Autor Tema: Brstivarom protiv Varoe  (Pročitano 178970 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #15 poslato: Avgust 25, 2011, 19:10:23 »
Pozdrav dragi prijatelju. Ipak sačekajmo Vojinu odluku.
Dragi moj Šole,
Svakako da će mi biti zadovoljstvo čitati tvoje rezultate rada sa Brstivarom.

Samo nastavi dragi prijatelju. Verujem da će i ostale kolege biti zadovoljni tvojim rezulatatima i ličnim iskustvima.

Pozdrav iz Novog Miloševa......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #16 poslato: Avgust 25, 2011, 21:46:31 »
Hvala Vojo.
 
Nažalost nemam drugih „referenci“ (pa ni pogrešno predstavljenih), osim snimaka.

Samo želim da ispoštujem obećanje da ću pratiti i realno pisti o tretmanu Brstivarom, onako kako sam ti rekao u telefonskom razgovoru. Dimljenje za sada nije u planu, ali biće i to. Danas oko 13 časova sam ponovo prekontrolisao uvlaku podnjače i naknadno dejstvo treje peti (5) dan! Uvlak očišćena, ponovljen tretman, lako i brzo i čisto. Miriše kao duša. Dok sam kontrolisao prijem matičnjaka, hteo sam da proverim šta mravi rade i na moje zaprepašćenje, otpalo je već desetak varoa, što iskreno nisam očekivao (vreme od tretiranja oko 20 minuta!). Otklopljena je i jedna ćelija legla i izbačena mlada (bela) varoa. Košnica nije toliko ugrožena varoom, i ne može se nikako porediti sa stanjem od prošle godine.
Na prvoj slici se vidi potrošnja za tretman jedne košnice. Bočica je 12 kubika. Za svaku košnisu sam napunio takvu bočicu, ali to nije potrebno, jer je daleko manji i to se može videti na slikama.


Postoje video snimci pre  i posle čišćenja uvlake i na njima se vidi koliko varoa je pokretno (skoro otpalo). Video odgovara stanju na slikama.

Sledi nastavak
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #17 poslato: Avgust 25, 2011, 22:27:38 »
U bočici je brstivar? meni izgleda prozirno,brstivar koji sam ja dobio je potpuno taman,crn... ???

pozdrav svima

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #18 poslato: Avgust 25, 2011, 22:40:11 »
U bočici je brstivar? meni izgleda prozirno,brstivar koji sam ja dobio je potpuno taman,crn... ???

pozdrav svima

I meni se čini da je kolega Dragan slikao samo bočicu u kojoj je prafinsko ulje koje je upilo eterična ulja Brstivara a koje je uzeto sa vrha boce.
Bocu sa Brstivarom po mom mišljenju prethodno treba dobro promućkati pa onda preliti u manju bočicu i polako tretirati na ovaj pokazani način.
Ili na neki drugi način.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zvonko Gasic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #19 poslato: Avgust 25, 2011, 22:41:48 »
Dopada mi se ovaj pristup, očekujem nastavak...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #20 poslato: Avgust 25, 2011, 22:45:53 »
Jeste, ljudi. Tačno je. I ja sam hteo da bude i "tamne materije", jer bi logično i dejstvo bilo bolje. Ako sam i sa ovako "siromašnom" tekućinom zadovoljan, onda je sve u redu.
Evo slika boce, onakve kakva je stigla i vidi se velika količina korisnog taloga. Podvlačim i ovako sam zadovoljan dejstvom i znam šta sam uradio. Tvrdim da bi dejstvo bilo još bolje da sam imao vremena da napunim bočice kako treba.

Taj "korisni talog", kako sam ga nazvao će imati primenu kod paljenja traka natopljenih Brstivarom. Treba od svega izvući neku korist i mislim da će to biti ono pravo.

Inače je ovo probni tretman. Ako sam probom zadovoljan, ne vidim nikakav problem. Brstivar deluje dobro (i dalje ne kažem odlično, ali videćemo).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #21 poslato: Avgust 26, 2011, 00:13:26 »
Dopada mi se ovaj pristup, očekujem nastavak...

Pitanje je hoće li biti nastavka ili samo izvođenje zaključka. Ovo kako je krenulo, možda i obori svu prisutnu varou u dva tretmana :D.

Lično mi je drago da ovo sredstvo tako dobro deluje. Zbog "majstora protiv RV" i onih "uglednih" plagijatora-lopova, koji su forumsku karijeru na sajtu saveza započeli krađom cveta 4B ili uvlačenjem Voji Brstini. Sada se naravno uvlače kolegama iz drugih republika u nadi da će možda postati distributeri..."registrovanih" sredstava.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #22 poslato: Avgust 26, 2011, 00:24:39 »
Šole molim te imaj u vidu da neki seskviterpeni koji se nalaze u Brstivaru oslobađaju svoje molekule na temperaturama od 140-160 C. stepeni i da taj tamni deo Brstivara nakapan na papiriće, zapaljen i uduvan u košnice može dati najbolje moguće rezultate.

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #23 poslato: Avgust 26, 2011, 00:33:11 »
Biće i takvog načina tretiranja. Međutim, kažem ti da imam odbojnost prema sagorevanju bilo čega. Sećam se, a prilično davno je bilo, bila je neka emisija o ishrani. Prilikom običnog pečenja mesa dolazi do neočekivanih hemijskih reakcija, ako sam dobro zapamtio. Takođe sam negde pročitao da se npr. Prilikom sušenja smokvi takođe menjaju neke osobine i javljaju novi kvaliteti. U ovom slučaju sagoreva ulje, mada sam svestan da je u maloj količini. Zato sam prema svakom sagorevanju sumnjičav. Nemam ništa protiv, da drugi tako rade. Ja ću raditi samo da bih proverio dejstvo. I to, takođe samo na jednoj grupi košnica i samo ovim sredstvom. Čak sam uveren da će poslužiti i kao završni tretman kada društva budu bez legla i da će rezultati biti izuzetni (ako nešto varoe preostane). Mislim na način kako sada radim, a deo mogu zadimiti listićima.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar Pesic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #24 poslato: Avgust 26, 2011, 21:34:50 »
Ja sam jutros dimio listicima,samo jedno drustvo koje je u mom dvoristu ostalo igrom slucaja.Drustva na pcelinjaku su ranije tretirana apigardom,tretiracu i njih kada odem na pcelinjak.U 16h sam prebrojao 19 opalih varoa,bilo je svetlijih i tamnijih,neke su se jos uvek mrdale.Ujutro cu ponovo prekontrolisati koliko ih je opalo.Mislim da cu od sada koristiti samo brstivar,Vojo svaka cast za ovakav pronalazak.Kada budem isao na pcelinjak tretiracu i ostala drustva pa javljam rezultate.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #25 poslato: Avgust 26, 2011, 21:50:34 »
Ja sam jutros dimio listicima,samo jedno drustvo koje je u mom dvoristu ostalo igrom slucaja.Drustva na pcelinjaku su ranije tretirana apigardom,tretiracu i njih kada odem na pcelinjak.U 16h sam prebrojao 19 opalih varoa,bilo je svetlijih i tamnijih,neke su se jos uvek mrdale.Ujutro cu ponovo prekontrolisati koliko ih je opalo.Mislim da cu od sada koristiti samo brstivar,Vojo svaka cast za ovakav pronalazak.Kada budem isao na pcelinjak tretiracu i ostala drustva pa javljam rezultate.

Hvala dragi moj Aco.
Zamolio bih te samo da i ostalim pčelarima u tvom okruženju pokažeš rezultate rada sa Brstivarom, da se ljudi ne truju dalje amitrazom i raznim drugim otrovima.

Pozdrav iz Novog Miloševa.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #26 poslato: Avgust 26, 2011, 22:02:32 »
Ja sam jutros dimio listicima,samo jedno drustvo koje je u mom dvoristu ostalo igrom slucaja.Drustva na pcelinjaku su ranije tretirana apigardom,tretiracu i njih kada odem na pcelinjak.U 16h sam prebrojao 19 opalih varoa,bilo je svetlijih i tamnijih,neke su se jos uvek mrdale.Ujutro cu ponovo prekontrolisati koliko ih je opalo.Mislim da cu od sada koristiti samo brstivar,Vojo svaka cast za ovakav pronalazak.Kada budem isao na pcelinjak tretiracu i ostala drustva pa javljam rezultate.
Kolega,nisam siguran koliko si kapi Brstivara stavio na listice za jedno drustvo?
Ako nije problem napisi i taj podatak,kao i to kako sagoreva listic natopljen sa Brstivarom?
Puno pozdrava.

Van mreže Aleksandar Pesic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #27 poslato: Avgust 26, 2011, 22:19:04 »
Stavio sam 6 kapi po vojinoj preporuci,sagoreva lepo.Sve je gotovo za 15-20sec.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #28 poslato: Avgust 26, 2011, 22:22:43 »
Drago mi je da je kolega Šošić aktivan na ovom forumu, što se već vidi po aktiviranju raznih tema. Mislim da će nam njegovo znanje i iskustvo, kao i način i stil prezentacije svakako puno pomoći. Posebno mi je drago što su rezultati postignuti Brstivarom tako dobri. Pošto sam nabavio dimni top i Brstivar takođe ću tretirati svoja društva. Dosada sam DB košnice tretirao varolikom (nažalost) i  nadam se da je došao kraj upotrebi ovog sredstva, a RV apigardom sa jednom paštetom istini za volju, pošto drugu nisam imao. Da budem iskren nisam baš najdetaljnije pratio opadanje, ali je utisak da je generalno manje varoe, posebno u RV možda i zato, što su to prirodni rojevi. Neefikasna sredstva ili je ima manje ne znam videćemo stanje posle Brstivara. Oksalna u novembru možda, ne znam, videćemo...
Sad sam malo u dilemi da li top, da li listići ili Draganova tehnika,
Pozdrav svima

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #29 poslato: Avgust 26, 2011, 22:51:45 »
Odmor završen i počeo sam da radim Manje će biti vremena i za pisanje, ali ću nastaviti da učestvijem u radu forumu koliko je to moguće. Slikao sam večeras kasno rezultate drugog tretmana. Takođe napravljen video, kao potvrda fotografija. Već postajem izuzetno zadovoljan. Tretman može svako da radi kako misli da je najbolje. Meni je ovo dalo odlične rezultate.

Željko, proveri i ovaj način. Samo, ako imaš rojeve u njima obično bude manje varoe. Ali to nije pravilo. Ja sam u rojevima imao nenormalno mnogo varoe, jer je bilo u svim društvima. Rojevi su formirani od zatvorenog legla sa ramovima na kojima je bilo najviše trutovskog legla. Ovo ti kažem, da se ne „razočaraš“ ako ne otpada puno varoe. Moguće je da je ima vrlo malo.

Postoji jedan mehanizam na koji sumnjam da utiče na dejstvo preparata (ne samo ovog, već i drugih). Pisaću o tome na ovom forumu. To sam spominjao na forumu SPOS-a, ali nisam pisao ne iz straha kako će moje LIČNO ZAPAŽANJE biti dočekano, već zato što ne možeš nekim ljdima dokazati da je eksperiment i javno predstavljeni rezultati najbolja „referenca“. Očigledan primer toga je moj razlog za na povlačenje sa SPOS foruma je taj što se gospodin našao uvređen, jer sam osporio „referencu“ koja je na svim sajtovima na Balkanu. Osporio sam je argumentima i to je suština one pretnje tužbom, kao rezultat nemoći da se greška prihvati. Slike najbolje govore:



PS nadam se da ne preterujem sa brojem fotografija koje su u stvari detalji.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).