Autor Tema: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda  (Pročitano 39904 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rade Velanac

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Golovo
Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« poslato: Maj 18, 2015, 13:07:37 »
Kakva su vasa iskustva i sta raditi?
Meni posle ujeda nista malo boli ali sutradan imam otoka ne mnogo ali nesnosan svrab koji ubi ima li resenje za to ili nesto sta uraditi pomaze mi samo hladna obloga al bukvalno ceo dan svrbi?

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #1 poslato: Maj 18, 2015, 13:55:35 »
Evo moje iskustvo pcele imam tek nekih  20 dana izvrsila tri pregleda za to vreme prvi put ujed i bolelo i dosta oteklo jedno tri dana dok otok nije spao, posle svrbelo dan dva i gotovo. Drugi put nesto blazi otok i krace trajalo treci put nije cak ni oteklo samo malo na pritisak zaboli i podseti me da me je tu bocnula pcela to uglavnom bude prst na ruci posto vrsim pregled bez rukavica. Ako sam pomogla bice mi drago.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #2 poslato: Maj 18, 2015, 14:24:11 »
Posle 1 godine iskustva tj ovo mi je druga godina kako pcelarim moje iskustvo sa ujedima je solidno tj.

prve godine pri svakom pregledu zaradim po dva tri uboda a reakcija na njih je bila otok bol a posle dva tri dana svrab i samo svrab

ove godine situacija je totalno drugacija zaradim po neki ubod po prstima ali otoka nema bol kratko traje par sekundi a svraba vise u opste nema (sto se tice bola  sve zavisi gde je zadobijem ubod u predelu gleve tj nos, usna, usi tu najvise boli ja sam pre par dana zadobio ubod u uvo i 2 sata me je bolelo i to bas bolelo )

tako da se iskreno nadam sledece godine necu ni premicivati ubode tj necu obracati paznju
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Rade Velanac

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Golovo
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #3 poslato: Maj 18, 2015, 15:22:28 »
Znaci ipak je svrab neizbezan ali se moze desiti da i organizam posle vise uboda kroz par godina stekne imunitet da se svrab elminise?
Ja sam cak ubod zadobio bas u sam zglob noge bolelo me je nenormalno i sam ubod je bio toliko jak da sam mislio da me je zmija ujela,prosle god 8 me za ruku ubolo nisam takav bol osetio...E sad probao sam i tad namazao mesto andolom kazu eliminise otrov ali bukvalno za svrab mi samo hladna obloga pomaze i bukvalno ceo drugi dan traje .Nije da se zalim al reko da vidim i druga iskustva hvala svima na ucescu u temi :)

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #4 poslato: Maj 18, 2015, 19:23:15 »
Bol se teško eliminiše, otok takođe, ali za svrab (odnosno protiv njega) koristim sinopen mast, malo i bol ublaži...Imunitet ili desenzibilacija se stiče vremenom i brojem uboda, ali ja ipak više volim da se dobro zaštitim....najviše uboda zaradim kad dođem samo da ih gledam pa ne skinem naočare za sunce ili razgovaram mobilnim ...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #5 poslato: Maj 18, 2015, 22:51:20 »
Ja također ne volim da me bodu. Ove godine bolje podnosim ubode nego prošle godine ali neugodan osjećaj ipak ostaje. Kao i Boris zaštitim se koliko mogu pa i tada dobijem po koji ubod kroz rukavicu, bluzu, šešir al ise preživi. Volio bih jednog dana raditi i bez zaštite ali ću do tada ovako sa zaštitom da dobijem male "porcije". Ubod u neke dijelove tijela kao što su oči i usne nisu nimalo bezazlene i ne treba ih olako shvaćati.

Nikola Bukovac

  • Gost
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #6 poslato: Maj 24, 2015, 22:27:07 »
Мислим да би свако требао да уради алерготест у лабораторији. Скуп (око 3.000 РСД) али важан, јер чак и ако су вас пчеле већ убадале па нисте завршили у болници то још не значи да нисте алергични. Алерготест наиме не даје једноставан одговор типа "алергичан" или "неалергичан" већ исказује степен алергичности у бројкама и речима (неалергичан, слабо, средње, јако, веома јако). Тако да неко ко (практично) није алергичан (индекс 0,00 - 0,35) врло брзо постане имун док код неког ко је "слабо" алергичан (индекс већи од 0.35) десензибилизација потраје.

Можда степен алергичности објашњава зашто неко и после 1-2 године и даље има озбиљније отоке и сврабове.

Иначе, лекари који се баве пчеларством саветују да на пчелињаку увек имате адекватну прву помоћ (таблете, адреналинску инекцију итд.) јер чак и ако неко проверено није алергичан то му није стопостотни гарант да већ сутра и после само једног убода пчеле не заврши на реанимацији (што разуме се, ником не желимо).




Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 14, 2015, 09:10:32 »
Moje pitanje možda nije direktno vezano za ubod pčele, ali nije ni daleko.
Ovako: Ljetos prilikom pregleda košnice na samom kraju radova sam dobio ubod u nogu kod zgloba, nisam siguran šta me ubolo (mislim na kraju da je osa). Imao sam jaku reakciju koja je počela svrbežom po cijelom tijelu za 3-5 minuta, za 15 je reakcija toliko bila jaka - slabost u cijelom tijelu, čak i trnjenje jezika i usta ali ne oticanje. Sreća da je sa mnom bio naš forumaš Janko Bižić koji me vozio u hitnu u tom trenutku jer mislim da nisam baš bio u stanju ni voziti.
Nakon toga sam radio pregled košnice za 7 dana i dobio ubod u dlan sa vanjske strane i ništa - samo za mene standardni simptomi vrlo malo svrbeža ali jaka bol lokalno oko mjesta ujeda.
E sad opet nakon možda mjesec dana me u glavu ubola opet mislim osa - nisam siguran i opet sam završio u hitnoj sa jakom alergijskom reakcijom sa sličnim simptomima kao prvi put ali i vrlo jakim bolom u stomaku.
Sad sam odlučio ići na testiranje da vidim kakvo je stanje ali me zanima vaše mišljenje i iskustva. U pčelarenje sam se zaljubio i neću tako lako odustati.
Napominjem da povjesni pošto je tetak pčelario učestvovao sam više puta u vrcanju i dobijao po i do 10-tak ujeda, čak i u glavu ali bez ozbilnije reakcije. Od kada i ja imam pčele (2godine) isto su me u više navrata ujedale, jednom kad se nisam baš opremio najbolje sigurno 10 komada u podlakticu - opet bez reakcije.
Jednom sa 17 godina su me ubole 2 ose u razmaku od 15 min i na treću (pčelu ili osu) sam stao i imao sam reakciju svrbeža i osipa po cijelom tijelu, ali prošlo je samo od sebe.
kakva su vaša iskustva i šta mislite o mojoj situaciji.
Je li moguće biti alergičan na ujed ose a pčele ne?
Hvala

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 20, 2015, 11:06:06 »
Jel moguće da niko nema nikakav odgovor na ovo pitanje?
Danas sam bio kod doktora i zatrazio alergo test i on mi je rekao da je to nemoguće uraditi?!?
Skros sam zbunjen.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 20, 2015, 14:05:07 »
Kolega sve odgovore strucne mozes dobiti samo od lekara. Alergican se moze postati bilo kada iako nisi bio alergican, na forumu sam procitala koje tablete treba svaki pcelar da ima kod sebe zbog sebe i nedaj Boze neke druge osobe koja pokaze reakciju na ubod bilo kog insekta. Tablete su mislim bronal i arius koji je jaceg dejstva i treba ga imati u tabletama koje se zvacu pa proguta a ne popiju i sirup za decu posto teze koriste tablete. To je preventiva i odmah se ide doktoru. Koliko sam procitala i saznala toliko prenela. Detaljnije opisano imas na forumu Brdsko planinsko pcelarenje.

Van mreže Pavlović Bojan

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Despotovac
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 20, 2015, 14:56:50 »
Poštovani Mario,




Ja sam po struci farmaceut a uskoro bih mogao završiti doktorske studije iz Imunologije, pa bih morao nešto malo i znati iz ove oblasti :).
Inače, na ovom forumu sam puno toga naučio i našao puno pomoći pa je red i da ja malo pomognem.


Moguće je da neko bude alergičan na ubod ose i da istovremeno ne reaguje na ubod pčele. Razlog je što je sastav pčelinjeg otrova i otrova ose sličan ali ipak različit tako da iako su "upakovani" u sličnu ambalažu - bubica zakačena za mali špric sa iglom :) efekat je različit.
Štaviše, izgleda da oni koji su alergični na ubod ose teško razvijaju alergijsku reakciju na ubod pčele, tako da je to u neku ruku dobra vest za Vas.


Potrebno je da uradite test iz krvi (dakle ne kožne probe) koji će tražiti antitela na pčelinji otrov. Kod nas u Srbiji taj test rade neke laboratorije i institut torlak (http://www.torlakinstitut.com/sr/page/38/Alergoloske+analize). Ukoliko pronađu antitela, verovatno će tražiti da ponovite test nakon nekog vremena bez uboda u međuvremenu i pratiti i promenu količine ovih antitela  (imunolozi kažu titar antitela).


Antitela klase M svedoče o trenutno izazvanoj alergiji. Antitela klase G (nekada E) svedoče o ranije uspostavljenoj alergiji.


Što se tiče Vas, dok ovo ne uradite, klonite se pčela (ja bih rekao OSA!).


Ukoliko ovo nije moguće, par sati pre kontakta sa pčelama popijte neki od lekova koji sadrže desloratadin. Uz to, lokalno mažite neku kortikosteroidnu mast nakon uboda i hitno idite lekaru. Imajte uz sebe injekciju adrenalina. Ponovo, morate ići lekaru!


Daće Bog, kada utvrdite da niste alergični na ubod pčela, budite srećni zbog ove činjenice i redovno koristite zaštitnu opremu da sve tako i ostane :).


Mislim da je na forumu već dovoljno diskutovano na temu (ne)potrebe korišćenja kape i rukavica pa ja neću ići na tu stranu - Vi ipak budite oprezni.


Puno pozdrava,


Bojan Pavlović


Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 23, 2015, 17:32:58 »
Bojane,kažeš da posle uboda treba na mesto uboda naneti neku kortikosteroidnu mast.Kad sam to pročitao učinilo mi se slično sa mojim iskustvima.Prošle godine kad god me ubodu javljao se otok i svrab po nekoliko dana,naročito kad je ubod u delu zglobova ruke ili noge.Ostala mesta su mi ređe bole jer uvek nosim zaštitnu opremu.Onda je moja supruga gledala neznam gde kazivanja nekog starog pčelara da mesto uboda treba premazati medom.Počeo sam to raditi i više se otok i svrab nisu ponavljali......možda sam malo i postao imun ali čini mi se da med deluje.....pokušaću da sledeći put ne mažem sa medom pa ću videti...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 28, 2015, 12:47:48 »
moja iskustva sa medom su pozitivna mometalno prestaje bol ili se smanji na veoma mali bol a otoka i nebude mozda posle 24h se javi mali svrab i to je to...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #13 poslato: Decembar 14, 2015, 21:29:20 »
Poštovani Mario,




Ja sam po struci farmaceut a uskoro bih mogao završiti doktorske studije iz Imunologije, pa bih morao nešto malo i znati iz ove oblasti :).
Inače, na ovom forumu sam puno toga naučio i našao puno pomoći pa je red i da ja malo pomognem.


Moguće je da neko bude alergičan na ubod ose i da istovremeno ne reaguje na ubod pčele. Razlog je što je sastav pčelinjeg otrova i otrova ose sličan ali ipak različit tako da iako su "upakovani" u sličnu ambalažu - bubica zakačena za mali špric sa iglom :) efekat je različit.
Štaviše, izgleda da oni koji su alergični na ubod ose teško razvijaju alergijsku reakciju na ubod pčele, tako da je to u neku ruku dobra vest za Vas.


Potrebno je da uradite test iz krvi (dakle ne kožne probe) koji će tražiti antitela na pčelinji otrov. Kod nas u Srbiji taj test rade neke laboratorije i institut torlak (http://www.torlakinstitut.com/sr/page/38/Alergoloske+analize). Ukoliko pronađu antitela, verovatno će tražiti da ponovite test nakon nekog vremena bez uboda u međuvremenu i pratiti i promenu količine ovih antitela  (imunolozi kažu titar antitela).


Antitela klase M svedoče o trenutno izazvanoj alergiji. Antitela klase G (nekada E) svedoče o ranije uspostavljenoj alergiji.


Što se tiče Vas, dok ovo ne uradite, klonite se pčela (ja bih rekao OSA!).


Ukoliko ovo nije moguće, par sati pre kontakta sa pčelama popijte neki od lekova koji sadrže desloratadin. Uz to, lokalno mažite neku kortikosteroidnu mast nakon uboda i hitno idite lekaru. Imajte uz sebe injekciju adrenalina. Ponovo, morate ići lekaru!


Daće Bog, kada utvrdite da niste alergični na ubod pčela, budite srećni zbog ove činjenice i redovno koristite zaštitnu opremu da sve tako i ostane :).


Mislim da je na forumu već dovoljno diskutovano na temu (ne)potrebe korišćenja kape i rukavica pa ja neću ići na tu stranu - Vi ipak budite oprezni.


Puno pozdrava,


Bojan Pavlović


Slavice i Bojane puno hvala,
Zakazao sam pregled kod alergologa gdje ću tražiti testiranje, koj kod nas rade koliko sam čuo u bolnici Sv. Duh.
Pregled je 23.12 tako da ću do Zagreba stići početkom sljedeće godine nadam se. Javljam razvoj situacije.
Još jednom puno hvala na savjetima, a posebno Vama Bojane na stručnom obavještenju.
Dao mi je moj doktor ''Rinolan'' tablete koje koriste alergičari - sastav 10 mg loratadina i savjetovao da pijem prije posjeta pčelama. Taj mi se pristup nikako ne sviđa i nadam se da ću obaviti potrebna testiranja prije sezone koju jedva čekam da počne. :)

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Reakcija na pcelinji otrov posle uboda
« Odgovor #14 poslato: Januar 02, 2016, 00:36:23 »
 Sto se tice ujeda pcela moja iskustva su sledeca: Ranije, pomazuci mojima pri radu na pcelinjaku a pri ujedu pcela, ja sam redovno imao otoke. Desavalo je se da mi se oko zatvori od otoka kada bi me pcela ujela u njegovoj blizini. Kada sam nakon dvadesetak godina  ponovo poceo da pcelarim, to vec nije bio slucaj. U poslednje vreme, ujed moze da bude bolan i to jako a ne mora. Primetio sam da jacina bola zavisi i od momenta kada izvadim zaoku iz mesta ujeda. Ako dozvolim da se zaoka zadrzi duze u mestu uboda, bol biva jaci. Medjutim, zadnjih nekoliko godina gotovo da otoka i nema. Doduse, koristim i onu "pcelarsku terapiiju"(ako se tako moze nazvati) da odmah nakon vadjenja zaoke, u pcelinjaku nadjem tri razlicite travke, utrljam ih izmedju prstiju i sa njihovom tecnoscu namazem mesto ujeda-uboda. Pokazalo je se delotvornim, mesto ujeda ne otice.   
 Pre dve godine pomazuci burazeru pri kontroli PZ na suncokretovoj pasi u juznom Banatu, ujela me je pcela za sluzokozu donje usne(skidajuci vostanu lotru izmedju nastavaka, punu meda, hteo sam da probam med, gde je bila i pcela koju nisam video). Mislio sam da ce posledice biti katastrofalne, otok ... Medjutim, prosao sam sa manjim bolom, jos manjim otokom a usna mi je malo bridela. Bio sam iznenadjen.
 Letos, u toku vrcanja meda nakon bagremove pase, u prostor ispod mreze zastitnog sesira nekako mi je se uvukla jedna pcela. Nervozno je letela oko lica i pocela je da se uvlaci u desnu nozdru i dok sam oslobodio ruke, ugnjavio sam je, ali me je ujela u predelu sluzokoze nozdrve... Prosao sam bez ikakvih posledica! Da li sam ja vremenom stekao imunitet na pcelinji otrov, te on tako u maloj mer deluje na moj organizam, mogu samo da se pitam???
 Da iznesem jos jedno iskustvo, doduse, iskustvo moga kuma. Poceo je da pcelari i nije imao vecih problema sa ujedima pcela. Medjutim, pre par godina nakon jednog banalnog ujeda pcele pri pregledu PZ, poceo je da mu i jezik otice, brzo kod lekara i nakon adekvatne lekarske terapije sve je bilo u redu. Naredni ujed pcele potvrdio je da je postao alergican a pcelinjak je smanjio na nekoliko kosnica koje mu prati njegov dobar drugar, isto pcelar.
 Kako se ponasati i sta ciniti pri radu u pcelinjaku, kada pcelar moze postati preosetljiv na ujed pcele? Pa na prvi pogled izgleda jednostavno: Pcelar mora biti koncetricsan i smiren u toku rada u pcelinjaku(nikako nervozan), mora koristiti zastitnu pcelarsku opremu pri radu i potrebno je uza sebe imati nesto od lekova koji mogu eventualno pomoci, za nedaj Boze.