Autor Tema: Ram Rodne Voje  (Pročitano 97074 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #150 poslato: Decembar 16, 2017, 11:07:33 »
Na druzenju mi je Vojkan Stanojevic upravo to rekao, inace sve moje Rv su zazimljene sa plodistem na vrhu...Vojo, imam jedno pitanje vezano za jesenju dopunu hrane...Kada sam radio zazimljavanje i podigao plodiste na vrh, negde kao trece a negde kao drugo od podnjace, u nastavcima ispod su ostali ramovi sa hranom, nalio sam prvi dan pune hranilice od 1 l gustog sirupa i sutradan kada sam dosao, gotovo da ga nisu pipnule i tek prekosutra sam uradio dopunu... Kasnije su par dana nosile po punu hranilicu, to je bio slucaj sa svih osam RV, da li tu prvu hranu nisu nosile, zato sto su prenosile onu ispod.. inace u kasnijem pregledu, onog meda ispod nije bilo a plodiste je bilo puno meda i sa pcelama na njemu..

U isto vreme sam kod prijatelja na njegovom pcelinjaku, koga sam nagovorio da uzme i on RV, kada vec sve radimo zajedno da imamo pored Poloski i RV...Isto sve uradio i njegove su odnele cak po dve hranilice za vece, i one su imale ramove sa medom ispod, kao i kod mene..

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #151 poslato: Decembar 16, 2017, 11:24:22 »
Kod mene je slucaju bio na lr i polunastavak slabija drustva su mi sporije odnosile, to su rojevi od ove godine.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #152 poslato: Decembar 16, 2017, 11:52:52 »
Зоко пријатељу,
када се додаје прва храна пчелама као допуна зимнице онда је потребно накапати мало сирупа по пчелама.
Такође је важно да мало избушимо прорезе на хранилицама кроз које пролази сируп у канал за сируп. Јаче заједнице овај прорез залепе прополисом посебно ако су ширине од 2 мм. и ако је у хранилици уграђен лесонит у магацинском простору за сируп. Обично све јаче заједнице у таквим условима прополисом затворе ове прорезе и морају се одчепити.

Идемо даље, када се додаје сируп он треба да је топао јер тада шири јачи мирис и пчеле га брже пронађу, наравно у њему треба да имамо и мало Нозевоја. Следећи фактор који утиче на брзину проналажења сирупа је време и температура приликом додавања сирупа. Ако се сируп додаје док пчеле још излазе из кошница и док се не повуку у гнездо тада га брже пронађу.

Преношење хране из доњих рамова немају никакав утицај на одношење сирупа из хранилица. Пчеле ће увек одмах кренути на прераду сирупа и смештање те хране од сирупа а тек касније ће кренути на преношење хране из доњих наставака.
Одоздо ће пренети само отворену храну ако је има у рамовима  а затворени мед најчешће остављају у рамовима и користе га тек на пролеће.
Идемо даље, ако пчеле имају некакав унос нектара из природе оне неће одмах кренути на узимање и прераду сирупа него тек навече или када обезбеде простор за његово смештање.
Даље,  заједнице које имају веће количине хране и значајно веће од процењене за њихове потребе у односу на снагу заједнице оне ће слабије узимати сируп и узеће само неку мању количину у првих пар дана. Значи заједница која има 6-7 рамова пчела и преко 20 килограма меда узимаће сируп само првих два три дана и то можда 2-3 литра а после их сируп више неће интересовати.

Да и ово кажемо, заједнице које су евентуално оштећене од варое или ноземозе такође узимаће сируп онолико колико могу а врло мало могу. Просечна заједница када не може да однесе за 4-5 дана свако вече по један литар сирупа а нема превише хране у кошници јасно показује своје здравствено стање и обично таква заједница или не презими или на пролеће буде толико слаба па је треба појачати да би отхранила прво легло и кренула у нови живот.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #153 poslato: Decembar 16, 2017, 13:06:23 »
Hvala Vojo, od svega nabrojanog, kada vratim film u nazad, imale su dosta hrane a tih dana i kasnije tokom septembra je sigurno bilo svezeg unosa, to smo utvrdili na dva pcelinjaka, susedni stacionar i ja. U svakom slucaju, kada bude po neki lep dan radicemo brze preglede a prolece ce biti merodavno...Iskreno, jos se borim sa RV, zato sto je nastavljaca, a ja ucio i radim sa Poloskom, ali nema odustajanja. Naprotiv, ide prosirenje sa RV, odlucan sam da ovaj stacionar na vikendici i malinjaku bude samo sa RV a pripremam novi stacionar, udaljen 3 km od ovoga za Poloske ...On je kod kuma na vikendici, takodje plantaza malina , okolo ima dve plantaze lesnika, vocnjak tresanja i jabuka a prekoputa je bagremova suma od 10 / 15 ha...I MISLIM DA U BUDUCNOSTI I NEMA POTREBE DA SELIM...Odredim optimalan br. kosnica po stacionaru i njima se posvetim..

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #154 poslato: Mart 21, 2018, 22:05:14 »
Kako najjednostavnije i najpravilnije spojiti rv ram? Vojo mi reče davno da trebaju samo ekseri, ne i lepak...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #155 poslato: April 26, 2018, 21:53:09 »
Stigli su mi sklopljeni ramovi, jel' normalan ovoliki prazan prostor izmedju njih? Da li se ostavlja ta praznina na jednom kraju ili se jednako rasporedjuje izmedju ramova radi lakšeg manipulisanja?

Van mreže Zoran Indjic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Krnule kod Vladimiraca
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #156 poslato: April 26, 2018, 23:05:57 »
Stigli su mi sklopljeni ramovi, jel' normalan ovoliki prazan prostor izmedju njih? Da li se ostavlja ta praznina na jednom kraju ili se jednako rasporedjuje izmedju ramova radi lakšeg manipulisanja?
Postovanje
Kod Vas je stolar promasio dimenzije tela.
Srecno

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #157 poslato: April 26, 2018, 23:55:42 »
Stigli su mi sklopljeni ramovi, jel' normalan ovoliki prazan prostor izmedju njih? Da li se ostavlja ta praznina na jednom kraju ili se jednako rasporedjuje izmedju ramova radi lakšeg manipulisanja?

Meni nekako draže da ima malo više prostora nego da pajserom vadim okvire kada ih pčele ulijepe propolisom. Samo ti taj razmak podijeli na pola lijevo i desno i ne brigaj. Moguće da su ti bočne letvice okvira na 35mm umjesto na 36mm pa kad se to zbroji dobije se veći slobodan prostor. Kada drvo upije vlagu i pčele odrade svoj dio to će sve da izgleda manje strašno. A stolari znaju da fulaju dešava se pa malo premjeri dimenzije...

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #158 poslato: Decembar 17, 2018, 06:54:29 »
Stigli su mi sklopljeni ramovi, jel' normalan ovoliki prazan prostor izmedju njih? Da li se ostavlja ta praznina na jednom kraju ili se jednako rasporedjuje izmedju ramova radi lakšeg manipulisanja?

Meni nekako draže da ima malo više prostora nego da pajserom vadim okvire kada ih pčele ulijepe propolisom. Samo ti taj razmak podijeli na pola lijevo i desno i ne brigaj. Moguće da su ti bočne letvice okvira na 35mm umjesto na 36mm pa kad se to zbroji dobije se veći slobodan prostor. Kada drvo upije vlagu i pčele odrade svoj dio to će sve da izgleda manje strašno. A stolari znaju da fulaju dešava se pa malo premjeri dimenzije...

Па Воја је и рекао да бочна страница треба да буде 35 мм...


Meni je ramove za RV radio profesionalni stolar koji se bavi izradom košnica i to po dimenzijama koje je Vojo ranije  dao i veoma su kvalitetno urađeni od lipe. Međutim kod mene se javlja problem kako ram sastaviti da bude čvrst, da se satonoša ne izvlači prilikom pregleda društava, naročito u proljeće kad su čvrsto zalijepljeni propolisom. Iz tih razloga molio bih da kolege iznesu svoja iskustva kako ramove sastaviti da je ovaj po meni problem bio što manji.
Spajaj satonošu sa bočnom letvicom sa iver šrafom 3x30mm

Да ли бушите прво рупе пре шрафљења, и да ли стављате само један шрааф? Могли би ставити и коју слику да видимо како код вас изгледа...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Slaviša Marinković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kamenica kod Kragujevca 465m; 060/3405421
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #159 poslato: Januar 21, 2019, 00:07:26 »
Vlaga će da učini svoje ne brini.
,,Колико знаш, толико зјаш"

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #160 poslato: Januar 21, 2019, 11:36:08 »
Најбоље је када се рамови сатављају -скивају ексерима 35мм ( и тада не треба никакв лепак) и то по два ексера на крајевима сатоноша. Ексери продиру кроз сатоношу 10мм и још 25 мм у бочну летвицу-летвице.
Доње  летвице прикивамо са ексерима 30мм  и ту је довољан по један ексерчић.
Овде пазимо да нам ексери које укуцавамо кроз сатоноше не пролазе кроз средину бочне летвице где ћемо бушити прву рупу.

Након прикивања ексера вршимо бушење рамова то јест бочних летвица.

Прва рупа не сме да буде удаљена више од 20мм од сатоноше, друга у средини бочне летвице а доња на око 30мм од доње летвице.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #161 poslato: Januar 21, 2019, 15:59:43 »
Definitivno ovde se prica o RV armiranom ramu ali niko jos nije postavio sliku jer ga nema,a jos manje da neko postavi ime stolara koji isti radi.Da li je zakljucak da u Srbiji taj ram ne postoji?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #162 poslato: Januar 21, 2019, 16:53:45 »
Зашто име неког столара који би, вероватно, требао да буде „специјализован“ за израду РВ рамова за „армиране“ сатне основе. Ја мислим да би сваки произвођач израдио те рамове. Не разликују се они од осталих рамова исте намене за друге врсте кошница (осим наравно по размерама).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #163 poslato: Januar 21, 2019, 18:33:41 »
Dobro ne mora ime stolara ,dajte sliku  vec nekoliko pcelara  citajuci unazad komentare trazi sliku i niko sliku nema ,dakle nema takvog rama kod nas.Kad ga bude i kad budemo radili sa njim onda ce mo sa punim pravom pricati iz iskustva .

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Ram Rodne Voje
« Odgovor #164 poslato: Januar 21, 2019, 20:36:56 »
Са армираним саћем се ради већ више деценија (нпр. ја радим са таквим рамовима око 3 деценије). Као и све остало има предности и недостатке. Предности су бројније.

 Слике рамова за армирано саће постоје на интернету и могу се видети, а сад што многи и дан данас нису прихватили тај начин рада па на основу личних навика тврде да је то лоше... познато је да  о укусима не треба расправљати.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).