Autor Tema: Lipa 2020  (Pročitano 3785 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vladimir Đorđević

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Lipa 2020
« poslato: Jun 13, 2020, 11:36:09 »
Drage kolege mislim da je vreme da se pokrene ova tema.
Ja sam mojih 22 kosnice premestio na gradsku lipu koja evo danas pocinje da otvara.
Inace ona sitnolisna je skoro vec precvetala a ova kasnija pocela sa cvetanjem.
Kragujevac je na oko 200m nadmorske visine i plan je da po gradu budu 10ak dana pa ih onda vracam u stacionar u Bukorovcu gde je nadmorska oko 400m i gde i imam razliku od 10ak dana u cvetanju

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Lipa 2020
« Odgovor #1 poslato: Jun 15, 2020, 08:46:51 »
На 15 - так километара од стационара сам пронашао микро локацију са липом. Читаво брдо са око 30 ха је под липом. Није још кренула али је очекујем за пар дана , сигурно током ове недеље. Јуче сам тамо преселио 6.комада. План је да током недеље преселим још толико и неколико ројева. Ове године испитивање локације. Надам се да ће да замеди. У близини нема кошница јер је ова локација за дивно чудо непозната у овом крају. Осим липе има и доста ливаде. Крај је иначе потпуно ненасељен али се ливаде редовно косе. Ако замеди био би то леп ливадско липов микс од меда.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Lipa 2020
« Odgovor #2 poslato: Jun 15, 2020, 09:13:28 »
Vladimire ako je lipa kao u Vrnjačkoj Banji mižeš odmah da vratiš pčele, jer ne mede sve lipe. Banja je prepuna lipe ali ni jedna ne medi, ima samo polen, njega donose. pozdrav.

Van mreže Laćarac Živojin

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Begeč
Odg: Lipa 2020
« Odgovor #3 poslato: Jun 26, 2020, 07:48:33 »
Kolege pčelari, da li neko ima informacije kakvi su unosi i da li uopšte medi lipa na Fruškoj Gori ovih dana?  Ja sam oterao košnice gore pre dva dana ali nema signala za vagu pa nemam nikakvih informacija sa vage dok ne odem licno (nadam se za vikend)..

Hvala i medno

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Lipa 2020
« Odgovor #4 poslato: Jun 29, 2020, 12:58:41 »

Малочас сам се чуо са колегом који је на Фрушкој Гори са 240 кошница. Извештаје чита са три ваге. Презадовољан је каже да му је ово рекордан унос јер годинама одлази тамо. Међутим скренуо ми је пажњу да није баш тако добро на свим локацијама . Поменуо је чак поприличне разлике у односу на микролокацију. Озбиљан је човек па немам разлога да му не верујем. Ако он лаже мене онда и ја лажем вас.
Што се тиче Шумадије липа је на локацији где сам ја отерао кошнице почела да меди у уторак - среду прошле недеље. Немам вагу али се у петак када сам погледао друштва види нови унос. Приметна је и повећана агресивност пчела што је карактеристично за липу.
Крај Мораве има по неко стабло липе и она су у пуном цвету. Брује као да си у кошници. Пчеле их посећују пре подне и пред сам мрак. Од 14 - 17 сати више пландују. Са липом се преклопило и цветање сунцокрета. По полену се види да пчеле посећују и једну и другу пашу. Ако би овако потрајало бар десетак дана резултати сигурно не би изостали.

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Lipa 2020
« Odgovor #5 poslato: Jul 06, 2020, 09:51:45 »
Pozdrav kolege pčelari , kakva je situacija sa lipom kod vas

Na mreži Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Lipa 2020
« Odgovor #6 poslato: Jul 07, 2020, 23:00:53 »
Код мене (југозапад Србије 700нмв) у селу има доста великих липа, и све су процветале пре 5 дана (са времена на време и јако замиришу) али пчеле их слабо посећују... Сигурно не меди како треба због неких одређених временских услова, ко зна...