Autor Tema: Maticne resetke za RV/EV  (Pročitano 61279 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #15 poslato: April 06, 2012, 12:01:49 »
Postovani G-dine Vojo i forumasi,

    Ove zime listajuci forum citao sam i pokusao uci u srz vase inovacije,te sam stekao dojam da je to kosnica za moje pasne priljike(brdovito-planinski region).Misljenja sam da sve stoji sto je receno o RV,osim potvrde na mojim pasnim uslovima,ali o tom potom(da ne zamaram vas i ostale forumase).
    Napravio sam 4 kosnice(4 x 2 nastavka) po crtezima koje ste dostavili na netu,tj. i sa ramom za MR.Medjutim kod rama MR kojeg sam napravio postujuci dimenzije crteza,ne vidim kako bi trebalo postaviti resetku.Pitanje je:resetku postaviti u MR tj.na dimenziju 372 x 392 mm ilji na dimenziju 412 x 412 mm,sa donje strane.
    Razgovarajuci sa pcelarima iz mog okruzenja a i dalje na Kosovo,nisam naisao na pcelare koji koriste vas sistem(skolu) pcelarenja,te stoga moram opremu od LR(deo) da  svedem na meru RV;MR,SO itd.Ako bi Vi ili neko od pcelara koji pcelare sa RV bio voljan da mi objasni vezano sa MR,bio bi jako zahvalan.

Iskreni pozdrav:medno

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #16 poslato: April 07, 2012, 11:30:07 »
Postovani G-dine Vojo i forumasi,

    Ove zime listajuci forum citao sam i pokusao uci u srz vase inovacije,te sam stekao dojam da je to kosnica za moje pasne priljike(brdovito-planinski region).Misljenja sam da sve stoji sto je receno o RV,osim potvrde na mojim pasnim uslovima,ali o tom potom(da ne zamaram vas i ostale forumase).
    Napravio sam 4 kosnice(4 x 2 nastavka) po crtezima koje ste dostavili na netu,tj. i sa ramom za MR.Medjutim kod rama MR kojeg sam napravio postujuci dimenzije crteza,ne vidim kako bi trebalo postaviti resetku.Pitanje je:resetku postaviti u MR tj.na dimenziju 372 x 392 mm ilji na dimenziju 412 x 412 mm,sa donje strane.
    Razgovarajuci sa pcelarima iz mog okruzenja a i dalje na Kosovo,nisam naisao na pcelare koji koriste vas sistem(skolu) pcelarenja,te stoga moram opremu od LR(deo) da  svedem na meru RV;MR,SO itd.Ako bi Vi ili neko od pcelara koji pcelare sa RV bio voljan da mi objasni vezano sa MR,bio bi jako zahvalan.

Iskreni pozdrav:medno

Kolega Hajrize,
Pčelarenje u Vašim brdsko polaninskim klimatskim uslovima sa RV košnicama je daleko povoljnije nego sa mnogim drugim tipovima košnica.
Evo Vam informacija radi poređenja. Pre nekoliko dana ili preciznije u prošlu nedelju 01.aprila zvao me kolega Pavlović Bogdan iz Kosijerića koji pčelari sa RV i LR košnicama i javlja mi da je u deset od ukupno 14 RV košnica našao leglo na 9 i 10 ramova a najslabija RV zajednica mu je imala 5 RV ramova legla i da je stanje sa količinom legla i pčela u velikoj prednosti u RV košnicama u odnosu na LR košnice na istom pčelinjaku.
Pčelinjak mu se nalazi na 1020 metara nadmorske visine.

Prijatno me iznenadio sa ovim informacijama jer je to za mene i moje pašne i klimatske uslove bilo nezamislivo.

Znači RV se pokazala daleko iznad mojih očekivanja u brdsko planinskim uslovima pčelarenja.

Što se tiče rama matične rešetke i same matične rešetke samo ih uradite kako je postavljeno u nacrtima i biće sve u redu.
Ne postavlja se matična rešetka na ramove prvog nastavka nego na bočne stranice prvog plodišnog nastavka i to je ono što Vas zbunjuje.

Želim vam srećno i uspešno pčelarenje sa RV košnicama....

Pozdrav svima..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #17 poslato: April 07, 2012, 12:46:34 »
Kolega Vojo, Meni su prezimile oba RV legla. Za sada nemam još MR. In teresuje me dali, da stavim MR. Oba legla imaju po 8-9 ramova legla u dva nastavka.
Lp Branko

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #18 poslato: April 07, 2012, 13:09:34 »
Kolega Vojo, Meni su prezimile oba RV legla. Za sada nemam još MR. In teresuje me dali, da stavim MR. Oba legla imaju po 8-9 ramova legla u dva nastavka.
Lp Branko

Dragi moj Branko, ja bih sačekao još malo da se leglo razvije na 12-13 ramova i tada bih spustio otvoreno leglo (4-5 ramova) zajedno sa maticom u prvi nastavak i postavio matičnu rešetku a ostale ramove rasporedio u sredinu drugog i trećeg nastavka.

Pozdrav za Kočevje iz Novog Miloševa....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #19 poslato: April 07, 2012, 13:39:35 »
Vojo, hvala na brzom odgovoru.
Eva kako sam okrenuo pojalico i izpod stavio pogačo. kod nas se zahladilo i dva dana kiši, zakazan je sutra i sneg i naredno sedmico mraz.
Lp Branko

Van mreže nikolatodosic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #20 poslato: April 08, 2012, 19:05:46 »
Ja proizvodim PVC maticne resetke od PVC transparetne folije(zdravstveno ispravan materijal), debljine 0,60 mm, postupkom stancovanja, sa otvorima 4,2 mm. Otvori su paralelni sa ulicama pcela.
Ove zime sam nekolicini pcelara isporucio resetke za RV dimenzija 414x414. Napominjem da resetke mogu da radim i u drugim dimenzijama. Cena resetke je 120,00 dinara.

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #21 poslato: April 08, 2012, 20:04:11 »
Dali si ikome u bih slao MR i ja sam zaintresovan za nekoliko ako bi bila kakva kombinacija prodaje u bih računaj i na mene poz.

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #22 poslato: April 08, 2012, 20:20:38 »
Postovani G-dine Vojo,

   Zahvaljujem se na vasem brzom odgovoru vezano sa MR.Sto se tice vase kosnice RV,napravio sam prelazne nastavke,na dimenziju LR i smanjene visine na 200mm,u koji stoje 12 RV ramova poprecno na 10 ramova LR.Prosirenje plodisnog prostora na LR kosnici,vrsio sam sa dva LR ramova u koje sam ubacio RV ramove i u njima staro radilicko sace,vezano sa zicom.Ove ramove(RV),cim ih matica leze nameravam da i dignem na prelaznom nastavku,kojeg cu popuniti sa jos 10 ramova RV sa satnim osnovama.Na ovaj nacin pokusavam da proslogodisnja drustva sa LR kosnice svedem na RV kosnice,i dalje dodati RV nastavak,kako vec drustvo napreduje.
     Moje pitanje je:mogu li ovako nastaviti dalje ili pak treba korigirati nesto vezano s'tim.
Da budem vas kolega,treba mi jos sto sta,ali ako budem mogao biti vas ucenik bilo bi mi drago.

Iskreni pozdrav:medno i zdravi bilji

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #23 poslato: April 08, 2012, 23:37:54 »
Postovani G-dine Vojo,

   Zahvaljujem se na vasem brzom odgovoru vezano sa MR.Sto se tice vase kosnice RV,napravio sam prelazne nastavke,na dimenziju LR i smanjene visine na 200mm,u koji stoje 12 RV ramova poprecno na 10 ramova LR.Prosirenje plodisnog prostora na LR kosnici,vrsio sam sa dva LR ramova u koje sam ubacio RV ramove i u njima staro radilicko sace,vezano sa zicom.Ove ramove(RV),cim ih matica leze nameravam da i dignem na prelaznom nastavku,kojeg cu popuniti sa jos 10 ramova RV sa satnim osnovama.Na ovaj nacin pokusavam da proslogodisnja drustva sa LR kosnice svedem na RV kosnice,i dalje dodati RV nastavak,kako vec drustvo napreduje.
     Moje pitanje je:mogu li ovako nastaviti dalje ili pak treba korigirati nesto vezano s'tim.
Da budem vas kolega,treba mi jos sto sta,ali ako budem mogao biti vas ucenik bilo bi mi drago.

Iskreni pozdrav:medno i zdravi bilji
Poštovani kolega Hajrize,
Sve si dobro uradio oko prebacivanja ramova i samo nastavi tako.

Svakako da si moj i naš kolega i da smo ovde svi isti a ako želiš da budeš moj učenik, da koristiš RV košnice i tehnologiju rada koju preporučujem, samo postavljaj pitanja za bilo koju nejasnoću. Sve upućene preporuke smatraj iskrenim, drugarskim i prijateljskim i slobodno ih usvajaj i koristi na svom pčelinjaku.
Zadovoljstvo mi je da sam dobio još jednog učenika.

Pozdrav iz Novog Miloševa.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #24 poslato: April 08, 2012, 23:42:32 »
Vojo, hvala na brzom odgovoru.
Eva kako sam okrenuo pojalico i izpod stavio pogačo. kod nas se zahladilo i dva dana kiši, zakazan je sutra i sneg i naredno sedmico mraz.
Lp Branko
Kolega Branko,
Upravo tako se okreće zbeg-hranilica (ili kako je već nazivaš pojilica) u slučajevima kada treba dodati pogaču ili drugu čvrstu hranu.
Hranilica se po potrebi okreće za 90-180 ili 270 stepeni tako da slobodan prostor dođe direktno iznad pčelinjeg klubeta.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Darijo Keč

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #25 poslato: Jul 10, 2012, 20:17:30 »
Pozdrav svima na forumu!
Molio bih kolege pčelare koji imaju direktna iskustva da mi preporuče koje su trenutno najbolje matične rešetke za RV košnicu, tj. tko proizvodi najbolje i najkvalitetnije. Naime, imam problem, kupio sam jednu turu neispravnih matičnih rešetki koja mi je zamijenjena sa navodno ispravnima, ali nakon što sam pregledao 20 košnica, na 11 košnica je matica prošla kroz matičnu rešetku tako da imam legla i u plodištu i prvom nastavku medišta... Za poluditi! Nadam se da će biti treće sreća, te da ću napokon u trećem pokušaju uspjeti kupiti ispravan proizvod koji služi svrsi!!
Pozdrav gosp. Voji i svima na forumu!

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #26 poslato: Jul 10, 2012, 22:05:06 »
Ja već treću godinu koristim plastične štancovane matične rešetke i nije matica prolazila kroz njih. Na nastavcima imam izbušene rupe pa nije problem što matična rešetka nije uokvirena i nema svoje leto jer po potrebi otvaram okrugla leta na nastavcima. Ove matične rešetke proizvodi Nikola Todosić.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže nikolatodosic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
    • pcelarbnt
  • Lokacija pčelinjaka: Dračić,Valjevo
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #27 poslato: Jul 11, 2012, 11:45:42 »
Ja već treću godinu koristim plastične štancovane matične rešetke i nije matica prolazila kroz njih. Na nastavcima imam izbušene rupe pa nije problem što matična rešetka nije uokvirena i nema svoje leto jer po potrebi otvaram okrugla leta na nastavcima. Ove matične rešetke proizvodi Nikola Todosić.
Kao proizvodjac PVC stancovanih maticnih resetaka, kao prvo bih se zahvalio imenjaku na poverenju i izneo osnovne karakteristike isth i to:
- izradjene su od zdravstveno ispravnog materijala ( PVC transparetna - providna folija, debljine 0,60 mm.
- stancovanjem otvora 4,2x25 mm postize se preciznost otvora  koji specava prolaz  matici,
- otvori su paralelni sa ulicama pcela,
- nije pozeljno uramljivanje, jer bi doslo do povecanja odstojanja izmedju satonosa i resetke, a samim tim i izgradnje zaperaka koji bi otezavali skidanje resetke sa tela kosnice,
- izradjujem ih u spolnim dimenzijama kosnice, RV/EV, LR, DB i drugih tipova kosnice.

Van mreže Savo Tadić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • ...samo vas posmatram ....
  • Lokacija pčelinjaka: Stanisic
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #28 poslato: Jul 11, 2012, 12:59:44 »
Koristio sam isto Nikoline MR na mom pcelinjaku ove godine . Jeftine su i pouzdane .Nisam se oglasavao jer sam video da je kolega iz Hrvatske pa neznam koliko mu je zgodno doci po njih

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Maticne resetke za RV/EV
« Odgovor #29 poslato: Jul 11, 2012, 18:13:57 »
Kolega Vi ste dobro prošli.Meni su se u 2 LR košnice matice provukle iz donjeg plodišta na podnjači,kroz matičnu rešetku,napravile dosta legla u gornjem,njihovom LR medištu,a ove u donjem nastavku zbog odsustva matice,povukle gomilu matičnjaka i naravno dobrano se izrojiše ta 2 društva koje nisam proveravao,misleći kako je leglo samo u jednom najdonjem nastavku,odnosno glavnom plodištu.HR su žičane,neuramljene,jer leta imam na sredini gornjih medišta.
Šta da se radi,idući put ću više paziti na takvu mogućnost.Inače imam na 5 društava te providne PVC HR i tamo je sve bilo ok,to jest nisu se provukle matice,a najdonje plodište gde su 10 plodišnih LR ramova im je bilo dovoljno da društva budu jaka,a da s ne roje.Inače HR sam primenio pred sam početak bagrema početkom 5.meseca ove godine.
Pozdrav i mislim da su te PVC HR ok rešenje,izgleda da su sigurnije,a nema zaperaka definitivno.