Autor Tema: TROVAČI NA DELU  (Pročitano 11977 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #16 poslato: April 26, 2011, 10:58:19 »
Malo, malo pa iziđe u javnost nešto smo znali ili naslućivali ali nikad nismo mogli dokazati, siguran sam da je i bar jedan deo zimskih gubitaka zbog tih otrova.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #17 poslato: April 29, 2011, 12:09:15 »
Sve se zna, ali kako aždaji stati za vrat?

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #18 poslato: Maj 15, 2011, 08:10:49 »
Kuda ide ovaj svet?
Pogledajte ovo:



Van mreže Jovo Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #19 poslato: Maj 15, 2011, 12:18:51 »
Kuda ide ovaj svet?
 

Pa sta reci, vec ZLOCIN. Mislim da se u tom pogledu najmanje prica i skoro nista ne cini. Poljoprivrednici-vocari su toliko needukovani da je to katastrofa. Skoro neki dan me neki rmpalija nije pretukao sto sam se usudio zamoliti ga da me sledeci put kad prska voce obavesti dan ranije. Bio sam zaprepascen njegovom reakcijom. Jedino resenje je energican apel kod ministarstava ekologije i poljoprivrede da se pod hitno zabrani prodaja preparata koji su stetni po pcele, buduci da isto tako ima efikasnih preparata koji nisu skodljivi pcelama. Uvesti stroge kazne za prodavce koji drze u radnjama i prodaju preparate kojima se truju pcele. Lako ih je otkriti, uvek mozemo naci mestanina koji ce mu zatraziti zabranjeni preparat, a ovaj kad ga izvuce ispod tezge znase sta mu sleduje.
Bilo je dosta reci kako treba postupati kad vam neko otruje pcele prskanjem voca, kojim putem doci do pravde. Pa ko ima toliko vremena i snage vuci se po korumpiranim sudovima. Mislim da bi bilo najefikasnije zabrana takvih preparata u prodaji, odnosno lakse bi se izlazilo na kraj sa nesavesnim prodavcem zabranjenih preparata nego sa direktnim trovacima koji uvek izazovu sazaljenje pravnih institucija. Znaci APEL za zabranu prodaje stetnih po pcele preparata

« Poslednja izmena: Maj 17, 2011, 14:33:31 od strane admin »

Van mreže Marin Marinic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #20 poslato: Maj 15, 2011, 14:11:15 »
Pogledajte samo poljoprivrednu emisiju Znanje na poklon na B92 i sve će vam biti jasno. Tzv. stručnjaci propagiraju prskanje voća u cvetu preparatima koje reklamiraju i čiji su predstavnici.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #21 poslato: Maj 15, 2011, 16:09:51 »
Pre 10-tak dana uspeo sam da oteram trovače iz blizine mog pčelinjaka. Prskali su preparat protiv trave u malinjaku u sred belog dana, a malinjak je pun maslačka i druge iscvetale trave, pun pčela. Rekao sam im koliko košta jedno otrovano društvo i pitao ih da li imaju pare da plate štetu. Nakon nekoliko minuta prekinuli su prskanje i neobavljena posla otišli iz malinjaka. Čim su pare u pitanju odmah se smekšaju i poslušno prekinu sa trovanjem, a bio sam spreman i da se bijem sa njima. Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #22 poslato: Maj 17, 2011, 23:29:11 »
Na našu nesreću ovo je odličan film Žiko.
Jasno se vidi katastrofa koja je zadesila pčele.

Pre neki dan gledao sam pomenutu emisiju na B 92 i nisam mogao da verujem u ono što sam čuo.
Savetuju se poljoprivrednici da insekticidima prskaju voće u vreme cvetanja.
Pokvarili su mi ceo dan.

Mislim da SPOS treba da uputi oštar apel uredništvu emisije kao i Ministarstvu poljoprivrede. 

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #23 poslato: Jul 20, 2011, 11:57:49 »
U Timockoj krajini,naroicito u okolini Bora,ali i tamo gde je borski dim stigao,kao Brusnik,je nazalost bilo uzasno puno stete,cak uglavnom 100posto unisteni pcelinjaci,negde pred pocetak i tokom bagrema,tj u maju mesecu.Borski kombinat se navodno obavezao da ce dati neko obestecenje...ko se odlucuje da seli u pravcu Timocke krajine,neka ima u vidu faktor dima iz RTBa i dobro promisli gde ce i kako ce...pozdrav svima...

Van mreže aleksandar stanic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kotor Varos
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #24 poslato: April 23, 2015, 12:28:46 »
U blizini moga pcelinjaka covek posadio krastavac na povrsini od 2 duluma.ktastavac kornison.rekao mi da ce ih prskati malom prskalicom i nekom hemijom protiv plemenjace,.Intetesuje me da li moram da preselim pcele da bi opstale.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: TROVAČI NA DELU
« Odgovor #25 poslato: April 23, 2015, 21:45:53 »
U blizini moga pcelinjaka covek posadio krastavac na povrsini od 2 duluma.ktastavac kornison.rekao mi da ce ih prskati malom prskalicom i nekom hemijom protiv plemenjace,.Intetesuje me da li moram da preselim pcele da bi opstale.

Ako prska samo od plamenjace to su onda fungicidi, nisu toliko opasni kao insekticidi, ali bilo bi bar opet dobro da to radi pred vece ako je bas blizu pcelinjaka, ako je bogata pasa u okolini ti krastavci nece biti zanimljivi pcelama, mislim da ne bi trebalo biti velikih problema, samo se potrudi da nadjete zajednicki jezik i da jedan drugog postujete i nadjete zajednicki jezik-interes.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.