Autor Tema: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe  (Pročitano 83844 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 15, 2014, 20:59:20 »
Хвала на брзом одговору.

Моје хранилице су на средини. Пих. Мораћу то у будућности мијењат јар када сам третирао, сваки пут би морао скидати фолију па поново враћат ...

Ако може још једно питање. Пошто је улаз у хранилицу на самој ивици наставка, да ли то повећава могућност грабежи обзиром да ће се мириси лакше ширити јер је отвор ближи самом саставу наставака? Уствари, да ли сте ви примјетили неку разлику приликом храњења да имате већих или истих проблема око грабежи или сличног?

Хвала!!!

I ja imam dve hranilice sa ulazom na sredini. To sam rešio na taj način što sam ispod ulaza u hranilicu isekao otvor na foliji, otprilike 3 sa 6 cm. Ali rešenje hranilice sa ulazom na sredini mi se ne sviđa, kasnije sam previo hranilice koje imaju ulaz na prednjoj strani.
Pošto sirup u hranilice sipam u kasnim popodnevnim satima nemam problema sa grabeži. Ako bi se sirup sipao u neko ranije vreme onda je svejedno gde je ulaz u hranilicu, još ako bi malo prosuli sirup okolo, bilo bi velike šanse za grabež. Meni je na nekoliko košnica žuna napravila rupe baš na sastavu nastavka i hranilice, ali te rupe obezbedim sunđerom pa tako nema bojazni od grabeži.
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=808.0  Na ovom linku se može videti šteta od Žuna i detlića.
Nadam se da sam uspeo da ti objasnim. Pozdrav.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 17, 2014, 16:13:33 »
Хвала легендо!

Van mreže Veljko Paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Arapovac - Lazarevac
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #47 poslato: Jul 31, 2016, 17:17:15 »
Pozdrav,
Nov sam na forumu a generalno slabo koristim forume pa se u napred izvinjavam ako nezto pogresim. Kako na forumu tako sam nov i u pcelarstvu.
Mozda glupo pitanje ali cini mi se da nije precizirano na koju stranu boni ulozak treba da bude postavljen. Da li treba upijajuci deo da gleda u zemlju ili u nebo? Takodje me interesuje posto imam ugradjenu hranilicu u lr kosnicu da li tu foliju treba da postavim iznad uloska svuda sem ulaza pcela u hranilicu?
Hvala na odgovoru

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #48 poslato: Avgust 03, 2016, 01:13:02 »
Ja koristim ona sto je isti sa svih strana. To je onaj najobicniji 100% pamuk u mrezici. Ispod njega stavim najlon po par centimetara veci od uloska kako bi bio siguran da kiselina nece procuriti po pcelama. Odozgo sve prekrijem Velikim najlonom stim da ulozak povlacim malo prema sebi a veliki najlon da bude malo kraci kako bi pcele nesmetano mogle da dodju do hranilice.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #49 poslato: Avgust 03, 2016, 08:26:11 »
Ја користим улошке које је г. Свето Стевановић навео. Негде је већ написано да се лепљива страна ставља на рамове. А и видећеш ако узмеш такве да та лепљива страна има најлон који спречава цурење. И колега Милан се добро досетио за улошке без најлона.
За покривање користим најлон исечен по димензији кошнице који има просечен отвор на месту где је улаз у хранилицу. Само пазити да уложак не покрије улаз у хранилицу и то је то.

Van mreže Veljko Paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Arapovac - Lazarevac
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #50 poslato: Avgust 10, 2016, 15:27:03 »
Hvala na pojasnjenju. Sad kad mi je sve jasno, cekam ovo zahladjenje za vikend i da pocnem da ih tretiram.
Pozdrav

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #51 poslato: Avgust 12, 2016, 00:09:45 »
Meni vise odgovara ova varijanta posto mnogo lakse odvojim propolis od najlona u odnosu odvajanja sa uloska. Pored toga mnogo je veca povrsina koja je zasticena te je jako tesko da dodje do kapanja kiseline po pcelama. Prilikom spricanja kiseline, najlon podizem pa spricom po ulosku bez narocitog obaziranja na pritisak. Znam da nema sanse da pod pritiskom prodje kroz najlon. Vise puta mi se desavalo da koja kap padne pored uloska na najlon. To znaci da ga nije bilo otislo bi po ramovima ili po pcelama. Takodje, kada stavite najlon odozgo pa hranilicu (poklopna daska) vi sve pritisnete pa moze doci do curenja koje vi nikada necete primjetiti. Ne kazem da taj ulozak sa folijom moze da procuri prvi ili drugi put ali poslije 15 dana koriscenja plus kad ga pcele pocnu grickat, nisam siguran koliko je to bezbjedno. Sa ovim malim najloncicem ja ne razmisljam o tome.

Van mreže Nikola Franeta

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lapcici
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #52 poslato: Septembar 07, 2016, 23:20:00 »
Citajuci ovu temu nisam shvatio zasto se prihranjuju pcele prilikom tretmana sa mravljom kiselinom. Da bi se pcele angazovale da nesto rade u kosnici, posto je avgust obicno bezpasan period ili da nebi bjezale iz kosnice?. Molio bih nekog ko zna da mi odgovori i da li je greska ako se ne prihranjuju? Unaprijed hvala i pozdrav.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #53 poslato: Septembar 08, 2016, 19:57:55 »
Citajuci ovu temu nisam shvatio zasto se prihranjuju pcele prilikom tretmana sa mravljom kiselinom. Da bi se pcele angazovale da nesto rade u kosnici, posto je avgust obicno bezpasan period ili da nebi bjezale iz kosnice?. Molio bih nekog ko zna da mi odgovori i da li je greska ako se ne prihranjuju? Unaprijed hvala i pozdrav.

Mravlja kiselina oštećuje hitinski omotač pčela pa se zbog prihranjivanja pčele bolje hrane nego ako nema unosa (iz prirode ili hranilice) i na taj način je i hitinski omotač bolje ishranjen i verovatno se bolje regeneriše

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #54 poslato: Septembar 15, 2016, 01:22:14 »
Pored ostecenja pcela, matica cesto prekine zaljeganje stoga je potrebno u toku tretmana stimulativno prihranjivanje. Obzirom da se tretman radi na kraju sezone, ova prihrana moze biti malo obilnija jer cete svakako morati prihranjivat za zimu. Tako je stanje kod mene.

Van mreže Nikola Franeta

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Lapcici
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #55 poslato: Septembar 15, 2016, 16:18:15 »
Hvala na odgovori na.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #56 poslato: Avgust 07, 2018, 12:43:43 »



                Ове године избор је пао на мрављу киселину као средство за уништавање варое. До сада урађена два третмана 29/30 јула и 4/5 августа. До краја третмана планирана још два третмана у наредна два викенда.
                Мравља киселина постављена у пластичним поклопцима за тегле шприцом по 20 кубика по друштву. У поклопце претходно постављене исечене трулекс крпице да се натопе киселином. Испод поклопаца директно на сатоноше постављене исечене пластичне фолије димензија нешто већих од поклопаца. Овако коселина никако не може да дође у директан контакт са пчелама већ може само да испарава. Преко свега постављена фолија нешто већа од наставка ( 50 x 50 cm ) која је повучена уназад тако да је остављена вентилација 5-6 сантиметара са предње стране кошнице. Овај отвор истовремено служи и за излазак пчела на фолију и за контакт са сирупом. На фолију постављен празан наставак а у њему кантице за сируп. На овај начин истовремено се врши третман мрављом киселином и прихрана друштва сирупом. При сваком третману пчеле добијају по литар сирупа. Сакупљао сам веће кантице које одједном могу да приме до 5 литара сирупа што ће послужити у септембру за једнократну прихрану тамо где то буде требало.
                 На овај начин је извршена максимална рационализација рада и узнемиравања пчела јер се истовремено обавља више послова неопходних у ово доба године.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #57 poslato: Avgust 14, 2018, 14:31:42 »
Evo jedan link na po meni zanimljivo i informativno štivo.

http://scientificbeekeeping.com/messin-with-varroa-2014/

Dobrim dijelom se u okviru teksta autor oslanja na primjenu mravlje kiseline pa s toga smatram da nije pogrešno objaviti ga u ovoj temi.

Na žalost kao i većina tekstova koji dolaze sa zapada i ovaj je na engleskom jeziku.

Pozdrav svima...