Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 224892 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

• Više od prijatelja foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1080 poslato: Septembar 14, 2021, 13:12:46 »
Ih Gorane, valjda ću i ja ovako za jedno desetak godina  :D

Којих десетак година ? ? ?
Овако ћеш , Боже здравља , за десетак месеци а можда и пре тамо негде крајем маја , почетком јуна идуће године. Само мало стрпљења. Стрпљен - спашен.

Van mreže Dejan Damnjanovic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
« Odgovor #1081 poslato: Septembar 14, 2021, 23:34:59 »
Samo mogu da kazem Bravo!!!
Verovatno negde debelo gresim ha ove godine sam imao vrcanje 0 :'( :'( A sad cinimi se da ce biti veliki problem nedostatka polena a sirup su dobile u proseku 10kgsecera pretoceno u sirup!Veliki pozdrav
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #1082 poslato: Septembar 15, 2021, 08:32:18 »
Samo mogu da kazem Bravo!!!
Verovatno negde debelo gresim ha ove godine sam imao vrcanje 0 :'( :'( A sad cinimi se da ce biti veliki problem nedostatka polena a sirup su dobile u proseku 10kgsecera pretoceno u sirup!Veliki pozdrav

Ниси нигде грешио. Једноставно година је била таква и багрем је у Радовању , Ракинцу , Баничини и уопште на том потесу измрзао и потпуно подбацио.
Крајем априла када је багрем запасуљао један пријатељ , иначе и сам пчелар , који ради у Дунав осигурању је на више локација одломио гранчице барема и однео на анализу у осигурање. Након прегледа речено је да ће да цвета али да неће да меди јер је од мраза озбиљно оштећен. Он је требао да пчеле пресели код мене и зато је одуставо и однео у Старо Село али се ни тамо није прославио. Изврцао је тек нешто мало за кућу. За продају ништа.
Ја сам због овога у Радовању оставио само два средња друштва. Пратио сам унос па ако крене да ту пребацим и друге. Нажалост она анализа се потврдила као тачна. На крају багрема у једном друштву сам имао меда али незатвореног , разбацаног по рамовима. Нисам хтео то да врцам већ сам обе оставио тако до данас. Прошле недеље сам из те јаче узео 6-7 РВ рамова који су били затворени око 2/3 и изврцао из њих мед који је светлије боје , негде између ливаде и багрема и мало замућен у односу на багремов. Одличног је укуса и мислим да је то мешавина оног остављеног багрема и коровског биља. У Радовању никада раније није у ово време било меда те боје и укуса. Иначе обе кошнице су донеле меда за себе , пуна плодишта и подоста меда у ЕВ наставку који сам држао изнад матичне решетке.
Ако је за утеху , а није , нико у том крају није изврцао ништа од багрема. Код Ранчића су дошли неки момци из Зрењанина са пар стотина супер спремљених кошница и вратили их празније него што су их донели. Тако је како је , шта да се ради.
Чекамо следећу годину. Када код нас право замеди , а задњи пут је било 2015.године , биће мало и два медишна наставка.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #1083 poslato: Septembar 21, 2021, 10:39:22 »

За викенд стављена друга доза мравље киселине. Овога пута по 15 кубика 85 % киселине по од раније постављеним картонима. Прихрану нисам давао јер сам са њом завршио још претпрошле недеље.
Сва друштва су у доброј кондицији , вредне на полетаљци и масовно доносе полен. Астер је процветао а имам га подосата око пчелињака.
У прилогу пар слика пчелињака у Ливадици.

П.С.

Набавио сам ново средство за борбу против варое које до сада нисам користио.  Молим оне који имају искуства са овим средством да их овде изнесу.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #1084 poslato: Septembar 27, 2021, 10:16:10 »

Јуче урађено треће , ове године последње , третирање мрављом киселином против варое.
Истовремено извршена провера количине хране у кошницама подизањем кошница са задње стране . Извршена и провера легла подизањем рамова на по 3-4 кошнице. Матице престају са залегањем , младог легла нема а старо легло се налази на по пар рамова и величине је кутије за шибице па до кутије цигарета. Извршено и чишћење увлака код антиварозних подњача.
Дан леп , сунчан , без ветра са температуром 27-28 степени. Пчеле интезивно излазе и доносе полен. Третман мрављом поднеле без нежељених реакција.
Сви пчелињаци у одличном стању.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #1085 poslato: Oktobar 18, 2021, 10:48:07 »

Јуче сам , на молбу колеге коме сам  ове године продао 6.ројева заједно са њим обишао његов пчелињак крај Тополе. Дан леп , сучан , без ветра са температуром од 17-18 степени. На пчелињак смо стигли у 14,00 сати и задржали се око сат времена. Пчеле активне , вредне, масовно излазиле.  Извршили смо проверу количине и распореда хране и постојње легла. Стање одлично , храна у довољним количинима правилно распоређена.  Легла нема. Пчеле веселе , сјајне , мирне без налета. Отварање сваке од кошница је трајало по непун минут по кошници уз минимално узнемиравање. Остатак времена смо провели у уживању у њиховом раду.
Колега је положио све почетничке испите и уз малу помоћ на пролеће при првом пролећном прегледу и ограничавању матице је оспособљен за самостални рад на пчелињаку.

Van mreže dusan lazic

• Lokacija pčelinjaka: vojka
« Odgovor #1086 poslato: Oktobar 18, 2021, 16:48:44 »
Ih, da sam ja imao takvog mentora...gde bi mi bio kraj...

Van mreže slavoljub_simic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
« Odgovor #1087 poslato: danas u 11:37:07 »
Društvo treba mi savet, Kupio sam 6 košnica od nekog dečka kome je umro otac neznam kada, košnice su bile zarasle u travi visine preko metar tako da smo ih jedva i pronašli jer momak nije išao kod njih bukvalno nikad. U maju su bstavljeni polu nastavci i niko do pre desetak dana nije obilazio. Kada sam poskidao plu nastavke bu njma je bilo preko 100 kg meda. Pošto je kasno za neka tretiranja protiv varoe stavio sam Super Strip letvice, pa pošto ja ne radim tretmane otrovima, a ove sam morao pa me interesuje koliko dugo treba da stoje te letvice u košnicama. pozdrav.