Autor Tema: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše  (Pročitano 113826 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #225 poslato: Februar 27, 2021, 22:08:36 »
Danas na Zlatiboru, iako je temperatura bila samo 110C pčele su išle na crnjušu. Iako je 2012. godine zbog suše skoro potpuno izgorila, crnjuša se lepo obnovila. Sva je sreća za pčelare koji imaju pčelinjake na ovoj planini. Pozdrav!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #226 poslato: Februar 28, 2021, 17:08:56 »
Кајсија цвета у Поцерини.
Данас је било око 11-12 степени и џанарике су наставиле са цветањем и на њима су се пчеле забављале од око десет сати до око 13 сати када се наоблачило и престала свака активност пчела ван кошница.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #227 poslato: Februar 28, 2021, 19:48:51 »
Danas na Zlatiboru, iako je temperatura bila samo 110C pčele su išle na crnjušu. Iako je 2012. godine zbog suše skoro potpuno izgorila, crnjuša se lepo obnovila. Sva je sreća za pčelare koji imaju pčelinjake na ovoj planini. Pozdrav!
Pa baš niko da pozdravi Sveta, kojeg nije bilo godinama na forumu.
Dobro došao nazad, Sveto.

Na mom stacionaru, mrtva kopriva još nije otvorila, kao ni džanarika, koja neće još nekoliko dana.
Sibirski brest je završio za ovu godinu. Veronika i maslačak cvetaju. Nisam pogledao topolu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #228 poslato: Februar 28, 2021, 20:07:45 »
Danas na Zlatiboru, iako je temperatura bila samo 110C pčele su išle na crnjušu. Iako je 2012. godine zbog suše skoro potpuno izgorila, crnjuša se lepo obnovila. Sva je sreća za pčelare koji imaju pčelinjake na ovoj planini. Pozdrav!
Pa baš niko da pozdravi Sveta, kojeg nije bilo godinama na forumu.
Dobro došao nazad, Sveto.

Na mom stacionaru, mrtva kopriva još nije otvorila, kao ni džanarika, koja neće još nekoliko dana.
Sibirski brest je završio za ovu godinu. Veronika i maslačak cvetaju. Nisam pogledao topolu.


Приметио сам Светин повратак на форум и мислим да је ово његово друго јављање после дуже паузе. Веруј ми да ми је јако драго што је опет у овом друштву. Ипак је он један од доајена овог форума. Његове безбројне фотографије су биле и остале легендарне.
Како би било добро да се поново јави и Сава Митић. С времена на време га има на форуму али годинама већ ништа не пише. Штета. И од њега се имало много тога паметног чути и научити.


П.С.


Ако се добро сећам ти си од Свете купио контејнер који те и данас добро служи зар не ?

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #229 poslato: Februar 28, 2021, 20:41:44 »
Citat
Ако се добро сећам ти си од Свете купио контејнер који те и данас добро служи зар не ?
Tačno, ali nisam ga samo po kontejneru upamtio... ;)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #230 poslato: Februar 28, 2021, 20:45:31 »



Нисам ни ја. Мени је својевремено послао пелин. Памтим . И не само то. Његово активирање би обогатило овај форум. Надам се да ће бити тако.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #231 poslato: Februar 28, 2021, 21:11:58 »
Да, коначно нам се и Свето укључио са својим порукама.
Он је један од оснивача овог форума.
Овде је у својој кући и увек је добродошао.

Код мене у северном Банату брестови су у пуном цвету.
Данас док је сунце мало помолило пчеле су одмах кренуле на брестове али наиђоше облаци и све брзо престаде.
Џанарика ће по мојој слободној процени почети за десетак дана. Ипак то све зависи од времена.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #232 poslato: Februar 28, 2021, 23:00:54 »
Код мене и даље дрен највише цвета, а и највише га има у односу на друге биљке које сада цветају. Међутим, данас је било баш свеже (10°) са хладним ветром, тако да пчеле нису много излазиле. У даљини се виде понеке оцветале врбе маце, а на тлу понегде се могу срести јагорчевина и мртва коприва. Ништа специјално, сем дрена кога има баш доста у мом крају, па се надам да ће пчеле то искористити јер до наредне недеље јављају лепо време са око 15 степени.

Очекујем појачавање мртве коприве (које по правилу буде доста), а мало касније и цветање џенарике, маслачка, дивље трешње...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #233 poslato: Februar 28, 2021, 23:38:23 »
Код мене ни на једном пчелињаку нема дрена, заправо има нешто врло мало на једном а на другом и трећем баш ни мало.
Добро, за први већи пчелињак ту се не жалим, можда има дрена свега пар стабала у кругу од пар колометара што је потпуно безначајно али зато ту има доста мртве коприве, има солидно леске а и џанарике.
После креће и врба, трњина, дивље крушке, дивље трешње и разно воће.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #234 poslato: Mart 01, 2021, 08:16:50 »



Од јутрос се Београд добро забелео али не од снега већ од цвета џанарике. Кренуло је.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #235 poslato: Mart 01, 2021, 11:35:44 »
Уписао сам почетак цветања џанарике јуче и како кажеш, кренуло је. Јуче су пре подне уносиле полен са џанарике (а можда и са неких „преживелих“ кајсија).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #236 poslato: Mart 01, 2021, 12:00:59 »
Џанарика која ми је оријентир и која је два метра иза кошница почела је пре два три дана и прекључе је записана за почетак цветања џанарике  мада су неке ранке почеле још 23. Фебруара.
Већ сада има доста мртве коприве а биће је све више и више. Кајсије такође крећу а прве су кренуле још пре три дана.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #237 poslato: Mart 01, 2021, 12:18:57 »
Џанарика која ми је оријентир и која је два метра иза кошница почела је пре два три дана и прекључе је записана за почетак цветања џанарике  мада су неке ранке почеле још 23. Фебруара.
Већ сада има доста мртве коприве а биће је све више и више. Кајсије такође крећу а прве су кренуле још пре три дана.
Поздрав...

Мислиш ранија џанарика. Израз ранка се обично односи на шљиву Црвену ранку.

Те које крену тако рано, не могу се рачунати у почетак цветање џанарике (или неког другог воћа). Мене су учили да се цветањем може сматрати када отвори 5% од већине стабала (свакако, то је одокативна процена јер се тешко може тачно закључити).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #238 poslato: Mart 01, 2021, 12:32:58 »
Да, има неких стабала који раније цветају.
Кад процвета више од 20% стабала и нека већ са 50% расцврталих пупољака онда је по мени почело цветање на неком терену.
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vuckovic Zivomir

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Crni vrh kod Jagodine
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #239 poslato: Mart 03, 2021, 18:59:56 »
   Pozdrav kolege pcelari. Danas sam isao poslom do Raznja. Od Jagodine, Cuprije, Paracina do Raznja levo i desno od autoputa nema ni jedno drvo da se rscvetlo belo. Samo po neki zuti dren. Medno