да не мораш гледати све кошнице и не мора то бити неки преглед – пре бих рекао поглед, а то се брзо изводи (много мање времена него када се ставља погача). Није сувишно водити евиденцију стања друштва (ја сматрам да је то неопходно). По томе знаш колико које друштво има хране. Послом (чије трајање се мери секундама) подигне се поклопна даска када је температура ниска (око нуле). Тада се виде венци и положај клубета и може се закључити има ли легла. Тиме предвидиш будућу потрошњу.

Проблем у том случају могу бити само понека друштва која су потрошила више хране или имају неки други проблем. Не мора ни тога бити: могу све бити безбедне и без проблема.

У том случају ти за неку проверу треба пар минута. Ако мислиш да погледаш све кошнице, то можеш увек (наравно, не мора да киснеш и надам се да ти пчеле нису толико угрожене било чиме).

Лагано, пчеларским ножем кренеш редом (ако хоћеш све да их провериш). Са предње стране само лаганим ударцима раздвојиш поклопну даску и идеш даље. Потом са задње стране одижеш поклопну и осмотриш венце са медом и стање друштва. Све бележиш и  касније (или хитно, зависи од проблема) прегледаш оно што се мора. Друге не дираш ништа, ако су пуне хране и све је на свом месту. Тај брзински преглед често раим и око поноћи када пустим џукце да се изјуре. При најнижој температури ове године сам исто око поноћи прегледао бар 20 кошница. И ту онда нема нисреће ни случајности: ако нешто није у реду са неком кошницом ја морам да је доведем у нормално стање јер само ја могу бити крив што је друштво у проблему (другачије размишљање сматрам несмотреним, неозбиљним и нестручним).

Да закључим: само поглед испод поклопне и тек потом интервенција ако је потребна. Ако имаш воље, то се уради „између два облака“.


ПС

Када ово пишем обично се мисли да отварам све кошнице током зиме и прегледам их док се не смрзну. Није тако. Само средим проблематичне и бавим се онима које су најлошије. Зато оне добро презиме и чак и мене изненаде повољним  развојем. Што значи да се не основу евиденције рад своди на минимум и то само око најпроблематичнијих друштава, али мора се пчелињак погледати на кратко бар два пута током зиме (кратак увид у унутрашњост кошнице). Остале заборавим до припреме за багрем.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2298 poslato: Mart 04, 2016, 11:25:37 »


                         За праћење временске ситуације већ дуже времена не користим извештаје ХМЗС већ прогнозу са голубарских форума . Као најтачнији ми се показао сајт www.carskaptica.org . Свакодневно ажурирају десетодневну прогнозу за сваки град у Србији посебно . Осим температуре дају податке и о јачини ветра ако га има.
                          За наредну седмицу прогнозирају захлађење .Видећемо да ли су и овога пута погодили.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2299 poslato: Mart 04, 2016, 12:28:41 »
Upravo tako sto se tice vremenske prognoze znaju da omanu bas dobro, evo za danas su kod mene na tri razlicita sajta predvideli kisu i hladno ceo dan, a svanulo je lepo i suncano jutro i jos uvek je lep i suncan dan , tako da se ne moze u potpunosti osloniti na vremenske prognoze. Moze okvirno da se prati, a i ja sam cuo da su te golubarske, kazu najpouzdanije, ali tek kad njima pocne takmicarska sezona.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2300 poslato: Mart 06, 2016, 21:10:16 »
Prognoza za idućih 15-ak dana ne obećava ništa dobro. Navodno temperature 2-12 stupnjeva i padaline 30-40%. Neki spominju i stvaranje velike anticiklone iznad Velike Britanije koja bi mogla donjeti jako hladan vjetar (i mrazeve) iz Rusije a onda zbogom voću. Po takvom vremenu će profitirati samo šećerane :(

Van mreže Josip Kollert

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 101
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Daruvar
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2301 poslato: Mart 07, 2016, 11:12:28 »
Ma nesekirajte,od polovice četvrtog mjeseca temperatura ide gore. Bit će super. Malo vjere u svemu tome.
Ako su meni prezimile(za sada) sve četiri, a prva zima, nemože biti loše.
Juče davo pogaču,i dobio prvi ubod ove godine. Malo zapeklo i ni nevidi se nakon pola sata. Što mi je posebno drago,jer sam od lani tri puta pikan i nije bilo nikakve reakcije, a to me bilo najviše strah. Moguće reakcije,i napuštanja pčelarstva.
Vjerovao sam da će biti ok,i za sada je  :) , zato vjerovati u bolju prognozu i ona će doći.
Lijep pozdrav iz oblačnog Daruvara.

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2302 poslato: Mart 07, 2016, 13:59:18 »
Nadam se da niko od kolega nije imao stetu uslijed poplava i nevremena tokom jucerasnjeg dana.Valjda je i ovog cuda bilo dosta,bar za ovu godinu.

Van mreže Nebojša Glišić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
    • Divus eko
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2303 poslato: Mart 08, 2016, 08:34:03 »
Golubarski sajt koristi podatke Norveške meteo službe, za koju i u inostranstvu kažu da je najtačnija... http://www.yr.no/place/Serbia/Central_Serbia/Belgrade/    Hvala golubarima     http://www.carskaptica.org/  da su ipak na jednoj stranici napravili linkove ka dosta gradova u Srbiji i regionu.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2304 poslato: Mart 09, 2016, 09:31:08 »
 Jutros u Ar-u hladno i maglovito, temperatura 3-4 *C.

Van mreže Misko Savic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
  • Uvek pomogni drugima:! Tako ces pomoci sebi.
  • Lokacija pčelinjaka: Zupče - 567 m, Zubin Potok.
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2305 poslato: Mart 10, 2016, 15:41:04 »
Danas jutro hladno i oblacno, oko podneva pocela slaba kisa koja jos uvek pada ali bez vetra, po neka pcela se usudi i izleti , verovatno po vodu, posto na pojilici ima par pcela. Prognoze za naredne dane nisu optimisticne, videcemo kako ce biti, pozdrav za sve kolege .

Van mreže Mićko Račić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 226
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rekavice-Banjaluka
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2306 poslato: April 25, 2016, 08:05:32 »
U Banjaluci trenutno pada snijeg.Medno :)

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2307 poslato: April 25, 2016, 09:10:42 »
:)
U Karlovcu sutra najavljuju jutarnju temperaturu oko 0.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2308 poslato: April 25, 2016, 15:07:59 »
Jermenovci, pada kiša a ja se smrzo ko da pada sneg >:(

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2309 poslato: April 26, 2016, 23:47:13 »
Сутра врућина  :) :) :) цела 22 °С. Има да се скувамо, јер смо још на зимском режиму  :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).