Autor Tema: Сакупљачи пчелињег отрова  (Pročitano 83796 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #30 poslato: Septembar 04, 2016, 10:12:42 »
Haha, nadam se da neće biti el. stolica ali ako bude onda će za pčelice biti više kao el. bulevar.  8)
Za jajca može svajedno kao multipraktik.  ;D

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #31 poslato: Septembar 06, 2016, 10:04:46 »
Samo da ne mislite da spavam.
Kod mene se malo pokvarilo vrijeme. Kiša pada zadnjih par dana pa se čeka sunce da se napravi i ta proba. Aparatura je manje-više spremna za dejstvo. Imam i jednu košnicu kandidata za taj zahvat. Jedno društvo koje je naročito agresivno čitavo ljeto će imati čast da prvo proba uređaj. Kad već vole da bodu nek bar bude neka korist od toga.  ;)

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #32 poslato: Septembar 08, 2016, 22:00:11 »





 Бојане , долази викенд са лепим временом. Право време за пробу . Очекујемо у понедељак кратак извештај у сликом и речју. Поздрав.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #33 poslato: Septembar 08, 2016, 23:09:36 »
Nadam se tome Gorane. Na žalost imam obaveze i za vikend pa će biti gust raspored. Probaću da se organizujem. Hvala što si me podsjetio. :)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #34 poslato: Septembar 10, 2016, 14:37:54 »
Obećano je i učinjeno!

Danas sam napravio probu i sve dokumentovao.
Kako nemam sada vremena da pišem opširno i da kačim slike reći ću samo ono što je bitno u ovom trenutku i što većinu vas vjerovatno zanima.

Aparatura radi...  8)

Sakupljena je mala eksperimentalna količina otrova i sve je uredno fotografisano.
Kolateralna šteta je dvije-tri uginule pčele i ja koji sam dobio nekoliko uboda kroz bluzu. :)

Ostalo slijedi...

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #35 poslato: Septembar 10, 2016, 22:52:28 »
Svaka čast!


Sa nestrpljenjem očekujem slike.....
I bilo bi lepo da okačiš specifikaciju delova sa cenama....

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #36 poslato: Septembar 11, 2016, 14:33:10 »
I evo mene...

U videu ispod možete vidjeti kako je sve teklo.

Video je dug nešto preko 20 minuta pa kome nije interesantno da gleda sve da odmah kažem da na početku i na kraju videa imate slike gdje se vidi priprema za testiranje i krajnji rezultat testa a između je sam tok testiranja. Na početku je testiranje vršeno sa parametrima 45VAC, 800Hz, t_on 0.5sec, t_off 5sec. Kasnije sam u toku testiranja napon malo spustio na oko 35VAC i interval sam promjenio na oko t_on 1sec, t_off 3sec. frekvencija je ostala na 800Hz.



Na žalost nemam dovoljno preciznu vagu da izmjerim ovako malu količinu otrova koja je dobijena u testu ali i to će biti sređeno uskoro.
Test je počeo nešto prije podneva i efektivno je trajao oko 15 minuta. Nisam želio da pretjerano maltretiram pčele jer je pozno doba godine.
Ipak i tih 15 minuta je bilo sasvim dovoljno da se vidi efekat.
Košnica na kojoj je vršen test se "javila dobrovoljno" jer sam tu ove godine dobio najviše uboda pa kad vole da bodu eto im sakupljač pa nek šenluče. :)

Kao što se vidi sa fotografija ispod, par pčela je stradalo tokom testa ali sam naknadno utvrdio da su im se krila zalijepila za ljepljivu traku kojom sam prekrio žice izvan površine ploče za sakupljanje pa je to vjerovatno prouzrokovalo da stradaju. U prvi mah kada sam vidio da ima uginulih pčela pomislio sam da sam napravio "roštilj" za pčele pa sam zato snizio napon napajanja. ;)

Da vas ne uplaše instrumenti koji se vide na slikama, to je samo zarad nekih mjerenja koja sam ja imao želju da načinim tokom testa. Sam uređaj je relativno jednostavan i nije neki bauk da se napravi a kao što se vidi radi odlično.

Rješenje kako sam npravio rešetku (a vidim da mnogi rade tako) mi se ne sviđa jer je jako teško sve žice držati zategnute da ne dodiruju ploču sakupljača i da se ne dodiruju međustobno. Pogotovo kada se sakupljač koristi intenzivnije. Žice mogu lako da se istegnu ili pokidaju ako nešto padne na njih ili ako se sa njima zapne za nešto. Mislim da bi ovdje bilo bolje napraviti rešetku od debljih žica recimo 1 - 1.5mm. Naravno poželjno od inox žice.
Ipak i ovako kako jeste može da posluži svrsi. Jako se lako napravi od pčelarima dostupnog materijala i skoro da ne košta ništa.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ono što je neophodno napomenuti.
Rukovanje pčelinjim otrovom može biti jako opasno jer se ovdje radi o velikoj koncentraciji otrova sakupljenoj od nekoliko hiljada uboda a znamo da nekoga i jedan ubod može koštati života.
Znači, moja preporuka je da se kada se rukuje sa otrovom, to radi uz upotrebu zaštitnih sredstva tj. zaštitne naočale, gumene medicinske rukavice i masku za lice kako bi se spriječio kontakt otrova sa osjetljivim mjestima kao što su usta, nos, oči, rane na koži i sl.
Prilikom struganja otrova sa ploče to raditi oprezno jer se to radi sa jako oštrim predmetima na kojima se nalazi otrov pa u slučaju posjekotina imamo višestruki problem.
Svi smo skloni žurbi ali ovom poslu treba pristupiti zrelo, trezveno i oprezno.
Voditi računa da na ploči za sakupljanje kao i na rešetki ostaje određena količina osušenog otrova poslije završenog posla pa treba spriječiti mogućnost naknadnih problema neopreznim rukovanjem ovim dijelovima opreme.

Sakupljeni otrov O B A V E Z N O propisano upakovati, označiti i čuvati van domašaja djece tj. najbolje pod ključem!!!

Ljudi to nije med to je otrov. Imajmo to na umu da se ne zaboravi!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ježim se od pomisli šta se sve može desiti ako se neko dijete dokopa neke kutije sa otrovom u prahu.

Rezime:

Uređaj radi. Ima još prostora za optimizaciju i poboljšanje što će biti učinjeno u narednom periodu kako vrijeme bude dozvoljavalo.

Borise,

specifikacija materijala nije konačna jer sam ja koristio ono što sam imao pri ruci da sastavim prototip.
Volio bih da malo standardizujem komponente i da projektujem štampanu ploču pa da onda to sve okačim ovdje i da bude svima dostupno. Onda ćemo da vidimo kako da svima zainteresovanima obezbjedimo da imaju uređaj jer smo mi kojima specifikacija materijala i elektronska šema nešto znači vjerovatno u velikoj manjini ovdje na forumu. Uz to i ja još nemam kompletnu šemu na papiru jer sam dosta toga uradio u hodu i iz glave pa sad moram da radim reverzni inženjering na svojoj ploči. :)

Ja sam tu pa ako nekog nešto zanima neka slobodno pita. A pred nama je duuuga zima...imamo vremena do proljeća. ;)

Pozdrav svima...

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #37 poslato: Septembar 11, 2016, 18:15:00 »
Одлично Бојане, свака част!
Свакако си у праву, треба ту твоју апаратуру мало дотерати, где год је то могуће. Величина плоче сакупљача је сасвим довољна. Ваљало би да један комплетан уређај, има више плоча сакупљача. Ако то све лепо и практично разрадиш, то ти може бити прилично леп послић. Ја планирам озбиљно бављење том активношћу, па пажљиво пратим твој рад ;)

Поздрав и само напред :)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #38 poslato: Septembar 11, 2016, 19:20:05 »
Vidjećemo Dragane na šta će da izađe na kraju. Ja se tehnikom bavim dugo vremena i znam da se jednostavne stvari znaju jako zakomplikovati kada se nešto pokušava komercijalizovati.
Meni je prvenstvena želja da kolegama učinim dostupnim ovaj uređaj koji se pretjerano mistifikuje.
Onaj ko ima vremena volje i znanja da nešto napravi sam će biti zadovoljan da može i ovo čudo sam da napravi. :)
Treba misliti i na one koji to nemogu iz bilo kojeg razloga. Postoje ljudi koji kupuju i oni koji prave košnice. Tako će vjerovatno biti i sa sakupljačem. Ako neko želi da kupi valjda i tu treba izaći u susret šta znam.

E sada ja ovdje imam neke nedoumice. Nisam mjerio ali mislim da ovaj uređaj ima jako malu potrošnju tako bi se zgodno mogao napajati iz neke baterije manjeg kapaciteta pa da se ne tegle akumulatori od traktora po atarima. :)

Razmišljam o više opcija.
1. Svaki sakupljač sa pločom ima svoju bateriju i integrisan stimulator.
2. Jedan sakupljač/stimulator kao glavni na koji se kablovima kači nekoliko dodatnih ploča bez stimulatora.
3. Stimulator kao odvojen uređaj pa na njega ploče pomoću kablova.
itd...

Svaka varijanta ima svoje prednosti i mane. Gomila kablova na pčelinjaku kao u telefonskoj centrali kada se radi masovnije sakupljanje nije zgodan prizor. :)

Uređaji sa integrisanim napajanjem omogućavaju laku prenosivost i rad na bilo kojoj košnici u pčelinjaku nevezano za stimulator ali zahtjeva posebne baterije itd...

Meni se recimo dopada opcija 2. kao neki kompromis. Stimulator je smješten u sam sakupljač koji ima svoju ploču i priključak za dodatne ploče koji se vežu jedan na drugi i tako se može serijskom vezom praviti određeni niz da se opsluži recimo 4-5 košnica.

Trudiću se kada budem projektovao štampanu ploču da ona bude što manja da može svako od vas koji budete pravili sakupljač da je smjestite unutar kutije sakupljača. To mi djeluje kao dobro rješenje.

Neki proizvođači rade unutrašnje sakupljače i u obliku rama tj. okvira koji se ubacuje u poseban prazan nastavak iznad. To recimo dozvoljava sakupljanje i po kišovitom vremenu ali je komplikovanije i nije univerzalno rješenje zbog dimenzija rama itd.

Vidjećemo ima još da pričamo o svemu...

Pozdrav svima...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #39 poslato: Septembar 11, 2016, 19:46:16 »
Koji rock'n'roll  :D

Bravo Bojane.
Par pitanja:
Kako se otrov struže sa vitroplasta?
Da li si sa donje strane radio "štampu" i lemio žice?
Od kog su žice materijala?

Da li si u toku testa menjao frekvenciju?

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #40 poslato: Septembar 11, 2016, 21:30:42 »
Nenade,

Otrov se sa vitra struže odlično ali bih ipak za tu namjenu preporučio staklo. Struganjem vitroplasta se u otrov koji se sakupi vjerovatno unose nečistoće. Staklo je ipak bolji izbor ali ja ga nisam imao pri ruci pa sam upotrebio šta sam imao. :)

Sa donje strane nema ništa tj. ima bakarna folija koja je netaknuta. Žice sam "heklao" preko drvenih letvica i sa sa strane kačio za ekseriće koje sam prethodno ukucao u dva reda na cik-cak. Tu su u stvari dvije neprekidne žice koje su međusobno izolovane. Prva je kačena na prvi, treći, peti... a druga na drugi, četvrti, šesti... ekser. Na bokovima gdje se preklapaju razdvojene su štapićima za roštilj zbog međusobne izolacije.
Žice su standardne za utapanje osnova inox 0.2mm ili koliko već jesu. Imaš sliku na prethodnoj strani teme gdje se može vidjeti kako to izgleda. Lično nisam sretan sa ovakvim rješenjem jer se žice razlabave kako sam već napisao. Poradićemo na boljem rješenju.

Frekvencija je tokom testa bila konstantna tj. 800Hz. Negdje sam pročitao preporuku za tu frekvencija mada lično mislim da nije pretjerano kritična.

Pozdrav...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #41 poslato: Septembar 11, 2016, 22:14:30 »
Frekvencija je tokom testa bila konstantna tj. 800Hz. Negdje sam pročitao preporuku za tu frekvencija mada lično mislim da nije pretjerano kritična.
Ne bih ja išao na nižu...
Pitao sam, obzirom da prilikom izrade može da se omaši i da oscilator odstupi, pa da se vidi kako to utiče na nerviranje pčela :)
Neki od nas, koji bi i mogli da samostalno izrade taj sakupljač otrova, nemaju neki frekvencmetar da izmere gde su. A komponente mogu svojom tolerancijom uticati na pomak.

Zaboravih...
Da li 'čelice malo i na nogicama razvuku otrova?

Ideja:
Ubaci sokoćalo unutra u košnicu, uključi i prati opadanje varoe.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #42 poslato: Septembar 11, 2016, 22:36:52 »
Pa nemože drastično da odstupi frekvencija ako se koriste komponente sa standardnim tolerancijama. Predviđeno je da bude podesivo. Frekvenciju danas može da mjeri skoro svaki univerzalni instrument. Čitajući razne sajtove došao sam do informacija da se koriste različite frekvencije od 150 do 1500Hz.
Treba eksperimentisati a sada nije vrijeme za to. Na proljeće ćemo.

Da vjerovatno dio otrova razvuku. Trebalo bi da je razmak žica 3mm ali mi se nije dalo tako gusto raditi pa sam malo razvukao na 5mm. Još kada se žice olabave bude i 8mm ponegdje.

Citat
Ideja:
Ubaci sokoćalo unutra u košnicu, uključi i prati opadanje varoe.

Ovo misliš nešto kao elektro otresač varoe? :D

Pozdrav

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #43 poslato: Septembar 12, 2016, 04:08:36 »
Ne znam...
Ništa ne znam, samo nabadam i nešto se mislim.

Naime, ako ti elektrošokovi umesto smirivanja, pojačavaju ludilo, možda podstiču i neki nagon za samočišćenjem.
Drugo, ako u pčelinjem otrovu ima mravlje kiseline, a mislim da ima, pa još ako one taj izlučeni otrov raznose nogicama, a sigurno ga raznose, eto posrednog načina tretiranja mravljom kiselinom, odnosno pčelinjim otrovom. Suva ekologija....  ;)

U svakom slučaju isprati. Ne košta puno.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Сакупљачи пчелињег отрова
« Odgovor #44 poslato: Septembar 12, 2016, 09:30:08 »





                                                                                        Поздрав Бојане ,


                      Драго ми је да је проба сакупљача била успешна и да прототип функционише. За ову годину је то сасвим довољно не мој их више узнемиравати . Отров се сакупља од половине априла до половине јула , перпоручљиво само код јаких друштава.
                      Иначе , лично сам заинтересован за ову делатност са пчелама . Наредне године би требало да будем опремљен за овај посао ( број пчелињих друштава , локација , време ) и најважније сакупљач. Ако кренеш у производњу сакупљача јављам се ево међу првима да пазарим такву справицу. Јесењи сајам је на прагу видећемо да ли ће ту бити понуде сакупљача.