Autor Tema: Зима 2017 /18 - понашање пчела и евентуални губитци  (Pročitano 38323 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Da, u jednoj grupi , gde ima pcelara iz cele bivse YU... Bas mnogo njih ovo sto je Goran opisao navodi kao poblem, ima raznih teorija ali se vecina slaze u sledecem,navodeci kao najveci problem, veliku susu i nedovoljan unos kvalitetnog polena. Velika proslogodisnja stradanja pripisuju varoi i kazu da su dosla kasnije a sada su pocela da se desavaju u novembru, sto je po njima bas rano....

Ima i misljenja da je razlog , zbog lose godine, ranija prihrana i date velike kolicine sirupa...

Ja sam otvaro i radio OK, 19. Novembra i bilo je sve u redu, primetio sam dve malo slabije i na njih cu obratiti paznju..

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Da, u jednoj grupi , gde ima pcelara iz cele bivse YU... Bas mnogo njih ovo sto je Goran opisao navodi kao poblem, ima raznih teorija ali se vecina slaze u sledecem,navodeci kao najveci problem, veliku susu i nedovoljan unos kvalitetnog polena. Velika proslogodisnja stradanja pripisuju varoi i kazu da su dosla kasnije a sada su pocela da se desavaju u novembru, sto je po njima bas rano....

Ima i misljenja da je razlog , zbog lose godine, ranija prihrana i date velike kolicine sirupa...

Ja sam otvaro i radio OK, 19. Novembra i bilo je sve u redu, primetio sam dve malo slabije i na njih cu obratiti paznju..

Зоко пријатељу, можда би било добро да ове слабије однесеш негде у неку шупу или просторију или неку радионицу где се не греје а где је температура изнад нуле. Можда ће јој бити боље, мало се затвори лети ради светлости а у хранилици остави простор за пролазак влаге изнад клубета и то је то...

Мислим да је проблем са поленом углавном везан за пчелиње заједнице које су биле на сунцокретовој паши на терену где нема река и канала... Тамо где има сунцокрета а има и река ( Тиса Сава  Дунав и већи канали ) ту је у јутарњим сатима већа влажност и имамо задовољавајуће количине разног полена...
Опет ко је на време после сунцокретове паше вратио своје пч.заједнице у стационар негде на брдо почетком августа тај исто нема никаквих проблема са поленовим прахом.
У нашим климатским условима свуда током августа и септембра у домету лета пчела има довољно разних биљака са поленом и довољне количине полена које обезбеђују стварање здравих зимских пчела са довољним количинама масног ткива.
Пчеле то и саме регулишу па по некад и престанак легла одмах на почетку августа може бити одлично решење које практикују пчелиње заједнице. Нама уопште нису потребно да нам заједнице имају било какво септембарско или не дај Боже још касније одтобарско легло..
Такве заједнице које немају уопште легла током септембра и октобра најбоље зимују... Ту нема зимских губитака...

Ипак пчелари жељни веће количине зимских пчела и августовског легла по некад још током августа прихрањују своје заједнице и стварају контра ефекат... Пчеле још током августа треба да престану са одгајањем легла и све што је залежено после на пример 10. августа може да ствара само штету...

Посебна је прича колико је добро да пчеле што пре престану са леглом да би се зауставило ширење варое...

Даље, врло је важно знати да пчеле које имају велики МЕДНИ ПУТ изнад свог пчелињег гнезда и што је тај медни пут дужи то јест виши и правилнији изнад њих то ће пчеле раније престати са леглом...
Висина медног пута опет је условљена дужином рамова што значи да ће заједнице са краћим рамовима имати бољи осећај за распоред хране и због обезбеђења веће количине хране изнад пчелињег гнезда раније ће престати са одгајањем легла и раније ће се спремати за улазак у зиму.
И даље, што раније престану са леглом то ће сав унешени полен користити за своје потребе а не за легло и обезбедиће веће количине масног ткива у својим организмима али и веће количине перге која ће им послужити у раном пролећу на отхрањивању првог пролећног легла...

Поздрав драгим пријатељима...
 
ПС: Ово-оваква писања и овакви текстови-поруке се тешко могу видети на другим форумима јер се обично нађу они којим овакве поруке сметају и са беспотребним коментарима поједници намерно брзо затрпају тему а после уредници ако им се порука не свиди обришу делове поруке и од ње остане скоро ни трага.
Мноштво мојих изузетно корисних порука на неким темама написаних пре 5-6-7 година просто су нестале и у њима је остало само по пар речи. Ако се порука цела обрише онда се цела види у уредничкој зони као обрисана али да би се сакрило од осталих уредника поједници обришу само делове порука и онда остали уреници не могу видети шта је тако неки уредник сам обрисао и којики део је обрисао. Виде само оно што је остало од унакажене поруке.. 
Унаказили су ми мноштво и мноштво порука....
Хвала Богу па постоји овај форум на коме се слободно може писати и где ничије поруке неће бити оштећене...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
"Ипак пчелари жељни веће количине зимских пчела и августовског легла по некад још током августа прихрањују своје заједнице и стварају контра ефекат... Пчеле још током августа треба да престану са одгајањем легла и све што је залежено после на пример 10. августа може да ствара само штету... "
Mene sad ovo buni. Više puta sam čitao da se prihrana za dopunu zimskih zaliha radi u avgustu. I sam sam tako radio. Da li to znači da sam time pravio grešku i da prihranu treba završiti do početka avgusta kako bi izbegao leglo u septembru i kasnije?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Da, to kazu knjige i predavaci, medjutim Vojo savetuje da prihranu pocnemo 1-5 septembra, kada ima manje legla ili nema uopste otvorenog, iz razloga da pcele to lageruju iznad klubeta i prvo koriste kao zalihe a ne ranije kada ima jos legla i tim sirupom hrane larve, koje treba da budu zimske pcele--

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Pozdrav. Sad sam ja malo zbunjen. Negde se navodi rotacija tela ( mediste-plodiste) u septembru mesecu tj. pocetak i onda prihrana do 15-og u mesecu, a sad procitah da to treba sto ranije odraditi( avgust). Pocetnik sam pa mi je sve to malo jos uvek nejasno da kazem.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Verovatno je mislio i da ne stimulišemo maticu da nosi jaja. Ima autora koji preporučuju stimulaciju u avgustu zarad većeg legla. Ja ove godine nisam stimulisao.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
"Ипак пчелари жељни веће количине зимских пчела и августовског легла по некад још током августа прихрањују своје заједнице и стварају контра ефекат... Пчеле још током августа треба да престану са одгајањем легла и све што је залежено после на пример 10. августа може да ствара само штету... "
Mene sad ovo buni. Više puta sam čitao da se prihrana za dopunu zimskih zaliha radi u avgustu. I sam sam tako radio. Da li to znači da sam time pravio grešku i da prihranu treba završiti do početka avgusta kako bi izbegao leglo u septembru i kasnije?
[/color]

Ивице, свако раније додавање сирупа ( ту мислим на августовско додавање сирупа) прави проблем пчелињој заједници јер се у том периоду у кошници налази још доста легла које не треба да буде храњено сирупом а и сама додана храна биће распоређена ван зоне зимовања будућег клубета.
Значи, по мом мишљењу свакао додавање хране пре септембра је штетно како због тога што ће пчеле проширивати легло уместо да са њим стану тако и због тога што ће та додана храна бити неправилно постављена.

Храна коју додајемо у јесењем ( касно летњем)  периоду или почетком септембра па у неким годинама и средином септембра  има основи циљ да буде лако сварљива храна током зиме а она то сигурно неће бити ако је пчеле распореде око легла током августа месеца.
Изнад легла је не могу током августа распоредити јер се ту већ налазе некакви медни венци а не могу ни у легло где је у том периоду углавном већа количина затвореног легла и сва храна ће у том периоду бити распоређена око легла или испод легла где не служи ничему. 
Зато се мора храна додавати када се количина легла смањи на пар рамова или на 3-4 рама на мањим површинама и када се ослободи празан простор у зони пчелињег гнезда а још увек тада у кошницама имамо доста летљих пчела које ће за неко време, крајем септембра или почетком октобра нестатиа које ће нам послужити у преради додатог сирупа...

Da, to kazu knjige i predavaci, medjutim Vojo savetuje da prihranu pocnemo 1-5 septembra, kada ima manje legla ili nema uopste otvorenog, iz razloga da pcele to lageruju iznad klubeta i prvo koriste kao zalihe a ne ranije kada ima jos legla i tim sirupom hrane larve, koje treba da budu zimske pcele--

Зоко пријатељу ово болдирано што си навео је погрешно. Заправо донео си погрешан закључак.
Пчеле не треба да хране те ларве са сирупом него да зауставе ширење легла тиме што ће на ћелије са отвореним леглом набацати густи полупрерађени сируп, појести отворено легло које се тада нађе у тој зони ( бесплатне беланчевине)  и тиме онемогућити даље ширење легла а истовремено омогућити постављање лако сварљиве хране у зону зимовања пчлињег клубета..

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Nadam se da nijedan ozbiljan pčelar se neće dovesti u situaciju da dočeka 9. mjesec bez imalo zaliha hrane. Ja koristim polunastavke kao rezervu hrane ali isto bi bilo i da radim samo sa nastavcima (recimo RV). Pred kraj 8. mjeseca pregledam društva i zabilježim odoka koliko imju hrane, zabilježim i u idućih 5-10 dana razliku dam kroz sirup. Proizvodna društva uglavnom netrebaju ništa za dodati dok mlađa društva ako nisu bila na pašama trebaju. Taj uneseni sirup će se smjestiti prvi do legla i bit će prvi potrošen, možda i prije nego pčele uđu u zimsko klupko.
Knjige kažu da se sirup doda ranije da ga prerade starije ljetne pčele koje ionako neće dočekati zimu. Do sada nisam imao veće gubitke bez obzira dali sam dodavao malo ili više sirupa za zimu. Problem bi moga biti u jačini društva, grabeži i VAROI

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Koji bi to bio prelomni trenutak nakon kojeg se može reći da je pčelinje društvo prezimilo?

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Najsigurni trenutak je smjena starih pčela, mada koja preživi 1. mjesec a ima dosta hrane - preživjela je.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
"Значи, по мом мишљењу свакао додавање хране пре септембра је штетно како због тога што ће пчеле проширивати легло уместо да са њим стану тако и због тога што ће та додана храна бити неправилно постављена.

Храна коју додајемо у јесењем ( касно летњем)  периоду или почетком септембра па у неким годинама и средином септембра  има основи циљ да буде лако сварљива храна током зиме а она то сигурно неће бити ако је пчеле распореде око легла током августа месеца.
Изнад легла је не могу током августа распоредити јер се ту већ налазе некакви медни венци а не могу ни у легло где је у том периоду углавном већа количина затвореног легла и сва храна ће у том периоду бити распоређена око легла или испод легла где не служи ничему. 
Зато се мора храна додавати када се количина легла смањи на пар рамова или на 3-4 рама на мањим површинама и када се ослободи празан простор у зони пчелињег гнезда а још увек тада у кошницама имамо доста летљих пчела које ће за неко време, крајем септембра или почетком октобра нестати које ће нам послужити у преради додатог сирупа.."


Ово што је Војо написао је апсолутно тачно, иако ја нисам баш тако поступио. Прихрањивање сам започео после 20. тог августа, када сам извршио и ротацију наставака, што је узроковало повећање легла и потрошњу хране. Следеће године ово радим у септембру месецу, строго по Војином упутству.
Војо због твоје заузетости на пчелињаку током лета није те било на форуму, да нас подсетиш у вези зазимљавања иако си о томе писао ранијих година, тако да смо сви по мало брљали у раду на пчелињаку. Не замери нам много ипак смо ми твоји ђаци-ученици. 


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Koji bi to bio prelomni trenutak nakon kojeg se može reći da je pčelinje društvo prezimilo?

Мишко пријатељу,
још крајем септембра када видимо да пчеле немају више легла да имају довољно хране правилно распоређене и довољно пчела одмах можемо закључити да ће нам свако такво друштво сигурно презимети..
такође при неком касном прегледу нпр. октобарском прегледу тачно се зна шта може а шта не може да презими.
Ево опет на пример, ако током додавања густог лековитог сирупа са Нозевојом пчеле за 4-5 дана сваки дан однесу по 1 литар сирупа свака таква заједница сигурно презимљава.
Ако нека заједница не може за 24 сата да однесе 1 литар сирупа или однесе прав два три дана а после не може да носи она или има превише меда у односу на количину пчела или је болесна па не може да однесе и свака таква заједница неће презимети зиму.

Има ту доста јасних показатеља... Искусан пчелар који зазимљава на пример 200 кошница тачно зна да ли ће му презимети 190 или 195 или 198 заједница.
Неискусан може имати и 100 или 200 или 300 кошница а да не зна колико ће му заједница преживети зиму.

Поздрав драгим пријатељима...

Небојша:
Ово што је Војо написао је апсолутно тачно, иако ја нисам баш тако поступио. Прихрањивање сам започео после 20. тог августа, када сам извршио и ротацију наставака, што је узроковало повећање легла и потрошњу хране. Следеће године ово радим у септембру месецу, строго по Војином упутству.
Војо због твоје заузетости на пчелињаку током лета није те било на форуму, да нас подсетиш у вези зазимљавања иако си о томе писао ранијих година, тако да смо сви по мало брљали у раду на пчелињаку. Не замери нам много ипак смо ми твоји ђаци-ученици. 

--------------------------------------------------------------....

Не замерам ништа, увек имате резервну солуцију а то је да ме позовете на телефон . Испод моје слике у аватару стоје бројеви телефона на које ме можете увек звати. Наравно највише волим да ме позовете када не радим на пчелињаку, када зађе сунце или навече.

Знате добро моју поруку, Имате право 100 пута да ме зовете али немате право да вам страда иједна пчелиња зајдница.
Наравно мисли се да не сме страдати вашом кривицом.

Поздрав драгим пријатељима...
« Poslednja izmena: Decembar 06, 2017, 21:28:07 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
"Значи, по мом мишљењу свакао додавање хране пре септембра је штетно како због тога што ће пчеле проширивати легло уместо да са њим стану тако и због тога што ће та додана храна бити неправилно постављена.

Храна коју додајемо у јесењем ( касно летњем)  периоду или почетком септембра па у неким годинама и средином септембра  има основи циљ да буде лако сварљива храна током зиме а она то сигурно неће бити ако је пчеле распореде око легла током августа месеца.
Изнад легла је не могу током августа распоредити јер се ту већ налазе некакви медни венци а не могу ни у легло где је у том периоду углавном већа количина затвореног легла и сва храна ће у том периоду бити распоређена око легла или испод легла где не служи ничему. 
Зато се мора храна додавати када се количина легла смањи на пар рамова или на 3-4 рама на мањим површинама и када се ослободи празан простор у зони пчелињег гнезда а још увек тада у кошницама имамо доста летљих пчела које ће за неко време, крајем септембра или почетком октобра нестатиа које ће нам послужити у преради додатог сирупа.."


Ово нисам најбоље појаснио.
Зато се мора храна  ( сируп ) додавати када се количина легла смањи на пар рамова или на 3-4 рама са мањим површинама легла, и када се тако ослободи празан то јест изађе легло у тај протор у зони пчелињег гнезда пчеле ће поставити прерађени сируп. Још увек тада ( мисли се на почетак или средину септембра а по некад и 20-25 септембра-све зависи од године) у кошницама имамо доста летњих пчела које ће за неко време након прераде додане хране, нестати. Оне нестану ређе крајем септембра ( ако је наишло неко јаче захлађење на пример око 20 септембра) или углавном током октобра месеца.
У време додавања и прераде сирупа у јачим заједницама имамо око 20-25.000 пчела а након прераде сирупа, затварања те хране бројност пчела у заједници се смањује да би крајем октобра био потпуно сведен на само зимске пчела..
Практично нестане око 30%  или нешто више пчела од оних што смо имали током прихрањивања. Оне ће свакако нестати ( да ли прерађивале сируп или не)  а овако их искористимо на прераду сирупа...

Поздрав драгим пријатељима...     
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Ово што је Војо написао је апсолутно тачно, иако ја нисам баш тако поступио. Прихрањивање сам започео после 20. тог августа, када сам извршио и ротацију наставака, што је узроковало повећање легла и потрошњу хране. Следеће године ово радим у септембру месецу, строго по Војином упутству. .
Sad ću možda malo da pametujem, ali ja ovako radim:
Poslije suncokreta kada izvrcam med odmah postavim polunastavke na podnicu. 8. mjesec je doba kada se zaležu zimske pčele i onda neka prenose med gore u plodište, neka ih on i stimuliše, neka si formiraju medne kape i leglo. Krajem  avgusta provjerim stanje i do polovine septembra dodam sirup. Sirup dodajemo po 3-4 litre odjednom i sve se obavi u par dana. Znači nema stimulacije nego guranje u špajz

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Код припреме за зиму и зазимљавања, поставља се питање ко прерађује додату храну (сируп) старе или младе пчеле (не спорим да старе пчеле више „трче“ у хранилицу) и како и колико добро ће прерадити храну пчеле које нестају односно, оне које су пред крај свог живота?

Потом, хоће ли пчеле уопште поклопити мед у зависности од времена и услова када се даје?

Следеће, хоће ли се исто понашати у мањем и већем простору?

Касна ротација наставака у току  зазимљавања...И овде једно питање. Где пчеле складиште унет мед?

Да ли се исто поступа у годинама када има паше у јесен и када је била једна од нагорих дуготрајних суша?

Како спречити потрошњу меда из залиха када падну кише и поново се појави неки унос мањих количина нектара и полена ако у кошници има још простора за легло (и потенцијалног простора за легло, а то је касно дата и непоклопљена храна). Још ако уз то одређени предели добију више и раније кише...а пчеле су у већем простору и могле су направити неповољан распоред хране преношењем.

Из последње наведеног, треба одговорити и на питање да ли су свуда исти услови (док смо ми код нас чекали кишу делови јужније су добијали баш јаке падавине).

Ето, пар питања и када дате одговоре, ево решења.

Питања сам поставио, јер се не слажем са касном прихраном као допуном зимнице, а препоручујем да се након дуготрајније умерене прихране  додају мањи оброци (које неки зову стимулативним) у циљу очувања распореда хране (нарочито у настављачама зазимљеним на више наставака). Све ово би важило ако неко уопште хоће да посвети више пажње и помогне друштвима услед неповољног сушног лета и да се зевзечи са пчелама месец дана, свако вече (не мора свако вече, јер постоје и другачији начини прихране).


ПС

Анте, слажем се са оваквим начином осим што сам ја избегао и то подбацивање наставака као сувишан посао. Твоја порука је стигла у међувремену до сам писао и намера ми је да потврдим исправан начин осим што не сматрам да треба дати превелике количине у оброку. Ја то радим напорније, али сматрам да је поузданије.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).